bajana13 bajana13 komentáře u knih

Lenka Lenka Anna Fodorova

Kniha, která vezme za srdce - škoda, že nemůžu dát víc než 5 hvězdiček.
Je napsána formou útržků historie, ze kterých si čtenář skládá mozaiku života obdivuhodné ženy spisovatelky Lenky Reinerové a života její dcery Anna Fodorové - a ten taky nebyl snadný. Při čtení jsem si často zkoušela představit sebe v situacích, ve kterých se ocitly matka Lenka nebo dcera Anna, a přemýšlela nad tím, jak bych se zachovala já.
Obdivuji autorku, jak dokázala i stinné stránky vztahu mezi ní a matkou popsat s láskou a pochopením.
Knihu jsem přečetla už dvakrát a věřím, že se k ní ještě vrátím.

02.08.2021 5 z 5

Veterinářka Veterinářka Gillian Hick

Milá kniha, dobře se čte. Autorka je sympatická osoba a její pracovní nasazení musíte obdivovat.
Ale není to kniha, o které byste po přečtení příliš přemýšleli a vraceli se k ní.

17.07.2021 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Plus: Velice poutavá a nabitá emocemi.
Minus: Příběh je vystavěn až příliš přesně podle osvědčeného schématu předchozích knih. A i když přijímám nadsázku, se kterou autor vždy pracuje, je vývoj některých postav málo věrohodný.
Za mne tak 3,5 hvězdičky, nakonec dávám 4 za to, že to přece jen bylo příjemné počteníčko.

03.03.2021 4 z 5

Golet v údolí Golet v údolí Ivan Olbracht (p)

Stejně jako kolega “učtese” jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla až ve vyšším věku. V mládí by mne asi nezaujala, zatímco teď mi přijde nádherná - příběhem, vypravěčským stylem i krásným jazykem. A také není špatné si připomenout, jak se žilo před necelými sto lety v některých oblastech naší republiky.

22.02.2021 5 z 5

Cesty srdce Cesty srdce Susan Wiggs

Příjemná a poutavá “romantická oddychovka”.

12.02.2021 4 z 5

Malý dějepis všeobecný pro mládež Malý dějepis všeobecný pro mládež Hugo Theodor Kolísko

Četba 120 let staré učebnice byla zajímavější, než jsem čekala. Kochala jsem se starou češtinou a všímala si u mnoha historických událostí odlišného hodnocení, než na jaké jsme zvyklí. A i když bych se z takové učebnice dnes určitě učit nechtěla, je nutno vysoce ocenit široký záběr pana učitele Kolíska a jeho přínos pro české školy v rakouské monarchii.

29.01.2021 4 z 5

Úvahy na prahu tisíciletí Úvahy na prahu tisíciletí Tomáš Halík

Některá témata mne velice oslovila, některé zaujala méně, ale všechny fejetony stojí za přečtení. Zajímavé myšlenky psané krásným a přitom výstižným a přesným jazykem.

11.01.2021 4 z 5

Digitální fotografie pro seniory Digitální fotografie pro seniory Marie Němcová

Dobré rady méně zkušeným fotografům. Oceňuji velké množství doprovodných fotografií.

11.01.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Mám ráda knihy, jejichž děj je zasazen do skutečných reálií určité oblasti a doby. Procítím si lidský příběh a dozvím se zajímavá fakta z historie.
Kniha Šikmý kostel je velmi poutavě napsaná a dozvěděla jsem se hodně z historie Karvinska. Cením si autorčiny poctivosti a pokory k historickým skutečnostem.

26.07.2020 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Něžné a laskavé vzpomínky na rodiče a dětství napsané překrásným jazykem. Jsem moc ráda, že jsem si díky čtenářské výzvě našla tuto knihu, a vím, že se k ní určitě ještě vrátím.

17.05.2020 5 z 5

Zajímavá kniha. Umožní člověku nakouknout mimo svou “sociální bublinu”.

27.04.2020 4 z 5

Levhartice Levhartice Iva Pekárková

Zajímavý příběh, dotýká se vážných životních témat, některé okamžiky jsou velmi silné a určitě mi zůstanou dlouho v paměti. Bohužel příběh je skryt pod vrstvou rozsáhlých popisů sexuálních zážitků, psaných syrovým až vulgárním jazykem - a to není zrovna můj šálek čaje. Přesto kniha stala za přečtení.

05.01.2020 3 z 5

Výborná kniha. Při čtení o životě v Jižním Súdánu a o Lékařích bez hranic si uvědomíte, v jaké “luxusní bublině” si žijeme. Všechny pracovníky takových misí obdivuju.
U knihy jsem se občas ztrácela v časové posloupnosti a souvislostech, úvodní odstavce kapitol s informací o tom, co bude na konci, mně přišly trochu matoucí.
Přesto kniha rozhodně stojí za přečtení.

07.12.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Působivý příběh. Kniha, ke které se v myšlenkách budete dlouho vracet.

28.07.2019 5 z 5