Čenichnaknihy Čenichnaknihy komentáře u knih

Markýz hledá ženu Markýz hledá ženu Ella Quinn

Když si vezmete do levé ruky kteroukoli z knížek série o Bridgetonových a do pravé zase třeba Rebelky z Oxfordu, padne Markýz někam mezi ně.

Srovnání s Bridgetonovými se nabízí. Příběh se vrací do počátku 19. století, kdy se šlechtici předháněli v domluvených sňatcích a žena tu byla od toho, aby byla hlavně dobrou manželkou a ne aby šířila vlastní názory a vyskakovala si na muže.

To Ella Quinnová si vymyslela pokrokovější hlavní hrdinku. Dotty Sternová si z Markýze Dominica na zadek nesedne. Přestože on pochází z vyšších vrstev než ona a právě hledá budoucí nevěstu.

Je krásná, chytrá, vtipná a on jí navzdory její drzosti nemůže jen tak pustit z hlavy. Dokonce spolu začnou pátrat po záhadném původu mladého zlodějíčka.

Když pomineme, že pár vedlejších dějových linek je těžko uvěřitelných, je to příjemná romantika, která má dokonce i detektivní prvky a to je u podobných románů dobré osvěžení.

09.01.2023 4 z 5

Babičky na cestě za sluncem Babičky na cestě za sluncem Judy Leigh

Potřebujete se zbavit podzimní deprese, kdy je venku sychravo, lezavo a stmívá se čím dál dřív? Tahle knížka vás zahřeje.

Judy Leigh opět vytáhla z rukávu příběh o ženě, která je sice věkem babičkou, ale duší mladicí. Molly oslavila sedmdesátiny, její život upadá do šedi, když se u jejích dveří objeví její sestra Nell s tím, že ji její manžel podvádí.

To je impuls sbalit si kufry a odjet někam do neznáma. Proč ne třeba za španělským sluníčkem. A když ani to nestačí, tak šup do Mexika.

Knížka vás pobaví, je tu spousta vtipných momentů. Molly působí až idylicky, rozhodně to není důchodkyně, které každé ráno vymačkává do kalíšku jeden prášek za druhým. Žije naplno. A v tom je zřejmě hlavní poselství díla. Nemít strach ze stáří.

Když k tomu přidáme skvěle popsanou atmosféru daných lokalit, vykreslenou národní kuchyni i drinky, je to výborná oddychovka.

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Už je to tradice. Každý rok jeden Nesbo. Na přeskáčku v sérii, aby se příběh neslil v jeden nekonečný tok a my si po pár měsících taky něco pamatovali. Tentokrát padla volba na Spasitele.

Harry má pořád velký absťák po alkoholu, dusí v sobě deprese a do toho vyšetřuje případ nájemného vraha, který zlikvidoval vojáka Armády spásy.

Spasitel v sérii s Holem asi nijak nevyčnívá, Nesbo opět předvádí mistrovství v tom, jak umí čtenáře vodit za nos. Jak si hraje s tím, co bude na další stránce, jestli oběť otevře doma dveře a za nimi bude vrah, nebo jen obyčejný host. To umí mistrovsky.

Co se týče příběhu, není kdo ví jak sofistikovaný. Vraha od začátku znáte, víte, že jde o nájemného zabijáka z Balkánu, teď jen přijít na to, proč zabíjí a jak ho může Harry dopadnout. A když budete dostatečně empatičtí, možná si i úspěšně tipnete, kdo za tím vším tentokrát stojí.

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Psát o téhle knížce v době, kdy je navzdory datu v kalendáři venku deset stupňů nad nulou a tuny bláta, se zdá trochu zvláštní, ale berte to jako tip, jak si v lednu navodit zimní náladu, i když tomu počasí zrovna nepřeje.

My ji zhltli v čase adventu a skvělé nás naladila na Vánoce. Příběh se totiž odehrává v době, kdy se blíží svátky a skotskou krajinu objala zima. A ti z vás, kteří jste si sérii Romantických útěků oblíbili, víte, že Julie Caplinová fakt umí navodit tu správnou atmosféru.

Tentokrát je hlavní hrdinkou Izzy McBrideová, kterou znáte jako vedlejší postavu z knížky Domek v Irsku. Izzy zdědila chátrající hrad a ráda by z něj udělala útulný hotel. Její bláznivá matka sehnala na Vánoce i první solventní hosty, jenže svátky jsou za rohem a ubytování je v žalostném stavu.

