borsalino_csfd borsalino_csfd komentáře u knih

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Hodně zajímavá hříčka o nesmrtelnosti, lákavém elixíru mládí, ale přitom odhalující, že smysl života je dán právě jeho relativně krátkou dobou.

16.09.2015 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Zdánlivě fantastické dílko, přesahující nejen rok vzniku (1920), ale i současnost, ve kterém technický pokrok zdánlivě předběhne evoluční řád světa, ale místo vysněného ráje přináší záhubu. Velmi aktuální a nadčasové dílo, když pomyslím na hrátky s DNA...

Toulky s Charleym Toulky s Charleym John Steinbeck

Krásné poetické putování Johna Steinbecka a jeho psa Charleyho spotřební, uspěchanou, kumulující, segregující, politizující Severní Amerikou. Ale o to více zachycující skutečnost, svéráz lidí i jednotlivých států. Moc příjemné čtení.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Karel Čapek měl nejen představivost, ale také předvídavost brzké budoucnosti. Přestože není přímo řečeno o jakou válku jde a kdo válčí s kým, je to zřejmé a Němcům ležel Karel Čapek pořádně v žaludku. Téma je však daleko univerzálnější - ambiciózní diktátoři ženoucí lid své země do války pod rouškou spravedlnosti a nevyhnutelnosti, váhající a servilní ouřadové lpící na svém postavení, pobláznění fanatici slepě následující zvrácené ideje a strach člověka z bolestivé smrti. Knihu velmi zdařile převedl na filmové plátno Hugo Hass - http://www.csfd.cz/film/4039-bila-nemoc/.

Byl Edvard Beneš vinen? Byl Edvard Beneš vinen? Ferdinand Peroutka

Ferdinand Peroutka vystihl nerozhodnost Edvarda Beneše v přelomových okamžicích ČSR velmi pregnantně a současně v literárním kabátku. Některé výroky jsou velmi velmi přesné, bohužel.

04.01.2015 5 z 5

Druhý muž Třetí říše Druhý muž Třetí říše Dušan Hamšík

Heinrich Himmler patřil k významným vůdcům Třetí říše, a přitom byl jeho šedou eminencí. Snad proto chybí ucelenější pohled na tuto osobnost. Tato kniha trpí datem svého vzniku (1984, vydána 1986), takže je místy velmi poplatná době svého vzniku (zejména pasáž, kdy Hitler napadl Rusko). Na druhou stranu poskytuje dost informací, abyste si mohli udělat celkový obrázek o tomto sociálním inženýrovi, demagogovi a vykonavateli v jedné osobě.

04.01.2015 4 z 5

Edvard Beneš - politický životopis Edvard Beneš - politický životopis Zbyněk Zeman

Tak uceleně a vypovídajícím způsobem podané informace o Edvardu Benešovi jsem nalezl pouze v knize Zbyňka Zemana. Čtení je to velmi hutné a orientovat se v politických postavách a situacích První republiky není právě snadné, ale stojí to za to. Edvard Beneš není adorován jako velký státník, ale ani křivě haněn, spíše je Beneš vykreslen jako schopný úředník bez politické a světové vize, který se domníval, že politiku lze založit na dohodách a logických závěrech. Praxe však byla úplně jinde. Mohu jen doporučit!

04.01.2015 5 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Pro mě velké překvapení, kniha je z půlky dokumentární, takže pro lepší pochopení souvislostí je dobré něco vědět o kontextu doby. Svitavský rodák Schindler dokázal, že i v takové temné době se člověk může chovat lidsky. Zachránění jeho židovských "kvalifikovaných" dělníků pro něj znamenalo především neustálý život na hraně, neboť žádná skutečná pravidla neexistovala, co platilo včera, druhý den již neplatilo. Uplácení pohlavárů, honosné pitky a bujaré večírky byla Schindlerova metoda, jak získávat důležité kontakty, kterých pak nadále využíval, byť mnoha těmito lidmi osobně opovrhoval. Potřeboval je, aby ho chránili před všemocným gestapem. Přesunutí továrny z Krakova do Brněnce a změna zaměření na strategický válečný materiál a tajné zbraně byla už skutečná bouda a stála jej nemalé peníze. Thomas Keneally vylíčil dobu i Oskara Schindlera velmi přesvědčivě, někdy mi bylo až pořádně úzko. Schindlera zpopularizoval Spielbergův film (http://www.csfd.cz/film/8653-schindleruv-seznam/), který mi po přečtení knihy připadá daleko méně strhující.

