Přehrada

Marie Majerová (1882-1967) je známá jako prozaička ženských osudů a autorka románů se sociální tematikou Siréna a Havířská balada. Vrcholem jejího díla je však mnohem spíše román Přehrada, který poprvé vyšel roku 1932 a který vysoce ocenil F. X. Šalda. Spisovatelka se v něm inspirovala avantgardními postupy a zvláště prózami Američana Dos Passose; zachytila moderní velkoměsto s pestrou směsicí obyvatel, prostorů a tvarů, s kontrasty všední bídy, vymožeností civilizace a exotičnosti. Ve třiceti devíti krátkých kapitolkách, z nichž každá je umístěna do jiného prostředí, se v průběhu čtyřiadvaceti hodin líčí revoluce, která se odehrává v Praze v budoucnosti. Tato revoluce není pouhý mocenský převrat, ale je také v avantgardním duchu pojata jako hra. Současná edice se vrací k prvnímu vydání z roku 1932, a odstraňuje tak poválečné autocenzurní zásahy, které Majerová ve svém díle provedla. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/90_/907/-907.jpg 39
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host

Angie91
19.10.2015

Utopistický, rozkouskovaný román, který je opravdu velmi obtížné přečíst. Jen ze studijních důvodů jsem se k němu vracela znova a znova - a některé stránky jsem musela číst několikrát - a stejně jsem nepochopila! Bohužel.

Továrna
18.09.2015

Chápu, že téma této knihy a její vyvrcholení je pro mnohé z nás, na základě minulých desetiletích, něco, co nedokážeme přijmout a vstřebat. Člověk si však musí uvědomit, v jaké době a pod jakým vlivem bylo toto dílo napsáno. Je to avantgardní dílo, a tak je forma taková jaká je a i téma tomu odpovídá. Autorka v něco věřila, v něco doufala a toto cítění vtělila do této knihy.

To však nemění nic na tom, že jazyk, kterým je tento román psán, je kouzelný. Kniha je napsána pomocí 39ti kapitolek, jakoby reportážní formou. Každá kapitola v sobě skrývá jinou postavu či postavy a jiné místo. Postupem času si však začneme skládat příběh a pozornému čtenáři se podaří rozeznávat postavy a spojovat si je s už přečteným. Nakonec z toho vzejde velmi zajímavý a krásný román, zvláštní, ale velmi přitažlivý.

Dávám pět hvězdiček, protože jsem si čtení užil, ale hlavně i proto, abych zvedl hodnocení této knihy, protože si ho zaslouží. Tato kniha není pro současné masy, ale může oslovit ty, kteří mají rádi skutečnou a uměleckou literaturu, protože je psána v době, kdy literatura ještě znamenala mnoho.

utopie

Marie Majerová