Pomáhá tak kdekdo, včetně vysokoškolského profesora a spisovatele Rosse, který nové hradní paní zamotá hlavu a rázem je na světě i romantická linka, která je v knihách Caplinové pochopitelně nezbytná.

Další jednohubka britské autorky, která stojí za to.

Bez zábran Bez zábran T. L. Swan

To byl ale objev. Romantickou sérii od T.L. Swanové jsme vůbec neznali a byla by škoda o tuhle oddychovku přijít. Dámy, jestli patříte mezi čtenářky, které mají rády charakterní hrdinky, které z mužského protějšku nejdou do kolen hned na desáté stránce, tak tohle je něco pro vás.

Autorka si evidentně libuje v prozření charismatických chlapských hrdinů, kterým najednou nějaká žena odporuje.

Nenechte se odradit tlustou bichlí. Příběh vypráví o Kate, které její šéf Elliot od začátku zrovna nepadl do oka. Jenže znáte to, co se škádlívá… A jejich osud je tak propletený, že se nudit rozhodně nebudete. Střídavě se do celé story vpijete očima Kate a pak zase pohledem Elliota.

Pro ty, kteří už četli předchozí dva díly, bude knížka lákavá i proto, že se konečně dozví, kdo je tajemná autorka obrazů, které Elliot tak zbožňuje a nakupuje.

A pak, ehm, co se týče erotiky….. (I kvůli ní podobné knížky čteme, že?) Něco se musí autorce nechat, její popisy erotických scén jsou reálné, žádné pokusy a přehrávání celé kámasútry, jak to u některých románů bývá. Tedy, až na některé dialogy v těchhle scénách, ale nechte se překvapit :)

Vincentův poslední obraz Vincentův poslední obraz Marianne Jaeglé

Pokud patříte mezi milovníky filmu S láskou Vincent a o Van Goghovi už jste si třeba i něco někde přečetli, děj samotný vás asi zrovna nijak nešokuje. Že si tenhle podivín uřízl ucho a že jeho sebevražda asi nebyla tak úplně sebevraždou, jsou informace, které už tak nějak patří do všeobecného kulturního přehledu.

Co je cennější, je ale způsob, jakým se autorka pustila do vyprávění o posledních pár letech Vincentova života. Představila ho jako člověka, ne jako historickou postavu. Nasvítila složitou duši malíře, který netoužil po ničem jiném než dát světu novou školu, nový umělecký směr, a splatit tak svému bratrovi důvěru a finanční podporu, které se mu od něj po léta dostávalo.

Dostanete šanci pochopit, co asi stálo za Vincentovými psychickými problémy. Při jeho rozmluvách s Paulem Gauguinem si zase budete hledat všechny ty obrazy, které vznikaly, když spolu bydleli v jedné malebné vísce na okraji Paříže.

Van Gogh dostál uznání až po své smrti, příběh tak logicky není zrovna festivalem optimismu a dobré nálady. Přesto všechno je knížka pestrá a plná barev jako plátna tohoto nizozemského velikána.

24.11.2022 4 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Když vyšla tahle knížka poprvé, v Evropě zuřila druhá světová válka. Psal se totiž rok 1942 a Britové měli asi dost hitlerovských hrůz, než aby plně docenili tuhle detektivku z pera Agathy Christie. O to víc je neuvěřitelné, že je knížka tak nadčasová, má takový spád a švih, že si nezadá se současnými detektivkami.

V tom tkví mistrovství královny detektivek. Tady rozehrála příběh v knihovně manželů Bantryových, kde služebná nalezla mrtvolu mladé blondýnky. Paní domu zná shodou okolností Jane Marplovou, a tak ji poprosí o pomoc, aby celou věc objasnila a známá “vyšetřovatelka” se tak objeví na scéně.

Nutno ovšem říct, že tentokrát je slečna Marplová spíš v pozadí a příběh se odvíjí očima ostatních postav, tedy potenciálních zločinců.

Kdo naše recenze sleduje už dlouho, ví, že Agathu čas od času vyhledáváme, už je to každoroční klasika. Někdy je to náhodné setkání někde v knihobudce, jindy na nás vyskočí v knihovně, to je jedno. Ale vždycky nás něčím překvapí, byť malým detailem. Tentokrát to byl zajímavý zvrat v závěru. Takže pokud patříte mezi fanoušky Agathy a Mrtvou v knihovně ještě neznáte, rozhodně zkuste.

