básnílek básnílek komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Kniha o empatii, lidskosti a bezvýhradné lásce, s minimem negativity. O věcech, které se dnešnímu světu zdají už o tolik cizejší. Jsme snad tak zničeni dobou, ve které žijeme, že tomuto už nevěříme? Babička je člověk, který žil život naplno, protože jej nežil sám pro sebe. Ve své prostotě bohatá studnice moudrosti. Kniha je napsána velmi zručně a citlivě, děj velice pěkně plyne, a ač je místy velmi hluboká a dojemná, není to žádná prvoplánová ždímačka slz, to rozhodně ne. Ponořit se do světa Babičky je jako ponořit se do hřejivějšího světa, který je sice hodně vzdálený, ale přitom teoreticky dost dobře možný. Je škoda, že kdejaký patetický paskvil je na této databázi v červených číslech a tato česká klasika všech klasik je zde "zostouzena" ubohými 71 procenty, ale co naplat. Líp už (asi) bylo.

05.06.2019 4 z 5

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Moje křesťanské srdce přetékalo hrdostí a dojetím.

25.07.2018 5 z 5

Nic tak zoufale nevtipného, a zároveň o vtip se za každou cenu pokoušejícího, jsem v životě nečetl. Bylo mi trapně za oba autory. Nebýt to dar, nikdy bych po takové knize nesáhl.

24.09.2022 odpad!

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Samozřejmě je pořád řeč o výtečné knize, ale je nejplošší ze všech tří. Jenom mě utvrdila v tom, že ač měl Tolkien velkou fantazii, budování napětí a atmosféry mu nikdy moc nešlo. Ani popisy nejsou nikterak okouzlující. Peter Jackson je opravdový génius, když podle ní dokázal natočit tak skvostný film. 3,5*

11.01.2019 3 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Zatímco z geniálně zrežírovaných filmů jsem cítil přesah, který mě pohlcoval, kniha mi přišla jenom jako takové odpočinkové čtení pro nenáročné čtenáře. Vnímám to tak, že Tolkien napsal pěkné, povedené dobrodružné fantasy a Jackson to dovedl k dokonalosti. Kniha někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.

25.11.2018 4 z 5

Pan Šlachta je opravdu sympatický člověk a nemám žádný problém mu věřit, že stál vždy čestně na straně zákona a veřejného blaha, ale můj problém je, že mě ta kniha prostě a jednoduše příliš nebavila. Rozpitvávání jednotlivých kauz a sledování policejního vyšetřování není tak úplně můj šálek kávy. Největší eso by tu asi měl být šokující efekt, ale když si uvědomíte, že žádný slušný člověk nemá šanci se do vrcholné politiky dostat, nic v knize popsaného vás nemůže příliš překvapit. Je to celé spíše smutné než převratné.

25.08.2023 2 z 5

Legendy se nerodí přes noc - Nálepková kniha českého hokeje Legendy se nerodí přes noc - Nálepková kniha českého hokeje Tomáš "Kohy" Kučera

Trochu moc Jágrů a málo Hašků. A taky špetka nezbytného alibismu na konec. Jinak ovšem veskrze dost dobrá kniha a jelikož mám sběratelství v krvi, sbírat samolepky mě bavilo. 70%

30.06.2023 4 z 5

Bídníci Bídníci Victor Hugo

Poslouchal jsem jako rozsáhlou audioknihu, kde se příběh ztrácel ve spleti dobových sociálních a politických pseudopoznatků a každé místo a každá událost v tehdejší Francii byly rozpitvány na atomy do naprosto úmorné a nedoposlouchatelné podoby. Pokud se někdy setkám s přijatelnou verzí, své hodnocení změním.

01.11.2022 odpad!

Mé ranní prohry .. Mé ranní prohry .. Em Rudenko

A to má Xavier na svých albech od Rudenka vždycky takové pecky...

16.07.2019 2 z 5

Muž, který se směje Muž, který se směje Victor Hugo

Na můj vkus trochu moc patetické a málo uvěřitelné, ale takový už asi byl úděl romantismu. 70%

27.04.2018 3 z 5