Atuin Atuin komentáře u knih

Mizení Sybil Joinesové Mizení Sybil Joinesové Shelley Jackson

Při dočtení této knihy - a rozhodně ne jak náš editor ponouká na jeden zátah - mám vlastně jen jeden podstatný dotaz. Proč tu od autorky nebylo přeloženo víc knih proboha??!
A že toto byl zvláštní projekt to uznávám, ovšem jediný nedostatek pro mě byla kurzíva, která občas na přeběleném papíru nedělala dobře. Jinak formát i obsah je svižný a zajímavý, tak zajímavý, že pokud se zorného pole dostane nějaký kamínek je kolem vás široký prostor a daleký horizont kam v knize muzete zaletět.

08.09.2023

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Stanete se kamen a bude do vas tesáno. Mozná na vás na konci dýchne že z vás nezůstalo nic, nebo že vás kdosi zanechal v neůplném tvaru, jenže souhrn těch chodeb, cestiček a jizev už vám nikdo neodpáře. Je na každém z nás jak se v podobných labyrintech potom zorintujeme a dokážeme s nimi vycházet. Kniha umlčí i naučí mluvit.

Je to takový náš zázrak

29.08.2023 5 z 5

Světice, nebo čarodějky? Světice, nebo čarodějky? Peter Dinzelbacher

Nejen že je hranice mezi jedním a druhým příliš tenká, zdá se že ani žádná hranice není.
Pokud si chcete část tématu maximálně užít doporučuji knihu Svatá hostina a svatý půst a Noční příběh.. každá z knih odkazuje jinam, ovšem řeknou hodně.

21.08.2023 5 z 5

Noční příběh Noční příběh Carlo Ginzburg

Mám Ginzburga ráda, k jeho pracem a úvaham se rada vracím. Jeho osobitý přístup s nímž přišel je úzasný a vždy mě zavede dál než před tím. Tato kniha je neskutečně dobrá. Přístup s jakým otevřel téma je čtivý a chytlavý a knihu nedáte z ruky. Mám ji doma dokonce dvakrát, jednou jsem ji zanesla různými barevnými poznámkami a črty, takže vypadá jako omalovánka, což se pak při opakovaném čtení hůře zpracovává :-)).
Dobře ztrávený čas.

18.08.2023 5 z 5

Velrybí divadlo Velrybí divadlo Joanna Quinn

No anotace je maličko zavádějící nebo minimalně matoucí, ovsem je to @host a tak to zase není tak divné. Toto vydavadatelství nepředkládá tak jednoznačné knihy. Začátek jak vystřižený z Abby Downton, s tím že mě osobně přišlo že autorka si spletla trochu století, protože úplně nevím zda úvodní scéna v není spíše viktoriánská. Charaktery postav jsou vubec takové povypůjčované od jiných autorů a časově uplně nezapadají. Ona událost s velrybou začíná až kolem str.200. Rozvržení 1920 až 40 léta podle mě autorka uplně nezvládla. Co ale zvládá jsou pravě ty " viktoriánské" popisy prírody z nichž by byla unešena např. Mariane z Rozumu a citu. Jinak příběh je podle mě postaven na odkazech a vedou až k antice....S hodnocením váham, je to debut takže nechci být zbytečně nespravedlivám ke knize se vratim .

15.08.2023

Válka s Peršany a Vandaly Válka s Peršany a Vandaly Prokopios z Kaisareie

Takový možná trochu oříšek ale na druhou stranu hrozně dobré čtení. Svým způsobem luxus. Optika " staršího písemnictví" je vždycky nesmírně zajímavá a zážitková, byť možná ze stran které úplně nemusí ( nutně a vždy) souviset s tématikou ale z obecným vyzněním a jistotou až samozřejmesti v určitých věcech.

30.07.2023

Jeremjáš Jeremjáš Franz Werfel

Ta kniha má všechno....a má i mnohé navíc a hlavně má léčivé schopnosti.

23.07.2023 5 z 5

Odysseové na mořích historie Odysseové na mořích historie Antonín Bartoněk

Velmi mě zaujalo využití slova dobrodružství v knize, je to vskutku eufemismus. Stejně jako kolonizace je zde stavěna výhradně do nenásilné role, akt agrese vypadá přeci jinak :-)).
Jinak ale skvělá kniha.