Pas a pes Pas a pes Jakub Kynčl

Uznejte sami, mohli jsme knížku s takovým názvem nechat plavat? To by přece nešlo. Pravda, asi jsme čekali, že tam to pejskařství bude o trochu víc. O tom, kde se v Jakubově životě vzala čtyřnohá Noriie, se dočtete později.

Ale to vůbec nevadí. Jakub toho ve Střední a Jižní Americe zažil spoustu. Nic není jako přes kopírák. V Kolumbii má na cestování jen jeden den, v Kostarice a Nikaragui se chystá žádat o ruku, v Belize krotí bandu divokých kamarádů.

Přestože jde o relativní úzkou knížku, překvapí vás její váha. Je totiž obtěžkaná povedenými fotografiemi na kvalitním papíře. To pomáhá se do cestopisu dobře vcítit.

Velkou výhodou je i to, že Jakub je povoláním novinář. Je zdravě zvídavý, komunikuje s místními, doptává se a myslí za čtenáře. Tohle prostě není tuctový cestopis.

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

Tak schválně. Čtete romány se svalovci na obálce? A balíte je radši do papíru nebo sundaváte obálku, když někam jedete, abyste nedráždili oči lidí kolem?

Tahle knížka přesně takovou obálku má, svalovec je potetovaný a ještě má v ruce rugbyový míč. Ano, jde o ženský román z prostředí rugby. Ale to byste si ještě asi dovedli domyslet bez přečtení jediné stránky.

Co ale nemůžete vědět jen tak, je fakt, že kniha nelíčí jen osudy fyzioterapeutky, které si tentokrát lehl na stůl prostořeký rugbista a která bude tak dlouho odolávat jeho rýpancům, až se do něj zamiluje.

Příběh líčí osudy dívky, která trpí drobným handicapem, bojuje s vlastním sebevědomím a poznává, co je to síla přátelství. Pokud byste čekali, vzhledem k obálce, hodně erotiky, tak to byste se spletli. Té je tu spíše poskrovnu.

Haka za lili není jen tak nějaká romantika. Určitě se najdou i lepší, bezpochyby i horší, ale tahle je od české autorky a to se vždycky zaslouží zbystřit a podpořit domácí literární scénu.

24.11.2022 4 z 5

Pekárna plná života Pekárna plná života Ruth Kvarnström-Jones

Další vyprávění o jedné pekárně v malém švédském městečku Halleholmu. Lovisa už se usadila, má svého “Romea”, ale zase ji dohání trauma z dětství, kdy její sestra zemřela na rakovinu.

Nenechte se ale odradit těžko stravitelnými tématy. Feeling good atmosféru tady vytváří komunita pobřežního městečka, ve kterém každý každému pomáhá a každý by tu chtěl bydlet.

Na začátku najdete i mapu města a dozvíte se základní info z prvního dílu, takže není úplně nutné začínat sérii od začátku. Nudit se nebudete. Střetává se tu víc dějových linií a zajímavých postav.

Nutno říct, že nám asi první díl seděl víc, ale to neznamená, že by dvojka nestála za přečtení. Jen asi nepočítejte s tím, že to je letní čtení. Nechte si ji na nějaké podzimní nebo Vánoční “zahřátí”.

08.06.2022 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Jestli existuje nějaká země, o které už roky mluvíme, že bychom ji rádi navštívili, je to právě Irsko. Středověké hrady, vlny tříštící se o vysoké skály a malebné kopce připomínající zelenou oázu.

Zatím nám to s tou cestou ještě nevyšlo, ale když jsme se dozvěděli, že si Julie Caplinová vybrala právě tuhle destinaci pro další Romantický útěk, byli jsme nadšení.

Tentokrát je hlavní hrdinkou Hannah Cambellová, která na chvíli přerušila kariéru právničky v Manchesteru, vzala si dovolenou a odjela studovat kulinářský institut v Irsku. A tam samozřejmě, jak už to u Romantických útěků bývá, nenabude jen kuchařské zkušenosti…

Už se stává tradicí, že knížka se na naší hromádce nepřečtených kousků dlouho neohřeje. Prakticky stačí den a máme ji přečtenou. Což je až trapné vůči autorce, protože ta si zjevně dává velkou práci, aby pronikla do specifik dané země, ochutnává jídla, zkouší je vařit a pak to prodává při psaní knih. Vykouzlí tak dokonalou atmosféru, která vás už nepustí.

