braunerova braunerova komentáře u knih

Princezna z Thule Princezna z Thule William Black

Milostný román o složitém vztahu dvou mladých lidí ze zcela rozdílných prostředí, malíře Lavendera z Londýna a Sheily Mackenzie, dcery krále z Borvy. Příběh z konce 19.století nemá s bájným ostrovem Thule nic společného, v anotaci jsou napsané úplné nesmysly. Království na ostrově Borva je sice fiktivní zemí, ale v románu je součástí souostroví Hebridy. Autor se při psaní inspiroval Isabellou Macdonald, která žila na ostrůvku Bernera v sídle Thule House nedaleko ostrova Lewis. Přečetl jsem jen první díl.

20.06.2023 2 z 5

S vrcholu do propasti S vrcholu do propasti Ferdynand Antoni Ossendowski

F.A.O. byl počátkem roku 1905 vyslán carskou vládou do Mandžuska, aby tam založil laboratoř a prováděl geologický průzkum. V první části knihy popisuje období rusko-japonské války, založení závodu na výrobu dřevěného uhlí, lovecké příhody a potyčky s chunchuzy, čínskými bandity. V druhé části líčí politickou situaci v Charbinu, kde ho koncem roku 1905 zastihla revoluce a byl zvolen předsedou místní revoluční vlády. Třetí část podrobně popisuje život trestanců ve vězení, kam byl odsouzen na dva roky za účast v revolučním hnutí.

"Všude tam, kde se mohou setkati muž a žena, ať již ve velkých krásných městech, ať na osamělém ostrově, ba i ve vězení, kde ve dne i v noci ozývá se zvonění pout - přiletuje okřídlený Eros, krásný Kupido, ozbrojený lukem a šípy. Vypouští šípy tyto v srdce lidí, nedbaje na to, co nesou tyto sladké střely - či radost a štěstí, nebo muka a zoufalství."

18.06.2023 5 z 5

Příboj Příboj Helena Bochořáková

Výborný historický román, ve kterém není kladných ani záporných hrdinů. V příběhu se proplétají dramatické osudy obyvatel města Olomouc, evangelíků i katolíků, během stavovského povstání a třicetileté války. Dojemná byla pasáž, kdy naši emigranti stojí na břehu Baltského moře a pozorují příboj. Kupodivu sympatická byla postava kardinála z Ditrichštejna.

"Nekřič! Nic ti to nepomůže. Dnes se stane, co chci já. Mám na to právo. Co mohu za to, že jsi mi právě ty přišla do cesty? Tak mladá, křehká? A neplač! Na pláč budeš míti ještě dosti času, až tu nebudu. Co, že je to hřích? Tvůj ne, jehňátko. Jen můj. A za ten zaplatím hotovými, až bude termín splatný."

17.06.2023 5 z 5

Zdeptané lilie Zdeptané lilie Rafael Sabatini

Výborný romantický dobrodružný román s přesahem do historie a překvapivým koncem. Příběh začíná krátce před vypuknutím francouzské revoluce. Budoucí jakobín La Boulaye pracuje jako sekretář markýze de Bellecour. Mladík je fascinován filozofií Jeana Jacquese Rousseaua o rovnoprávnosti lidí a beznadějně zamilován do pyšné markýzovi dcery Suzanne. Na svém panství markýz vládne pomocí biče a šibenice, poddaní jsou pro francouzskou šlechtu jen kanálie. Revoluce 1789 a jakobínský teror ale změní běh světa.

"Příšerný stroj, jejž nazvali žertovně národní břitvou - vynalezený a sestavený před několika lety drem Guillotinem - byl jednou ze změn, jež se stala po svém způsobu mocným činitelem. Ten stroj nebyl příliš vysoký a přece jeho stín dopadl přes celou délku a šířku Francie."

11.06.2023 5 z 5

Válka Válka Ludwig Renn

Saský šlechtic Arnold von Golssenau sloužil za 1WW jako důstojník na západní frontě. Podle svých deníků napsal knihu o pěšákovi Ludwigu Rennovi, jehož jméno později přijal za vlastní. Děj začíná invazí do Belgie 1914, následují boje ve Francii, bitvy na Marně a Sommě, jarní ofenziva 1918 a návrat demoralizované armády do revolučního Německa. Pro čtenáře, kteří mají rádi válečné romány, je to strhující zážitek, pokud si zvyknete na autorův způsob vyprávění. Válka je psaná reportážním stylem, jednoduché věty, žádný vývoj postav, spolubojovníci umírají nebo mizí. Život v měsíční krajině plné mrtvých lidí i zvířat, přežívání bez budoucnosti a minulosti.
Autor psal knihu v době, kdy se z něj stal zapálený komunista, člen Roter Frontkämpferbund. Přesto jeho voják Renn až do posledních dní války staví na první místo smysl pro povinnost a věrnost vlasti. Poručík Lamm mu proto věnuje knihu Simplicius Simplicissimus od Jakoba Grimmelshausena.

