Alžbětinka Alžbětinka komentáře u knih

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Kniha Podivné počasí v Tokiu je velmi poutavá. Jedná se o romantický příběh, který pomaloučku plyne. Cukiko, hlavní hrdinka, nemá přítele a životem volně proplouvá. Chodí do baru k Satoruóvi a nemá moc přátel. Sensei je bývalým učitelem Cukiko na vyšší střední škole a jeho manželka ho opustila. Veškeré dění se odehrává v ulicích Tokia nebo v jejich oblíbeném baru u Satoruóa.
Autorka Hiromi Kawakamiová pochází z Japonska. Má velmi specifický pohled na vývoj děje. Příběhy plynou a nedá se odhadnout, jak se změní. Publikace Podivné počasí v Tokiu získala japonskou cenu Džuničiróa Tanizakiho. Příběh byl též zfilmován. Kniha je velmi dobře hodnocena čtenáři. Kniha se v doslovném překladu z původní japonštiny jmenuje Aktovka pana učitele
Celý příbeh je o Cukiko a Senseiovi (sensei jap. učitel). Když byla Cukiko mladší, Sensei byl jejím učitelem. Jejich cesty se zkřížily po mnoha letech, kdy se neviděli. Setkávali se v hospůdce a popíjeli spolu saké. Postupně, i přes velkou věkovou rozdílnost, se jejich vztah prohluboval.
Kniha je zajímavá místem, kde se odehrává Tokio. Příběh plyne pomalu, tak jak plyne život Cukiko. Velmi poutavý je příběh rozdílností a podobností Cukiko a Senseie. Příběh je napsán velmi citlivě a skvěle popisuje pocity postav.
Podivné počasí v Tokiu je jednou z mých nejoblíbenějších knih. Je určena dospělým, ale pokud máte rádi knihy, které nemají rychlé zvraty a rádi si popláčete, nebojte se po ní sáhnout. Kniha má 213 stran, je krátká, ale nabytá emocemi. Kdykoli si na příběh vzpomenu zahalí mě vřelý pocit. Kdybych měla knihu shrnout třemi slovy, popíšu ji takto: lehkost, něha, vzpomínky.

13.02.2023 5 z 5

Mrazivé vraždy Mrazivé vraždy Agatha Christie

Soubor povídek Agathy Christie, ze kterých mrazí. Velmi obsáhlá kniha složená z mnoha případů. Můžete se setkat s Monsieur Poirotem, slečnou Marplovou nebo se záhadným panem Quinem.
Agatha Christie (nar. 1890) je královnou detektivek. Mezi její nejznámější díla patří Vraždy podle abecedy, Vražda v Orient Expresu nebo A pak nezbyl žádný.
Knihu bych doporučila všem čtenářům, kteří mají rádi detektivky, ale nepotrpí si na rozřezaná těla a podobně. V příbězích Agathy Christie se spíše rozplétají tajemné sítě mezi postavami, proto mě její knihy tak baví.
Kniha je obsáhlá, plná napětí a vyloženě se těšíte na další příběh. Publikace má 316 stran, ale neodtrhnete se od ní.

14.02.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Když se něco falešného stalo něčím skutečným.
Olive je doktorandkou na Stanfordské univerzitě. Její kamarádka Anh je zamilovaná do jejího bývalého přítele. Olive nechce, aby se Anh cítila provinile, a tak políbí prvního člověka, kterého potká. Zanedlouho Olive zjistí, koho políbila. Byl to Adam Carlsen, nejmrzutější profesor na univerzitě. Olive neví co má dělat, ale po nějaké době se společně domluví na předstíraném vztahu, který má pro oba jisté benefity. Jejich vztah se postupně vyvíjí a uvědomují si, co k tomu druhému cítí.
Knihu bych doporučila všem romantickým duším. Je to pomalá romantika, která pohladí po duši.
Příběh se mi líbil, nejvíce jsem si užívala první třetinu, kde se Adam a Olive seznamují. Naprosto jsem si zamilovala vedlejší postavy, které děj krásně doplnily. Moc se mi líbilo vědecké prostředí, ale nebyla to nejlepší romantika, kterou jsem četla.