20.07.2023 4 z 5

Cesta do Babylonu Cesta do Babylonu Josiah Bancroft

Osobně mi chybí hodnotící měřítko, jelikož bych knihu počastovala víc jak 5* . Neskutečně dobře napsaná kniha, vtahující, omračující a atmosférická. S osobitou nótou, která pravda ne každému může přijít k chuti. Mě přišla obrovsky. Pestrý a zneklidňující text.
Těším se na další díly, doufám že u nás série vyjde kompletní.....

13.07.2023 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Chidlink : Na vaše dotazy je jednoduchá odpověď :-) Autor se vždy rád vytahoval kolik toho ví a že toho ( podle jeho názoru) ví vždy víc než jeho čtenáři. Sapkowski není a nebyl nikdy nijak komplikovaně vyložitelná osobnost, prostě rád pusobil maličko povýšeně.

11.07.2023 4 z 5

Červená pevnost Červená pevnost Brian Jacques

Zdá se mi že u nás neumíme s takovou literaturou dobře cilit. Nevšední hrdina, epický zážitek, malebně napsaný příběh úžasného dobrodružství je knihou pro široké spektrum čtenářu. Četla jsem nedávno v polském překladu. V grafickém vydáni které směle vyráží dech.
Velké srdce, obrovské potěšení.

10.07.2023 5 z 5

Alan Rickman: Deníky Alan Rickman: Deníky Alan Rickman

Psát k tomuto komentář je v podstatě věc na nic
Tato kniha - pročeš slovo kniha mi zde přijde malém nedůstojné - je jeden z těch titulů u kterých vás přepadají zvláštní emoce již předem a zároveň máte pocit že by jste ji snad neměli ani otvírat ani a už vůbec ne číst -

Cosi má však počít každý jeden z nás který Alana Rickmana - z jakýchkoliv důvodů - obdivoval, ať mu k jeho nesmírné osobitosti bylo vstupenku cokoliv. Co si má počít než se začíst inu vědomí toho co na každého padne sotva se s titulem krátce seznámí...

Snad nám to odpustil...

08.07.2023

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Čím častěji se k sérii vracím, tím více mi dochází že první tři díly - měřeno od Krve elfů po Křest ohněm - byl pouze a jenom takový prolog či vstup do skutečných událostí které se odehrávají v posledních dvou částech. Sapkowski má svůj narativ a ten - čím hlouběji v les - mění. Je tedy zvláště důležité chápat detaily, které s příběhem na první dobrou nemusí vubec souviset a informace které autor podsouvá už v podstatě od začátku. První čtení výrazně nestačí a dojde to člověku až časem, doslova lety. Balast jak zmiňuje někdo dole v knize není, je to dost precizně vykombinovane a autor si dal sakra pozor aby mu to celé až dokonce dávalo sakra smysl.
Ovšem ona to není typická fantasy pohádka, má to mnoho vrstev, které cíli na skutečnost která autora tvořila a psychologie postav i světa je extrémně živá, odolná a snese srovnání s jinými geniálními díly.

Bez diskuse. V originále je posuv toho narativu a změna celkové nálady zřejmá ještě víc než v našem ( stejně geniálním) překladu.

08.07.2023 5 z 5

Na dlouhé povídání Na dlouhé povídání Anna Hogeland

Iibuse6749 to vyložila úplně přesně, každé slovo navíc bude už jen omáčka k ničemu. Je to velice zajímavý titul. A tím své hodnocení končím, záleží na každé z nás nakolik se z knihou ( a kde) potkáte..nakolik jí budete naslouchat a zda si ji odvážíte hodnotit.

01.07.2023

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Musím říct že Viktor Janiš to posunul hodně vysoko. Musím tedy podotknout že u této knihy je obrovsky důležité číst ji v mateřském jazyce, jelikož v něm má člověk ten onen jeden cit který vám dovolí se s knihou potkat.
Tedy překlad je geniální...
To ostatní je ale prostě jen vysoká forma s podstatě mělčím obsahem, který občas vyzní až do ztracena.....
A to ne z těch důvodů které jsou na první rané ( nejistý vypravěč apod) ale s tím že ten kontext by vyzněl mnohem lépe kdy vyplynul na jiném místě. Ale magie slov a atmosféra je výživná a vysokému hodnocení se nedivím. Já nechávám bez hodnocení. Mám příliš mnoho rozpaků po dotčení, které plynulo lehce až krásné a byla radost to číst....

