Arcticus Arcticus komentáře u knih

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dielom Bratia Karamazovci nám tento velikán ruskej literatúry odkrýva práve tie odporné vlastnosti ľudského vnútra pred ktorými možno mnohí radšej zatvárame oči. Obsiahle opisy, dialógy, či hlboké filozofické úvahy možno niekedy stoja úsilie udržať sústredenie na text, no pri hlbšom zamyslení v nich čitateľ nájde mnoho nadčasových právd. Keď si uvedomím čím Dostojevskij počas svojho života prešie, takmer bol popravený po tom ako ho odsúdili na smrť za účasť v diskusiach proti cárskemu despotizmu a trest mu na poslednú chvíľu zmenili na nútené práce a vyhnanstvo na Sibír, zbavený občianskych práv i šľachtictva trpel dlhmi a rovnako ako u jednej z jeho postáv v knižke i on sám trpel epilepsiou, tak si dokážem odpovedať odkiaľ sa v Bratoch Karamazovcoch vzalo toľko úvah nad najtemnejšími stránkami ľudskej povahy. Okrem psychologickej sondy do týchto negatívnych vlastností nám však Dostojevskij ponúka i zaujímavý detektívny príbeh, úvahy o náboženstve a ateizme, no nechýba ani milostná zápletka. Pre niekoho môže byť dĺžka diela a spôsob akým je napísané odradzujúce, no kto sa odhodlá ten dostane pre svoju dušu skutočne chutnú potravu.

13.06.2020 5 z 5

Dějiny Ruska Dějiny Ruska Václav Veber

Dějiny Ruska sú bez pochýb jednou z najlepších z edície NLN. Pútavým a k môjmu príjemnému prekvapeniu dokonca i vtipným spôsobom písaný prierez dejinami štátu mi pomohol ozrejmiť tú záhadnú a pre zvyšok sveta častokrát nepochopiteľnú ruskú dušu. Neraz som pri čítaní krútil hlavou nad tým čím si Rusko prešlo, no vždy sa dokázalo otriasť a ísť ďalej. Žiaľ Rusko nemalo poväčšinou šťastie na dobrých vládcov, ktorí by ho posunuli vpred, no držali ho pre svoje egoistické záujmy zámerne v stave "samoderžavia" a stagnácie. Táto skutočnosť tak veľmi ovplyvnila mentalitu Rusov, ktorým nebolo vždy dopriate slobodne a efektívne rozvíjať svoju spoločnosť. Veľmi oceňujem nestranný a odborný prístup autorov, ktorí sa vyhýbajú prehnaným sympatiám či antipatiám. Mnoho zaujímavostí, či výstižných výrokov dôležitých dobových aktérov dodáva odbornému textu tú správnu "šťavu". Jediné, čo by som vytkol je menej priestoru venovaného najstarším dejinám Ruska a stredoveku.

12.06.2020 5 z 5

Turčiansky Sv. Martin v stredoveku Turčiansky Sv. Martin v stredoveku Pavol Florek

Autor nám približuje mnoho zaujímavých informácii o starom Martine, jeho okolí ako aj celého Turca ako regiónu. Od vzniku osady, jej významu a neskoršieho zisku Krupinského práva, teda povýšenia osady na mesto, ktoré sa vďaka svojej strategickej polohe stalo postupne najvýznamnejším centrom regiónu. Škoda, že sú uverejnené latinské texty v poznámkach iba v originále bez prekladu, teda sú čitatelia neznalí latinčiny ochudobnení. Taktiež sa miestami niektoré informácie viac krát opakujú, alebo nie sú rozvinuté do podrobnejšia.

04.06.2020 4 z 5

Svätopluk / Horymír Svätopluk / Horymír Jégé (p)

Jégého Svätopluk sa síce striktne nedrží historických faktov, ba dokonca historické udalosti prispôsobuje svojim potrebám, no príbehu to neškodí. Oceňujem, že Svätopluk nie je vyobrazený ako ideálny hrdina, no má aj svoje neduhy a chyby. Pre dosiahnutie svojich zámerov sa ako dobrý vladár nebráni použiť lesť, či konať zištne. Dielo sa príjemne číta, no vyžaduje si kvôli archaickému štýlu možno viac sústredenia.