08.06.2022 5 z 5

Anna a víly uličnice Anna a víly uličnice Zuzana Barilová

V první řadě je to skvělý nápad. Znají to přece dospělí i děti. Doma pořád něco hledáme, nepořádek se rozlévá po bytě šíleným tempem, i když máte pocit, že přece neustále uklízíte. Za všechno můžou víly uličnice - Nezbeda, Neplecha, Neposeda a Neposlucha.

Jejich příběhy jsou krátké, ideální délka na čtení před spaním, povedeně ilustrované a nepostrádají ani vtip. Bavit by mohla malé holky i kluky.

Ovšem velké upozornění pro všechny rodiče. Pokud své dítko necháte s knihou osamotě bez dozoru, klidně je možné, že si nějaká ta neplecha “od víl” dojde i pro vás. Knížka totiž nabízí třeba poměrně detailní návod, jak rozbít pračku.

Takže knížka skvělá, ale ideálně, když si ji budete číst všichni společně a pohlídáte si, aby si se vaše děti nenechali uličnicemi příliš inspirovat nebo, aby se na jejich existenci věčně nevymlouvali.

Jak svrhnout vévodu Jak svrhnout vévodu Evie Dunmore

Příběh posílá čtenáře do roku 1879, do doby, kdy se od žen především očekávalo, že budou dobrými manželkami a matkami, ne že budou rozjíždět nějakou vlastní kariéru.

Stejně jako my jsme byli průkopníky v čtenářské obci, když jsme mohli český překlad přelouskat s předstihem, je hlavní postava Annabelle Archerová jednou z prvních žen v Anglii, která dostane díky penězům od dámského spolku možnost studovat na Oxfordské univerzitě.

Tenhle spolek se snaží prosadit volební práva žen a Annabelle musí kvůli stipendiu splnit i úkol. Má najít vlivného muže, který se postaví za zájem spolku v parlamentu.

Annabelle si vyhlédne chladného vévodu z Montgomery, se kterým rozhodně není snadné vyjít. Oba se zprvu nesnáší, ale znáte to “co se škádlívá…”. Milovníci románu Pýcha a předsudek moc dobře vědí.

Takže se rozvine romantická linka, která tvoří kostru tohohle příběhu o počátcích feminismu. Jiskření, náznaky, dlouhé pohledy, ale především skvěle vystavěné dialogy, které vás rozesmějí i rozpláčou.

Diktátorova múza Diktátorova múza Nigel Farndale

V neuvěřitelném pelmelu druhoválečných knih, kdy už mají svůj literární příběh z Osvětimi snad všichni tehdejší zaměstnanci a obyvatelé vyhlazovacího tábora od fotografa po tatéra a kdy byly popsány stohy papíru o všech Hitlerových nohsledech, je dílo o Leni Riefenstahlové příjemným osvěžením knižního trhu.

Někdo by mohl namítnout, že se toho o tajemné režisérce Hitlerových propagandistických filmů moc nedozví, ale pan Ferndale na to jde chytře. Nejde mu tolik o fakta jako o charaktery postav, na kterých historické souvislosti vysvětluje. A tak si některé bytosti i vymyslí.

Třeba jako hlavního hrdinu, britského atleta Kima Newlendse, který sní o tom, že na berlínské olympiádě v roce 1936 získá některou z medailí. Právě ten pomáhá autorovi s tím vykreslit Leni především jako kreativní duši a pro umění zapálenou ženu, než jako někoho, kdo sloužil nacistům.

Co si autor nevymyslel, je fakt, že se tvůrkyně filmů Triumf vůle či Olympia dožila 101 let. A pár roků po její smrti se oživuje její příběh prostřednictvím pátrání filmové historičky Sigrun Meierové, která navštíví její domov a prohlíží negativy snímků.

Jak často některé válečné romány dusí čtenáře úzkostnými stavy navozující hrůzy té doby, tady autor předkládá dějiny nenásilnou formou. Důrazně připomíná, že krutost extrémistů nebyla zdaleka jen problémem Německa. Nacistická a komunistická hnutí vznikala i v Londýně, židovští obyvatelé se museli mít na pozoru také v britských ulicích. O tom se píše málo.

