beanstk

Prokletí rokenroluProkletí rokenroluMichele Primi

Překvapivě informativní knížka, nejde jen po povrchu. Ideálně si jí nechte v místnůstce a vždy si dejte kapitolu :-)

Navždy a denNavždy a denAnthony Horowitz

Výrazně slabší než skvělý Modrý diamant. Děj je nevyrovnaný, občas je řešení situací k pousmání. Skvělý je popis účinků heroinu na vědomí JB.

Čas zrádců: Cambridgeská pětkaČas zrádců: Cambridgeská pětkaHannah Coler

Zajímavé naroubování špionské historky na známy příběh tzv. Pětky z Cambridge. Trochu i v tradici britských akademických románů (Lodge). Celkem invenční, čte se dobře.

30.12.2020

Modrý diamantModrý diamantAnthony Horowitz

Přidávám se k předřečníkům. Skvělý návrat, výrazně lepší, než Amisův plukovník Sun. (spoiler) I já bych si dovedl představit film, zejména závody na Nurburgringu či finále v New Yorku v metru...

28.06.2020

Tagesordnung. Anšlus Rakouska v šestnácti obrazechTagesordnung. Anšlus Rakouska v šestnácti obrazechÉric Vuillard

Čekal jsem sice něco jako "Setkání ve vile u jezera", ale to byla pouze první kapitola ... Nicméně i tak literárně pojatá geneze anšlusus Rakouska. K tématu doporučuji stránku na anglické wiki: "Secret meeting on 20 February 1933".

04.02.2020

Motýlí tyranieMotýlí tyranieFrank Schätzing

Schätzinga mám opravdu rád. Již od slibného debutu Nehlučně, přes skvělou Vzpouru oceánů až k vynikajícímu Limitu. Ovšem už předchozí Breaking News se mi četla ztuha a aktuální knize jsem vůbec nepřišel na chuť. Zmatený děj plný postav, zbytečných odboček a divných motivů ... Zároveň psáno nepříliš čtivým jazykem, ale to bude možná kostrbatým překladem. Na rozdíl od "předřečníků" tedy za mne tentokrát bída...

04.02.2020

Kocovina šumavského létaKocovina šumavského létaMartin Sichinger

V pohraničí byl konec osmdesátek výrazně ostřejší, tam měli komunisti díky dosídlování mnohem silnější postavení ... zajímavý příběh o hnusné době. Trochu mi připomněl rybí krev od Hajíčka. Doporučuji.

20.12.2019

Plukovník SunPlukovník SunR. Markham (pseudonym)

Z mého pohledu se Amis velmi blíží Flemmingovým knihám. Četl jsem to s větší chutí, než některá moderní pokračování...

21.11.2019

Pět hospod, dva bary a jeden noční klubPět hospod, dva bary a jeden noční klubJohn Williams

Místo Welshe máme Williamse, místo Edinburghu Cardiff ... ale je to výrazně slabší.

16.10.2019

Kniha o penisuKniha o penisuAaron Spitz

I jako čtyřicátník jsem se hodně poučil, zároveň pobavil. Knížku bych doporučil každému chlapci nad patnáct let ... kdy může přesně zjistit, co a jak funguje, co je normální, co je patologické, co je třeba řešit, co může nechat být :-).

10.10.2019

David Bowie - Génius proměnDavid Bowie - Génius proměnGlynis O'Hara

Zajímavé spíše kvůli fotkám, texty příliš objevné nejsou, do hloubky nejdou. Přiložený dokument na DVD není extratřída, ale vidět se dá ... ovšem zakomponování DVD do desek se vyloženě povedlo.

05.03.2019

Povídky o vlastiPovídky o vlastiDmitry Glukhovsky

Skvělé povídky, velmi čtivé. Specifika ruské duše i ruského řízení věcí veřejných ... řekl bych, že z této knížky aktuálně vládnoucí věrchuška neměla úplnou radost :-).

29.01.2019

FaktomluvaFaktomluvaHans Rosling

Souhlasím s předřečníky, kniha je skvělá a opravdu otevírá oči. Ovšem co si z ní vezme Andrej (také jí doporučoval), který je známý svou kreativní prací se statistikou, to je otázka :-)

08.01.2019

Letiště MnichovLetiště MnichovGreg Baxter

Dějiny jedné rodiny říznuté roadmovie otce se synem po Německu, Belgii, Lucembursku. Do poloviny to celkem šlo, pak už jsem dočítal jen silou vůle - iracionální chování hlavního hrdiny mne iritovalo čím dál více. A ještě varování - celé je to napsané (nebo vydané) formou jednolitého textu, není členění na kapitoly, ale ani na odstavce! Opravdu se to čte mimořádně obtížně...

