Amnesiac Amnesiac komentáře u knih

Muž vejde do pokoje Muž vejde do pokoje Nicole Krauss

Oproto ostatným dielam trosku slabsie, kazdopadne ale stale prva liga s typickými Kraussovským témami a motívmi

19.03.2014 4 z 5

Hra o manželství Hra o manželství Jeffrey Eugenides

Dámy a páni, dnes je 25ho decembra a ja som prečítal najlepšiu knihu, ktorá sa mi za už o chvíľu uplynulý rok dostala do rúk. Nebojte, manželská zápletka nie je žiadna Harlequinovka a má v sebe viac z autorovej výbornej prvotiny. Teda pekne psychicky natvrdo. Pri čítani autor často odbočuje do rôznych odvetví, ale iba natoľko aby to nerušilo, takže v tomto smere by som knihu odporúčil aj čitateľom Paula Austera. Eugenides sa stáva s prehľadom mojím obľubeným súčasným americkým spisovateľom.

25.12.2013 5 z 5

Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch Pavel Vilikovský

Celkom mílé prekvapenie, síce forma trochu predčila obsah (ako to niekedy v slovenskej literúre býva zvykom), bolo tam pomerne veľa vecí ktoré stáli za podčiarknutie, a aj napriek tomu ,,urychlenému" záveru novela stojí za prečítanie.

20.11.2013 4 z 5

Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Ira Levin

Slušný rozbeh aj atmosfera, ale čakal som trochu odlišný záver.

18.10.2013 4 z 5

Ptačí zpěv Ptačí zpěv Sebastian Faulks

Po všetkej tej postmoderne, magickom realizme, Musilovi, Pynchonovi a podobných Bolaňoch (samozrejme v dobrom) , padne dobre prečítať si knihu s témou od ktorej akosi vopred očakávate dojatie a podobne silné emócie. Faulksov magnum opus však nie je žiadna lacná či nebodaj povrchná literatúra. Je to prvoligová literatúra napísaná tak povediac klasicky.Všetky slová chvály adresované tejto knihe sú namieste. Ptačí zpev je o ludskosti v neludských casoch

12.10.2013 5 z 5

Dar Ašera Leva Dar Ašera Leva Chaim Potok

Pokračovanie sa mi akosi viac pačilo, bolo kompaktnejšie a autor toho Ašerovi ,,naložil" viac ako v románe volám sa Ašer Lev.

05.10.2013 5 z 5

Ragtime Ragtime E. L. Doctorow

celkom slušná historická kniha plná odkazov na známe osobnosti a udalosti. Ale akosi mi nejde do hlavy prečo bola kniha nominovaná na Nebulu? Kvoli Houdinimu ?

25.09.2013 4 z 5

Šíp času Šíp času Martin Amis

Po Londýnskych zatial jeho druhá najlepsia kniha hmyriaca originalitou, ,,back" dialogmi. A to som od tohto frajera ešte nečítal The Information a Money. Je sa na čo tešiť. Šip času je určite jedna z najoriginalnejsichknihktoresom v ostatnom case cital.

22.09.2013 5 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

mile prekvapkanie. Knihu som prvy krat cital este na strednej, ale dole som ju nedal.Tentokrat sa mi to podarilo. Nakolko som ten magicky realizmus nikdy nemusel, rovnako ako latinsko americku literaturu celkovo, k jej opatovnemu precitaniu ma nakoplo az totalne okuzlenie Robertom Bolanom a povedal som si ze sa do tej juhoamerickej literatury pustim. A kde inde som mohol zacat. A vysledok? Vskutku magicka kniha, vsetky tie incesty, nanebovstupenia, vynalezy a storocne matrony BOHATE vyvazia fakt,ze kdesi v tretine knihy uz neviete o ktoreho Buendiu , Remedios , Ursulu ci plukovníka sa to jedna.

12.09.2013 4 z 5

2666 2666 Roberto Bolaño

Wow, vazne bomba. Cital som to v anglickom paperbacku a tak ako som bol zo zaciatku rozcarovaný a cakal som, kedy sa to rozbehne, ku koncu som akosi pochopil, ze je tak trochu jedno ci sa tých pat knih ,,spoji,, alebo nie. Neviem to vysvetlit ani presne pomenovat co mi tato kniha dala.

28.07.2013 5 z 5

Volám sa Ašer Lev Volám sa Ašer Lev Chaim Potok

Taký ten klasický bildungsroman, odvyprávaný naozaj nenápadne a pritom pútavo. Aj keď v tomto žánri je jednoznačne majster Paul Auster ( a nie kvoli tomu ze sa to rymuje) jedna sa o vskutku vynimocnu knihu. Musim si od kamaratky pozicat pokracovanie.

