BabaJaga11 BabaJaga11 komentáře u knih

Zvláštní znamení žádná Zvláštní znamení žádná Wilhelm Meissel

Dost překvapivá kniha, a to hned z několika důvodů. Kriminální zápletka je na první pohled jednoduchá, děj zezačátku až nudný, ale rozuzlení je poměrně nečekané (i když už asi od poloviny knihy je lze vytušit, ale pořád jsem se zdráhala uvěřit). Kniha potvrzuje známé úsloví "cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly". Zde jde o velké ideály, směřující k nastolení nového světového řádu - a velké peníze požadované skupinou únosců jako výkupné, s odůvodněním, že tyto peníze budou použity pro zlepšení života lidí v chudých oblastech světa. I když i postavy, které s únosci bojují, případně jsou v roli obětí, se zamýšlejí nad tím, do jaké míry je tato myšlenka správná, vždyť šlo o peníze velmi bohaté rodiny, pro niž nebyl problém dát výkupné dohromady a která jich zřejmě nenabyla vlastní poctivou prací, vyznění knihy je jednoznačné - světového míru a odstranění chudoby nelze dosáhnout teroristickými akcemi či násilím obecně. O to víc mě překvapuje, že kniha u nás před rokem 1989 mohla vůbec vyjít. Další věc, která stojí za zamyšlení - dopadlo to jinak, než si skupina idealistů vysnila. To, co se zde ukazuje v malém měřítku a pouze v románu, ve skutečnosti a ve velkém měřítku platí o to víc - revoluce obvykle dopadají jinak, než si jejich iniciátoři vysní...

28.10.2018 4 z 5

Tajemství červeného jezera Tajemství červeného jezera Alexandr Gračov

Napínavé od začátku až do konce! Krásné popisy divoké dálněvýchodní přírody, čtení jsem si užila. Jediné, co mi trochu vadilo, byly sny členů geologické expedice, jak na místech lesů vyrostou města a továrny. Naštěstí nezabíraly velkou část knížky. A chápu, že po mnoha týdnech v divočině člověk může toužit po civilizaci, zvláště když ani pořádně neví, co to obnáší, jak všemi opěvovaný pokrok přírodu snadno a rychle zdevastuje. Bohužel lidstvo se stále nepoučilo, byť taková místa, jaká se v knize popisují, dnes už na Zemi nejspíš nikde nejsou.

13.10.2018 5 z 5

Kolumbijská triáda - Káva, kokain, smaragdy Kolumbijská triáda - Káva, kokain, smaragdy Jiří Roth

Kniha je zajímavá hlavně svým tématem - cestovatelů do exotických zemí je dnes spousta, ale aby se někdo pokoušel na svých cestách kontaktovat majitele smaragdových dolů, producenty drog či protidrogové vojenské jednotky, to se často nevidí. Vždyť cesty do vzdálených zemí s sebou i tak často nesou mnohá nebezpečí. Knihu proto hodnotím kladně hlavně pokud jde o různé zajímavé informace, které jsem se z ní dozvěděla. Bohužel zasloužila by podle mě trochu lepší zpracování. Je tam řada fotografií, na nichž buď není vidět skoro nic, anebo popisek je dost "mimo" v porovnání s tím, co je na fotografii. Je mi jasné, že fotografovat v náročných podmínkám nutně vede k tomu, že se mnoho fotek nepovede, ale podle mě je lepší dát fotek méně, těch nejlepších, než zařazovat fotky nekvalitní, které pak kazí celkový dojem. Stejně tak i text by mohl být trochu lépe promyšlený a propracovaný. Tak, jak je, sic působí více bezprostředně, podobně jako deníkové záznamy, jenže nikde není žádné datování, což by člověk celkem uvítal, mimo jiné i proto, že některé zážitky pocházejí z další cesty (nebo cest?). Další věc - autoři textu a fotografií jsou dva, někde je však text psán v první osobě čísla jednotného, přičemž nevíte, kdo ze dvou autorů jej napsal. Osobně mám raději, když jsou jednotlivé části textu autorizovány. Navzdory výtkám musím říct, že kniha za přečtení stojí a všem dobrodruhům, milovníkům exotiky i cizích jazyků ji lze jen doporučit.

