Angie91 Angie91 komentáře u knih

Plamen a květ Plamen a květ Kathleen E. Woodiwiss

Moc pěkná kniha, především proto, že se autora odchýlila od dokonalého prototypu muže a ukázala trochu prohnilý (ale neméně sexy) základ muže! Brandon to vzal úplně z jiného konce, nejdříve svou krásnou budoucí nevěstu znásilní a později se zapřísahne, že už na ní nesáhne. Zdá se trochu prchlivý, surový a nevypočitatelný, ale krásná Heather se nedá a přiměje svého muže, aby se stal trpělivějším a později si samozřejmě k sobě najdou cestu. Nakonec by to nebyla správná kniha od KEW, kdyby to nebylo završeno nějakou vraždičkou a takovými věcmi, které se často od této autorky objevují, ale kniha opravdu patří k lepším.

19.10.2015 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Do této novely jsem musela osobně "dozrát". Po prvním přečtení jsem jí nepochopila, po tom druhém jsem hltala každé slovo. Třetí čtení nebude!

Odysseia Odysseia Homér

Krásný klasický antický příběh. Zpočátku jsem sice měla problém si všechny souvislosti spojit dohromady, především pro nezapamatovatelnost všech antických příběhů (Elektra, Antigona, aj.) a bohů, ale to bylo ihned upozaděno dějem. Ovšem pro netrpělivé a verše-nesnášející vřele doporučuji půjčit si Homéra z dětské knihovny. Děj je stejný, pouze je vynechán nepřirozený slovosled a krkolomné verše.

19.10.2015 5 z 5

Rozervanec Rozervanec Josef Kajetán Tyl

Ne, ne, ne Pepíku. Tvoje dramata mám vcelku ráda, ale napsat o Kájovi takovouhle věc? Vždyť ten chudák, který byl jen pár dní po smrti, se nemohl bránit. To se nedělá! Ty, ty, ty! :) - a teď vážně. Válka mezi zpátečnickým Tylem a rozervaným Máchou, vyústila až v tuto knihu. Možná pravdivá, možná ne, ale rozhodně to byla rána pod pás!

Gotická duše a jiné prózy Gotická duše a jiné prózy Jiří Karásek ze Lvovic

Nádherná klasika absurdního až šíleného stylu, typického pro Karáska. Některé stavy šílenosti jsem prožívala společně s hrdinou a závěr díla mi absolutně vyrazil dech. Nezapomenutelné!

Z písní lásky Z písní lásky Sapfó

Nádherná ukázka ženského básnického umu! Doporučuji nejdříve přečíst něco o Sapfó (např. od Eriky Jong - Desátá múza Sapfo) a pak se vám bude i líp číst a pochopíte mnoho věcí :)

Žhavé líbánky Žhavé líbánky Kathleen E. Woodiwiss

Takže za prvé si myslím, že autorka chtěla sdělit několik věcí v jednom malém příběhu. Skákala z jedné postavy ke druhé, až to začalo být trochu nepřehledné a tím pádem nudné. Nesmím zapomenout na půvabnou Raelynn, po které všichni muži touží a krásného Jeffa, který je lamačem dívčích srdcí - oba jsou citlivý, hrdí, mají smysl pro spravedlnost a bla bla bla. Pořád stejná pohádka dokola, která mně osobně začíná trochu nudit. Prvních sto stránek jsem opravdu protrpěla a neměla jsem chuť číst dál. Po vraždě mladé dívky, kdy je Raelynn částečně donucena se odstěhovat do Charlestonu však opět nastupuje stará dobrá KEW, kdy víte, že konec opět přečtete jedním dechem. Kdyby autorka nezasadila tolik příběhových linií a rozvedla "scénu" se skříňkou a závěrečné poznání, že ti dva se už stejně dávno znali, dopadl by tento román mnohem lépe.
PS: Další věc, které jsem si všimla, že KEW absolutně plave v datování. Všimli jste si někdo, že se děj odehrává roku 1808, přičemž Beauovi jsou v knize tři, ale narodil se roku 1800? Nabourává to celou sérii Birmingham...