09.06.2023 5 z 5

Poslední svět Poslední svět Christoph Ransmayr

Tak tohle byl omyl. Koupil jsem si knihu na základě anotace, ve které ovšem chybí podstatná informace - jedná se o historické scifi. Maximus Messalinus byl reálná historická osoba. Když jsem se na straně 8 dozvěděl, že do Konstance přijel na škuneru, přečetl jsem si teprve komentáře níže. Mám scifi rád, ale tahle kniha mě vůbec nebavila. Možná má smysl pro ty, kteří rádi čtou Ovidia. Jak píše níže ludek7426, je to pocta jeho Proměnám. Nedočteno.

09.06.2023 1 z 5

Smrt v houštinách Smrt v houštinách Alfred E. Johann

Autor v roce 1938 vyrazil z Kapského města na sever k řece Oranje, pokračoval do Německé jihozápadní Afriky a dále se plavil po řekách Kongo a Gabun. V této sbírce povídek vylíčil různá dobrodružství, tak jak mu je cestou vyprávěli různí lidé. Vlastní cestopisné poznámky tvoří jen malou část knihy. Některé povídky byly dobré, ale většinou to byla nuda, navíc provázená neustálým zdůrazňováním nadřazenosti německé rasy. Autor byl nacista a rasista, černoši pro něj byli bezejmenní podlidé, kteří mají jen "náprstek rozumu" a zapáchají. Nemohl jsem přitom nevzpomenout, jak krásně mluví o afrických domorodcích náš cestovatel Vilém Němec. Ke knize se už vracet nebudu a poputuje do knihobudky.

04.06.2023 3 z 5

Šel jsem světa kraj... Šel jsem světa kraj... Mario Appelius

Tak u téhle autobiografie jsem se hodně nasmál. Mario Appelius byl rozený dobrodruh, bystrý pozorovatel a vtipný vypravěč. Jeho otec byl vojenským atašé, přesto už v 9 letech poprvé utekl z domova, v 15 byl plavčíkem a o rok později jako černý pasažér plul do Saigonu, aby procestoval celý svět. Byl ale také zapálený fašista a rasista. Příhody z Asie a Afriky byly výborné, Paříž nudná, konec knihy je pak oslavou italského fašismu. Nejtemnější byla kapitola Ostrov kokosových palem, kde M.A. se svými kumpány, ozbrojeni revolvery a bičem, honí do otrocké práce v pralese malý nárůdek domorodců na filipínském ostrůvku Roroquí.

"Můj otec četl algebraické pojednání jako román, zatím co jeho syn Mario se narodil bez matematických buněk ... Ještě dnes, kdykoliv si vzpomenu na nejmenší společný násobek, představuji si jej jako druh jakéhosi obrovského polypa s dlouhatánskými chapadly. Kořeny a mocnitelé jsou pro mě kabalistickými pojmy. Stejnou záhadou pro mne zůstalo, jak lze rozdělit kosočtverec nebo kouli bez nože, sekery nebo pily."

28.05.2023 4 z 5

Plamen smrti Plamen smrti Heinz Welten

Jan již v mládí zjistí, že je jasnovidec, který vidí blížící se smrt. Klade si za vinu, že tomu nedokáže zabránit. Zajímavý nápad s modrým plamínkem zůstal nevyužitý, knihu jsem z větší části prolistoval. Od autora starověké trilogie jsme čekal přece jen více.

27.05.2023 1 z 5

Operace Barbarossa Operace Barbarossa Paul Carell

"... velitele 3.oddílu 73.dělostřeleckého pluku (dříve 2.oddíl 56. dp z Hamburku-Wandsbeku ...)" je to přesně jak píše hanak_v_exilu. Ať začnete číst kdekoli budete nadšení, než se vám po několika stránkách začnou dělat mžitky před očima nad tím množstvím jmen a čísel divizí, pluků, praporů a rot. Před odbornými znalostmi autora smekám, ale do čtivosti knih třeba Guido Knoppa to má daleko. Prozatím odkládám nedočtené.