Snad jediná výtka, když už si autor polovinu postav vymyslel a jen je zasadil do konkrétních historických událostí, mohl by mít na závěr kapitolku, ve kterém si s autorem popovídá o tom, kterou představu stvořil a proč. Aby odpadlo neustálé googlení, co je věrné a co ne.

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Že s vámi Carter dokáže od prvních stránek otřást, už asi nikoho, kdo jeho tvorbu zná, nepřekvapí. Jenže tohle je trochu jiné. Autor v předmluvě přizná, že mu v průběhu psaní knihy zemřela přítelkyně, a jen s vypětím všech sil dílo dokončil.

Pokud patříte mezi fanoušky Chrise Cartera a vžijete se do jeho situace, tahle informace s vámi pohne a nesete si ji s sebou při čtení příběhu.

Nutno říct, že na něm osobní ztráta a psychická rozervanost vůbec není znát. Autor ani na moment neslevil ze svého stylu. Krátké kapitoly, strhující tempo, drsné vraždy a originální zápletka.

Mladá kapsářka Angela ukradne neznámému muži v baru tašku, ve které je zvláštní deník. V koženém přebalu se ukrývá deníček sériového vraha. Šokovaná posílá “úlovek” policii, a tak se dostane až na stůl Roberta Huntera.

Jasně, jsou tam těžko uvěřitelné momenty. Třeba když Hunter s Garcíou čtou vrahův zápasník a oběti z deníku hledají jednu po druhé chronologicky. Chce se vám řvát, ať přetočí zápisník na nejčerstvější oběť a zjistí, jestli náhodou ještě nemůže být živá. Ale nakonec to až tak nevadilo.

Podstatné je, že si vás Carter zase omotá kolem prstu a znovu zapomenete na čas, jen abyste knížku dočetli. Zvlášť v posledních zhruba sto stranách. Dobrá zpráva je, že už je za rohem 12. díl série s názvem Genesis.

Zvířátka ze zoo Zvířátka ze zoo Václav Bárta

Představte si, že jste novinář a rozumíte řeči zvířat, vyrazíte do ZOO a sbíráte jeden zajímavý příběh za druhým. To dá rozum, že z toho pak musí vzniknout kniha.

Pan Bárta, mimochodem tatínek zpěváka Václava Noida Bárty, dal dohromady celou řadu takových zpovědí zvířat ze zoologické zahrady a Zuzana Dreadka Krutá je doplnila o moc povedené ilustrace, které přitáhnou dětskou pozornost.

Knížka má formát kategorie “čtení pro prvňáčky”, takže jsou příběhy krátké, svižné, aby malou energickou ratolest nenudily, a těžší slova jako například “žoviální” nebo “analfabeti” jsou vyslabikovaná, aby se začínající čtenář neztrácel a zároveň si rozšířil slovní zásobu.

Jen musíte počítat s tím, že bude potomek mermomocí vyžadovat návštěvu ZOO. Ale to snad nevadí, ne?

Pekárna s vůní skořice Pekárna s vůní skořice Ruth Kvarnström-Jones

Lovisa Lindegrenová se vrací z Londýna, kde přišla o práci snoubence, na rodnou hroudu do malebného městečka ve Švédsku. Tam totiž po prarodičích zdědila bývalé pekařství na náměstí a ráda by mu vrátila někdejší lesk.

Podědila ovšem i nenávist dvou znepřátelených rodin. A tak i samotná anotace knihy láká na podobný příběh tomu, který známe z Romea a Julie. Nečekejte ale žádné vyznávání lásky pod balkónem nebo milostná psaníčka. Tak velká romantika se tu zase nekoná. Sice tu milostná linka je, ale předvídatelná.

Hlavní přednost knihy tkví v její retrospektivní části. Ve spoustě knih výlety do dávné minulosti ruší, ale tady je to pravý opak. Líčení historie, která odhaluje, odkud pramení spor dvou rodin, celý příběh oživuje, a přestože tvoří asi třetinu knihy, je ohromně čtivé.

Musí se nechat, že autorka knihu dobře vystavěla, má dynamiku a závěr je svižný a poměrně překvapivý. Pokud se bojíte, že Švédové umí napsat jen dobrou detektivku, tak nemusíte, ženské romány zmáknou taky.

