Arcticus Arcticus komentáře u knih

Burgundský stát 1363–1477 Burgundský stát 1363–1477 Bertrand Schnerb

Burgundské dejiny som vždy vnímal skôr v akomsi závese dejín francúzskych, teraz som si svoje obzory značne rozšíril. Špecifický a do veľkej miery emancipovaný vývoj regiónu vytvoril svojskú dvorskú kultúru a spoločensko-politickú podobu Burgundska. Kľúčovú rolu v procese zohrávali vojvodovia, ktorých prídomky Smelý či Nebojácny vypovedajú o kvalitách svojich nositeľov. Čo mi však chýbalo, je obrázková príloha a mapky, keďže sa v regióne neorientujem natoľko. Často som sa strácal v detailnom a obsiahlom výpočte mien a rodinných väzieb. No chápem, že práve detailné spracovanie dejín Burgundska so všetkým bolo ambíciou autora.

14.04.2024 4 z 5

Poslední souboj Poslední souboj Eric Jager

Mám veľmi rád knihy, ktoré sú založené na reálnych udalostiach a zároveň má človek dojem, akoby čítal román. Posledný duel, dalo by sa s trochou nadsadenia povedať, je taký rytiersky román napísaný samotným životom. Je obdivuhodné, koľko si dal Eric Jager práce so zozbieraním a zosumarizovaním faktov z dobových zdrojov, ktoré sú mnohokrát tendenčné a skreslené a treba s nimi pracovať opatrne. Okrem toho dokázal všetky tieto informácie pretaviť do pútavého štýlu prerozprávania, až má čitateľ skutočne dojem, že číta beletriu. Popis prípravy a samotného duelu poskytuje precízny obraz o tom, ako taký stredoveký zápas na život a na smrť vyzeral. Najmä tým je kniha výnimočná.

11.03.2024 5 z 5

Black Metal. III, Kult nikdy nezemře Black Metal. III, Kult nikdy nezemře Dayal Patterson

Na tretí diel som sa tešil špeciálne kvôli Evilfeast, ktorý je pre mňa už dlho absolútne výnimočný a inšpiratívny. Veľmi ma potešila i kapitola venovaná Wardrune, hoc projekt nie je black metal, určite je s ním svojou filozofiou a predstaviteľmi prepojený. Rovnako tak i kapitola o tvorbe maliara Theodora Kittelsena, ktorá si pre svoju uhrančivú a mystickú atmosféru našla miesto na mnohých bookletoch. Taktiež je zaujímavá i časť venovaná depresívnemu black metalu, poskytujúca okrem mapovania tvorby aj detailnejší pohľad na rozorvané duše svojich tvorcov. Ako celok sa tretí diel nesie skôr v duchu prvého, čo je super.

25.02.2024 5 z 5

Na vzostupe moci - Zahraničná politika Mateja Korvína v stredoeurópskom priestore v rokoch 1458-1471 Na vzostupe moci - Zahraničná politika Mateja Korvína v stredoeurópskom priestore v rokoch 1458-1471 Tomáš Homoľa

Čo by som vyzdvihol predovšetkým, je autorova práca so zdrojmi. Prakticky každá strana obsahuje množstvo poznámok pod čiarou s odkazmi na literatúru k problematike. Vytkol by som prílišný akademický štýl. Možno to bolo práve zámerom autora, no ja by som prijal asi viac populárnejší štýl okorenený i nejakými zaujímavosťami. Určite ale ako celok hodnotím knihu kladne.

10.02.2024 4 z 5

Na sklonku dňa: Fascinujúca história tmy Na sklonku dňa: Fascinujúca história tmy Arthur Roger Ekirch

Váhal som, ako knihu hodnotiť. Očakával som totiž niečo iné, možno viac filozofické, pútavejšie. Na to, že sa autor obmedzuje viac menej na popis známych činností s nocou spojených je kniha zbytočne dlhá. Nič prekvapivé som sa nedozvedel. Moje hodnotenie je ale ovplyvnené nenaplnenými očakávaniami, čo nevylučuje, že môže byť kniha pre iného čitateľa zaujímavá.

