Annicka Annicka komentáře u knih

Podivná záležitost se Skákajícím Jackem Podivná záležitost se Skákajícím Jackem Mark Hodder

Zpočátku mi knížka přišla až příliš přitažená za vlasy a myslela jsem, že ji odložím. Ale neodložila. A rozhodně nelituju.

21.02.2015 4 z 5

Pan Mani Pan Mani Avraham B. Jehošua

"Poloviční dialog" (tedy to, že z dialogu čteme jenom slova jednoho z hovořících) mi nepřipadal nijak zvlášť rušivý, vyjma některých momentů, kdy mluvčí reagoval na neznámá slova druhé osoby, které bylo těžké si domyslet. Těchto míst ale mnoho nebylo a nemyslím si, že by nějak rušily celkový dojem knihy.
Děj je zajímavě pojatá cesta proti proudu času do historie nejen jedné rodiny, ale i do židovské historie.

11.02.2015 5 z 5

Radost z x Radost z x Steven Strogatz

Kniha mi příjde poněkud nevyvážená. Některé kapitoly jsou napsány čtivou a srozumitelnou formou. V některých (třeba kapitola u komplexních čísel) ale se ale autor snaží sdělit příliš mnoho na příliš malém prostoru, takže si čtenář přečte začátek a z toho prý jasně vyplývající závěr, aniž by měl šanci pochopit, jak se k tomu závěru dospělo. Těch prvních kapitol je v knize naštěstí více než těch druhých.

04.02.2015 4 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

V téhle knížce se střídají místa, kde čtenář se zatajeným dechem očekává, co se stane, s místy, kde přemýšlí, proč ta kniha ještě neskončila, když už je všecko vyřešené. Těch druhých je tam na můj vkus celkem dost, takže by se asi moc nestalo, kdyby kniha byla tak o čtvrtinu kratší.
Příběh je ale zajímavý. Oceňuju taky zajímavé čísování kapitlol.

27.11.2014 3 z 5

Muzeum opuštěných tajemství Muzeum opuštěných tajemství Oksana Zabužko

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na styl, kterým je kniha psaná. Děj se chvíli odehrává v současném Kyjevě, chvíli za 2. světové války, chvíli je to vnitřní monolog Daryny, chvíli Adrijanův. Ale čím déle jsem četla, tím více jsem se nemohla od knihy odtrhnout.

25.10.2014 5 z 5

Mozartova cesta do Prahy Mozartova cesta do Prahy Eduard Mörike

Milá knížečka pro deštivé odpoledne...

05.10.2014 3 z 5

Číňan Číňan Henning Mankell

Na začátku je klasický severský masakr (i když možná větší než obvykle). Pak epizodka s neschopnou policií, až se konečně do příběhu vloží hlavní hrdinka, která záhadu samozřejmě vyřeší. Tedy aspoň z části. Vzápětí se začne vynořovat zápletka, která je snad i na severskou detektivku přitažená za vlasy. Krom toho se autor snaží tak trochu moralizovat.
Nicméně kniha je celkem dobře napsaná a dobře se čte.

14.09.2014 4 z 5

Hrad Hrad Jennifer Egan

Ze začátku mi tato kniha přišla děsná - podivné prostředí a ještě podivnější postavy. Do toho se začal do příběhu míchat ještě příběh vypravěčův. A přímá řeč nebyla uvozena uvozovkami, ani ničím jiným (což je obvzláště u dialogu střídaného ještě s myšlenkami hlavního hrdiny poněkud obtížné na čtení). Pak se mi ale kniha zničehonic začala líbit. Na podivný styl i podivné postavy jsem si zvykla.
Jenomže kniha končí kapitolou, která se ke zbytku knihy vůbec nehodí. Neříkám, že je lepší nebo horší. Pouze je napsána normálním stylem, což se k prvním dvěma částem knihy vůbec nehodí.

11.09.2014 3 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Celkem dobře napsaný román o atentátu na Heydricha (nebo občas spíš o někom, kdo píše román o atentátu na Heydricha). Jenom mě občas rušilo, že občas po dobře napsané scéně následovala věta: Ale takhle se to asi opravdu nestalo.

23.08.2014 4 z 5

Molcho Molcho Avraham B. Jehošua

Ze začátku se mi kniha moc nelíbila, Molcho mi vůbec nebyl sympatický a myslela jsem, že tu knihu odložím. Ale neodložila jsem a nelituji toho. Když jsem si zvykla na styl, jakým je kniha napsána (je to cosi mezi vyprávěním a vnitřním monologem, přímá řeč není oddělena uvozovkami, věty jsou poměrně dlouhé), začetla jsem se do ní a nemohla přestat.

30.07.2014 5 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Kniha je spíš pro filosofy, kteří se zajímají o ekonomii, než pro ekonomy, kteří se zabývají filosofií (a já nejsem moc filosof).
Kniha byla psána jaksi šroubovaně, autor používá více cizích slov, než bylo nutné, občas jednu myšlenku 2× zopakuje jinými slovy (případně proloží citátem, který říká totéž ještě jednou). V 1. kapitole zase autor z mně nepochopitelných důvodů skákal z Gilgameše na Starý zákon a zase zpět, ačkoli obě témata měla svou vlastní kapitolu.
Ale abych nebyla jenom kritická - poslední kapitola se autorovi podle mě celkem vydařila, přečetla jsem ji jedním dechem.

27.07.2014 2 z 5

Oběť Molochovi Oběť Molochovi Åsa Larsson

Další skvělá kniha Åsy Larssonové. Autorka používá i pohledy do minulosti, ale (díkybohu) po dvou dílech opustila duchařinu. Knížku jsem přečetla jedním dechem.

16.07.2014 5 z 5

Než pomine tvůj hněv Než pomine tvůj hněv Åsa Larsson

Skvělá detektivka. Je sice brzo jasné, kdo je vrah, ale to vůbec nevadí - hlavní není, kdo to udělal, ale proč to udělal - Larssonová celkem dobře popisuje vrahův život a jeho psychologii. Trošku kýčovitá mi přijde jakási chvilková komunikace s duchy a mrtvými, ale to knížce vůbec neubírá na kráse.

13.07.2014 5 z 5