24.05.2023 3 z 5

Dědictví faraonovo Dědictví faraonovo Maximilian Kern

Doktor Kastner, archeolog profesor Griesbach a koptský křesťan Uassif el Chajat se vydávají hledat tajemnou oázu Tuat v lybijské poušti, kde mají údajně žít vyznavači boha Ré, kteří tam uprchli po smrti faraona Achnatona (v knize je nazýván Chuenat) před pomstou Ramesse III. Autor čerpal z výsledků badatelské činnosti cestovatele a geografa Friedricha Gerharda Rohlfse, který roku 1878 spolu s Čechem Antonem Steckerem prozkoumal lybijskou poušť až po oázu Kufra. Místy tak kniha připomíná spíše cestopis. Vlastní příběh je předvídatelná oddechovka na jedno přečtení.

22.05.2023 2 z 5

Černý lovec Černý lovec James Oliver Curwood

Opravdu krásný romantický a dojemný příběh. Většina postav i událostí jsou skutečné, včetně Černého lovce, mnoho podrobností uvádí autor v poznámkách pod čarou. Je to asi nejdrsnější autorova kniha. Příběh popisuje krátké období Sedmileté války v Americe mezi roky 1754 a 1755. Přepady a zabíjení osadníků indiány bylo tehdy stejně běžnou věcí jako skalpování nepřátel, což praktikovali rudoši i běloši. Surová realita na hony vzdálená výmyslům Karla Maye o čestných a ušlechtilých indiánech, které bohužel ovlivnily celé generace jeho čtenářů.. V předmluvě spisovatel s pýchou vzpomíná na svou prababičku, která pocházela z kmene Mohawků.

"Odnímati ženám a dětem skalpy je strašlivý zvyk, a potrvá tak dlouho, dokud naši místodržitelé a angličtí místodržitelé budou platiti penězi za lidské vlasy."

21.05.2023 5 z 5

Měsíční vitriol Měsíční vitriol Henri Beraud

Kniha má tři části. V první části je představen mladý snílek Blažej Cornillon a jeho záhadný strýc Giambattista, janovský námořník a revolucionář. Oba hrají významnou úlohu v následujících událostech. Druhá část končí pokusem o atentát na Ludvíka XV. O vyšinutém náboženském fanatikovi Damiensovi se toho mnoho nedočtete, podrobně je ale popsána jeho hrozná poprava, po které mnoho lidí začalo krále Ludvíka nenávidět. Hodně prostoru je věnováno pletichám jezuitů. Třetí část je založena na konspirační teorii, že Ludvík nezemřel na neštovice, ale byl otráven. Podrobně jsou popsány poměry u dvora, kde v té době vládla hraběnka du Barry.

20.05.2023 2 z 5

Mlýn na ponorné řece Mlýn na ponorné řece Alfred Technik

Příběh vznikl podle pověstí a historek, které se dodnes vypráví o rodu mlynářů Shořalých. Jejich mlýn prý stával na Bílé vodě v údolíčku pod Holštejnem. Bloudění v jeskyních Moravského krasu je popsané výborně. Sám jsem něco podobného zažil, kdysi jsme s kamarádem prolézali Koněpruské jeskyně. Nikdy nezapomenu na ten tísnivý pocit, když jsem se plazili studeným slizkým bahnem úzkými chodbičkami vybaveni jen baterkou.

"Jdeš krajem jako tisíce ostatních a nevíš, kde tekla lidská krev. Propadlé hroby jsou němé. Není pamětníků. Jdeš krajem nad jiné líbezným, celý v náručí lesů zajat a přece svobodný, a víš jen to, co zapsali do kronik a pověděli tvoji předchůdci."

15.05.2023 5 z 5

Proměnění doktora Besela Proměnění doktora Besela Ernst Ludwig Wolff

Doktor Besel je mladý muž z bohaté rodiny, ale jeho manželství prochází hlubokou krizí. Milovaná manželka je mu nevěrná a tak po vypuknutí první světové války vidí jako východisko slavnou smrt na bitevním poli. Hrůzy zákopové války a náhoda mu jsou ale začátkem jeho nového života. Převezme identitu zabitého francouzského vojáka a kvůli zranění je poslán domů, do Paříže. Pokud bude odhalen, hrozí mu smrt jako německému špiónovi. Jednou však musí válka skončit.

