bookworm bookworm komentáře u knih

Výlet do Španěl Výlet do Španěl Karel Čapek

Cesta do Španielska a zároveň i cesta v čase. A to všetko okorenené vtipom a pozorovacím talentom majstra Čapka. Výborná kombinácia!

21.06.2020 4 z 5

V cizích službách V cizích službách Alois Jirásek

Knihu som si našla v "knihoboxe" na žel. stanici v Okříškách... na Jiráska príjemný kompaktný formát. Veľmi ma zaujal námet knihy - českí bojovníci idú bojovať za cudziu vec, o jednu-dve generácie neskôr po husitských vojnách. Ako rýchlo sa veci menia! Aj napriek hlavnej dejovej linke, ktorá sa mi zdala pritiahnutá za uši (mladý český bojovník zaľúbený do nemeckej kňažnej...), dielo veľmi dobre opisuje všetky strany zúčastnené v boji a ich pohnútky. A tak ako už píše predo mnou @erasehead, rozpor anti- a pro-militaristického videnia, ktorý celú novelu prestupuje, núti človeka k hlbšiemu zamysleniu aj po prečítaní knihy a hľadaniu paralel aj v súčasnom svete.

21.06.2020 4 z 5

Rok husi divej Rok husi divej Konrad Lorenz

Prekrásna kniha o živote divých husí a o jeho sledovaní skupinou vedcov okolo Konrada Lorenza. S veľkou dávkou citu a všímavosti je tu zobrazené, ako divé husi prežívajú 4 ročné obdobia, ako sa pária, rodia, dospievajú a ako sa vedia fixovať na človeka. Krásne sú aj fotky. Textu je v knihe málo a je napísaný ako esej.

05.06.2013 5 z 5

Krajina a paměť Krajina a paměť Simon Schama

Toto je veľmi nezvyčajná kniha - kombinácia prírodnej mystiky s dejinami umenia, náboženskými a ideologickými predstavami naviazaných na prírodu. Výborne sa číta a odhaľuje mnohé zaujímavé súvislosti. Dejiny lesa v Európe, aj v Amerike. Symbolika lesa u pohanských Germánov a ako ju pre seba využili nacisti. Obrazy lesa v umení a ich skryté posolstvá. Bialoviežský prales a jeho zubry... veľmi pútavé témy a poctivé spracovanie. Túto knihu s názvom, ktorý viac zahaľuje, ako prezrádza, považujem za svoj objav roka.

21.02.2013 5 z 5

Moskva 2042 Moskva 2042 Vladimir Vojnovič

Skvelá bláznivá komédia o totalite, ktorú však nemožno brať na ľahkú váhu, pretože jej podstata rozhodne nie je nerálna. Postavy prevracačov kabátov, presvedčených komunistov, nezmyselná propaganda, kult osobnosti... to všetko sme poznali aj na vlastnej koži. V komunistickej Moskve, lebo ďalej sa komunizmus nepodarilo presadiť, už zaviedli aj nové komunistické náboženstvo, ale samozrejme bez Boha. Za hranicami komunistického štátu sa zahraničie delí na tri okruhy nenávsti - synovský okruh nenávisti, bratský okruh nenávisti a nepriateľský okruh nenávisti. Tunajšia spoločnosť "je pozoruhodná tým, že každý vie všetko, ale všetci sa tvária, že nikto nevie nič." No a sloboda v tomto štáte? "U nás je absolútna sloboda v rámci rozumných potrieb". Ako toto všetko môže vytvoriť základ pre humoristický román? Prečítajte, uvidíte :-)
P.S.: Všímaví sa istotne celkom pobavia aj na paródii na Soľženicyna.