08.09.2018 3 z 5

Život na lednici Život na lednici Alice Kuipers

Když jsem tu knížku v českobudějovické nádražní knihovně vzala do ruky, připadalo mi to spíše jako něco pro teenagery. Ale cestovala jsem jen kousek a tahle kniha se zdála na to zrovna vhodná, navíc v batohu moc nevážila. Překvapilo mě, kam až mě příběh zavedl, jak skončil. Přitom možná stačilo málo a vše by bylo jinak. Podobné životní situaci, jaká je v závěru popsána, jsem totiž před lety čelila jak já, tak (o několik let dříve) má matka. A myslím, že kdyby se naše komunikace odehrávala pomocí vzkazů na lednici, ani jedna z nás by tu dnes nebyla. Jestli v některých rodinách vztahy skutečně fungují takto, je to bohužel důkaz, jak je současná společnost zvrhlá a že je opravdu na čase vzít rozum do hrsti, přestat umlčovat svá srdce a vydat se trochu jiným směrem.

17.07.2018 4 z 5

Fotografie po tatínkovi Fotografie po tatínkovi Vlastimil Brouček

Útlá knížka vyřazená z knihovny. Na výpůjčním lístku uvedena jediná výpůjčka v roce vydání, pak už nic. Kniha měla tak trochu smůlu, že vyšla v roce 1989 - druhá světová válka a osvobození nebyla zrovna témata, která by v té době někoho zajímala. A další smůla – i když možná se týkala jen výtisku, který se mi dostal do ruky – několik stran textu v úvodní části knížky chybí, jsou tam jen prázdné stránky.

Je škoda, že si tato knížka nenašla ke čtenářům cestu. Je moc hezky napsaná a dobře se čte. Autor popisuje válečné události takové, jaké skutečně byly. Spolu s chlapcem Jeníkem prožíváme mnoho ran osudu, mnoho věcí, které jsou pro něj nepochopitelné a setkává se s nimi poprvé v životě. Jak někdo může jen tak ubližovat druhému člověku, nebo ho dokonce zabít? Jak někdo může srovnat se zemí celou vesnici? Proč po nás střílejí spojenecká letadla? A nakonec... co se stalo s těmi sebevědomými německými vojáky, teď, když už nemají zbraně?

I zde, podobně jako v jiných válečných knihách a filmech, se setkáváme na jednu stranu se statečností a obětavostí i u lidí, od nichž bychom nic takového nečekali, kteří vlastně nejsou žádní superhrdinové, mají strach o své rodiny i sami o sebe, ale zkrátka se jim příčí zachovat se nečestně. A pak jsou tu lidé, kteří se neštítí ničeho, přesně podle úsloví "kam vítr, tam plášť".

Kniha je určena především mládeži, ale ani nám, dříve narozeným, neuškodí připomenout si důležité lidské hodnoty, na něž mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Sílu rodiny, přátelství, prostého člověčenství... o tom všem je tato kniha.

