Bei Bei komentáře u knih

Noční host Noční host Heather Gudenkauf

Prostředí Iowy, dlouhých lánů kukuřice, rozvleklé statky, velké pick-upy, do toho zápletka 3 dějových linek, které se prolínaly způsobem, kdy jsem po dlouhé době neměla chuť přeskakovat a listovat dopředu, protože byly zajímavé všechny.. a měly hlavu a patu..všechno tohle bylo velmi čtivé. Ale pak přišlo koncové drama a najednou jak kdyby to dopsal někdo jiný.. takové nějaké najednou překombinované, s evidentní snahou narvat tam napětí vrchem dolem, na úkor uvěřitelnosti, některé scény mi přišly úplně marné, především ta úplně závěrečná. Tam, kde to mělo gradovat, už jsem jen otráveně kroutila hlavou. No a na úplný závěr přišla pro změnu snaha vydojit emoce jak v déčkovém americkém filmu. Jako škoda toho závěru. Míň tlačení na pilu by mu za mě slušelo víc. Ale zas kdo má rád kýčovitá finále, tak ten jistě bude uspokojen bohatě ;).

18.07.2023 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Výborné! Smutné, uvěřitelné, (ne)všedně lidské. Kdybych mohla dát 6 hvězd, dala bych je. Moje první knížka od Dvořákové, úplně mimo můj běžný žánr, ale zanechala extra dojem! Konec wow/uf.... Zvláštní ocenění u mě za grafiku knihy na začátku a paralelu s epizodou života vrány.

02.02.2020 5 z 5

Nech mě lhát Nech mě lhát Clare Mackintosh

Nebylo to zlé, námět dobrý, ale takové utahané, bez spádu, první polovinu knihy jsem se musela ke čtení přemlouvat, druhá půlka lepší, konec mi přišel naopak nahrocený. Prostě mi nesedla forma vyprávění.

02.02.2020 3 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Fitzek si hraje se čtenářovou myslí jak s marionetou. Má to spád, drive, přečetla jsem za den, nešlo dat z ruky. Zápletka neotřelá, vybočující z průměru běžných thrillerů.

02.02.2020 5 z 5

Oblíbená dcera Oblíbená dcera Kaira Rouda

Tak nějak od začátku prostě tušíte, jak to celé skončí, tohle není nijak komplikované bádání, zda je vrahem zahradník. A stejně to člověka nutí číst dál a brodit se labyrintem mysli matky, prolouskat se jejím jedním velkým monologem a jen zírat, jak dokáže ohýbat, manipulovat a přizpůsobovat situace a úhly pohledu nejen lidí kolem, ale především v sobě. Nechápu, jak spisovatelka dokázala tak detailně vystihnout narcistní znaky psychicky narušené osoby. Píše na konci, že má dar to u lidí rozpoznat. Mně přišlo, jako by jim dokázala vstoupit přímo do hlavy, posadit se tam na sedačku a popisovat v přímém přenosu, co se tam odehrává..Nejde ani o to, zda hlavní postavě ty řeči věříte. Fascinující je pozorovat, jak tomu věří ona sama s vědomím faktu, že takoví lidé reálně existují..

07.01.2020 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Pobrecela jsem si..

14.10.2018 5 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Wow! Mistrovsky vystavěný, psychiku drtící thriller až do úplně posledních slov poslední kapitoly.

20.07.2018 5 z 5

Dcera krále močálů Dcera krále močálů Karen Dionne

Únos, dennodenní realita života s psychopatem v izolaci, ovšem zajímavě podaná z pohledu jeho vlastní dcery, která v ní vyrůstala od narození a nic jiného neznala, atraktivita -pro většinu lidí neznámého- prostředí mokřadů, močálů, bažin... Děj složený ze 2/3 ze vzpomínek hl. hrdinky na své dětství, z 1/3 ze současné dějové linky. Mě na knížce bavilo úplně všechno. Od zajímavostí týkajících se daného biotopu, popisu prostředí, rostlin, lovu, podnebí, přes "exotiku" života v primitivních podmínkách, vývoj dceřina pohledu na svět od totální zbožňování otce přes rozšiřování objektivity toho pohledu, vyrovnávání se s následky života v izolaci a stigmatem, po současný boj kdo s koho dcera x otec, kde bylo i napětí i akce. A bavilo mě i vykreslení charakteru postav. Docela jsem s koupí knihy otálela a sledovala recenze, ale jsem ráda, že jsem si knížku koupila. Není asi pro každého, chápu, že někoho, kdo má rád ten klasický thriller plný akce a zvratů, může místy nudit. Komu se ale např. líbila La Loba, pravděpodobně ho bude bavit i tato knížka.

19.07.2018 5 z 5

Pohádky Pohádky Hans Christian Andersen

Pohádka Dcera krále močálů se objevuje jako paralela k příběhu v knize se stejným názvem od K. Dionne https://www.databazeknih.cz/knihy/dcera-krale-mocalu-352557

19.07.2018

Lapuťák a kapitán Adorabl Lapuťák a kapitán Adorabl Dominik Landsman

Zatím rozečtená, ale.. musím říct, že po knížce jsme sáhli se synem (9let) v knihkupectví náhodně, začetli se a řehtali jsme se oba (a na rozdíl ode mě on rozhodně není knihomol), takže už jsme ji zpět nevrátili a šla do košíku. Kromě prvních dvou kapitol a náhodně zvolených velmi vtipných úryvků v knize musím ocenit i krásné grafické zpracování knihy. Vypadá to na zábavné letní chvíle s knihou, jako rodič oceňuji, že při četbě dětem/s dětmi se zároveň upřímně bavím i já. Kromě samotného příběhu množství trefných glos ryze české nátury, od smažených řízků na cesty, přes řešení situace s trojkou na výzo, ten "státotvorný" rozhovor rodičů v ložnici dost pobavil. Přesto, nutno k této knize říct, že obsahuje humor specifický, takže podmínkou je trochu být s autorem na podobné vlně, bez toho by mohla být kniha pro některé místy drobné wtf :D..

17.07.2018

Matka země Matka země Knut Hamsun (p)

Dávám do čtenářské výzvy do knih, poprvé vydaných před rokem 1950. Rozhodně stojí za povšimnutí. Knut Hamsun za tuto knihu získal v roce 1920 Nobelovu cenu za literaturu.

15.07.2018 5 z 5

Básně I Básně I Jan Skácel

Poezie mě moc nebaví, ale Skácel je výjimka. Zaprvé píše o mém rodném kraji, zadruhé mě uchvacují jeho verše, třeba: "...někdy se přihodí, že duše člověka smrdí, jako namoklá psí srst..." ; celá báseň zhudebněná Hradišťanem "Krátký popis léta" (ta v této knize není); Mrtví vojáci - " ...a přešel déšť a podal mrtvým vodu skrze květiny..."; Převozné pro Charona- "...ještě jsem dole láskou ojíněný. Od sebe na dlaň ležíme tu dva. ..."; "...v kamenech šplíchá tma..." atd. atd. atd.

15.07.2018 5 z 5