beanstk beanstk komentáře u knih

C C Tom McCarthy

Velmi zvláštní knížka - hlavní roli nehraje příběh, ale spíše technologie prvních dvaceti let dvacátého století. Pro mne byla nejzajímavější část popisující nasazení hlavního hrdiny za první světové války jako leteckého pozorovatele. Zejména začátek se nečte lehce, ale doporučuji vytrvat :-).

03.07.2013 4 z 5

Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Sam J. Lundwall

Ztřeštěné dobrodružství vojáka planetární federace ... Satira na vojenský život, na všemožná sci-fi klišé. Prostředí se mění tak často, až to připomíná D. Adamse :-). Příběh se nesmí brát moc vážně, jde především o skvělý humor. Škoda, že nikdo nepřeložil do češtiny třetí díl...

03.07.2013 4 z 5

Neville Chamberlain: Od usmiřování k válce: britská zahraniční politika 1937-1940. Neville Chamberlain: Od usmiřování k válce: britská zahraniční politika 1937-1940. Jiří Ellinger

Velmi čtivé - N.Ch. byl mnohem komplexnější a rozporuplnější postavou, než by jeden na základě Mnichova ´38 řekl...

Konečné řešení Konečné řešení Michael Chabon

Zajímavá "Holmesovská" hříčka, ovšem s velmi mrazivým rozřešením. Dá se přečíst na jedno posezení :-)

25.06.2013 4 z 5

Nechtěl jsem být Leninem Nechtěl jsem být Leninem Dora Čechova

Imaginativní povídky ze současného Ruska, v detailech a drobnostech nenápadně propojené. Velmi příjemné čtení.

Mondschein Mondschein Josef Bolf

Výborný dystopický román. Děj není zahlcen technickými popisy budoucích "hejblátek", jde spíše o psychologii postav a imaginativní popis světa po blíže neurčené katastrofě. Při četbě se mi vybavily některé dost rozdílné romány, např. Cesta (McCarthy), Tma (Neff), Pošťák (Brin)...

25.06.2013 5 z 5

E : (román o arogantních šéfech, pracovních obědech a zatoulaných kalhotkách) E : (román o arogantních šéfech, pracovních obědech a zatoulaných kalhotkách) Matt Beaumont

Povinnost pro všechny kreativce, píáristy, ajťáky a jiné kancelářské krysy...

Dívka na klíček Dívka na klíček Paolo Bacigalupi

Výborný dystopický román, tentokrát hodně na ekologickou notu. Z počátku se do děje i postav pomalu proniká - zejména díky hojnému používání thajštiny. Osobně se mi nejlépe četla zhruba třetí čtvrtina knihy, kdy děj dostává spád a propojují se zpočátku izolované příběhy jednotlivých postav.

25.06.2013 5 z 5

Marky, bony, digitálky: Veksláci v socialistickém Československu Marky, bony, digitálky: Veksláci v socialistickém Československu Adam Havlík

Vyčerpávající, ale zároveň velmi zábavný popis fenoménu veksláctví ze všech možných hledisek. Úplně mne to vrátilo do fronty na bony před tůzem kvůlivá džínům :-).

16.12.2023 5 z 5

Queen: Všechny písně - Příběh každé skladby Queen: Všechny písně - Příběh každé skladby Benoit Clerc

Pro milovníky Queen povinnost, opravdu podrobně rozebrané jednotlivé písně, významné klipy, spolupracovníci atd. Doplněno velkým množstvím méně známých fotografií...

25.07.2023 5 z 5

Divoký obchod Divoký obchod František Čech

Na debut velmi čtivé. Postavy podrobně a uvěřitelně vykreslené, zápletka zajímavá. Těším se na případné další knihy od autora.

01.03.2023 4 z 5

Jules Verne: Závěť výstředníka Jules Verne: Závěť výstředníka Remi Guerin

Mládí popsáno hezky, pak už to bylo takové letem světem. Obrazový doprovod je ovšem skvělý.

01.03.2023 4 z 5

Prokletí rokenrolu Prokletí rokenrolu Michele Primi

Překvapivě informativní knížka, nejde jen po povrchu. Ideálně si jí nechte v místnůstce a vždy si dejte kapitolu :-)

31.01.2021 5 z 5

Pět hospod, dva bary a jeden noční klub Pět hospod, dva bary a jeden noční klub John Williams

Místo Welshe máme Williamse, místo Edinburghu Cardiff ... ale je to výrazně slabší.

16.10.2019 3 z 5

Kniha o penisu Kniha o penisu Aaron Spitz

I jako čtyřicátník jsem se hodně poučil, zároveň pobavil. Knížku bych doporučil každému chlapci nad patnáct let ... kdy může přesně zjistit, co a jak funguje, co je normální, co je patologické, co je třeba řešit, co může nechat být :-).

10.10.2019 5 z 5

Letiště Mnichov Letiště Mnichov Greg Baxter

Dějiny jedné rodiny říznuté roadmovie otce se synem po Německu, Belgii, Lucembursku. Do poloviny to celkem šlo, pak už jsem dočítal jen silou vůle - iracionální chování hlavního hrdiny mne iritovalo čím dál více. A ještě varování - celé je to napsané (nebo vydané) formou jednolitého textu, není členění na kapitoly, ale ani na odstavce! Opravdu se to čte mimořádně obtížně...

07.01.2019 2 z 5

Bílí baroni II. Bílí baroni II. Jiří Kučera

Popis absurdit fungování vojenského zravotnictví, potažmo Pohraniční stráže koncem osmdesátých let. Humorných (většinou alkoholických) historek opět mnoho, ale s koncem knížky přicházejí i drsnější okamžiky k zamyšlení. Znalost prvního dílu není nutná, ale určitě ho dejte :-).

03.01.2019 4 z 5

Žranice Žranice Ladislav Pecháček

Jak uvádějí kolegové, zábavná jednohubka. K tématu vojenských lékařů za socíku doporučuji stejné zábavné Bílé barony od Jiřího Kučery.

15.11.2018 3 z 5

Šťastné město Šťastné město Benoît Duteurtre

Trochu to připomíná Houellebecqovo Podvolení, tentokrát jde o podvolení se moci korporace, o podvolení se organizovanému cestovnímu ruchu a jevy s tím spojenými. Doporučuji i vzhledem ke spojení s Prahou.

16.05.2018 5 z 5

Dálnice Dálnice Jiří Slavíček

Kdo má rád tento specifický subžánr katastrofického románu, ať spíše zkusí Havárii na sklonku dne, případně skvělý Gorazdův limit.

27.04.2018 3 z 5