16.05.2019 5 z 5

Sahara Sahara Michael Palin

Koupeno v Levných knihách, s tím, že knížka po přečtení poputuje do nějakého dobročinného bazaru. Nakonec se s ní ale nedokážu rozloučit, přesto (anebo právě proto?), že Sahara není zrovna destinací, kterou bych toužila navštívit. Michael Palin je Pan Cestovatel - poznává cizí kultury i přírodu bystrým okem nezávislého pozorovatele. Snaží se žít přímo s lidmi velmi odlišných kultur, byť jen na pár dní, a dozvědět se co nejvíc nejen o věcech jako je jídlo, bydlení, místní zvyky a tradice, ale poznat i jejich názory na nejrůznější otázky. Není divu, že všude snadno nachází přátele. Neodsuzuje, nekritizuje - a když se mu něco nelíbí, vyjadřuje se s maximální zdvořilostí. A že těch věcí, které by Evropana na cestě Saharou mohly zaskočit, není zrovna málo. Na knize je ale zřejmě nejcennější světectví o Sahaře a jejích národech v letech 2001 a 2002. Dnes již je vše hodně jinak. Již v době Palinovy návštěvy se začínala pomaličku spouštět migrační vlna z Afriky do Evropy, a to i přes zvýšená bezpečnostní opatření po 11. září 2001 a teroristických útocích v různých severoafrických zemích. Asi by tehdy nikoho nenapadlo, jak bude vše vypadat ca o 15 let později - i když kompetentní osoby to napadnout mělo. V knize se dozvíte o spoustě různých problémů saharské a subsaharské Afriky, od vojenských převratů a terorismu až po vliv klimatických změn. A právě sucha a rozšiřování pouští již kolem roku 2000 vyháněly z domovů tisíce lidí, kteří se nejprve usazovali v blízkých městech... Přemýšlím, jak to dopadlo s různými původními kmeny, které v době Palinovy návštěvy ještě žily tradičním způsobem života, leckdy bez jakýchkoli moderních technologií, ale přesto jejich příslušníci vypadali šťastně. Kdoví, zda tahle doba definitivně neskončila a zda také jednou z "důležitých" starostí těchto lidí není, zda se večer budou moci připojit k internetu...

03.04.2019 5 z 5

Příběhy domů a vil Příběhy domů a vil Ladislava Horňáková

Útlá, ale krásná a užitečná knížka. Koupila jsem si ji před lety během svého lázeňského pobytu v Luhačovicích. Nejsem zrovna lázeňský typ a tak jsem do lázní (na doporučení lékařů) jela dost nerada. Abych se mezi lázeňskými procedurami nenudila, nebo se jen neválela na pokoji, vyrážela jsem objevovat krásy Luhačovic i blízkého okolí. Kniha mi byla věrným průvodcem - rozhodla jsem se navštívit postupně všechny luhačovické vily v knize uvedené. Stála jsem pak vždy před vilou, četla si o ní v knize, hledala na budově příslušné architektonické prvky a přemýšlela, jak se tam asi kdysi, v dávnějších dobách žilo a jaké je to tam dnes. Nejednou pod deštníkem, protože můj lázeňský pobyt se odehrál v listopadu a počasí bylo hodně nevyzpytatelné. Až na jedinou vilu, kterou jsem kvůli mému špatnému orientačnímu smyslu v poslední den před odjezdem nenašla, jsem skutečně navštívila všechny vily a moc ráda na to vzpomínám. Myslím, že ty procházky přispěly k mému zotavení stejně významnou měrou jako procedury :-).

24.02.2019 5 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Až neuvěřitelný příběh malého židovského chlapce Leona Leysona a jeho rodiny z období holocaustu. Patřili k lidem, kteří za záchranu života vděčí Oskaru Schindlerovi, poněkud kontroverznímu nacistickému továrníkovi. Leonova nejužší rodina měla štěstí - kromě Leona se zachránili i rodiče a další dva sourozenci. Dva nejstarší bratři a členové širší rodiny však do jednoho zahynuli. Kniha, v níž L. Leyson vzpomíná na dětství prožité v letech nacistických hrůz, popisuje zoufalství, ztrátu naděje i jiskřičky informací o průběhu války, které přinášely naděje nové. Věděli však, že v okamžiku se vše může změnit. Že je třeba nejen štěstí, ale i obrovské opatrnosti, vynalézavosti a v jistých chvílích i odvahy. Malý Leon několikrát riskoval vše, když se v pracovním táboře snažil nalézt své blízké, od nichž byl oddělen, když přesvědčoval stráže, že měl při dalším přesunu přijít do skupiny, kde již byla jeho matka... po letech přiznával, že někdy bylo až nepochopitelné, že se mu podařilo proklouznout. Nejsmutnější na celé knize jsou myšlenky chlapce o tom, proč nežidovští polští občané, obyvatelé Krakova, jejichž život zdánlivě plynul ve starých kolejích jako před 2. světovou válkou nic neudělali proti vraždění Židů krakovském ghetu, proč byli k tomuto utrpení svých někdejších sousedů a přátel zcela lhostejní. Autor však nihoho nesoudí - jak příznačné pro lidi, kteří prožili ty největí hrůzy. Pro současného člověka je asi nejdůležitějším vzkazem právě autorův osobní příklad: nesuďme, ale nebuďme lhostejní. Važme si svého života, ale postavme se i za životy jiných lidí, když je to třeba.

