Selský práh

Selský práh https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96198/mid_selsky-prah-s4y-96198.png 4 4 2

V tomto díle, které patří mezi jeho nejvýznamnější, líčí Jahn osudy děvčete z chalupy a selského synka, jimž přísné majetkové rozvrstvení vesnice nedovolí prožít šťastnou lásku a společný osud.

orinka3
23.09.2017 5 z 5

Dnešní čtenář se nejspíš útrpně pousměje, jaké to tenkrát panovaly poměry. Jenže my jsme v botách hlavních hrdinů nechodili. Jenom si můžeme domyslit, v jakých situacích, tehdy neřešitelných, museli žít. Nevzdělanost, tvrdošíjné lpění na tradicích, kasty na vesnici, kdy bylo přísně zapovězeno zamilovat se jinak, než je zvykem. Kniha rozhodně není červená knihovna, kdy všecko dobře dopadne. Tady je to přesně naopak a tím spíš ze života. Všecko tu má přednost před lidským životem a zdravím. My víme, že je to špatné, ale lámat tradice se nedaří ani v dnešní, tzv. pokrokové době. Proč jinak by měli třeba Turci v Německu své vraždy ze cti?

bábuška
25.02.2017 3 z 5

Selský synek ze statku a chudé děvče. Jen samé překážky, s kterými lze se setkat v různých vesnických románech minulého a předminulého století.

Metoděj Jahn
česká, 1865 - 1942