26.01.2024 2 z 5

Stoletá válka 2. díl: Francouzské vítězství Stoletá válka 2. díl: Francouzské vítězství Jiří Kovařík

Ak je niekomu bližšie členenie Storočnej vojny na tri etapy, tak by sa dalo napísať , že sa druhý diel venuje udalostiam druhej a tretej etapy. Opäť nechýbajú výborne spracované najvýznamnejšie udalosti a detailné popisy kľúčových bitiek. Autor nezabúda i na vedľajšie udalosti, ktoré síce priamo s konfliktom nesúvisia no mali bezpochyby na jeho vývin vplyv. Utvára tak chronologicky ucelený "príbeh", ktorý pútavou formou zaujme.

31.12.2023 5 z 5

Stoletá válka: 1. díl – Francouzské prohry Stoletá válka: 1. díl – Francouzské prohry Jiří Kovařík

Štýlom písania mi Jiří Kovařík veľmi pripomína Josefa Opatrného, niečo medzi faktografiou a historickým dobrodružným románom. Fakty okorenené o epické popisy bitiek, doplnené o mapky a citácie z dobových kroník. Od počiatočných príčin eskalácie konfliktu, cez všetky významné udalosti sa dostávame prvou fázou Storočnej vojny v ktorej Francúzi ťahali za kratší koniec až do obdobia roku 1364. Udalosti sú rozobraté detailne a zároveň pútavo, čo určite čitateľovi dopomôže k lepšiemu si zapamätaniu faktov, ako aj pochopeniu súvislostí.

24.11.2023 5 z 5

Stopy stredoveku: Rozhovory o ľuďoch temnej doby Stopy stredoveku: Rozhovory o ľuďoch temnej doby Daniela Dvořáková

Zaujímavý nápad, ako priblížiť stredovek populárne a zaujímavo. Myslím, že nudiť sa nebude ani úplný laik, ba práve, odporučil by som ju práve ako akúsi vstupnú bránu do poznania stredovekého života. Skúsenejší čitateľ sa zrejme veľa nového nedozvie, no i tak je to príjemné a oddychové čítanie. Daniela Dvořáková odpovedá na otázky odborne, no zároveň veľmi prístupne a zrozumiteľne. V samotnom závere nám prezradí i čo to zo svojho súkromia a práce medievalistu. Hoci by sa našli drobné výčitky i tak hodnotím vysoko.

29.10.2023 5 z 5

Pod vládou ženy Pod vládou ženy Daniela Dvořáková

Opäť raz vynikajúca práca Daniely Dvořákovej. Tentokrát sledujeme zápas o Uhorskú korunu po smrti kráľa Albrechta II. Nechýbajú nádherné, farebné dobové ilustrácie a množstvo zaujímavostí. Dej je spracovaný precízne, chronologicky, podložený informáciami z dobových prameňov. Knižka je navyše postavená ako súvislý príbeh, napísaný pútavo a ani chvíľu nenudí.

19.10.2023 5 z 5

Čierna kráľovná Barbora Celjská Čierna kráľovná Barbora Celjská Daniela Dvořáková

Daniela Dvořáková ma neprestáva príjemne prekvapovať. Všetky knihy, ktoré som doposiaľ prečítal sú úžasné. Dozvedel som sa opäť mnoho nových informácii, ktoré ostávajú ukryté niekde medzi riadkami kroník a dobových dokumentov. Zároveň je monografia o Barbore Celjskej príkladnou ukážkou toho, ako dokážu cielene a nie úplne pravdivé informácie pokriviť reputáciu a vytvoriť vymyslenú legendu. Autorka výborne, systematicky pracuje s dostupnými zdrojmi a snaží sa vyvrátiť zaužívané domnienky. Zároveň ale nerobí jednoznačné závery a necháva tak priestor na polemiku. Koľko len takých nepravdivých legiend o postavách našej histórie vzniklo a prežíva dodnes. Okrem vynikajúceho obsahu je zároveň zážitkom i celkový vizuál knihy. Nádherná obrázková príloha vhodne dopĺňa text a perfektne dotvára atmosféru.

06.09.2023 5 z 5

Zachráňme hrady Zachráňme hrady kolektiv autorů

Knižku som si kúpil na jednej z navštívených zrúcanín, najmä v rámci podpory združenia. Ide predovšetkým o informačno-propagačný materiál o činnosti jednotlivých združení, obohatený o množstvo fotografií prezentujúcich stav pred začiatkom záchranných prác a stav v roku 2017. Je úžasné aké veľké pokroky urobili a s akým zápalom sa renovačným a konzervačným prácam venujú skupinky nadšencov. Kniha je preto určite hodnotným doplnkom, ktorý príležitostnému návštevníkovi ukáže, aký obrovský kus práce pre záchranu kultúrneho dedičstva títo šikovní ľudia urobili.