Dojem z knihy mi poněkud kazil ne úplně dobrý překlad (místy chybné skloňování, kostrbaté věty i patrně chybným překladem vzniklé faktické chyby). Chápu, že když jde o bestseller, je snaha jej rychle přeložit a vydat i v jiných jazycích, ale zvláště takové téma by si zasloužilo trochu pečlivější práci. Také nechápu tak široké řádkování v knize (jako pro školáky) - pokud by byly mezery mezi řádky užší, kniha mohla být útlejší. Ne, že by to bylo až tak zásadní, na druhé straně mi plýtvání stránkami připadá přinejmenším podivné, v kontrastu s tím, co se dočítáme: lidé v ghetu a pracovních táborech trpěli hladem a nedostatkem všech základních potřeb.

20.01.2019 4 z 5

Mlýn na ponorné řece Mlýn na ponorné řece Alfred Technik

Krásná knížka, která předčila moje očekávání. Jde totiž o historický román, což není zrovna můj oblíbený žánr. Tady mě zaujalo jak líčení přírody, zejména temné a (v té době) nebezpečné krásy lesů a jeskyň Moravského krasu, ale i dramatické osudy hlavních hrdinů. Zajímavé je také zasvěcené líčení technických parametrů mlýna na ponorné řece. Příběh končí dobře, ale není to žádný laciný happy end - prostě chvilka štěstí v životě lidském, kdy nikdy nevíme, zda se přes něj za pár dní nepřežene nějaká pohroma. Kniha vychází z historických skutečností, např. existence starých mlýnů na řece Punkvě či prvního sestupu na dno propasti Macocha v roce 1723. Bohužel jména osad jsou asi smyšlená, neboť se mi je nepodařilo dohledat ani v mapách, ani v seznamech zaniklých obcí a osad. Ale to knize neubírá nic na její autentičnosti, spíše dráždí čtenáře k tomu, aby pátral, jak se ta místa jmenují ve skutečnosti.

04.01.2019 5 z 5

Listopadový uragán Listopadový uragán Bohumil Hrabal

Po přečtení zhruba deseti stránek jsem myslela, že tuhle knihu nedočtu. Dostala jsem se k ní v jednom dobročinném bazaru a říkala jsem si, že ji raději odložím v nejbližší nádražní knihovně, než se s ní tahat dál. Vlastně jenom díky čtenářské výzvě jsem s tím odložením knihy ještě počkala a nakonec jsem byla ráda. Kniha stála za přečtení, byť jsem se musela trochu naladit na styl pana Hrabala (nějak jsem se k němu - alespoň v knižní podobě - dříve nedostala) a nečetla se mi úplně lehce. Tahle knížka je mimo jiné zkouškou umění nesoudit druhé. Já moc nemusím takové ty týpky, co vysedávají s cigárkem v hospodě, vedou tam hlubokomyslné úvahy, ale to je asi tak vše. Pan Hrabal si ale nehraje na celebritu, napíše, kdy, kde, jak a s kým se opil, přizná se i k tomu, co se stalo potom (třeba že pak na přednášce o svých knihách byl poněkud mimo, anebo že někomu lehce zdemoloval byt). Tahle až dětská upřímnost je na něm a na jeho knize sympatická. Stejně tak i to, že ve svém povídání nikoho neosočuje a neuráží. Přitom velká část knihy je o tom, jak se v listopadu roku 1989 "lámal" režim. Otevřeně přiznává, že on ani neemigroval, ani neprotestoval proti jeho režimu, protože mu záleželo na vydání jeho knihy. Popisuje věci tak, jak jsou (což je na celé knize snad nejcennější, je hodně zajímavé přečíst si, co koncem roku 1989 hlásali někteří politici), a nachází polehčující okolnosti pro každého. Můžete mít jasně vyhraněný názor a toho či onoho kritizovat, ale možná, že po přečtení této knihy se trochu zastydíte, že nedokážete být více shovívaví, velkorysí, schopní odpuštění. Alespoň já jsem se tak cítila a autorovi jsem odpustila i jeho okouzlení americkou společností.

