Arcticus Arcticus komentáře u knih

Fašizmus, národný socializmus a komunizmus. K ideovým zdrojom, praxi a možným rizikám návratu totalitarizmu Fašizmus, národný socializmus a komunizmus. K ideovým zdrojom, praxi a možným rizikám návratu totalitarizmu Milan Katuninec

Výborná, podrobná analýza troch nedemokratických režimov, ktoré pohli dejinami sveta. Autor analyzuje historické aspekty, ktoré mali za následok vzostup a neskôr pád týchto režimov. Knižka je plná faktov a erudovaná analýza režimov poslúži ako výborný študijný materiál pre odborníkov ale aj laikov.

23.10.2019 5 z 5

Piráti Piráti Jaroslav Vodrážka

Úsmevné príhody piatich chlapíkov a ich spoločníka capa Kanafasa a papagája Narcisa, ktorí sa rozhodli skoncovať so životom na pevnine a vydať sa na more. Počas plavby ich čaká množstvo zaujímavých dobrodružstiev. Knižka je navyše doplnená o nádherné Vodrážkove ilustrácie.

23.10.2019 4 z 5

Teorie a praxe nedemokratických režimů Teorie a praxe nedemokratických režimů Michal Kubát

Knižka síce nie je rozsiahla no aj napriek tomu výborne a zrozumiteľne popisuje jednotlivé nedemokratické politické systémy, porovnáva ich navzájom a približuje ich charakteristické črty.

22.10.2019 5 z 5

Kapitán: Zbierka výrokov Kapitán: Zbierka výrokov Andrej Danko

Myslím, že kto chce si výroky tohto "velikána" vie dohľadať kedykoľvek na internete a nebolo potrebné vydávať knižku. No dávam aspoň jednu hviezdičku za snahu.

22.10.2019 1 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Skôr klasicky prerozprávané staré severské báje. Myslím však, že pre úplneho laika, ktorý sa chce niečo dozvedieť o severskej mytológii to na začiatok úplne stačí.

22.10.2019 3 z 5

Tri gaštanové kone Tri gaštanové kone Margita Figuli

Povinné čítanie ešte na základnej škole. Doteraz sa pamätám ako som mal problém to vôbec dočítať.

22.10.2019 1 z 5

Moskva - Petušky Moskva - Petušky Venedikt Vasiljevič Jerofejev

Keď som si prečítal recenziu na knihu tak som mal veľké očakávania, no musím priznať, že mi štýl akým je písaná príliš nesadol. Miestami som sa úplne strácal a veľakrát som sa nedokázal sústrediť na to čo čítam a musel som sa vrátiť v texte.

22.10.2019 2 z 5

Zatratení Zatratení Dávid Kičin

Kniha nám poskytuje aspoň čiastočný pohľad do duše doživotne odsúdených. Zoznámime sa s ich každodenným životom, väzenským režimom a čo to sa dozvieme aj z ich súkromia. Mňa najviac zaujal posledný príbeh odsúdeného Masára, ktorý celkom detailne popísal trestný čin za ktorý dostal doživotie.

22.10.2019 2 z 5

Zlo. Spomienky súdneho znalca Zlo. Spomienky súdneho znalca Anton Heretik

Pána Heretika si pamätám ešte z dokumentárnej série Najväčšie kriminálne prípady Slovenska preto som bol veľmi zvedavý na knihu. Kniha sa dobre číta, je písaná populárnym štýlom, s ktorým nebude mať problém ani laik.

22.10.2019 3 z 5

Středověk v nás Středověk v nás Martin Nodl

Povedal by som, že názov je trošku zavádzajúci, aspoň teda ja som očakával skôr akúsi komparáciu stredovekého a súčasného človeka. Aj napriek tomu ma obsah zaujal a bavil, keďže sa venuje oblastiam každodenného života stredovekého človeka, o ktorých sa v historických učebniciach nehovorí. České stredoveké dejiny nepoznám do hĺbky a teda som získal nové poznatky a podnety k ďalšiemu štúdiu. Musím ale priznať, že som sa miestami potrápil s pochopením citácií z dobových textov.