01.08.2023 4 z 5

Odkryté dejiny (Staré Slovensko) Odkryté dejiny (Staré Slovensko) Pavel Dvořák

Od vydania uplynulo predsa už takmer päťdesiat rokov, no i napriek tomu sa netreba nechať odradiť. Pavel Dvořák dokáže dejiny prerozprávať pútavo a populárne. Podobne ako v krátkych dokumentoch, ktoré si pamätám z detstva z televízie i tu dejiny rozpráva ako príbeh, akúsi archeologickú detektívku. Približuje závery z výskumov archeológov a historikov a pokúša sa poskladať ich v celok, ktorý zodpovie otázky na ukryté neznámo dejín. Tam, kde niet dostatok dôkazov, nerobí jednoznačné závery, no ponúka niekoľko hypotéz. Dejiny zbytočne neromantizuje a neprotežuje nič, čo nie je dostatočne exaktne preukázané. Vskutku veľmi profesionálny prístup a knižku možno i napriek jej veku len odporučiť.

20.07.2023 5 z 5

Rytieri v plnej zbroji Rytieri v plnej zbroji Rachel Firth

Som veľmi príjemne prekvapený, komplexná encyklopédia, ktorá sa dotýka snáď všetkých najpodstatnejších sfér rytierského fenoménu. Zrozumiteľne písaná, obohatená o ilustrácie, fotky a dobové obrázky. Ideálna pre deti na prvom stupni, ako prvý krôčik k spoznávaniu stredovekého života.

31.05.2023 5 z 5

Dopisy z Ruska. Rusko v roce 1839 Dopisy z Ruska. Rusko v roce 1839 Astolphe De Custine

Nepochybne zaujímavá knižka so zaujímavými postrehmi, ktoré by sa dali na náture Rusov badať ešte i dnes. Moje očakávania však naplnila iba z časti. Príliš košaté úvahy autora ma nudili a viac priestoru by prináležalo konkrétnym príbehom a opisom z bežného života. Evidentne ale autor trávil väčšinu svojej cesty vo vyššej spoločnosti a život bežných Rusov nemal príležitosť pozorovať detailnejšie.

27.05.2023 3 z 5

Dějiny Anglie Dějiny Anglie André Maurois

Hoci by sa našli drobné výhrady hodnotím knižku veľmi pozitívne. Výborné komentáre od jadrana, Corsa a Kozla snáď úplne vystihli aj moje pocity. Písané príjemným a prístupným štýlom, kde tu okorenené zaujímavosťami, nezaťažené suchými faktami bez šťavy. Môžem snáď iba odporučiť.

25.04.2023 5 z 5

Black Metal. II, Předehra ke kultu Black Metal. II, Předehra ke kultu Dayal Patterson

Zaujímavý doplnok k prvému dielu, ktorý cez rozhovory odkrýva názory a postoje členov niektorých kapiel. Keďže black metal nie je iba o hudbe, no vo veľkej miere aj o filozofii a životnom štýle je knižka určite hodnotnou súčasťou mozaiky. Škoda len, že je oproti prvému dielu dosť stručná a krátka.

18.02.2023 4 z 5

Black Metal. I, Evoluce kultu Black Metal. I, Evoluce kultu Dayal Patterson

Black metal, je neoddeliteľnou súčasťou môjho života už pekných pár rokov, preto som si čítanie fakt užil. Hoc ma oslovujú skôr menej známe, "komornejšie" bandy, nepohrdnem ani niektorými klasikami, ktoré žáner formovali a stále formujú. Okrem notoricky známych informácii som sa dozvedel i množstvo nového, teda určite odporúčam aj pre skalných fanúšikov, čo si myslia, že čítali už snáď všetko. Pekne zmapovaná história od koreňov až po náčrt niektorých nových odnoží, pre ktoré je plastickosť black metalu ako stvorená. Oceňujem, že autor zablúdil aj do undergroundovejšieho prostredia Les Légions Noires, či NSBM. Možno sa v budúcnosti dočkám aj detailnejšieho zmapovania kapiel zo svojho obľúbeného Métal Noir Québécois. Od svojho zrodu black metal absorboval množstvo vplyvov a sformoval sa do širokého spektra subžánrov, je teda nevyčerpateľnou studnicou tém a námetov. Preto verím, že sa dočkáme i ďalších zaujímavých knižiek.

