bejan bejan komentáře u knih

Andrej Tarkovskij: Skutečnost a sny o domově Andrej Tarkovskij: Skutečnost a sny o domově Viktor Filimonov

Filimonovův styl, který zvolil pro napsání této biografie, se úžasně hodí k Tarkovského filmům. Jste-li obdivovatelé jeho filmů, budete z knihy nadšeni.

12.09.2019 5 z 5

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Skvělá kniha! Hrdinský epos o statečném vzdoru Arménů proti mnohonásobné přesile na biblické hoře Musa Dagh během genocidy Arménů. Napsáno podle skutečných událostí.
Pozor! Číst pouze v překladu Hanuše Karlacha!

23.08.2019 5 z 5

Lidé 1930 - 1995 Lidé 1930 - 1995 Jan Lukas

Nádherné fotografie, skvělý průřez dílem Jana Lukase. Mnohé jeho fotografie jsou tak slavné, že je už známe, ale teprve díky takovéto knize si už budeme napořád pamatovat jméno jejich autora.

16.08.2019 5 z 5

Mussoliniho holič a další příběhy malých postav velkých dějin Mussoliniho holič a další příběhy malých postav velkých dějin Graeme Donald

Kniha je krajně nedůvěryhodná, míchá fakta s drby a k tomu autor navíc přidá svou fabulaci. A přitom se kniha snaží tvářit jako publicistická. Autorův styl také neoslní a celé to korunuje mizerná korektura textu. Kniha může inspirovat k dalšímu zájmu o tyto dějinné aktéry a události, ale jen proto, aby si čtenář uvědomil jak moc autor "básnil"...

08.08.2019 2 z 5

Katedrála v Remeši Katedrála v Remeši Peter Kováč

Nesmírně zajímavá kniha (i celá řada) plná detailních informací o stavbě, výzdobě, funkci i symbolice katedrál - v tomto díle především o královské korunovační katedrále v Remeši. Jako čtenáři mi však nevyhovuje jistá roztříštěnost knihy, která je dána zvolenou koncepcí připomínající spíš historický sborník. Mám raději ucelenější texty. Knize by nesmírně prospěly fotografie profesionálního fotografa, které by toto opus magnum korunovaly (umím si však představit tu finanční náročnost), ale tyto drobné nedostatky bohatě vyváží cenné informace v knize publikované. 4,99* a veliká vděčnost Peterovi Kováčovi za toto dílo.

04.08.2019 5 z 5

Dějiny symbolů v kultuře středověkého Západu Dějiny symbolů v kultuře středověkého Západu Michel Pastoureau

Skvělá kniha, která přináší každému čtenáři se zájmem o středověk nové informace a nové pohledy. Víte jak a proč probíhaly soudní procesy se zvířaty? Víte, proč je lev nejoblíbenější heraldickou figurou? Víte, která povolání patřila mezi opovrhovaná? Víte, jaký význam měla barva v interiéru katedrál..?

03.08.2019 5 z 5

Kniha Kniha Mikolaj Lozinski

Autor mě bohužel nepřesvědčil, že nejde o víc než jen o osobní psychoterapii a ta nepatří do knihy. Nenašel jsem v knize žádný přesah a to si myslím, že o polských reáliích něco málo vím...

25.06.2019 1 z 5

Ar-Men Ar-Men Jean-Pierre Abraham

Ještě několik dní po dočtení knihy zůstávám připoután k armenu čili kameni, k majáku v jehož názvu přebývá písmeno “R”. Niterné, poctivé, úporné, místy přízračné, až lucidní psaní i čtení. Docenil jsem dostatečně a dodatečně až poté, kdy jsem si zjistil všechno o Ar-menu a majácích vůbec.

20.06.2019 5 z 5

Na to, že to je práce historická nebo alespoň publicistická, je autorův styl velmi čtivý. Pokud budete srovnávat knihu se seriálem HBO, nepřijde zklamání, spíš naopak. Tam kde hraný seriál zjednodušoval, kniha nabízí velmi detailní informace o tehdejších lidech a událostech. Kniha vás obohatí o přesné informace a zároveň vás bude čtenářsky bavit.
Bolestí nakladatelství Jota jsou mizerné korektury textu. V tomto Jota bohužel dlouhodobě patří k nejhorším nakladatelstvím na trhu. Už by s tím něco měli dělat. Čtenáři je sice jasné, že “jasná energie” je jaderná energie, ale zbytečně to kazí celkový dojem z knihy.

20.06.2019 5 z 5

Poslední Mohykán Poslední Mohykán James Fenimore Cooper

Měl jsem štěstí, že jsem na tuhle knihu narazil ve vydání se skvělými ilustracemi Jiřího Šalamouna a s mnoha dovysvětlujícími komentáři.

Příběh i styl jeho vyprávění se naprosto liší od filmového pojetí a nedají se tedy porovnávat. Chcete-li si však přečíst oddechový dobrodružně historický příběh, nebudete zklamáni.

