Svätopluk / Horymír

Svätopluk / Horymír https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74156/bmid_svatopluk-horymir-IxR-74156.jpg 4 5 2

Ladislav Nádaši-Jégé (1868 - 1940), popredný slovenský prozaik, pôsobil takmer celý svoj život ako lekár v rodisku - Dolnom Kubíne. Najzávažnejšie slovo v našej literatúre povedal, po dlhšom odmlčaní sa, v dvadsiatych rokoch nášho [20.] storočia. V tomto čase venoval sa predovšetkým próze s historickou tematikou. Jégého štúdium histórie presviedčalo, že človek sa v podstate nemení, no spoločenský vývin ustavične napreduje zo štádia tmy a otroctva ku štádiu svetla a slobody. Ako lekár pozeral na človeka skepticky, ale nositeľom progresívnych hodnôt pokroku v jeho diele je predsa len človek-jednotlivec, vynikajúci nad všeobecnú úroveň prostredia humanitou, vzdelaním alebo štátnickými schopnosťami. V románe Svätopluk (1928) usiloval sa Ladislav Nádaši vykresliť veľkosť dávnej epochy našej národnej minulosti a podrobil ju i jej predstaviteľov kritickému, kvalitatívne odlišnejšiemu zhodnoteniu, než sa tradovalo v dovtedajšej slovenskej spisbe. Prózy Svätopluk, Magister rytier Donč (1926) a Kuruci (1925) vytvárajú tematickým jadrom akoby trilógiu, v ktorej autor realistickými metódami kriticky meria význam najznámejších a u nás literárne najčastejšie spracovávaných období, lebo svojou tradíciou zohral ideove závažnú úlohu najmä cez minulé [19.] storočie, v rokoch zápasu o existenciu nášho národného života. Za Svätopluka dostal Jégé roku 1928 štátnu cenu. Novela Horymír (1927) súvisí so Svätoplukom historickým obdobím, z ktorého autor tematicky čerpá. Inšpirovala ho tu stará česká povesť o Horymírovi a jeho mimoriadnom koni. Na rozdiel od prvej prózy dominujú v povesti detské postavy a ich život, vyplnený rozličnými dobrodružstvami. No obraz tvrdých a surových čias, ako aj v celej tvorbe Jégého, ožaruje jas nespútateľného napredovania ľudstva k pravde a spravodlivosti. (záložka knihy)... celý text

Arcticus
21.04.2020 4 z 5

Jégého Svätopluk sa síce striktne nedrží historických faktov, ba dokonca historické udalosti prispôsobuje svojim potrebám, no príbehu to neškodí. Oceňujem, že Svätopluk nie je vyobrazený ako ideálny hrdina, no má aj svoje neduhy a chyby. Pre dosiahnutie svojich zámerov sa ako dobrý vladár nebráni použiť lesť, či konať zištne. Dielo sa príjemne číta, no vyžaduje si kvôli archaickému štýlu možno viac sústredenia.

jesuswlasac
25.05.2018 5 z 5

Krásny slovenský román na pozadí Veľkej Moravy. Príbeh možno romanticky a možno trochu historicky upravený, ale JéGé použil krásnu reč a miestami som mal problémy s porozumením niektorých slov a ich tvarov.
Škoda že som túto knihu objavil až neskoro po strednej škole.
Spolu s Hurbanovým Gottšalkom by zaradil aj túto knihu do povinného čítania pre stredné školy - kniha nie je hrubá a sú v nej naozaj krásne zvraty a slovné spojenia zo slovenského jazyka.

Jégé (p)
slovenská, 1866 - 1940