11.02.2013 5 z 5

Osm smrtelných hříchů civilizace Osm smrtelných hříchů civilizace Konrad Lorenz

Tvrdé slová na adresu ľudstva, predovšetkým západnej civilizácie, ktoré ani po 40 rokoch nestratili na aktuálnosti. KL veľmi priamo a bez okolkov kritizuje konzumnú spoločnosť a problémy, o ktorých sa akosi "nepatrí" hovoriť, nazýva pravými menami. Je to aj na dnešné pomery veľmi odvážna kniha!

29.01.2013 5 z 5

Daniel Stein, překladatel Daniel Stein, překladatel Ljudmila Ulická (p)

Toľko ľudských osudov, toľko paradoxov!!! Vynikajúco napísaná kniha, nesmierne napínavá a veľmi ľudská. Mozaiková kompozícia jej dodáva gradáciu a jednotlivé osudy a charaktery sa postupne jeden cez druhý, v rôznych časových úsekoch otvárajú... a prekvapujú. Bol to silný čitateľský zážitok, ktorý vo mne zanechal hlbokú stopu a mnoho dôvodov na premýšľanie.

08.01.2013 5 z 5

Osudná vejce Osudná vejce Michail Bulgakov

Pre mňa bola táto poviedka úplne dokonalá, žáner - inteligentný horor. - toto bola skutočná Diaboliáda!!! Tu nejde o nejaký bizarný pokus s fatálnymi následkami, ale o obžalobu zrůdného režimu, ktorý aj vedu zneužíval pre svoje ciele a o vysoko odborných veciach nechal rozhodovať robotníkov a roľníkov. Bulgakovov antikomunizmus tu nemožno prehliadnuť - stav univerzity po boľševickej revolúcii, slepačí mor, ktorý sa na západe sám od seba zastavil na hranici s Poľskom a Rumunskom, mimoriadna trojčlenná komisia v počte šestnásť súdruhov.... Perfektná bola aj epizóda s bulvárnym novinárom. Preto bez váhania 5* a miesto v mojom osobnom zlatom fonde!

02.01.2013 5 z 5

Diaboliáda Diaboliáda Michail Bulgakov

Poviedka Diaboliáda mi pripadala, akoby ju Bulgakov písal ako rozcvičku pred Majstrom a Margarétkou. Bola to absurdná, šialená naháňačka, kde som pomerne rýchlo stratila prehľad o tom, kto je kto, ale viem si predstaviť, že by z toho mohol byť výborný film.

02.01.2013 3 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Okrem toho, že J. Lada vedel láskyplne kresliť, vedel aj krásne písať. Pomerne objemnú knižku som prečítala skoro na jeden hlt a na konci ma mrzelo len jediné, že nebola ešte dlhšia. Ladove spomienky na detstvo, na rôzne rázovité postavičky z dediny a chlapčenské hry (kráľ Josef XV. a prvý kresťanský sultán Mohamed Lojza LIV.) mi často privodili výbuchy smiechu , zaujímavé bolo čítať aj o jeho učňovských rokoch a húževnatej snahe presadiť sa ako umelec (obdivuhodné!). Na konci knihy ako bonus zaradil Lada ešte krátke spomienky na pár priateľov z umeleckých kruhov, samozrejme nechýba J. Hašek, skvelá je aj korešpondencia s J. Mahenem a tribút Kaviarni Union a jej šéfovi. A to všetko dopĺňajú krásne Ladove obrázky, vrátane mnohých farebných. Túto knihu radím do svojho osobného zlatého fondu!!!

22.12.2012 5 z 5

Zazi v metru Zazi v metru Raymond Queneau

Isteže, je to vec vkusu, ale takto som si jednu z údajne "najvtipnejších kníh modernej francúzskej literatúry" nepredstavovala. Nepresvedčil ma ani dej, ani "slovná zásoba" hlavnej postavičky a spol.