15.04.2023 3 z 5

Vetešnictví pana Nakana Vetešnictví pana Nakana Hiromi Kawakami

Neodolatelné prostředí Tokia a malebného vetešnictví.
Hitomi je zaměstnankyní Vetešnictví pana Nakana. Jejím nadřízeným je pan Nakano, vlastník vetešnictví. Zároveň je ve vetešnictví zaměstnanec, který jezdí s panem Nakanem na výkupy, Takeo. Hitomi nám v publikaci vypráví o svých pocitech a zážitcích.
Autorka Hiromi Kawakmiová (nar. 1958) je japonského původu. Její styl psaní se vyznačuje tím, že nikdy nedokážete odhadnout, jak bude pokračovat. Její příběhy krásně plynou a pohladí po duši.
Román bych doporučila kterékoli věkové skupině. Skvěle se čte a chcete vědět, jak bude děj pokračovat dál.
Kniha od Hiromi Kawakamiové opět nezklamala. Krásné místo, krásný děj. Její knihy jsou naprosto skvělé, hlavně oceňuji kolik prostoru dává emocím postav. Miluju tuto knihu a nemám jí co vytknout.

13.02.2023 5 z 5

Letos v zimě Letos v zimě Alice Oseman

Nick, Charlie a Vánoce... kniha pro čtenáře série Srdcerváčů od Alice Osemanové.
Alice Osemanová (nar. 1994) je britská autorka. Mladá spisovatelka napsala již spoustu knih, mezi které patří například: Srdcerváči, Solitaire, Bez lásky a Nick & Charlie. Spisovatelka pracuje s LGBTQ+ tématikou a tím se její tvorba liší od ostatních.
Pro Charlieho jsou Vánoce jedno z nejtěžších období v roce. Charlie stále bojuje se sebepoškozováním a anorexií. I přes jeho léčbu jsou pro něj Vánoce náročné. Nick a Tori jsou pro něj stále oporou a chrání ho před nátlakem okolí.
Charlie je na každoroční Vánoční oslavě, na kterou přijde celá jeho rodina. Všichni se ho ptají na jeho psychické potíže a Charlie je z toho v rozpacích.
Knihu doporučuji pouze čtenářům Srdcerváčů. Bez přečtení komiksů knihu nepochopíte. Publikace je určena převážně pro teenagery. Jedná se o doplňkovou knihu, která není potřeba pro zacelení a je to přechod mezi Srdcerváči a knihou Solitaire (příběh o sestře Charlieho, Tori). Musím souhlasit s nápisem na obálce, který naprosto vystihuje příběh "pojďme předstírat, že jsme dokonalá rodinka".
Publikace mě nějak neohromila. Trošku jsem doufala v ukončení celé série Srdcerváčů. Knížka má něco přes 90 stran a na konci je první kapitola z knihy Solitaire (což mi přijde jako skvělý nápad). Já jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale asi mi nějak nesedla.

28.03.2023 2 z 5

Mademoiselle Coco a vůně lásky Mademoiselle Coco a vůně lásky Michelle Marly

Příběh o Coco Chanel a hledání vůně na poctu Boye.
Michelle Marly (nar. 1956) je německá autorka. Kniha Mademoiselle Coco a vůně lásky patří do série, ve které se můžete setkat i s Mariou Callasovou nebo Madame Piaf.
Celý děj knihy začíná smrti milence Coco Chanel, ženatého, Boye Capela. Coco se srovnává se smrti svého milovaného muže, se kterým se měla na léto přestěhovat na Riviéru. Návrhářka se rozhodne na památku Boye udělat jedinečný parfém, Chanel N° 5. Oporou jí je její milenec a přítelkyně.
Knihu doporučuji rozhodně fanouškům módy a hlavně Coco Chanel. Rozhodně si tuto knihu můžete přečíst jen jako romantiku, protože romantická linka Coco a jejího přítele rozhodně není zanedbatelná.
Já jsem si knihu přečetla, protože miluji Coco Chanel a módu obecně. Ještě je určitě nutno připomenout, že kniha není životopis, ale román na motivy života Coco. Občas jsem se do děje trošku zapletla, ale nepřeváží to pozitivní dojmy z knihy.