26.06.2023

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

Je tam hodně vaty, o tom žádná. Někde je to více, někde méně žádoucí. Nicméně atmosféru to má vybudovanou a to právě tím historickým kontextem, centrem a zázemí, slovenskou mytologií a keltskou doménou.
Příběh sám není až tak důležitý, dokonce není ani výrazně zajímavý, zajímavé je prostředí. S fantastickou to podle mě nemá nic společného ( což vůbec nevadí). Je to historický román s prvky dávné mytologie kdy pohled na dějiny na našem území ( kol kolem) je jako pohled do temných vod v kterých se zrcadlí kde co ...
Nápady skvělé, čtení na pohodu 4*/5

22.06.2023 4 z 5

Báje o hadím srdci Báje o hadím srdci Radek Rak

Tato kniha je obtížněji definovatelná a i mezi polskými autory je Radek Rak zvláštní fenomén. Magický realismus , přímo jeho esence,v polské literatuře, který český překlad krásně převedl a ponoří tak snad knihu do srdcí mnoha čtenářů.
Jazyk který v knize najdete je poetický, pohádkový až snový, stejně jako motivy a zároveň člověk nemá pochybnosti že celé vyznění je v úplně jiných, tvrdších a zakeřnějších vodách.

Dát někomu stdce a přijít o něj zde dostává svůj zvláštní rozměr, ukazuje lidskou povahu bez příkras, přesto nevšedně a nebanálně.
Fragmenty skládají celek nezapomenutelný a živý.

Znám autora kompletně i v originále ale český překlad jsem si velice užila. Citová, krásná kniha, plna historie a magických přechodů...
Vřele doporučuji.

19.06.2023 5 z 5

Cizincem v Olondrii Cizincem v Olondrii Sofia Samatar

Tohle je překrásná kniha, mimořádný debut o jehož významu a významovosti by se mohlo psát dlouho. Je to taková ta kniha s více dny, skrytými i zjevnými odkazy, které tu jsou přebohatě zastoupeny a přepestře popsány. Je to kniha vůní, moří, vetrů, knih a duší, je plna zvláštní melancholie a lidského zázemí. Je neuvěřitelně živá.
Odkaz na Le Guiin je nezpochynitelný a výborně provedený.
Krásný, mimořádně krásný překlad.

Děkuji nakladatelství Host za překlad

14.06.2023 5 z 5

Vražda v Mallowan Hall Vražda v Mallowan Hall Colleen Cambridge (p)

No ... musím připustit, že jelikož nemám příliš načtený " detektivní narativ" přistupují vždy ke každé detektivce, kterou si vyloženě omylem přečtu s otevřeným a živým přístupem. Nedovolím si hodnotit kvalitu detektivky jako takové, obecně osobně věřím zde oběma pólům hodnoceni i komentářů.
Za mě to bylo příjemné oddychové čtení, kde mi Phylida místy strašně lezla na nervy, ale zase se mi líbilo prostředí a občasné štulce mezi postavami. Myslím že pokud jde o jakousi poctu A. CH. potom se to v podstatě povedlo, velká literatura to není ale milá určitě. Tedy samozřejmě až na ty vraždy....

14.06.2023

Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzy Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzy Kateřina Havlíková

(SPOILER) Na pět hvězdiček to rozhodně není, možná ani na ty čtyři...pokud to budete brát jako literaturu nad 15 let tak to pravděpodobně neuspěje vůbec. Pokud to ale vezmete jako knížku pro děti do 12-13 let ( a to dnes možná hodně nadsazuju) potom ano.( tím že je aurorka občas sprostá z toho dospělejší knihu neudělá )
Po formální stránce bycse dalo ještě hodně pracovat, nápad kouzelný ale podání takové na koleně.... ovšem zase jako čtení dětem to jistě potěší a pobaví.....
Škoda že tam není nějaká ta ilustrace, svět je to zajímavý, jen se o něm mnoho nedozvíte...
Koupě nelituji, autorku budu sledovat a jako čtení na pohodu to u mě zafungovalo a jistě si ji přečtu znovu.

Lampář, který se ze své domoviny Mrakoplacha nechtíc dostane dolů ( navíc bez placatky žitné v kapse), do vod kde Lodivodka Lagúna zbrzdí jeho pád ( ale jen poněkud) a oba je to vynese do rukou piráta Arcivala, kterého by ve filmu mohl šíleně zvtvárnit třeba Johnny Depp, ten to umí.
Což ovšem není to nejhorší... nejhorší místo je na souši v oprýskané budově která si říká Továrna na slzy ....
Daný koktejl se náležitě smíchá a výsledek je kouzelně smutný....

14.06.2023 3 z 5