09.06.2024 4 z 5

Encyklopédia slovenských hradov Encyklopédia slovenských hradov Miroslav Plaček

Ako častý návštevník hradov a milovník stredoveku som knihu dlho hľadal, až nakoniec som mal šťastie a našiel vo svojom obľúbenom antikvariáte. Obsahuje všetko potrebné, čo som od publikácie o hradoch očakával, od popisu stavebných prvkov a ich úprav, po históriu objektu. Čo cením najväčšmi, sú okrem dobových či súčasných obrázkov hradov, ilustrované rekonštrukcie na základe archeologických výskumov.

03.05.2024 5 z 5

Burgundský stát 1363–1477 Burgundský stát 1363–1477 Bertrand Schnerb

Burgundské dejiny som vždy vnímal skôr v akomsi závese dejín francúzskych, teraz som si svoje obzory značne rozšíril. Špecifický a do veľkej miery emancipovaný vývoj regiónu vytvoril svojskú dvorskú kultúru a spoločensko-politickú podobu Burgundska. Kľúčovú rolu v procese zohrávali vojvodovia, ktorých prídomky Smelý či Nebojácny vypovedajú o kvalitách svojich nositeľov. Čo mi však chýbalo, je obrázková príloha a mapky, keďže sa v regióne neorientujem natoľko. Často som sa strácal v detailnom a obsiahlom výpočte mien a rodinných väzieb. No chápem, že práve detailné spracovanie dejín Burgundska so všetkým bolo ambíciou autora.

14.04.2024 4 z 5

Black Metal. III, Kult nikdy nezemře Black Metal. III, Kult nikdy nezemře Dayal Patterson

Na tretí diel som sa tešil špeciálne kvôli Evilfeast, ktorý je pre mňa už dlho absolútne výnimočný a inšpiratívny. Veľmi ma potešila i kapitola venovaná Wardrune, hoc projekt nie je black metal, určite je s ním svojou filozofiou a predstaviteľmi prepojený. Rovnako tak i kapitola o tvorbe maliara Theodora Kittelsena, ktorá si pre svoju uhrančivú a mystickú atmosféru našla miesto na mnohých bookletoch. Taktiež je zaujímavá i časť venovaná depresívnemu black metalu, poskytujúca okrem mapovania tvorby aj detailnejší pohľad na rozorvané duše svojich tvorcov. Ako celok sa tretí diel nesie skôr v duchu prvého, čo je super.

25.02.2024 5 z 5

Rytieri v plnej zbroji Rytieri v plnej zbroji Rachel Firth

Som veľmi príjemne prekvapený, komplexná encyklopédia, ktorá sa dotýka snáď všetkých najpodstatnejších sfér rytierského fenoménu. Zrozumiteľne písaná, obohatená o ilustrácie, fotky a dobové obrázky. Ideálna pre deti na prvom stupni, ako prvý krôčik k spoznávaniu stredovekého života.

31.05.2023 5 z 5

Don Quijote de la Mancha II. díl Don Quijote de la Mancha II. díl Miguel de Cervantes y Saavedra

Opäť sa raz posledný potulný rytier vydáva do šíreho sveta aby vykonal mnoho rekovných činov, bojoval s neprávosťou a ochraňoval slabých. Tentokrát som však mal z mnohých príhod, ktoré ho po ceste postretli pocit akoby im chýbalo to správne vygradovanie. To prišlo až v úplnom závere, ktorý predsa len zakončil príbeh dona Quijota spôsobom, ktorý čitateľa donúti zamyslieť sa a položiť si otázku či tým skutočným bláznom bol iba náš hlavný hrdina.

