bábuška bábuška komentáře u knih

Jihočeské jaro Jihočeské jaro František Podlaha

Všechny knihy tohoto autora se pěkně četly, ale už byly přizpůsobeny tehdejší době. Na čtivosti jim to ale neubírá.

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Knížka mého mládí.

Chlapák Chlapák Karel Ptáčník

Svého času hodně populární kniha, v době normalizace pravděpodobně zakázaná, i dnes by byla jistě čtivá.

Ta maličká,ta je má Ta maličká,ta je má Karel Ptáčník

Krásné ilustrace Heleny Zmatlíkové a trampoty novopečeného tatínka.

Zuzanka objevuje svět Zuzanka objevuje svět Helena Chvojková

Jako malá jsem tuto knihu milovala, překrásné ilutrace.

Život je příležitost k lásce Život je příležitost k lásce Helena Chvojková

Roztomilá knížečka.

26.02.2017 3 z 5

Vietor od západu Vietor od západu Pearl S. Buck

Kniha patří mezi ty, které popisují vlivy západních kultur na čínskou společnost minulého století.

Dítě soumraku Dítě soumraku Virginia Cleo Andrews

Přečetla jsem celou pentalogii, potom uložila do zadní části knihovny, ale asi hodně
dlouho po ní nesáhnu znovu. Sice jsou popisovány včechny smutky, překážky a trápení, ale připadá mi to celé hodně vyumělkované a neskutečné.

26.02.2017 3 z 5

Staromodní dívka Staromodní dívka Louisa May Alcott

Dnes tuto knihu vezme málokterá dívka do ruky, ale je to kupodivu pěkný příběh, dá se říci i nadčasový. Oproti novým románkům vydávaným rychlostí blesku, má tento i duši.

Sama proti světu Sama proti světu Richard Aldington

Kdysi hodně populární kniha.

El Hakim El Hakim John Knittel

Dříve těžko dostupná kniha, nejdříve jsem ji měla vypůjčenou, později vyšla ve slovenštině, to bylo radosti. Když jsem nyní viděla film Ranhojič, hodně mi to připomělo a já v té mé staré knize znovu zalistovala.

Studna ve stínu Studna ve stínu Katharine Susannah Prichard

V šedesátých létech vycházely hodnotné překlady zahraničních autorů.
Dnes už se bohužel málo čtou.

Cirkus Haxby Cirkus Haxby Katharine Susannah Prichard

Krásný dojemný příběh.

Celibát: Díl první Celibát: Díl první František Sokol Tůma

Přestože je kniha psána v jiné době a rovněž jiným jazykem a místy je použito mnoho slov, stále je i v současnosti, co se církve týče, stále aktuální.

Kráska a netvor Kráska a netvor Dominik Dán

Další výborná kniha. Mám nachystané i další a těším se.

Zlatý klíček Zlatý klíček Alexej Nikolajevič Tolstoj

Patří mezi mé nejoblíbenější dětské knihy. Taky chudák podle toho vypadá.

Malomocná Malomocná Helena Mniszkówna

Před mnoha roky úžasně populární román, hlavně nesehnatelný, půjčovala se stará vydání a jenom dobrým známým. To byla jakási pojistka proti zcizení. Byl to krásný příběh, ale dnes už dávno pozapomenutý.

Dcera země Dcera země Jindřich Snížek

Knihu jsem zdědila po mamince, ale četla jsem ji už dříve a víckrát. O první světové válce se už dávno nepíše, ale neškodí si občas tuto nešťasnou dobu připomenout.

Selský práh Selský práh Metoděj Jahn

Selský synek ze statku a chudé děvče. Jen samé překážky, s kterými lze se setkat v různých vesnických románech minulého a předminulého století.

25.02.2017 3 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Nejsem ovlivněná dějem, ale melodičností veršů. Některé z nich v nás zůstávají navždy.