V roce 1927 byl podle knihy natočen německý němý film Dr. Bessels Verwandlung režírovaný Richardem Oswaldem.

13.05.2023 2 z 5

Venuše a antikvář Venuše a antikvář Leo Weismantel

Pro mě velké zklamání. Byl jsem naladěn výborným románem o Leonardovi da Vinci, tohle humorné vyprávění mě ale beznadějně nudilo.

13.05.2023 1 z 5

Hippalos Hippalos Kamil Zvelebil

Autor vzhledem k útržkovitým historickým pramenům zkusil napsat literaturu faktu jako beletrii. Starověký obchod Římské říše s Indií je sice téma zajímavé, ale prokousat se tím množstvím zeměpisných názvů, obchodních údajů, informací o mořeplavbě a indických dějin je takřka nadlidský výkon. Možná se někdy ke knize ještě vrátím, ale momentálně to vzdávám.

08.05.2023 2 z 5

Dobyvatel Dobyvatel Arnold Ulitz

V létě roku 1651 vyplouvá jako každý rok velrybářská loď Spanilá Isabela ke Špicberkům. Ulovené velryby zpracovávají námořníci na břehu v sezonní stanici, kde ve zděných varnách vyrábí rybí olej. V srpnu se pak celá holandská flotila vrací zase domů. Mezi velrybáři o těchto severských krajích koluje spousta pověr, největší hrůzu ale mají z věčné tmy, polární noci. Přesto na břehu zůstává námořník Jan Brant, první stálý obyvatel budoucího města Smeerenburg na ostrově Amsterdam na severozápadě Svalbardu.

Hlavní hrdina Jan Brant je postavou zcela fiktivní. V knize je i celá řada historických nepřesností a omylů. Autor se nechal inspirovat romantickými pověstmi o kvetoucím městě. Pozdější archeologické průzkumy ukázaly, že Špekounov, jak je v knize Smeerenburg nazýván, měl v době svého rozkvětu asi 20 domů a ročně ho navštívilo možná 15 lodí. Kolem roku 1650 to už byla osada v úpadku, neboť stavy velryb prudce poklesly, a v roce 1660 byla opuštěna úplně. Události v knize popisované se ve skutečnosti staly o dvacet let dříve. Sir Robert Fotherby, anglický průzkumník a velrybář, holandskou osadu nikdy nepřepadl a zemřel v rodné Anglii.

03.05.2023 2 z 5

Hladová výprava Hladová výprava Madelon Hermine Székely-Lulofs

Oddíl vedený praporčíkem Nyhofem dostal za úkol zničit rýžová pole povstalců. Výprava vyrazila 11. července 1911 a měla přejít přes horu Peet Sague a dorazit do Pamee, kde měla doplnit zásoby. Román vznikl na základě písemných materiálů od velitele Nyhofa a dvouleté korespondence s ním. Navíc M.L. psala o známém prostředí, neboť prožila v dnešní Indonésii polovinu svého života. Bohužel vlastní příběh by se dal zkrátit na několik stránek - oddíl měsíc bloudil v džungli a nenarazil přitom ani na povstalce, ani na živého člověka a dokonce ani na žádné zvíře. Snad se živili hmyzem, kterým chce EU nahradit hovězí maso. Autorce tak nezbylo než se rozvláčně rozepisovat o kdejaké nepatrné události nebo myšlence. První část knihy popisuje společenský a rodinný život ve vojenském táboře. Dočetl jsem jen silou vůle.

27.04.2023 2 z 5

Váhy a meč Váhy a meč Jaroslav Maria (p)

Společenský román o sociální nerovnosti a předsudcích prvorepublikové společnosti. Autor, sám právník, vycházel při psaní ze života jihočeských kočovných cikánů. Příběh o mladé cikánce a obstarožním advokátovi musel tenkrát čtenáře šokovat, například vyprávěním o sexu v 10 letech nebo o pohozených fakanech. Radikální názory autora jsou jasně dané. Postavy četníků a příslušníků justice jsou vylíčeny v negativním světle, hotové panoptikum. Naopak otec Sefy vzbuzuje sympatie, i když to byl vůdce lupičské bandy, který vyzval svou rodinu k vraždě udavače.
Vydání justiční tetralogie nakonec skončilo obžalobou autora, vleklý soudní spor byl uzavřen v roce 1936 odsouzením J.M. pro urážku vrchního soudu v Brně. Nedočteno, kniha poputuje do knihobudky.

23.04.2023 2 z 5