21.04.2020 4 z 5

Jací jsou? – Rusové Jací jsou? – Rusové Vladimír Zhelvis (p)

Opäť nápadito a vtipne podaná charakteristika ruskej nátury, no v porovnaní s ďalšími knižkami zo série "Jací jsou", ktoré som prečítal sa mi zdalo akoby sa autor vyhýbal niektorým témam (politika, história a ich vplyv na ruskú mentalitu).

18.04.2020 3 z 5

Bol som dlho preč Bol som dlho preč Ken Kesey

Napriek množstvu kladných hodnotení a odporúčaniam ma žiaľ kniha veľmi nebavila. Je v nej cítiť hlbšie posolstvo, klasický boj jednotlivca proti skostnatelým pravidlám a snaha o presadenie individuality, no je to v knihe podané štýlom, ktorý sa mi zdal akýsi rozpačitý a nesadol mi. Kniha ma neoslovila tak aby sa mi hlboko vpísala do pamäti a zanechala vo mne pocit vínimočného diela.

10.04.2020 3 z 5

Ohňom a mečom 2 Ohňom a mečom 2 Henryk Sienkiewicz

Pokračovanie príbehu našich hrdinov sa tentokrát nesie v trochu rozvláčnom tempe. Veľká časť druhého dielu je venovaná bojovým udalostiam, no neboli napísané tak pútavo aby ma dokázali pohltiť, ba skôr ma nudili. No príbeh ako celok, popis charakterov jednotlivých postáv a najmä záver knihy boli skvelé.

26.03.2020 4 z 5

Ohňom a mečom 1 Ohňom a mečom 1 Henryk Sienkiewicz

Výborná kniha z ktorej úplne cítiť jednak dobu v ktorej sa odohráva no zároveň aj dobu, v ktorej bola napísaná. Práve v časoch kedy sa naprieč Európou konštituovali národné štáty a jednotlivé národy priam prahli po národných hrdinoch či dávnych slávnych časoch, ktoré im dodávali sebavedomia neboli ani Poliaci iní. Mocná Rzeczpospolita rozprestierajúca sa "od mora k moru" je práve tým slávnym obdobím, ktoré v časoch rozdeleného Poľska v Poliakoch živilo národnú hrdosť. Živelná nespútanosť kozákov sa dlho dusila pod vládou vznešenosti šľachtickej republiky až vyvrcholila slávnym povstaním Chmelnického, ktoré bolo akousi predohrou postupnému úpadky slávnej Rzeczypospolitej. Sienkiewicz perfektne pracuje so svojimi postavami, ich náturami, či pocitmi. Viac či menej pravdivo príbeh zasadzuje do skutočných historických udalostí, no niekedy sú opisy až príliš kvetnaté a mal som problém sústrediť sa na dej. Miestami som sa v tom veľkom počte mien a pridlhých opisoch strácal, no aj napriek tomu mi autorov štýl sadol a teším sa na druhý diel.

05.03.2020 4 z 5

Kacířka Kacířka Bernard Cornwell

V poslednej časti trilógie som mal pocit, akoby autor chodil okolo horúcej kaše až konečne našiel spôsob ako celé hľadanie grálu ukončiť. Kým zasadenie príbehu v predošlých dvoch dieloch do skutočných historických udalostí bolo presne to čo ma najviac bavilo, posledný diel je už iba akýmsi fiktívnym zakončením celého diela. Práve preto som vo svojom hodnotení tentokrát jednu hviezdičku odobral. Ani to však nič nemení na tom, že aj posledný diel je napísaný skvelým, pútavým štýlom. Detailné a pravdivé opisy spôsobu boja, kedy som sa dokázal úplne vžiť do situácie zvláda Cornwell bravúrne. Hlavne opis celej procedúry prípravy a streľby z v tej dobe ešte nie príliš používaného dela je veľmi zaujímavý a poučný.