25.05.2013 4 z 5

Pokorenie Pokorenie Philip Roth

Na úvod musím povedať že kniha nie je až taká jalová ako sa mi zdala na začiatku, a aj napriek očakávanému rozuzleniu v polovici chytí dych. Roth to proste vedel....

06.01.2013

Mraziar. Spoveď mafiánskeho nájomného vraha Mraziar. Spoveď mafiánskeho nájomného vraha Philip Carlo

Obvykle tento druh literatúry nečítam, ale pri tomto titule som urobil výnimku a musím povedať že kniha rozhodne nebola ,,jalová".Slušná sonda do hlavy tak rozporuplnej ako bola Kuklinskeho mozno nikdy nebude uplne objektívna, ale Carlovi sa myslím podaril celkom slusný job na relatívne malom priestore.

09.12.2012 4 z 5

Rozšíření bitevního pole Rozšíření bitevního pole Michel Houellebecq

Veľmi depresívna záležitosť, taká tá kniha po prečítaní ktorej sami zauvažujete nad slučkou. Vraj literatúra už nemá čo ponúknuť , nakoľko svet sám o sebe je riadna s..č.a. Tento typ literatúry (Palahniuk, Houellebecq, Ellis, McInerney) však osobne môžem.

26.10.2012 5 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Veľmi slušné. Ako to u zbierok býva, poviedky sú jedna lepšia, iná horšia, ale vyslovené zlú a nepodarenú tu nenájdete. 100% Kundera

26.10.2012 4 z 5

Pomaľované vtáča Pomaľované vtáča Jerzy Kosiński

Občas trochu monotónne, absencia akejkoľvek priamej reči mi zo začiatku prekážala, ale časom som si zvykol. Ale kniha to je pozoruhodná,viac formou ako príbehom. Kroky sa mi páčili viac. Napriek istým výhradám som ju ale zhltol takmer na jeden šup, čo sa mi nestáva často ani u tých najlepších kníh, a to o niečom určite svedčí.

22.10.2012 4 z 5

Mapa a územie Mapa a územie Michel Houellebecq

Prvý Houellebecqovský trpký zákusok ktorý som okusil. Doma máme aj Možnost Ostrova. Mapa a Uzemie ma každopadne patrične nažhavila aj na ostatné tituly autora , od ktorých očakávam viac vecí ,, z druhej strany" ľudskej mentality. Mapa a uzemie ale viac ako slusna kniha ktora skutocne donuti zamysliet sa nad viac vecami nez len podstatou umenia.

05.10.2012 4 z 5

Pád orlice - poslední dny třetí říše Pád orlice - poslední dny třetí říše Robin Cross

Pre laika ktorý v tomto žánri nemá načítané nič ine je tažké túto knihu hodnotiť. Ale presne pre tento okruh čiateľov je asi kniha určená, nakoľko sa na tému nazerá z viacerých uhlov pohľadu (civilista, vojak , memoáre generálov), čo ju činí zaujímavou aj pre čitateľa ktorý si jedného dňa povie : ,,Prečital by som si aj niečo iné než Hlava XXII či Nahí a Mrtvi". Proste literatura faktu o druhej svetovej pre ,,everymana"

05.10.2012 4 z 5

Solar Solar Ian McEwan

McEwana si kupujem už naslepo, až na jednu výnimku (pokánie, ktoré ma netušim prečo aj napriek nesporným kvalitám akosi neoslovilo) sú jeho knihy už klasikou. Ani Solar nevypadáva zo šablónky a ide o typicku mcewanovinu, kde človek očakáva akýsi rozvláčny koniec a vždy príde niečo ine. Pokial sa Vám páčili aj ostatné knihy tak Solar by vas nemal sklamať. Mňa nesklamal.

21.09.2012 4 z 5

Dobrodružství Augieho Marche Dobrodružství Augieho Marche Saul Bellow

Keď sa cez to prekušem a dočítam to tak sa sám nominujem na pulitzerovú cenu za čítanie, lebo táto kniha je fakt fuška.Úprimne sa nepamätám na kihu ktorá by mi šla tak tažko dolu krkom. A to isté sa mi stalo s Herzogom. Keď dočítam tak poviem viac ale prvých 220 strán 720 stranovej edície zatiaľ nič moc aj napriek dobovej autentičnosti a sympatickým hrdinom/antihrdinom

04.09.2012