30.08.2021 3 z 5

Zrzavý Orm: (Plavci na západ) Zrzavý Orm: (Plavci na západ) Frans Gunnar Bengtsson

Na ryšavého Orma som si špeciálne vyhradil čas cez sviatky, kedy sa môžem čítaniu venovať nerušene a veru dobre som spravil. Knihu som odkladal len s nevôľou a dočítal rýchlejšie ako som čakal. Ani na moment som sa nenudil. Štýl akým je napísaná pripomína slávne ságy dávnych čias, no Bengtsson ukazuje svojich hrdinov bez zbytočného pátosu a ich skutky neprikresľuje ani nezveličuje. Vtipne a uveriteľne dokáže navodiť tú správnu atmosféru vikingskej epochy, zmýšľanie vtedajších severanov, ako aj Maurov, či kresťanov. Už sa teším na druhý diel.

28.12.2020 5 z 5

Jací jsou? – Poláci Jací jsou? – Poláci Ewa Lipniacka

Síce miestami autorka trošku preháňa no pri čítaní som sa častokrat i schuti zasmial. Oceňujem trefne a vtipne popísané charakteristické črty, ktoré dôverne poznám i z osobnej skúsenosti. Na druhej strane, niektoré typické stereotypy - napríklad poľskí vodiči, by si zaslúžili aspoň krátku podkapitolu.

22.12.2020 4 z 5

Zákon mužů Zákon mužů Maurice Druon

Kráľ je mŕtvy a nový sa ešte nenarodil. Netrpezlivé očakávanie na pôrod Klementíny Uhorskej, bude to chlapec a teda nový následník, alebo dcéra? Nech už je to čo pod srdcom nosí kráľovná čokoľvek isté je, že kráľovstvo čaká obdobie interregna. Časy medzivládia roztočili kolo dvorných intríg a súperenia mocných magnátov závratnou rýchlosťou. Pre presadenie vlastných záujmov sa vznešená šľachta neštíti tých najohavnejších činov. V tomto duchu sa nesie pokračovanie Prekliatych kráľov a tí čo obľubujú dvorné intrigy si určite opäť prídu na svoje. Čitateľ okrem toho svoje vedomosti znovu obohatí o zaujímavé historické fakty a reálie, akurát sa v tom množstve postáv a mien možno miestami bude strácať ako ja.

23.09.2020 4 z 5

Jedy koruny Jedy koruny Maurice Druon

(SPOILER) Ľudovít X nastupuje na trón v neľahkých časoch. Po smrti Filipa IV panuje medzi šľachtou nevôľa kvôli vysokým daniam a nový kráľ musí nespokojnej šľachte čeliť. Medzi šľachticmi zároveň prebiehajú mocenske zápasy, ktoré však nie príliš schopný kráľ nedokáže krotiť. Keď sa mu konečne podarilo zbaviť nevernej manželky a po druhý krát sa ožení snaží sa žiť s novou kráľovnou harmonicky. Túži po dedičovi, túži sa vyrovnať svojmu otcovi, no prietrž jeho plánom učiní neočakávaná udalosť, ktorá zmení pomery v celom Francúzsku.

11.09.2020 4 z 5

Zardoušená královna Zardoušená královna Maurice Druon

Aj v Zahrdúsenej kráľovnej sa nám predstavuje prostredie francúzskeho kráľovského dvora, ktoré za pozlátkom skrýva podlé intrigy, nekompromisnú honbu za mocou, titulmi a postavením. Nebolo ničím výnimočným, že so zmenou panovnika prichádzalo i "vyúčtovanie" s obľúbencami toho predošlého. Tak nám román napísaný s ohľadom na skutočné historické udalosti ukazuje tvrdú realitu tohto nebezpečného a nevyspytateľného prostredia. Ten kto dnes žije v prepychu a teší sa významnému postaveniu môže zajtra skončiť odvrhnutý v chladnej temnici alebo popravený.

03.07.2020 4 z 5