14.02.2020 4 z 5

Inkvizitor Inkvizitor Bernard Cornwell

Síce ma druhý diel bavil o trošičku menej ako prvý, no napriek tomu si zaslúži plné hodnotenie. Opäť perfektne a verne opísané historické bitky, okorenené detailným popisom atmosféry na bojisku som hltal tak ako bitku pri Kresčaku v prvom diely. Popri Thomasovi som si obľúbil aj jeho spoločníka a teším sa na ďalšie dobrodružstvá, ktoré spolú podniknú.

01.02.2020 5 z 5

Jací jsou? – Italové Jací jsou? – Italové Martin Solly

Vďaka tomu, že je Taliansko jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácii nie je talianska mentalita pre mnohých Európanov vôbec neznáma. Autor nám v knižke vtipne popisuje svoje postrehy o Talianoch, o ich životnom štýle, ako sa chovajú v rôznych situáciách a čo je pre ich mentalitu typické.

07.01.2020 4 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Po prečítaní prvého dielu trilógie som ostal veľmi milo prekvapený. Nečakal som, že si prečítam zaujímavý príbeh obyčajného anglického lukostrelca, ktorý je navyše zasadený do skutočných historických udalostí, ktoré autor ešte k tomu opisuje naozaj verne. Niekomu možno detailné opisy bitiek prídu nezaujímavé, no pre mňa ako nadšenca zaujímajúceho sa o stredovek to bol perfektný zážitok. Najmä veľké vyvrcholenie bitkou pri Kresčaku, kde by som neznalým odporučil vyhľadať si mapu s rozložením vojsk na bojisku pre ľahšiu orientáciu, je rozpísané dokonale. Pri čítaní som sa dokázal úplne vžiť do deja a predstaviť si čo sa odohrávalo pred zrakmi dobového účastníka. Čo hodnotím vysoko pozitívne je, že autor postavil príbeh na obyčajnom radovom bojovníkovi, žiadna prehnaná romantika ani zbytočné klišé. Thomas nie je žiadnym super hrdinom s dokonalými schopnosťami a práve tým si získal moje sympatie. Verím, že rovnako výborné budú aj ďalšie diely trilógie.

Na záver si dovolím možno takú malú zaujímavosť, ktorá pretrvala dodnes, má údajne pôvod v Storočnej vojne a súvisí práve so slávnymi anglickými lukostrelcami. V Británii sa za urážlivé gesto považuje keď na niekoho ukážete vystrčený ukazovák a prostredník, avšak dlaňou otočenou k sebe (nie ako v prípade Victory). Vysvetľuje sa to ako že niekoho posielate medzi ženské nohy a prsty práve predstavujú rozkročené nohy, no v Británii som sa dozvedel aj iné vysvetlenie pre toto hanlivé gesto. Údajne sa týmto gestom z diaľky posmievali anglickí lukostrelci svojim francúzskym sokom, ktorí anglickým zajatcom práve tieto dva prsty utínali, aby im znemožnili strielať z luku.

01.01.2020 5 z 5

Jací jsou? – Norové Jací jsou? – Norové Dan Elloway

Skutočne trefné a pravdivé predstavenie nórskej mentality a kultúry. Vzhľadom k tomu, že mám švagra Nóra a z času na čas tam jazdíme tak som mnohé odpozoroval v praxi a bol som prekvapený ako to knižka verne popisuje.

24.12.2019 5 z 5

Matrionina chalupa Matrionina chalupa Alexandr Isajevič Solženicyn

Solženicyn sa s hrdinami svojich diel nemazná a nie je tomu inak ani v prípade Matrioninej chalupy. Jednoduchý príbeh odohrávajúci sa na zapadlom ruskom vidieku, ktorého väčšiu časť tvoria spomienky strenky Matriony zaujme svojou surovou autentickosťou. Vtiahne do atmosféry tvrdého života človeka, ktorý ostal žiť sám v polorozpadnutej chalupe, človeka, ktorý prežil ťažký život a skúsil mnoho útrap, no napriek tomu to v ňom nezahubilo prirodzenú dobrotu.