01.01.2019 3 z 5

Pouští vane Chamsin Pouští vane Chamsin Martin Křížek

Nenáročná oddechová četba s kriminální zápletkou, vhodná třeba do vlaku (já ji přečetla asi za 3 hodiny a zanechala v nádražní knihovně v Č. Budějovicích). Sjednocujícím prvkem několika paralelních dějových linek je jeden pražský podnik vysílající své pracovníky na zahraniční montáže, konkrétně v tomto příběhu jde o skupinu pracovníků, kteří budují elektrické vedení v odlehlé oblasti Sýrie. Značná část děje, jež je zasazen do 70. let 20. století, se točí kolem života zaměstnanců firmy, a to jak v syrské poušti, tak i na pracovišti v Praze i v rodinách některých zaměstnanců. O napětí se postará nejen písečná bouře Chamsin, kvůli níž se projeví nejen vážná porucha do Sýrie dodaného zařízení, ale navíc přitom dojde k vážnému zranění jednoho ze zaměstnanců. Rodina jednoho z pracovníků v Praze se stane terčem výhružných telefonátů - neznámý muž vyhrožuje, že ublíží jejich malé dceři. A pro zpestření drobná epizoda z jiné rodiny - manželka jednoho z pracovníků, momentálně "odveleného" do Sýrie si začne mimomanželský poměr, ovšem jak záhy zjistí, nikoli s gentlemenem "na úrovni", ale obyčejným podvodníkem, který ji připraví o tuzexové bony a na tehdejší dobu značnou sumu peněz. Rozuzlení jednotlivých příběhů v závěru knihy je místy trochu překvapivé (např. vydírání po telefonu zorganizovala tchyně jednoho ze zaměstnanců podniku), ale na druhé straně, nedá se mu upřít jistá originalita. I když pro někoho bude kniha poplatná své době (tak jako ostatně každá kniha té době, v níž vznikla :-)), je zajímavá nejen dobovými reáliemi (specifika zahraničních montáží), ale i tím, co se nemění a s čím se setkáváme stále. Mám na mysli například střet lidí prosazujících bezduché plnění plánu (dnes si za to dosaďte třeba plnění různých zakázek, grantů apod.) či podávání přehršle zlepšovacích návrhů (opět paralela s dnešní honbou za granty, patenty apod.) s těmi, kdo se snaží odvádět kvalitní práci, i za cenu toho, že v kvantitativních ukazatelích zůstávají pozadu. Stejně tak i síla přátelství a rodiny jsou hodnoty, bez nichž se nelze obejít v žádné době - i o nich je tato kniha, byť všechny tyto vztahy líčí neokázala, jen tak jaksi mimochodem...

30.10.2018 4 z 5

Kostkované léto Kostkované léto Ludmila Uličná

Hezká knížka, třeba na čtení do vlaku. Země, o nichž se v knize píše - Velká Británie, Nizozemsko a Belgie, zčásti i Francie - už sice pro nás zdaleka nejsou tak exotické jako kdysi, ale někdy možná při všech dalekých cestách zapomínáme vychutnávat a uvědomovat si to, co je pro každou zemi typické. Tento cestopis mi trochu připomíná cestopisy Jana Buriana - i zde jsou zajímavé postřehy nejen o přírodě a památkách, ale třeba i o osobnostech, které v navštívených městech a vesnicích kdysi žily. V porovnání s Burianem je zde trochu víc líčení prostředí, počasí apod., což někdy může malinko nudit, i když na druhé straně si můžete vytvořit lepší představu o tom, kam se zrovna chystáte.