14.02.2023 5 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Avě napsalo neznámé číslo, které tvrdí, že mu Avino číslo někdo dal do skříňky.
Pod pseudonymem Nofreeusernames se skrývá Olga Zbranek Biernátová (nar. 1986), česká autorka. Kniha o Avě a ... (Kdybych napsala jméno byl by to spoiler), Miluju tě. Já vím, její druhou knihou. Její příběhy jsou proloženy textovými zprávami postav.
Ava je "neviditelná", jak o sobě sama říká, lidé s kterými chodí už třetím rokem do školy si jí stále nezapamatovali. Má jen pár dobrých přátel. Ava miluje Star wars a dělá cosplay. Najednou jí napíše neznámé číslo, které tvrdí, že mu Avino číslo někdo dal do skříňky. Ava a "Will" si píší a seznamují se. Oba ví o tom, že spolu chodí do školy a snaží se toho druhého odhalit.
Žánrově bych tuto knihu zařadila do romantiky a Young Adult. Doporučuji všem dívkám, je to krásně napsaný romantický příběh, od kterého se nelze odtrhnout.
K publikaci jsem se dostala tím, že jsem viděla spolužačku si ji číst a velmi mě zaujal obal až při čtení knihy jsem zjistila, že existuje první díl. Nemohu knize strhnout ani jeden bod. Je to krásné oddechové čtení. U mě to neodtrhnutí se od knihy přešlo do extrému čtení přes noc, proto jsem ji přečetla za den a půl. Každopádně to není žádné literární veledílo, ale vykouzlí Vám úsměv na tváři.

A. K

14.02.2023 4 z 5

Co se stane na Twitteru... Co se stane na Twitteru... Emma Lord

Krásný, láskyplný příběh, který Vám přiroste k srdci.
Emma Lord je americká autorka. Kniha Co se stane na Twitteru je její první knihou.
Pepper je na první pohled dokonalá studentka, vždy vypadá skvěle a je kapitánkou plaveckého družstva. Jack je členem skokanského družstva a je stále ve stínu svého dvojčete Ethana. Pepper je dcerou majitelů obrovského řetězce Big League Burger. Jackova rodina vlastní lokální bistro Sýrová královna. Bistra mezi sebou vedou online válku, za kterou nestojí nikdo jiný než Jack a Pepper. Zároveň si všichni ve škole mezi sebou píší přes anonymní aplikaci Weazel, kterou vyvinul Jack (toto není spoiler). Přes aplikaci se tvoří nová přátelství a vztahy. Jack a Pepper se postupně (extrémně pomalu) zbližují.
Publikaci bych zařadila do žánru Young Adult romantika. Celý příběh se odehrává těsně před vysokou školou. Je to krásný romantický příběh, ve kterém ze všech sil fandíte postavám, aby to už daly dohromady. Krásný pomalý příběh, je propracovaný, je zamotaný, je laskavý a plný emocí.
Moje dojmy z knihy jsou převážně pozitivní. Opravdu jsem si čtení užila a nedokázala se odtrhnout. Skvělé propojení online světa s tím reálným.

29.03.2023 3 z 5

Nela a růžová zahrada Nela a růžová zahrada Darcey Bussell

Nela se opět díky svým červeným baletním špičkám podívá do Země kouzel.
Nela je malá holčička, která dostala jako třetí v pořadí červené baletní špičky, díky kterým může navštívit Zemi kouzel. Špičky ji do tajemné země baletu přenesou vždy, když se tam něco pokazí. Tentokrát Nelu střevíčky přenesly do země kvůli Krásce a Zvířeti. Zlá čarodějnice Krásku unesla. Nela a její kamarád bílý kocour hledají Krásku, aby Zvíře nezemřelo žalem.
Darcey Busselová (nar. 1969) je primabalerína. Kniha o Nele a růžové zahradě je šestnáctá v sérii Malá baletka. Sepsala příběhy o Ele, Rose a Nele.
Knihu doporučuji všem holčičkám, je to krásný dětský příběh.
Publikaci jsem si přečetla z nostalgie, protože jako malá jsem přečetla všech patnáct dílů, jakmile vyšel nový jako tradici jsem ho dostala od tety k Vánocům. Řekla jsem si, že těch dvacet minut knize věnuji a neudělala jsem špatně. Škoda, že příběhy s Rosou a Nelou už nejsou tak dobré jako začátek série s Elou.

14.02.2023 4 z 5