08.05.2019 5 z 5

Velkolepá kniha o mořských tvorech Velkolepá kniha o mořských tvorech Tom Jackson

Drobek je nakladatelská značka Dobrovského. Umí u Dobrovského udělat alespoň jednu knihu dobře? Kniha sama je pěkná, ale zarazí především dvě věci: hrubky (v tak krátkém textu?) a font, který je příjemný, ale proč proboha v číslovkách jsou odsazeny tisíce nejméně o dvě místa? Číslo 1 100 vypadá dost divně, že? Díval jsem se na originál, ale tam to mají lépe udělané, protože používají čárku.
A k obsahu ještě jednu výhradu - česká redakce textu by mohla zohlednit nejnovější poznatky z mořské zoologie a neuvádět již zastaralé informace. Kdyby to u Dobrovského nepokazili, dal bych knize 4*.

03.05.2019 3 z 5

Jako bys jedla kámen Jako bys jedla kámen Wojciech Tochman

Působivá kniha, jako všechny z této edice a jako všechny od představitelů polské literární reportáže. Jen překlad občas zaskřípal a místy činil text trochu nejasným, proto 4,5*

03.04.2019 5 z 5

Mlha na mostě Tolbiac (komiks) Mlha na mostě Tolbiac (komiks) Léo Malet

Samotný komiks a jeho atmosféra jsou dobré, ale v českém vydání mě rušilo zbytečně mnoho chyb. V tak krátkém textu jich nasekat tolik, to je opravdu výjkon! Vydavateli bych vytknul i ledabylost při nahrazování některých textů v obrázech komiksu. Nahradit text v ilustraci fontem opravdu razí do očí a vždy to znamená jen lenost grafika/vydavatele. Takže hvězdy ubírá česká edice, jinak 4*.

29.03.2019 3 z 5

Proč se to říká? Proč se to říká? Miloslav Švandrlík

Vtipná knížečka. Nevím sice, jestli je všechno v knížce uveené pravda, ale zábavné i zajímavé to je a Nepraktovy ilustrace vždycky potěší.

29.03.2019 5 z 5

Zvířata v kostce Zvířata v kostce Tom Jackson

Krásná encyklopedie s přenádhernými fotografiemi (u britského nakladatelství Dorling&Kindersley jako vždy), která obohatí kterékoliv dítě i jeho rodiče. Jen zamzrzí, že český nakladatel odflákl popisky u některých druhů zvířat, které navíc mají přesné zoologické popisky v latině. Ono nestačí u obrázku Wobegonga skvrnitého napsat Žralok, u Polorejnoka křídlatého napsat Polorejnok atd. atd. Tohle by neměly být knihy na pouhé prohlížení, ale také na získání přesných informací. Takže: 4,5*

24.03.2019 4 z 5

Báječný svět literatury - Drby, klepy a aféry světových Báječný svět literatury - Drby, klepy a aféry světových Tomáš Hejna

Tuhle knížku si můžete v knihovně zařadit někam k citátům a aforismům. Zajímavostí o literátech je v ní dost, takže můžete načerpat hodně informací k pobavení vlastnímu i společnosti u stolu v hospodě. Ale to je asi tak vše. Celá řada informací je až příliš zjednodušujících a proto i zavádějících. Snad proto ten podtitul: “Drby, klepy a aféry světových spisovatelů”.
Celkově spíš 3,5*
Jako pomůcka pro učitele češtiny ovšem určitě užitečná.
Čekal bych však u knihy o literatuře alespoň nějaké korektury!

23.03.2019 3 z 5

Jugolaboratorija Jugolaboratorija * antologie

Skvělý výběr vynikajících povídek. Je mezi nimi jedna nádherná povídka, ve které se autorovi podařilo zachytit Balkán s celou jeho historií, náboženstvími, zvyky, tradicemi, moudrostí, bláznovstvím, nenávistí i radostí ze života. To považuji za skutečné mistrovství.

22.03.2019 5 z 5

Tajná dohoda: Jak Rusko pomohlo Trumpovi získat Bílý dům Tajná dohoda: Jak Rusko pomohlo Trumpovi získat Bílý dům Luke Harding

Kniha se zaměřuje hlavně na lidi okolo Trumpa a na jejich chování. Z toho odvozuje vazby na Rusko a jeho zasahování do amerických záležitostí. Přímé důkazy v knize samozřejmě nenajdete, vše
je vyvozeno a odvozeno od nepřímých indicií a právě z chování jednotlivých aktérů. Po přečtení tak nebudete mít jasno, pokud však máte podezření, kniha ho posílí, ale nevyjasní. Čtení českého “překladu” bylo naprostým utrpením, to bych v Prostoru nečekal...

17.03.2019 2 z 5

Ganbare! Workshopy smrti Ganbare! Workshopy smrti Katarzyna Boni

Působivé.

10.03.2019 5 z 5

Nahoře ve starém hotelu Nahoře ve starém hotelu Joseph Mitchell

Nádherné. Lidské. Pábitelské. Pozorné.

03.03.2019 5 z 5