Butterfly340 Butterfly340 komentáře u knih

Strážce majáku Strážce majáku Camilla Läckberg

Čtivá kniha, jedna z těch dobrých od autorky. Erika a Patrik zde výjimečně nejsou na zabití a dokonce ani nikdo neotěhotní. Tomu říkám úspěch.

Některé dialogy působí nepřirozeně až neskutečně. Všichni mluví víceméně stejně, spisovně, všichni jsou pořád sentimentální a přecitlivělí... Autorka se snaží o drsnou krimi, ale moc jí to nejde, protože se prostě nedokáže odpoutat od vlastních názorů. Možná by měla přesedlat spíš na romantiku, kde je tohle žádoucí.

Každopádně, dávám čtyři hvězdy za samotný příběh. Hezky vymyšlené. Taky retrospektivní části jsem si užila.
Jen bych teda ocenila, kdyby se uzavřely příběhy všech. V knize bylo velké množství postav, které se samotnou vraždou neměly nic společného, nicméně, celou knihu jsme je sledovali a pak se ani nedozvěděli, co bylo s nimi dál... Pár stránek navíc to chtělo.

30.01.2022 4 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

(SPOILER) Jednoznačně nejslabší Greenovka.

Problém s rozlišením postav jsem neměla, kapitoly Willů jdou od sebe oddělit docela snadno. Co mi však dělalo problém, byl samotný příběh. Ten je takový... Nijaký. Jiné Greenovy knihy chytnou za srdce, člověk u příběhu brečí a směje se, prožívá to spolu s postavami. Ale tady to nějak nešlo. Příběh působí kostrbatě, některé postavy jsou nesnesitelné, poselství je nejednoznačné a humor se jaksi taky nedostavil.

SPOILER

Drobek Cooper a Will Grayson (ten, který je gay) jsou protagonisti na zabití. Kdyby tam byl jen jeden z nich, tak by to příběh unesl, ale tohle už bylo prostě moc. Oba sobečtí, neschopní vidět kohokoliv jiného kromě sebe.

Nejvíc mě asi naštvalo, když Drobek vyčítal Mauře to, co udělala, a řekl jí, že je sobec. Jakože, zrovna on jí má co říkat...

V knize vlastně vyzněla jako ta nejhorší Maura. Nebyla jí dána možnost se obhájit. Přitom, to, co udělala, se i vcelku dá pochopit.
Naopak byl normalizován vztah mezi Drobkem a Willem, který prostě je toxic. Will měl skončit s Gideonem. Aspoň mně by to dávalo větší smysl.

Taky mohla dostat větší prostor Jane. Zasloužila by si to a příběhu by to jen pomohlo.

21.01.2022 3 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Klasika s nadčasovým humorem. Tenká knížečka, kterou člověk přečte za odpoledne a několikrát se při tom i zasměje.

Jediné, co mi vadilo, bylo "poselství" knihy. Tedy to, že ženy by měly na slovo poslouchat muže, že jsou jejich majetkem a jakýkoliv jejich názor snižuje jejich cenu.
Na druhou stranu, je nutné brát v potaz, kdy bylo dílo napsáno...

08.01.2022 4 z 5

Prázdné sliby Prázdné sliby Lexi Ryan

Prázdné sliby jsou skvělé. Povedená fantasy inspirovaná Dvory, ale z mého pohledu tedy mnohem lepší.

Jednomu se ale autorce vyvarovat nepodařilo. I tady se nám objevuje naivní přihlouplá hlavní hrdinka. V první půlce knihy je to snesitelné, pak ale začne přituhovat a ten konec je teda už úplně jinde. Až se to místy ani nechce číst.

Nicméně, i přestože je Brie taková, jaká je, tak o ni soupeří hned dva překrásní vílí princové...

Abych se vyjádřila k předchozím komentářům, příběh není tak předvídatelný, jak někteří naznačují. Ano, některé souvislosti čtenáři dochází rychleji než hlavní hrdince, ale není to zas tak dramatické. Určitě to není tak, že byste během prvních padesáti stran znali celý děj.

Prázdné sliby prostě stojí za přečtení.

Už se těším na druhý díl.

08.01.2022 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Průměrná detektivka. Děj poměrně ubíhá, čte se dobře, ale žádná "wow" kniha to opravdu není.

Asi největší problém jsem měla s postavami. Bylo pro mě těžké pochopit, proč se chovají tak, jak se chovají. Například Josie, tedy hlavní postava. Od začátku se plete do případu, přestože jí po tom vůbec nic není a přestože jí za to hrozí postih. Ten případ se jí absolutně netýká, jde "jen" o zmizení holky, kterou vůbec neznala. Tak proč se do toho míchá za každou cenu?

Taky je hezké, jak si Josie dokáže "propojit" souvislosti, které na první pohled spolu vůbec nesouvisí. Asi policejní intuice.

Dá se říct, že jde o klasickou americkou kriminálku, takže v ní najdeme spoustu střílení, mrtvol a zkorumpovaných policajtů. Vše na úkor vyšetřování a nějaké psychologie postav.

Mizející dívky jsou za mě jednou z nejpřeceňovanějších knih.
Po takové chvále, kterou jsem na ně četla, jsem čekala prostě víc.

01.01.2022 3 z 5