AnjaVCL AnjaVCL komentáře u knih

Lucemburská zahrada Lucemburská zahrada Michal Ajvaz

V rámci Ajvazových knih mne to bavilo méně, ale stále se jedná o kvalitní kousek.

Prázdné ulice Prázdné ulice Michal Ajvaz

Román plný fantaskností, zákrut a odboček, které mi ovšem nedovolovaly se odtrhnout od četby a opustit jeden z typických ajvazovských světů nepřipouštějících příliš moderní dobu.

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Jedna z knih, která nemá obdoby. Přebujelé obrazy, klikatá souvětí, surrealistické představy, Praha na hranici mezi realitou a fantas(magor)ií... Na toto musí mít člověk asi specifické duševní naladění. Mne tato kniha dovedla k tomu, že jsem si Ajvazovy knihy zamilovala. Čas od času si představuji, že podobně jako hlavní hrdina projíždím na lyžařském vleku temnými zákoutími pražských bytů...

Nulté číslo Nulté číslo Umberto Eco

Bohužel mi tato kniha připadala trochu jako vykuchaná recyklace děl předchozích. Knihu jsem měla přečtenou rychle, ale nic moc mi po ní v hlavě nezůstalo. Byla poněkud bezbarvá. Se vší úctou k věku spisovatele, ve kterém dílo napsal, však nemohu hodnotit lépe.

Ostrov včerejšího dne Ostrov včerejšího dne Umberto Eco

Tato kniha mi příjemně plynula, neměla jsem dojem, že by Eco čtenáře příliš zahrnoval filosofováním... Vybavuji si, že se mi líbila atmosféra knihy, tak trochu visící v jakémsi bezčasí, ačkoli hlavní hrdina mi byl poněkud nesympatický. Nepříliš akční, ale to není na škodu.

16.09.2017 4 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Ač mám Eca ráda, tato kniha mne příliš nevtáhla. Asi to bylo tématem, možná jsem zmlsaná jeho předchozími knihami.

Baudolino Baudolino Umberto Eco

Velice čtivá kniha, kde Eco slevil z filosofické tíže textu, která mně osobně nevadí, ale tato kniha díky tomu patří mezi ty, které jsou nejspíše přístupnější širšímu publiku než slavné Jméno růže. Hravé proplétání historie s fikcí, uličnicky sympatický hlavní hrdina, zábavné epizodky... Někdy jsem se i smála, zvláště u čachrů s relikviemi (které možná nejsou tak vzdálené od reality).

Tajemný plamen královny Loany Tajemný plamen královny Loany Umberto Eco

Kniha mne oslnila svou grafikou, začátek mi připadal hodně slibný a svým nápadem zajímavý. Později ale má pozornost stále více otupovala, protože porozumění vyžadovalo znalost italských reálií a její popkultury, což logicky zahraničnímu čtenáři chybí... To asi není úplně Ecova chyba, každopádně mi i přesto připadá, že mezi jeho knihami jsou mnohé lepší.

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Jedna z knih, které v žádném případě nelze strávit na jeden zátah. Četla jsem ji už před pár lety, chci se k ní někdy znova vrátit. Sympatické duo Vilém a Adso, zakroucená Ecova souvětí, latina, středověké mystérium, tajemná knihovna... A ano, každopádně je to kniha pro náročného čtenáře; úplně chápu, že ne každý si k ní najde cestu, četba není jednoduchá.