28.10.2018 4 z 5

Strážci úmluvy Strážci úmluvy Tom Egeland

Žánr, který mě dosud nijak nepřitahoval, snad proto, že má tolik příznivců :-). Knihu jsem si původně zapsala jako novinku roku 2018 do čtenářské výzvy. Když jsem si ji opatřila, zjistila jsem však, že vydání z roku 2018 je již druhé. Navíc bichle o více než 500 stranách... dost jsem pochybovala, že dočtu do konce, ale chtěla jsem to aspoň zkusit, než ji pošlu dál. Nakonec jsem knížku doslova zhltala. A to i navzdory tomu, že knihy s množstvím historických událostí moc nemusím, nemám dar pamatovat si letopočty a množství postav, takže i tady jsem se musela chvílemi vracet zpět a připomínat si kdo je kdo a co se kdy mělo stát. Na konci mi sice připadalo, že ta jízda napříč kontinenty byla trochu divoká, ale proč ne... Sice mi trochu chybělo nějaké rozluštění, co ještě je historicky doloženým faktem a co už autorovou fantazií, ale nemůžu říct, že by mi to až tak vadilo. Ostatně, historie svá tajemství vydává postupně a kdoví, možná, že se někdy některá z fantazií ukáže jako pravdivá :-). Ještě dodám, že nakonec se mi kniha do čtenářské výzvy přece jen hodila - píše se tam o několika velkých a cenných knihovnách, mimo jiné o Kongresové knihovně ve Spojených státech.

22.09.2018 5 z 5

Mýtina Mýtina Thérèse de Saint Phalle

Knížka v dnešní době u nás možná více aktuální než v době svého prvního českého vydání v roce 1980. Představuje svět bohatých podnikatelů, tak bohatých, že pro ně není problém koupit si díla významných světových malířů, vlastnit soukromý ostrov, vilu uprostřed lesa... a přece nejsou šťastni. Tvrdý, ale úspěšný Lars, dědeček hlavního hrdiny Bernda, zřejmě neměl vůbec žádné přátele. Bernd má tři krásné děti, které však vídá jen vzácně, protože tráví veškerý čas v kanceláři a domů se vrací, až když děti už spí. Manželka mu připadá nudná, a tak hledá útěchu v mimomanželském svazku. Knihou se jako červená nit táhne dávná rodinná tragédie opředená tajemstvím - smrt Berndovy matky. Na začátku a na konci se objeví postava francouzského spisovatele, který ve švédském městě Kiruna přednáší pro své čtenáře. Osud spisovatele se na krátkou chvíli prolne s osudem Bernda, který ve svém nitru volá o pomoc. Ta však přichází pozdě... Hrdinové touží po něčem, co by vyplnilo prázdnotu v jejich nitrech. Touží po lásce a štěstí, ale svým jednáním se od obojího spíše vzdalují. Nemusíte vlastnit obrovské jmění, abyste zjistili, že se takový problém může týkat i vás. Na začátku mi kniha připadala trochu nudná a chtěla jsem ji nechat nepřečtenou v nádražní knihovně. Pak jsem se přemohla a jsem ráda. Doporučuji, knížka vás donutí k zamyšlení.

01.09.2018 4 z 5

Zázraky v malém ráji Zázraky v malém ráji Pavel Švanda

Zajímavá obálka, útlá knížka, akorát do vlaku, kratší prózy... to se bude dobře číst, myslela jsem si, když jsem si tuto knížku vybírala z nádražní knihovny v Českých Budějovicích. Protože jsem měla rozečtenou jinou knihu a na červnové cestě z Budějovic na "Zázraky" řada nedošla, vzala jsem si je na delší cestu vlakem minulý týden.