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Chce se nám křičet “sláva a hurá”. Tohle byl balzám na duši zkroušenou světovými událostmi posledních týdnů a měsíců. Názorový střet generací v pohledu na válku na Ukrajině, na covid, na současnou i minulou vládu je tolik, že snad každý z nás si v tomhle příběhu najde svého “dědu” a v cítí se do kůže autorky.

Ta vyrazila se stále komunismem poblázěným dědou Evženem a jeho přáteli na dovolenou na Kubu, kde se z ortodoxního socíku občané ještě nevyhrabali. Zatímco Míša, civilním povoláním redaktorka České televize, líčí život místních s nebývalým sarkasmem a ironií, Evžen nosí růžové brýle a každý nedostatek obrací v luksus.

I když je to vlastně cestopis, knížka je napumpovaná situačním humorem a napsaná lidovou, někdy až hodně hovorovou češtinou. Prostě jako kdyby vám tenhle příběh kámoška vyprávěla se skleničkou rumu v ruce. Pokud si tuhle bílou publikaci vezmete do MHD, navzdory rozvolněným restrikcím si budete nandavat respirátor už jen proto, aby nebylo vidět, jak se dusíte smíchy.

Autorka dědu nešetří, možná některé historky i přehnala, ale to vůbec nevadí. Myšlenka, která se jejím svižným dílem táhne, je krásná. Nejde o to, jak moc mají vaši příbuzní rozdílný názor na svět, pořád jsou vaše rodina a hlavně, když jsou šťastní a umí si najít své místo na zemi.

13.05.2022 5 z 5

O beránku Snížkovi a kouzelné Kýnce O beránku Snížkovi a kouzelné Kýnce Pavel Mondschein

Po dvou dílech Bordeřích povídaček je tu zbrusu nová kniha s trochu složitějším názvem. Sám autor říká, že je pro trochu starší čtenáře, ale nemusíte se bát klidně ji zase přečtěte dětem.

Kýnka s Kubíčkem totiž tentokrát nehasí potíže na statku jako v minulých dílech, ale usnou a během snění uvíznou ve světě pohádek, o kterém vždycky slýchali z vyprávění svých oveček.

Když zjistí, že pouze spí, začnou si pobyt ve fiktivním světě užívat a spolu s jehňaty ze statku si chtějí všechno prošmejdit. Tedy až na Kýnku. Té leze na nervy všemi adorovaný beránek Snížek, kterého jako velkého hrdinu vyprávěných legend ze statku potkají. Navíc by už ráda zase byla doma, aby nepřišla o nějakou tu kočkovinu, kterou vymyslí Jackoule.

Pavel Mondschein se živí překladem počítačových her a tady ukázal, že mu zjevně žánr fantasy rozhodně není cizí, byť se držel reálných postav a zvířátek. Sem tam ale šoupl i prvky thrilleru nebo dokonce hororu, ale to nic nemění, že je to skvělá pohádka pro vás i pro vaše ratolesti.

Opět si zaslouží vypíchnout skvělá čeština a přirozené dialogy. Autor píše (s nadsázkou), jak mu zobák narostl, a tak to má být.

14.01.2022 5 z 5

Milovala jsem Pabla, nenáviděla Escobara Milovala jsem Pabla, nenáviděla Escobara Virginia Vallejo

Co na tom seriálu Narcos všichni mají? Zkusíme tuhle biografii a uvidíme. Tak nějak jsme uvažovali, když jsme si knížku pořizovali. Šli jsme do toho s tím, že o Escobarovi víme pouze to, že to byl asi nejznámější narkobaron a skončil s kulkou v hlavě.

Průšvih je v tom, že televizní reportérka, milenka Escobara Virginia Vallejová vypráví příběh tak, jako by čtenář měl bezchybný přehled o kolumbijské politice 80. let. Spousta jmen politiků, fakt a událostí vás pak zbavují energie, kterou pár povedených historek vytváří.

Přečtete si tom, jak mafián získal prostřílené auto legendární dvojice lupičů Bonnie a Clydea, nebo jak používal káru Jamese Bonda, které umělo pouštět i slzný plyn. Ale jinak? Trochu zmatek a nuda.

Nicméně, pokud jste fanoušci seriálu a knížku jste četli, nebo se na ni chystáte, určitě dejte vědět, jak jste si ji užili. Je dost možné, že právě vám se bude líbit.

12.09.2021 3 z 5