Dějiny symbolů v kultuře středověkého Západu

Pro historika je imaginace vždy částí reality, podotýká Michel Pastoureau. Soudní procesy proti zvířatům, mytologie lesa a stromů, bestiáře pohádek, příchod šachů do západní Evropy, prehistorie a archeologie barev, počátky erbů a vlajek, Jidášova ikonografie, legenda o králi Artušovi a román Ivanhoeovi tvoří jen některá z témat, jimiž se autor v této knize zabývá. Bádání o symbolech, obrazech a barvách se už věnuje po tři desetiletí a zkoumá při tom prameny nejrůznější povahy, etymologii, literární i naučné texty, erby, vlastní jména či umělecká díla. Historik podtrhuje, že v rámci středověkých studií dozajista existuje prostor pro „dějiny symbolů“, které by stejně jako dějiny sociální, politické, hospodářské, náboženské, dějiny umění nebo dějiny literatury – a v těsném sepětí s nimi – měly své prameny, metody a problematiku. I když tento obor na své vytvoření teprve čeká, Pastoureauova kniha k němu nepochybně učinila významný krok....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380236/dejiny-symbolu-v-kulture-stredoveke-Fli-380236.jpg 4.311
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Argo

Une histoire symbolique du Moyen Âge occidental, 2004

Kniha Dějiny symbolů v kultuře středověkého Západu

Lenka4
08.11.2020

Poprava prasete hned na úvod je sice poněkud překvapivá, ale pro přenesení se do dob notně dřívějších dostatečně razantní. Značně rozmanitá témata jednotlivých kapitol pospojovaly především barevné nitky. Autor upozorňuje na různé souvislosti, významy a detaily, které mohou unikat běžné pozornosti a na něž se lze při cestách za studiem historie zaměřit. Vytknout lze snad jen neucelený styl některých částí textu.

bejan
03.08.2019

Skvělá kniha, která přináší každému čtenáři se zájmem o středověk nové informace a nové pohledy. Víte jak a proč probíhaly soudní procesy se zvířaty? Víte, proč je lev nejoblíbenější heraldickou figurou? Víte, která povolání patřila mezi opovrhovaná? Víte, jaký význam měla barva v interiéru katedrál..?

witiko
07.02.2019

Mimořádně zajímavá, podnětná a skvěle napsaná kniha, která odkrývá "snovou", imaginativní rovinu evropské kultury. Pro každého, kdo se alespoň trochu (a třeba i laicky) zajímá o středověk, symboliku nebo dějiny evropské kultury obecně, nabízí opravdový požitek z čtení a poznání. Ačkoli jsme dědici středověké evropské kultury, autor ukazuje středověk v jeho dost zásadní jinakosti, která se nám jeví srozumitelnější teprve v postupném vývoji. Středověk se před námi otevírá jako kultura s bytostně jinou mentalitou a způsobem vnímání. Současně autor vytyčuje pole novému vědnímu oboru dějin symboliky tím, že klade celou řadu otevřených otázek a ukazuje na spoustu prázdných míst našeho zájmu a porozumění. A nastavuje přitom laťku zatraceně vysoko! Jsem zvědav, jakou odezvu bude mít kniha zejména mezi historiky (středověkého) umění. Mně osobně kniha ukázala evropský středověk jako "dobu snění" – tedy dobu, která snila o sobě samé, ale i dobu, o které se dobře sní. A přitom toto snění není na překážku historického bádání, ale naopak. Zvlášť bych ocenil velice čtivý a přirozený překlad, na druhou stranu mě poněkud dráždí, proč překladatel namísto "lidé" volí asi doslovné, ale v češtině podivně hyperkorektní sousloví "muži a ženy"... P.S. Pozor, na trhu jsou i vadné výtisky bez krásné ilustrační přílohy, tak se neochuďte!

symboly symbolika středověk

Michel Pastoureau