21.12.2019 5 z 5

Nič zvláštne, iba jeden obyčajný deň v živote trestanca v sovietskom pracovnom tábore a pritom je to príbeh snáď mrazivejší ako tuhá ruská zima. Ako málo človeku stačí ku šťastiu, aká je len cenná sloboda a aké sú relatívne každodenné "vymoženosti", ktoré berieme ako samozrejmosť. Presne také pocity vo mne kniha po prečítaní zanechala.

18.12.2019 5 z 5

Piliere zeme Piliere zeme Ken Follett

Vzhľadom na dobré hodnotenia a prirovnanie k Menu ruže boli moje očakávania podstatne vyššie. Vôbec som z knihy necítil tú správnu stredovekú atmosféru, a nezachránili to ani drsné, detailné opisy násilných, či erotických pasáží. Približne od polovice knihy ma začínal dej nudiť, pribúdalo nezmyslov, málo pravdepodobných náhod a dej skĺzol do akejsi milostnej novely. Hoci sa autor evidentne snažil, no človek, ktorý sa o stredoveký život zaujíma hlbšie tam nájde mnoho hlúpostí. Knihu som nakoniec prečítal, miestami sa objavili zaujímavé zvraty, no ku koncu som už v podstate čítal iba preto aby som sa dozvedel ako to celé skončí. Nedokážem sa ubrániť dojmu prvoplánovosti a k Menu ruže by som ju určite neprirovnal.

09.12.2019 3 z 5

Nestorův letopis ruský Nestorův letopis ruský Nestor Letopisec

Nestorov letopis je aj napriek tomu, že je poznačený dobovým kronikárskym štýlom, ktorému je príznačné prikrášľovanie či zveličovanie hodntoným dielom. Okrem toho, že popisuje viac či menej verne historické udalosti starej Rusi, môžeme si prostredníctvom autentického jazyka zároveň urobiť obraz o vtedajšom myslení.

26.11.2019 5 z 5

Železnica Železnica Juhani Aho

Dnešnému čitateľovi sa môže tento jednoduchý príbeh o bezdetnom páre starčekov, ktorí nikdy predtým nevideli železnicu a jedného dňa sa rozhodli ísť sa ňu pozieť zdať úsmevný, no Aho tu tak pekne a autenticky opisuje myslenie a život vtedajšieho jednoduchého dedinského človeka, že si knižku ihneď obľúbite.

30.10.2019 5 z 5

Meno ruže Meno ruže Umberto Eco

Stredovek je mojim obľúbeným obdobím preto som sa na Meno ruže veľmi tešil. Kedysi dávno som videl film, teda som zhruba vedel o čom kniha bude, no to nezabránilo tomu aby som si ju vychutnal. Doslova som zo stránok vnímal ponurú atmosféru posledných jesenných dní medzi múrmi starobylého kláštora. Detektívna zápletka samotná ma nezaujala až tak ako ma skôr zaujala zjavná kritika skostnatelého (nie iba stredovekého) kresťanského myslenia. Odveký súboj kresťanských dogiem a kritického myslenia sa nesie celou knihou. Absurdnosť inkvizície, ktorá si akúkoľvek odpoveď obvineného prispôsobila tak aby ho za akýchkoľvek okolností dohnala k priznaniu viny je v knihe ukázaná skutočne brilantne. A práve obhajoba zdravého kritického myslenia spôsobila, že Meno ruže vo mne zanechalo čosi viac, ako iba obvyklý príjemný pocit z dobrej knihy.

30.10.2019 5 z 5

Dalo sa tak vôbec žiť? Dalo sa tak vôbec žiť? Cécile Vaissié

K Bogorazovej som sa dostal až cez jej manžela Anatolija Marčenka a jeho biografické dielo Žij jako všichni. Podobne ako u Marčenka aj Bogorazova nám predstaví hrozivé svedectvo o tom ako sovietsky režim zaobchádzal s tými, ktorí sa rozhodli nemlčať a aj napriek tvrdým represiám a s malou nádejou na to, že budú vypočutí a nebodaj niečo zmenia sa postavili na odpor.

24.10.2019 5 z 5