Cattaclysm Cattaclysm komentáře u knih

Proč jsme tak naštvané? Proč jsme tak naštvané? Šárka Homfray

Kniha skvěle popisuje realitu, kterou si jako ženy v ČR prožíváme. Když jsem viděla obsah, tak mě zasáhla snad každá hláška. Pokud jste si mysleli, že tady už rovnoprávnost mužů a žen máme, tak si při čtení uvědomíte, že to platí jen teoreticky. V reálném životě se musíme vyrovnávat se spoustou předsudků, které ovlivňují naše životy: že musíme mít děti. Že s dětmi musíme doma zůstat 3 roky doma. Že přeci odejdeme na mateřskou, tak nám v práci můžou platit za stejnou práci méně peněz než mužskému kolegovi, který přece musí živit rodinu.
Autorka uvádí příklady, a zároveň je podkládá statistikami a zdroji, což textu dodává mnohem větší sílu i důvěryhodnost.
Můj muž, který je velmi kritický, prohlásil, že "to vůbec není blbý" a že "pro něj jako pro začínajícího feministu je to fakt dobrá kniha". Moc doporučujeme oba!

11.11.2022 5 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Neberu to jako sci-fi, ale jako roman o vypovedi nasi generace. Autorovi je 29, mne 27, on je American, ja Ceska, ale vsichni jsme v dnesnim svete spojeni internetem a pusobi na nas stejne socialni tlaky. Tlak NECO dokazat, ktery pusobi na jednotlivce i na narody (ale vlastne nevime, co to je, tak se vydavame na absurdni vesmirne mise). Tlak mit rodinu (kterou vlastne nevime, jestli chceme, protoze pak mozna nebudeme mit cas dokazat to NECO). Uz nemusime bojovat za svobodu / za komunismus / za jinou ideologii, tak hledame neco jineho, ceho se chytnout (historie rodiny nebo celeho naroda). Vidim v tom kritiku kapitalismu, ktery ma i sve stinne stranky (a jako protipol nostalgicky navrat k hodnotam nasich predku a k zivotu na venkove). Snaha o filozofovani a hledani rovnovahy vlastniho zivota (v kontextu naroda a celeho sveta).

A z toho vseho je smichana tahle kniha a dotazena do absurdna, i kdyz se vlastne jedna o kazdodenni problemy, ktere ma troufam si rict vetsina lidi v nasem veku.

Ok, asi jsou to pro nekoho banalni problemy. Ale jestli je “duta” tahle kniha, tak je “duta” i nase generace.

02.11.2017 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Nádherná kniha plná citů - od nejvyššího štěstí a uvědomění až po tragické zoufalství. Mrzí mě, že v dnešní době spousta lidí tu hloubku nechápe nebo nechce chápat. Není to jen o lásce, ale i o životní filozofii a přístupu k životu.
"Je mi svatá. Všechna žádost tichne v její přítomnosti."
"Chci užívat přítomné chvíli a minulost budiž minulostí. Bylo by méně bolesti mezi lidmi, kdyby nevynakládali tolik obrazotvornosti na to, aby si zpřítomňovali minulé utrpení, místo aby klidně snášeli lhostejnou přítomnost."
"Jsem tak šťasten příteli, tak pohroužen do pocitu klidného bytí."

25.05.2016 5 z 5

Mluv Mluv Laurie Halse Anderson

Velmi silna kniha. Udelala na me dojem, i kdyz uz mam stredni skolu davno za sebou. Rozhodne doporucuji k precteni vsem teenagerum i jejich rodicum, verim, ze mnoha z nich dokaze otevrit oci a zmenit zivot.

29.12.2019 5 z 5

Milada Horáková Milada Horáková Zdeněk Ležák

Velmi povedena komiksova kniha. Moc se mi libil umelecky styl komiksove kresby. Take pribeh Milady Horakove byl zajimavy a velmi poucny. Vyborne byly i historicke vsuvky, ktere mi osvetlily mnoho historickych souvislosti, ktere jsme ve skole nikdy neprobrali. Knihu rozhodne doporucuji vsem, kteri chteji chytlavou formou poznat pribeh Milady.

07.07.2020 5 z 5

Z lásky k pohybu Z lásky k pohybu Markéta Strnadová

Krásná a poučná kniha o tom, jak fuguje tělo a jak je propojené s psychikou. Nejvíc jsem ocenila konkrétní tipy na jednoduché cviky. Také se mi líbila sazba, barvy i krásné ilustrace, které ze čtení knihy dělají opravdový zážitek. Knihu jsem přečetla jedním dechem.

28.02.2022 5 z 5

Sabrina Sabrina Nick Drnaso

Sabrina me zneklidnila. Komiksovy roman podle me ukazuje mnoho pohledu na dnesni spolecnost a jak je jednoduche upadnout do deprese. At uz je to proto, ze ziju sam doma nebo protoze jsem prisel o nekoho mne blizkeho. A nejdesivejsi je tam sila dezinformaci, konspiracnich teorii a lidi na internetu, kteri dokazi byt az neuveritelne kruti. Rozhodne doporucuji precist dospelym i teenagerum, podle me komiks velmi sugestivni formou ukazuje silu fake news.

17.11.2019 5 z 5

Organizační porno Organizační porno Aneta Martinek

Moc užitečná kniha, nejen pro ženy. Mám přečteno spoustu knih o time-managementu, takže pro mě asi tak půlka informací nebyla nová. I tak jejich zopakování mě zase nakoplo si některé z nich více dostat do života.
A nejpřínosnější pro mě byla část o tom, jak spolupracovat v týmu, používat projektové nástroje a jak si nastavit týmová pravidla. Myslím, že Anetiny zkušenosti z vedení týmu si úplně říkají o rozpracování do workshopů a někdy třeba i do další knihy

01.10.2023 5 z 5

Rybáři Rybáři Liao Chung-ťi

Knihu jsem koupila jako dar dědečkovi, a ten z ní byl nadšen. Proto mi jí půjčil, abych si ji také přečetla.
Kniha mě přenesla zpátky na Taiwan a ukázala mi atmosféru rybářských výprav. Byla jsem úplně pohlcená líčením oceánu, různých druhů ryb a charakterů rybářů. Atmosféra mi připomínala moji oblíbenou knihu Stařec a moře. Opravdu nádherná kniha o sepětí člověka s přírodou.
Doufám, že budu mít příležitost přečíst si od tohoto autora i další knihy.

12.03.2021 5 z 5

A pak na mě mrkla A pak na mě mrkla Ilona Komárková

Kniha nás celou rodinu moc baví. Mně se nejvíc líbí lehce sarkastický humor, který v dětských knížkách moc nebývá A taky české reálie ježdění k moři nebo cestování s dětmi – zkrátka situace, které spoustu z nás dobře zná. Syn zase miluje krásné velrybí ilustrace.

18.02.2024 5 z 5