Dočetla jsem do půlky, proto neboduji. Na zpáteční cestě jsem knížku v nádražní knihovně v České Třebové vyměnila za jinou knihu – a nelituji. Měla jsem totiž představu, že "Zázraky" budou sbírkou próz laskavých a moudrých. Možná, že v druhé polovině knihy, v té, kterou jsem nepřečetla, takové povídky byly. V první polovině knížky se mi však líbila pouze povídka o cestě křesťana po smrti. Ty ostatní – ať šlo o jakoukoli dobu, v níž se odehrávaly – se točily hlavně kolem manželské nevěry. Řeknete si, že tak to už v životě chodí. Z příběhů však čiší jakási pachuť, neboť za nevěrou vesměs nestála láska, ale touha po pomstě, touha pobavit se a uniknout nudě nebo něco podobného. Samozřejmě za to mohou především ženy! Všechny jsou stejné, tak alespoň promlouvají mužští hrdinové příběhů, kteří vysedávají v hospodě, pokuřují, anebo jsou to naopak pěkní podpantofláci. Není mi jasné, nakolik autor pouze zachytil syrovou realitu a nakolik se s myšlením svých hrdinů ztotožnil. Čekala bych aspoň něco trochu pozitivního, nějakou naději, když má jít o pohled křesťana. Ale zázrak se nekonal, alespoň v první půlce knihy ne.

V příbězích jsem nenašla snad ani jednu postavu, která by mi byla sympatická. Příliš se mi nelíbil ani styl psaní – přímá řeč je fajn, ale pokud je jí tolik, že těžko identifikujete, komu které věty patří a musíte se kvůli tomu v textu vracet, není to ono. Každopádně ale bych to skousla, kdyby to byl jen jediný problém...

15.07.2019

Kuru Kuru Thomas Gunzig

"To myslí vážně?!?", napadlo mě na adresu autora po přečtení prvních pár stránek. "Takovou slátaninu by přece napsal každý", už už jsem se chystala knihu odložit. A tipla bych si, že něco podobného napadne nejednoho čtenáře.

Pak mi začalo docházet, že kniha je přesným odrazem naší doby. A dokonce ani pár fantaskních prvků na tom nic nemění, protože není jisté, zda se popisované nepravděpodobné události neodehrály jen v myslích některých postav pod vlivem psychotropních látek. Přesně jako naše současnost je kniha plná absurdit, událostí, které se mohly stát, ale také by to mohly být "fake news" – záleží na tom, zda věříte oficiální vládní verzi, anebo tomu, co oficiální verze označuje za konspirační teorii.

Je plná lidí, kteří nevědí, odkud a kam jdou, chtěli by se – alespoň občas – postavit za správnou věc - ale nejsou si jisti, CO je správné, a ve chvíli, kdy to zjistí, vidí také, že boj za ideály může znamenat i námahu a velké nepříjemnosti, a do těch se jim vesměs nechce, protože plynout s proudem je mnohem bezpečnější. Je o generaci, pro kterou jsou drogy, sex s kýmkoli a kdekoli, vyhýbání se práci a žití z peněz rodičů něčím normálním a která si ani neuvědomuje, že by na tom mohlo být něco špatného. I přes zdánlivý blahobyt – ale možná právě kvůli němu – trpí hlavní postavy spoustou zdravotních problémů tělesných i duševních. Každý je v zajetí nějakých fobií. Ale možná za to může erupce na slunci nebo zvláštní kasta, která se snaží lidstvo zotročit... Čemu se vlastně dá ještě věřit? To trápí nejen hrdiny příběhu...

Je to šílená kniha – avšak o nic víc než dnešní svět a západní společnost. Přečtěte si ji!

28.06.2019 4 z 5

Intenzivní péče Intenzivní péče Leonard S. Goldberg

Kniha není dlouhá a čte se dobře, jde o zajímavé téma a napínavou zápletku, navíc příběh alespoň pro některé hrdiny končí happy endem, i osud jiných se uzavřel tragicky – ale takový je život, bohužel.

To, jak rychle byl zaveden nový lék na rakovinu, kolem něhož se dodatečně objevila spousta pochybností, mi připadá trochu nerealistické, na druhé straně kdo má peníze, má i moc a může si ledacos dovolit, v USA to pak platí dvojnásob (ovšem tady šlo o ušlechtilý cíl – záchranu života smrtelně nemocných pacientů – i když nějaká ta sláva a věhlas taky nebývá k zahození).