Leopard a orchidej Leopard a orchidej Kathleen E. Woodiwiss

Shanna, krásná a hrdá - trochu prohnaná, možná rozmazlená, ale uričtě velmi chytrá a zábavná, když se jí trochu chce :) Mně jejich žabo-myší války velmi bavily, Shanna nedala nikomu nic zadarmo a Ruark jí to vždy dokázal oplatit. Scénu s piráty bych tedy vynechala, to bylo určitě mimo čáru - samozřjmě Ruark je krásný a fyzicky udatný a je ochoten se postavit všem, kteří bych chtěli jeho krásné manželce ublížit. Nejkrásnější pasáží se pak stává objevený cit samotné Shanny. Kniha byla velmi dlouhá, ale vcelku čtivá. Určitě doporučuji.

19.10.2015 4 z 5

Deník prostitutky – Dvojí život paní Ester Deník prostitutky – Dvojí život paní Ester Michael Weber

Deníky se vždy dobře čtou, protože mají spádový děj a nenudí vás. První stránky od paní Ester jsem však velice protrpěla, než jsem si zvykla na její styl psaní a řeč.
Od "paní učitelky" bych však čekala trochu hloubavější fráze a myšlenkové pochody, i když se o to dost snažila a především se snažila tzv. "vyblít" své myšlenkové pochody, necítila jsem z toho hloubku ani náhodou. Při čtení jsem si vzpomněla na román Umělohmotný třípokoj, který se mi ovšem líbil víc.
Její vztah s dcerou jsem vnímala velmi negativně. Když jela na rok do ciziny, nebo jen na víkend do Prahy, stále se mi v hlavě ozývalo, a co tvoje patnáctiletá dcera? Kde je teď?
Skoky z minulosti do přítomnosti a opačně mi ani zas tak nevadily, ale kdyby to nebylo napsáno tak okatě, tak explicitně. Neponechává čtenářům žádný prostor k představivosti. A čeština? Tak o té se ani zmiňovat nemůžu, protože ta byla nulová.
V závěru nebudu lhát, přečetla jsem ji dokonce, občas jsem se zasmála, občas znechutila, ale myslím, že příští týden už o ní nebudu vědět, protože mi přišla svým dějem zbytečně plytká, i když potenciál měla, a to především v závěru knihy, kdy jsem viděla záblesk duchovna.

04.10.2017 3 z 5

Král Oidipús Král Oidipús Sofoklés

Klasika, jejíž platnost je i po 2. tisíciletí zjevná. Pravá antická fáze poznání vlastního Já - následovaná trestem. Téměř vypuštěna idea "deux et machina" a o to je tento antický příběh zajímavější.

Filozofská historie Filozofská historie Alois Jirásek

Knížka je čtivá, doslova jedním dechem, ale pravděpodobně bych jí doporučila starším čtenářům. Ke konci jsem ale měla problém s historickými fakty, neboť se Jirásek naprosto odvrátil od děje a postupoval jiným směrem, tak mi přišel ten konec velmi hektický. V přečtených mám od Jiráska určitě lepší knihy.

Přehrada Přehrada Marie Majerová

Utopistický, rozkouskovaný román, který je opravdu velmi obtížné přečíst. Jen ze studijních důvodů jsem se k němu vracela znova a znova - a některé stránky jsem musela číst několikrát - a stejně jsem nepochopila! Bohužel.

19.10.2015 2 z 5

Neznámý člověk Neznámý člověk Milada Součková

Já si myslím, že bych se k souboru této knihy měla ještě někdy vrátit a záměrně píšu souboru, protože i když na sebe kapitoly navazují, každá je svým způsobem ojedinělá. Někteří teoretici se domnívají, a já se k jejich názoru přikláním, že neznámý člověk je samotná alegorie Součkové, která chtěla vyjádřit stesk po domově.

Gymnázium Gymnázium Václav Budinský

V době, kdy jsem chodila na střední, seděl popis všech učitelů v knížce na ty, kteří mě učili. Je to takový univerzální popis archetypů vyučujících. Jinak kniha je velmi zábavná a čte se jedním dechem.

19.10.2015