07.01.2019

Bílí baroni II.Bílí baroni II.Jiří Kučera

Popis absurdit fungování vojenského zravotnictví, potažmo Pohraniční stráže koncem osmdesátých let. Humorných (většinou alkoholických) historek opět mnoho, ale s koncem knížky přicházejí i drsnější okamžiky k zamyšlení. Znalost prvního dílu není nutná, ale určitě ho dejte :-).

03.01.2019

ŽraniceŽraniceLadislav Pecháček

Jak uvádějí kolegové, zábavná jednohubka. K tématu vojenských lékařů za socíku doporučuji stejné zábavné Bílé barony od Jiřího Kučery.

15.11.2018

Zimní mužiZimní mužiJesper Bugge Kold

Kdo četl Wintrovi od Deightona, bude částečně vědět, do čeho jde ... klasická rodinná sága versus nacistické Německo.

05.06.2018

Šťastné městoŠťastné městoBenoît Duteurtre

Trochu to připomíná Houellebecqovo Podvolení, tentokrát jde o podvolení se moci korporace, o podvolení se organizovanému cestovnímu ruchu a jevy s tím spojenými. Doporučuji i vzhledem ke spojení s Prahou.

16.05.2018

DálniceDálniceJiří Slavíček

Kdo má rád tento specifický subžánr katastrofického románu, ať spíše zkusí Havárii na sklonku dne, případně skvělý Gorazdův limit.

27.04.2018

Zrádce mezi námiZrádce mezi námiJ. l. Carré (pseudonym)

Výborný, uvěřitelný špionážní thriller. Jen škoda toho trochu useknutého konce. Doporučuji nenápadný, ale poctivě natočený film dle námětu - s McGregorem, Skarsgardem a N. Harris. Tam si konec rozumně a nenásilně vyfabulovali.

08.03.2018

Ztracený weekendZtracený weekendCharles Jackson

Jak píše Dolente, tato kniha je nejsilnější v popisu stavu duše a vnitřních monologů hlavního "hrdiny". Žádná aktuální "alkoholická" kniha není v tomto poctivější (Panáček, Úsměvy smutných mužů...). Měl jsem jednoho takového alkoholika (bohužel až do terminální fáze) v rodině a ty proslovy a zdůvodňování sedí... Existuje i kongeniální film Billyho Wildera (1945).

19.10.2017

Úzká cesta na daleký severÚzká cesta na daleký severRichard Flanagan

Zejména prostřední část se nedá nesrovnávat se stejně skvělým Clavellovým Králem krysou...

12.10.2017

ŠpínaŠpínaIrvine Welsh

Velmi mi to připomnělo film Bad Lieutenant s Keitelem, případně remake s Cagem...

30.06.2017

V čase ubývajícího světlaV čase ubývajícího světlaEugen Ruge

Typická rodinná sága na pozadí velkých dějin, v tomto případě zejména NDR. Připomnělo mi to skvělý Deightonův román Winterovi.

29.05.2017

VečeřeVečeřeHerman Koch

Okamžitě mi to připomnělo divadelní hru "Bůh masakru", rovněž i skvělé filmové zpracování s Christophem Waltzem, K. Winslett, Jodie Foster a J. C. Reillym ... Večeře má podobné téma, jen o poznání temnější.

07.04.2017

LapkovéLapkovéTom Cooper

Klasický tarantinovský model, příběhy jednotlivých (a téměř do jednoho divných) hrdinů se proplétají v luisianských močálech stižených hurikánem Katrina a ropnou havárií BP.

08.12.2016

KruhKruhDave Eggers

Při čtení neodbytně naskakují jména jako Google a Facebook :-)

06.10.2016

Domeček z karetDomeček z karetMichael Dobbs

Britský předobraz skvělé anglické TV série i geniální americké předělávky s K. Spaceym. Politické intriky jsou, zdá se, všude stejné, zde podané s ostrovní noblesou...

10.08.2016

Zóna zájmuZóna zájmuMartin Amis

Opravdu mrazivá kniha z Osvětimi. Pohled na masové vraždění očima tří fiktivních charakterů. Pro mne nejzajímavější postava - velitel tábora. Vždy přemýšlím, co se muselo honit hlavou velícím důstojníkům SS ve zde popisovaných letech 42-43 ... když postupně prozírali, že se vývoj války neodvratně otáčí ...

03.07.2016

Vážení přátelé, anoVážení přátelé, anoLadislav Pecháček

Jedna z mála výjimek, kdy se kvalita filmu vyrovná literární předloze. Knížka jde v úvahách hlavního hrdiny, v rozhovorech i v situacích více do hloubky, ale vše podstatné se podařilo na plátno přenést. Plus geniální Lasica, Satinský, Kodet, Řehák a Hlaváčová k tomu. Kniha i film = hořkosladký popis konce zahnívajícího socialismu.

28.04.2016