22.12.2012 1 z 5

Vídeňské historky Vídeňské historky Peter Altenberg

Pekná zbierka poviedok a postrehov z Viedne v období Belle Epoque. Autor je starý mládenec, ktorý celý život žije v hoteli a cez deň vysedáva v kaviarni a pozoruje život okolo seba, ktorý potom celkom trefne, často sarkasticky glosuje. Mnohé z textov v tomto výbere sa nejakým spôsobom týkajú jeho vzťahu k ženám. Treba povedať, že Altenburgov vzťah k nim bol celkom zvláštny - zvlášť ho priťahovali mladé dievčatá, prostitútky zase ľutoval, lebo v nich videl hlavne nešťastné zvedené ženy a kritizoval tých mužov, čo chodili do bordelu a prostitútky urážali (NB - nie že by Altenburg do takých zariadení nechodil). rOkrem toho krátke postrehy z výletov za Viedeň - do Badenu, do Hietzingu, či zamyslenie nad (ne)čistotou ulíc (budem nosiť sandále bez ponožiek a budem si môcť nohy hocikedy umyť). Príjemné čítanie, bohužiaľ veľmi krátke!

16.11.2012 4 z 5

Svatý Benedikt z Nursie Svatý Benedikt z Nursie Anselm Grün

Bolo by odo mňa nefér dávať tejto knihe nízke ohodnotenie len preto, že nesplnila moje očakávania a ani trochu sa nepodobala na moju obľúbenú o sv. Bernardovi "Burgundsko - kraj mnichů". Túto knihu však napísal benediktínsky mních a je celkom pochopitelné, že to nie je životopisná ani historická, ale náboženská literatúra. Rozoberá sa tu význam svätca a jeho rehoľa z pohľadu dnešného člena jeho rádu.

16.11.2012

Česká babička aneb Cizinec je našinec Česká babička aneb Cizinec je našinec Dietmar Grieser

Po výbornej knihe "Strýko z Bratislavy", "Česká babička" rozhodne nesklamala. Je to zbierka malých medailónov osobností z nemecky hovoriaceho prostredia, ktoré mali pôvod na území dnešnej ČR a preslávili sa v Rakúsku. Z celej knižky príjemne vyžaruje príjemná c. a k. atmosféra a autorova úprimná snaha predstaviť dnešnému rakúskemu čitateľovi - lebo ten bol pôvodnou cieľovou skupinou knihy - čo ho stále spája s českou krajinou. Výborne to však funguje aj opačným smerom. Páči sa mi aj samotný dvojznačný názov knihy - na jednej strane sa vzťahuje na Babičku/babičku Boženy Němcovej (mimochodom aj jej je v knihe venovaný jeden medailón) a na strane druhej je to jednoznačná narážka na fakt, že mnoho Rakúšanov má svoju českú babičku (teda už asi skôr prababičku). Sú tu príbehy o osobách notoricky známych, ako napríklad S. Freud, rodák z Příboru, Ž. Chotková - manželka Františka Ferdinanda, ako aj takých, čo sú dnes v ČR (nezaslúžene) polozabudnutí L. Slezak, F. Grillparzer, a okrem toho ešte pár menej známych životných príbehov známych osobností, napr. Mozart v Prahe, E. Schiele v Krumlově. Skrátka a dobre, krásna oddychová kniha, podporujúca zbližovanie národov, ktorú sa oplatí čítať.

16.11.2012 5 z 5

Zánik Západu - Obrysy morfologie světových dějin Zánik Západu - Obrysy morfologie světových dějin Oswald Spengler

Celkom úprimne - je to naozaj veľmi ťažká kniha. Láka predovšetkým svojím mnohosľubným názvom, ale je v nej príliš veľa abstraktného filozofovania, že som sa nakoniec k tomu, prečo má podľa Spenglera západná civilizácia zaniknúť, ani neprekúsala. A to je škoda.

