Hippalos

Hippalos https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23149/bmid_hippalos-SNP-23149.jpg 3 3 2

Zvelebilův historický román líčí převratný objev, který učinil alexandrijský Řek Hippalos. Zjistil, že monzunové větry mezi jižní Arábií a východní Afrikou a Indií vanou s neuvěřitelnou pravidelností, a dají se tudíž s úspěchem využít k rychlé a přímé plavbě napříč Indickým oceánem. Tento objev měl převratné důsledky pro obchodní, politické a kulturní styky mezi římským impériem a Jižní Indií. Za svého indického pobytu prožil Hippalos nejdramatičtější chvíle svého života, lásku, věrné přátelství, radost i bolest, a konečně dosáhl určitého smíření a moudrosti. Zároveň nám kniha přibližuje a odhaluje život v Římě za císaře Claudia a v královstvích jižní Indie se spolehlivostí a barvitostí, založenou na autorově odborné znalosti původních řeckých, latinských a indických pramenů.... celý text

Lioncz24
11.10.2023 3 z 5

1.10 jsem začal číst a 11.10 jsem skončil
Kdo nebo co je Hippalos? Je to vítr který vane přes širý oceán, který vás zavane k Indickým břehům

Je to těžká kniha plná cizích názvů ale bavila mě jen mě připadalo hodně zvláštní
Určitě to není pro každého

braunerova
08.05.2023 2 z 5

Autor vzhledem k útržkovitým historickým pramenům zkusil napsat literaturu faktu jako beletrii. Starověký obchod Římské říše s Indií je sice téma zajímavé, ale prokousat se tím množstvím zeměpisných názvů, obchodních údajů, informací o mořeplavbě a indických dějin je takřka nadlidský výkon. Možná se někdy ke knize ještě vrátím, ale momentálně to vzdávám.

Kamil Zvelebil
česká, 1927 - 2009