Šťastné město

Vznik tohoto románu je částečně spojený s Prahou, kde jsem v prvních letech jedenadvacátého století objevil, jak se celé město (nebo alespoň jeho historické centrum) může proměnit v turistický komplex. Stejný jev lze pozorovat v Paříži, Benátkách nebo Krakově. Ale mé fantazii posloužily jako pozadí především starobylá náměstí českého hlavního města, jeho slavný most, jeho přechod od komunismu ke kapitalismu. Nesnažil jsem se o realistické líčení, mým cílem bylo napsat román vycházející z této jednoduché myšlenky: jak se může město proměnit ve firmu a své obyvatele snížit na pouhé zaměstnance... Vypravěč, uvězněný v této městské fikci, promlouvá hlasem stárnoucího muže. V tomto rozčarovaném světě, kde kulisy života čpí smrtí a ze všech dobrodružství se stávají pouhá klišé, zůstává jediným obzorem humor a poezie! B. D....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/367728/stastne-mesto-9dm-367728.jpg 4.78

La cité heureuse (2007)

Vydáno:, Atlantis

puml

Klasika od Duteurtra. Jelikož jsem vše, co již od autora v češtině vyšlo, četl, tak mě autorův břitký a ironický pohled na současnost nepřekvapil, spíš naopak, jako by se autor točil v kruhu stále stejných obsesí. Zajímavostí je tematizace Prahy a pražského prostředí. I když to je jen kulisa. Ve své podstatě by se příběh mohl odehrávat v jakémkoliv z těch množství (v tomto případě středoevropských a východoevropských) vymírajících měst-muzeí, kde se pod různými slogany snaží vytvářet pro turisty atraktivní dojem "starých dobrých časů" a zároveň žhavé modernosti. Nostalgie a postmoderna jsou tak v tomto případě pojmy takřka zaměnitelné. - A co samotný občan? Ten, pokud nechce být "out" ale "in", je nucen se té tragikomické šarády chtě nechtě účastnit. Duteurtre tak ukazuje, jak pod maskou demokracie prosvítá škleb totality.

beanstk

Trochu to připomíná Houellebecqovo Podvolení, tentokrát jde o podvolení se moci korporace, o podvolení se organizovanému cestovnímu ruchu a jevy s tím spojenými. Doporučuji i vzhledem ke spojení s Prahou.

Mandla

Náročnější. Kniha na kterou jsem potřebovala klid, ale moc pěkné. Asi není poslední od tohoto autora, kterou si přečtu.