Co mi v knize hodně chybělo, bylo lepší vykreslení psychologie jednotlivých postav, tak, jak to najdeme třeba v knize od A. Haileye "Konečná diagnóza". V knize "Intenzivní péče" může čtenář získat mylný dojem, že vědecké bádání a léčení je v podstatě pohodička, žádný stres, pokud do toho člověku nikdo nekecá, má po ruce pomocný personál a dostatek peněz. Taky to, co se dělo v myslích pacientů stižených rakovinou a jak to prožívali jejich blízcí, je pojednáno jen zkratkovitě.

Za mě je kniha spíše oddechovou četbou na dovolenou nebo do vlaku, která nezklame, ale asi ani nezůstane v paměti příliš dlouho.

02.06.2019 3 z 5

Záchranná plavba Poseidónu Záchranná plavba Poseidónu Anatolij Sobolev

Ke knihám s mořskou tématikou tíhnu už řadu let, a tak mi i tahle udělala radost, přestože je určena především -náctiletým. Myslím si však, že i člověk pokročilejšího věku si tam najde svoje. Zatímco mladý člověk bude oslněn dobrodružstvím a statečností námořníků záchranné lodi, starší se pousměje nad vzpomínáním některých členů posádky na doby jejich mládí - jak je nám to všechno povědomé, a to ani nemusíme pracovat na moři! Trochu mě překvapil otevřený konec, ale je fakt, že tím autor elegantně vybruslil z laciného happy endu - prostě na moři se stále něco děje, víc neprozradím :-).

30.04.2019 5 z 5

Haldy Haldy Anna Maria Tilschová

Drsná, chmurná knížka plná smutku, beznaděje a černého uhelného prachu. Postavy, které jsem si v ní oblíbila, buď dopadly špatně, anebo se ze závěru knihy, který konečně přináší naději i ztrápeným chudákům (i když dějiny ukázaly, že to ani pak žádná selanka nebyla), jaksi vytratily. Naopak největší vydřiduši přežili. Cože za thriller jsem si to přečetla? Bylo by fajn, kdyby to byla pouhá fikce. Jenže tak bídně se na Ostravsku v době 1. světové války skutečně žilo. Hlad, nesvoboda, nekonečná dřina, otřesné pracovní podmínky, kde každý den umírá někdo z dělníků jen proto, že zvýšení bezpečnosti provozu by majitele stálo peníze...

Kniha je nesmírně sugestivní... chvílemi mně běhal mráz po zádech. Autenticitu zvyšuje ostravský dialekt i rozmluvy vojáků a majitelů dolů a továren v němčině. V knize je slovníček, hlavně na tu němčinu, bez toho bych se obešla, ale některé ostravské výrazy jsem musela vydedukovat z kontextu, k některým pojmům už se dnes člověk nedostane.

30.04.2019 4 z 5

Voda! Voda! Jaromíra Kolárová

Tuhle knížku jsem si v nádražní knihovně vybrala podle názvu – jsem totiž vodomil :-). A taky jsem s potěšením zjistila, že děj se odehrává v Ostravě – jupíí, takže knížka pro Čtenářskou výzvu 2019 je tu! Snad ji tedy zvládnu přečíst… No, zhltla jsem ji, což jsem nečekala. Když jsem jí listovala, vypadalo to na dlouhé schůze závodních funkcionářů… asi jsem ale nalistovala špatné stránky. Knížka je neobyčejně dramatická. Osm havířů je uvězněno v dole, kam začne vnikat voda. Boj o jejich záchranu začíná. Spojení skupiny s lidmi na povrchu veškeré žádné. Vyděšené manželky dvou horníků přijíždějí na podnik, není síla, která by je přiměla k návratu domů. Nakonec je skupina nalezena, ale pro tři horníky již přichází záchrana pozdě. I když příběh se odehrál někdy v 50. nebo 60. letech 20. století a vybavení dolů technikou a záchrannými prvky je od té doby asi nesrovnatelné, knížka ve mně vzbudila obdiv a úctu k havířům, kteří pracují hluboko pod zemí, často s nasazením života, jen proto, abychom měli ve svých domovech teplo či aby bylo možno vyrábět nejrůznější věci denní potřeby.

01.01.2019 5 z 5