Matrionina chalupa přehled

Matrionina chalupa https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/10026/bmid_matrionina-chalupa-AtA-10026.jpg 4 45 45

Matrionina chalupa je autobiografická novela o živote a smrti Matriony Zacharovovej. Kniha je napísaná podľa skutočných udalostí. Pravý názov dediny je Miľcevo, Vladimírska oblasť. Jej pôvodný názov znel Niet dediny bez spravodlivého, definitívny názov dal novele básnik A. T. Tvardovskij. Pri vydaní bol zmenený rok, v ktorom sa príbeh odohráva, a dej bol situovaný do predchruščovského obdobia. Autorovi sa vyčítalo, že obišiel skúsenosti prosperujúceho susedného kolchozu, na čele ktorého stál hrdina socialistickej práce.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Matrionin dvor

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Matrionina chalupa. Přihlašte se a napište ho.

Majto
18.01.2024 3 z 5

V dávnych časoch som čítal novelu Jeden deň Ivana Denisoviča a bol som nadšený spôsobom ako bola napísaná. Bez servítkov a ozdôb, priamo na dreň. Pár rokov dozadu som v zrušenej knižnici objavil medzi knihami na likvidáciu túto zbierku noviel Solženicyna, ktorú otvára práve spomenutá Jeden deň...
K jej prečítaniu som sa dostal až teraz. Aj ostatné novely sú vcelku fajn, no osobne ma z trojice ďalších najviac zaujala titulná Matrionina chalupa. Perfektné opísané reálie ale aj charaktery postáv (v tom je autor dobrý vo všeobecnosti), radosť čítať.

Arcticus
21.12.2019 5 z 5

Solženicyn sa s hrdinami svojich diel nemazná a nie je tomu inak ani v prípade Matrioninej chalupy. Jednoduchý príbeh odohrávajúci sa na zapadlom ruskom vidieku, ktorého väčšiu časť tvoria spomienky strenky Matriony zaujme svojou surovou autentickosťou. Vtiahne do atmosféry tvrdého života človeka, ktorý ostal žiť sám v polorozpadnutej chalupe, človeka, ktorý prežil ťažký život a skúsil mnoho útrap, no napriek tomu to v ňom nezahubilo prirodzenú dobrotu.

konicekbily
15.11.2017 4 z 5

Solženicyn napsal i něco jiného než "Jeden den Ivana Děnisoviče". Novela, nad kterou jsem se zamyslel nad našimi životy. Vždy, když mi bylo špatně, řekl jsem si, že by se dal život prožít i jinak, a mnohdy hůř.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Matrionina chalupa v seznamech