02.05.2014 5 z 5

Velký případ Velký případ Jean Laborde

Kniha v duchu pravdivých a kritických sedmdesátých let. Styl mi sice vysloveně nesedl, ale obsah ano, a ten považuji za zásadní. Myslím, že je škoda, že film nebyl přetaven na filmové plátno, mohlo by to být opravdu dost zajímavé.

22.03.2014 4 z 5

Můj život letce Můj život letce Ernst Udet

Upřímná zpověď jednoho z nejtalentovanějších letců dvacátého století, kterého láska k letadlům nakonec stála život, ale jinak, než myslíte... http://www.csfd.cz/tvurce/107925-ernst-udet/

17.02.2014 5 z 5

Na tomto Čapkově díle je moc znát, jak moc se Český jazyk za ta léta změnil. Kniha se čte dost obtížně, nicméně příběhy jsou velmi lidské a nadčasové. Mám slabost pro díla Karla Čapka, no...

17.02.2014 4 z 5

Sbohem pane komisaři Sbohem pane komisaři Raf Vallet

Rychle ubíhající detektivka, která je současně obžalobou prorůstání politiky do státní sféry. Kniha byla předlohou pro film Nelítostný souboj - http://www.csfd.cz/film/32547-nelitostny-souboj/, byť jen velmi volně .-)

17.02.2014 4 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Továrnu na absolutno jsem si přečetl s chutí, musel jsem však zapojit veškerou fantazii, neboť Čapek se zde pohybuje od obyčejnéjo člověka až po abstraktní zdánlivé všudypřítomné dobro. Ale lidské slabosti, sociální systém a tmářství zůstávají.

26.01.2014 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Dost nadčasové dílo o technickém pokroku lidstva, které jej vede do záhuby, neboť mnoho těchto technických vynálezů je následně použito proti lidem. Dnes to není jinak. Postava inženýra Prokopa zobrazuje vnitřní rozervanost lidské duše, ve které je nahromaděno mnoho protichůdností, jako vůle, odpovědnost, touha, láska..., které zkoušejí a pokoušejí lidský charakter. Velmi dobře tuto předloho zpracovat ve filmu Otakar Vávra - http://www.csfd.cz/film/9458-krakatit/.

26.01.2014 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Letošní vánoce jsem dostal tuto divadelni hru, kterou jsem četl ještě dávno na škole. Myslím, že téma neztratilo nic ani v dnešní době. Jsou to zpravdila muži, kteří rozpoutávají války, nesmyslně umírají ve jménu cti nebo ve jménu velkých myšlenek. A jsou to zpravidla matky, které za toto všechno platí účet v podobě svých dětí. Uznávám, že hra je trochu plochá, ale je potřeba ji chápat v celkovém kontextu doby, kdy už válka byla za dveřmi a Karel Čapek se všemožně snažil lidi vybudit k aktivitě a odporu vůči německé agresi. Kontext je velmi dobře podán ve filmu Člověk proti zkáze (http://www.csfd.cz/film/7261-clovek-proti-zkaze/).

25.01.2014 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Úžasná kniha, kterou jsem skutečně objevil až po třicítce a která ani po těch mnoha letech od napsání, neztratila nic ze své naléhavosti a poslání. Přestože jazyk je už trochu zastaralý, některé pasáže jsou trochu těžké na čtení, pořád stojí za to knihu přečíst.

25.01.2014 5 z 5

Čtyřiatřicet Čtyřiatřicet William Hastings Burke

Jak se v čase ukazuje, bylo za druhé světové války několik odvážných mužů a žen, kteří neváhali riskovat život, aby pomohli někomu druhému. O to bizarnější je situace, že takovým člověkem byl i Albert Göring. Takže zatímco jeho bratr Hermann zvěrstva páchal, on je zase trochu rovnal. Co je docela zajímavé, že hodně působil v Československu, byl obchodním ředitelem Škodových závodů v Plzni, ovšem nikoli jako doazená figura, ale tehdejší československé vedení Alberta aktivně oslovilo. Protože mě to dost zajímalo, nechal jsem si vyhledat spis v národním archivu v Praze, kde je mnoho zajímavých informací. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

25.01.2014 5 z 5