Mlýn na ponorné řece

Román z oblasti Moravského krasu, jehož děj se odehrává na počátku 18. století. Hlavním hrdinou románu je mlynář Jan Shořalý, příslušník starého mlynářského rodu, který vlastní mlýn na ponorné řece. K mlýnu patří také rozsáhlý jeskynní systém, o němž obyvatelé z okolí nemají nejmenší tušení. Mlynáři rodu Shořalých se straní lidí, a tak vyvolávají u okolních obyvatel předsudky a strach. Jan, který zůstává na mlýně po smrti otce zcela sám, se však snaží samotu překlenout a začlenit se mezi lidi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/189487/mlyn-na-ponorne-rece-BHn-189487.jpg 4.424
Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Mlýn na ponorné řece

BabaJaga11
04.01.2019

Krásná knížka, která předčila moje očekávání. Jde totiž o historický román, což není zrovna můj oblíbený žánr. Tady mě zaujalo jak líčení přírody, zejména temné a (v té době) nebezpečné krásy lesů a jeskyň Moravského krasu, ale i dramatické osudy hlavních hrdinů. Zajímavé je také zasvěcené líčení technických parametrů mlýna na ponorné řece. Příběh končí dobře, ale není to žádný laciný happy end - prostě chvilka štěstí v životě lidském, kdy nikdy nevíme, zda se přes něj za pár dní nepřežene nějaká pohroma. Kniha vychází z historických skutečností, např. existence starých mlýnů na řece Punkvě či prvního sestupu na dno propasti Macocha v roce 1723. Bohužel jména osad jsou asi smyšlená, neboť se mi je nepodařilo dohledat ani v mapách, ani v seznamech zaniklých obcí a osad. Ale to knize neubírá nic na její autentičnosti, spíše dráždí čtenáře k tomu, aby pátral, jak se ta místa jmenují ve skutečnosti.

IYv
02.03.2016

dnes těžko dostupná kniha, ale výtečná. Popis objevování podzemí Macochy v historii.

Bábovky

zfilmováno

Alfred Technik
česká, 1913 - 1986

všech 8 knih autora

Kniha Mlýn na ponorné řece je v