09.02.2023 5 z 5

Kráľovstvo Slovanov Kráľovstvo Slovanov Pop Dukljanin

Aby som dokázal verifikovať tvrdenia v nejakom diele, ktoré chcem považovať za relevantný zdroj, je nutné podrobiť ho hlbšiemu preskúmaniu, pristupovať k nemu kriticky, vidieť veci v širších súvislostiach, ako napríklad obdobiu, v ktorom vzniklo. To je v tomto prípade vysoko nedostačujúce. Citácie pod čiarou a odvolávanie sa na iných autorov, či historické texty mi príde príliš povrchné, ťažko overiteľné a nekritické. Už po pár stranách mi bolo jasné, že sa exaktnej analýzy textu nedočkám. Isteže, výklad dejín nie je vždy jednoznačný a o to viac je nutné čerpať z maximálneho možného množstva zdrojov. Neobmedzovať sa iba na dobové dokumenty, ktoré ako dobre vieme bývajú veľakrát tendenčné, no je nutné brať do úvahy aj poznatky z iných vedných odborov. Okrem toho moderné technológie sú nám dnes neoceniteľným pomocníkom a odkrývajú doposiaľ nepoznané.

Čítal som napriek tomu ďalej. Dočítal som sa viac a viac tvrdení protichodných s tými, ktoré sú vo vedeckých kruhoch prijaté a verifikované. Napríklad, že mnoho germánskych kmeňov bolo vlastne slovanských, alebo, že akýsi Jaromír, syn rujanského vládcu Vitislava vládol niekedy (zrejme) v druhej polovici 10teho storočia ako dánsky kráľ ... Harald I Modrozub, či Sven I Rozčesnutá brada sa niekde asi stratili. Zvláštností pribúdalo a mne to nedalo a začal som hľadať, kto je vlastne autor prekladu.

Po vypočutí si pár prednášok mi došlo, že je pán autor ďalším z tých, ktorí kĺžu niekde po povrchu, vyberajú si iba informácie, ktoré sa im hodia a zámerne ignorujú fakty, ktoré im do kontextu nepasujú.
Najúsmevnejšie mi prišli etymologické vysvetlenia výrazov a mien. Tak napríklad meno Alexandra Veľkého údajne vychádza zo slovanského Lesandar, alebo lesa dar. Alebo španielske slovo caballero má pôvod v slovanskom slove kobyla.
Nechcem tu však písať o autorovi prekladu, o tom si každý môže informácie dohľadať a utvoriť názor sám.
Čo som si vypočul a dočítal sa mi určite pomohlo dotvoriť si obraz a dalo odpoveď na štruktúru prekladu.

Jednu hviezdu aspoň dávam za to, že ma kniha donútila hľadať hlbšie. Nedokážem ju ale z dôvodov vyššie uvedených považovať za relevantný zdroj.

08.01.2023 1 z 5

Sága Vikingov Sága Vikingov Peter Brent

Pomerne náročné čítanie. Oceňujem členenie na kapitoly, ktoré sa vždy venujú pôsobeniu Severanov v konkrétnej oblasti, no nejde ani tak o nejakú hlbšiu analýzu - kultúrny a spoločenský vplyv, ako skôr o popis mocenského pôsobenia a dobrodružných výbojov . Autor sa síce snaží textu dodať akúsi epickosť, no veľakrát som sa strácal v tom množstve mien a udalostí. Mal som pocit, akoby príliš rýchlo skákal z udalosti na udalosť, kvôli čomu som mal mnohokrát problém sústrediť sa a pamätať si súvislosti

22.12.2022 3 z 5

Vikingové - sága tří staletí Vikingové - sága tří staletí Johannes Brøndsted

Hoci od vydania knihy uplynulo mnoho rokov a poznatky a výskum sa odvtedy posunuli, je tu stále mnoho cenných a zaujímavých informácii. Oceňujem najmä široký záber a pohľad na rôzne sféry života Severanov. Neoboznamujeme sa tak iba s notoricky známymi vikingskými výpravami a ich príčinami, no dozvedáme sa mnoho i o myslení ľudí, kultúre, umení, architektúre, pohanskej viere ... Možno odporučiť či už pre čitateľa, ktorý sa v problematike neorientuje, no rovnako tak určite svoje znalosti doplní aj čitateľ problematiky znalý.

01.12.2022 5 z 5