Česká babička aneb Cizinec je našinec

Česká babička aneb Cizinec je našinec https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91953/ceska-babicka-91953.jpg 4 9 4

Rakouský spisovatel a novinář Dietmar Grieser se vydal na pouť Čechami a Moravou, aby zde pátral po kořenech význačných osobností rakouských dějin a hledal stopy někdejšího soužití obou národů v rámci habsburské monarchie. Korunovace císaře Františka Josefa I. se uskutečnila v Olomouci, Franz Grillparzer čerpal náměty pro některá svá dramata v českých bájích a pověstech, rodiče Franze Schuberta pocházeli ze severní Moravy, matka Egona Schieleho z Českého Krumlova, Sigmund Freud přišel na svět v moravském Příboru, malíř Alfred Kubin v Litoměřicích atd. Grieserovy eseje jsou čtivým průvodcem spletitými dějinami česko-rakouských vztahů a vazeb.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Argo
Originální název:

Die böhmische Großmutter: Reisen in ein fernes nahes Land , 2005


více info...

Přidat komentář

freejazz
04.07.2020 5 z 5

príjemné čítanie, pri ktorom si človek uvedomí, že „cizinci“ vedia častokrát o „našincoch“ oveľa viac.
a fajn je aj ten spodný tón, v ktorom prevažuje hrdosť na pôvod a históriu.

petrarka72
12.04.2018 2 z 5

Proklatě milé čtení, životopisné a cestopisné info v jednom, s laskavostí a vtipem. Pro mne objevem Alfred Kubin, zbytek zúčastněných (od Goetha po Freuda) je všeobecně znám.


Lenka4
29.11.2016 5 z 5

Kromě zajímavých momentů ze života známých i méně známých osobností je přínosem také turisticko-reportážní pohled zahraničního návštěvníka na skutečnosti, se kterými se v naší zemi setkal. Velmi příjemné čtení.

bookworm
16.11.2012 5 z 5

Po výbornej knihe "Strýko z Bratislavy", "Česká babička" rozhodne nesklamala. Je to zbierka malých medailónov osobností z nemecky hovoriaceho prostredia, ktoré mali pôvod na území dnešnej ČR a preslávili sa v Rakúsku. Z celej knižky príjemne vyžaruje príjemná c. a k. atmosféra a autorova úprimná snaha predstaviť dnešnému rakúskemu čitateľovi - lebo ten bol pôvodnou cieľovou skupinou knihy - čo ho stále spája s českou krajinou. Výborne to však funguje aj opačným smerom. Páči sa mi aj samotný dvojznačný názov knihy - na jednej strane sa vzťahuje na Babičku/babičku Boženy Němcovej (mimochodom aj jej je v knihe venovaný jeden medailón) a na strane druhej je to jednoznačná narážka na fakt, že mnoho Rakúšanov má svoju českú babičku (teda už asi skôr prababičku). Sú tu príbehy o osobách notoricky známych, ako napríklad S. Freud, rodák z Příboru, Ž. Chotková - manželka Františka Ferdinanda, ako aj takých, čo sú dnes v ČR (nezaslúžene) polozabudnutí L. Slezak, F. Grillparzer, a okrem toho ešte pár menej známych životných príbehov známych osobností, napr. Mozart v Prahe, E. Schiele v Krumlově. Skrátka a dobre, krásna oddychová kniha, podporujúca zbližovanie národov, ktorú sa oplatí čítať.

Štítky knihy

životopisy, biografie rakouská literatura osobnosti česko-rakouské vztahy

Autorovy další knížky

Dietmar Grieser
německá, 1934
2011  87%Česká babička aneb Cizinec je našinec
2010  87%Strýko z Bratislavy. Po rakúskych stopách na Slovensku.
2023  90%Dobré duše

Kniha Česká babička aneb Cizinec je našinec je v

Přečtených9x
Čtenářské výzvě2x
Doporučených1x
Knihotéce4x
Chystám se číst13x
Chci si koupit1x