10.11.2012 3 z 5

Spoveď dunajského lodníka Spoveď dunajského lodníka Ladislav Herzog

Pekné memoáre človeka, ktorý zasvätil svoj život lodnej plavbe po Dunaji. Pútavým spôsobom rozpráva o svojich začiatkoch v 50. rokoch, ako vyzeral život posádky lode, i to, že dlhé odlúčenie od rodiny kvôli niekoľkotýždňovým plavbám, občas viedlo aj k rozpadu manželstva. Dozvedáme sa aj o nešťastiach, ktoré sa na Dunaji prihodili, o nebezpečných plavebných úsekoch, ako aj o plavbe cez podunajské krajiny a zážitky z návštev prístavov a miest. Jedným slovom príjemná oddychová kniha o nevšednej práci.

10.11.2012 5 z 5

Recepty na fajn časy Recepty na fajn časy Igor Bukovský

Osobne si myslím, že pán Bukovský nevie variť, ale zato perfektne ovláda marketing. Ako dlhoročnej vegetariánke mi ani tak nevadilo, že je to vegánska kuchárka, čiže miesto masla "zdravý" margarín a miesto normálneho mlieka sójové, ale hlavne chuťovo veľmi nezaujímavé recepty - okrem jedného. Inak je to veľmi osobná kuchárska kniha, ku každému receptu manželia Bukovskí napísali niečo o tom, ako k nemu prišli a prečo ho majú radi. To istým spôsobom aj spečatilo osud tejto knihy, pretože manželia sa krátko po jej vydaní rozišli a nemali viac záujem o ďalšie vydania.

10.11.2012 2 z 5

Smrdov, Brežněves a Rychlonožkova ulice Smrdov, Brežněves a Rychlonožkova ulice Jaroslav David

Táto kniha ma na rozdiel od svojej predchodkyne sklamala. Pôsobí pomerne nesúrodo ako kompilát dizertačnej práce a niekoľkých odborných článkov. Mnohé informácie sa na rôznych miestach knihy dokonca niekoľkokrát opakujú (opakovanie matka múdrosti?!). Kniha je napísaná príliš odborne. Je to škoda, pretože v staršej knihe o pomiestnych názvoch Vysočiny J. David dokázal, že vie písať zaujímavo aj pre "obyčajných ľudí". Skutočne zaujímavé informácie sú v tejto knihe doslova utopené v záplave nudných pasáží a na konci v prílohe. Čo sa mi v knihe páčilo: napr. verejná súťaž na pomenovanie dnešného Havířova a autentické listy s návrhmi od občanov; povojnové horlivé nadšenie pre premenovanie miest v Česku a vo väčšine prípadov zamietavé stanovisko miestopisnej komisie, aby sa nestávalo, že žiaci na hodine dejepisu budú odpovedať, že "Žižka vyhnal Zikmundovo vojsko z Havlíčkova Brodu".

15.10.2012 3 z 5

Cesty s Karlem Hynkem Máchou Cesty s Karlem Hynkem Máchou Jiří Padevět

Na tejto knihe si cením hlavne dobrý nápad propagácie zaujímavých miest v republike v spojitosti s KHM. Je pekne usporiadaná, každé heslo obsahuje dobrú celostranovú fotku objektu, GPS súradnice (aj keď nie v práve najvhodnejšom formáte) aj historické informácie o objekte. KHM je tu však pomerne málo - krátky popis jeho vzťahu k objektu, informácia, či sa zachovala nejaká kresba od neho (škoda, nikde v knihe nie je ani jedna reprodukcia), prípadne jedna-dve vety z jeho denníkov.. Jedna vec, čo mi najviac vadilo, bolo mizerné geografické určenie lokality - všetko sa meria na vzdialenosť od Prahy a nie je uvedený ani okres. Ale inak je to šikovná príručka s tipmi na zaujímavé výlety po historických miestach v Čechách.

02.10.2012 4 z 5

Ilustrovaná frazeologie Ilustrovaná frazeologie Josef Lada

Na tejto knižke sa smejem už od svojich ôsmich rokov. Okrem iného som sa z nej naučila, čo znamená, keď je niekto "zabedněný" a ako sa má "pít s mírou" :-)

23.09.2012 5 z 5