Akula Akula komentáře u knih

Osudy lidických dětí Osudy lidických dětí Ivan Ulrych

Nikdy nepochopím, jak mohou lidé klesnout tak hluboko, že zabíjejí nevinné děti. A jakou bolest musely unést lidické ženy, které přežily hrůzy Ravensbrücku a dalších táborů. Je třeba aby se na podobné věci nikdy nezapomnělo.

23.09.2019 5 z 5

Lidice. Příběh české vsi Lidice. Příběh české vsi Eduard Stehlík

Dobře vyvedený soubor základních faktů o Lidicích. Příběh vsi je velmi silným a bolestným místem našich dějin. Díky podobným knihám se snad nikdy nezapomene.

17.09.2019 5 z 5

Vydržet!: Paměti generála Tomáše Sedláčka Vydržet!: Paměti generála Tomáše Sedláčka Jiří Plachý

Ke knize jsem se dostal víceméně náhodou.A náhoda to byla šťastná, protože po přečtení jsem rád, že je v mé knihovně. Paměti jsou sepsány jednoduše a čtivě. Obdivuji co vše pan Sedláček zažil a stejně zůstal nezlomený.

13.09.2019 5 z 5

Úkol splníme! Úkol splníme! Stano Bursa

Chvílemi jsem se trochu ztrácel, ale téma určitě velmi zajímavé.

10.09.2019 4 z 5

Rezident Rezident Zbyněk Kožnar

Kniha je poznamenaná dobou ve které vyšla. Když ale opomeneme propagandu, máme před sebou zajímavý příběh člověka, který bojoval za osvobození své země. Pan Roblička byl jestli se nepletu jediným naším parašutistou, který měl během války 2 bojové seskoky.

13.08.2019 3 z 5

Generál šel na smrt - Životní příběh Aloise Eliáše Generál šel na smrt - Životní příběh Aloise Eliáše Robert Kvaček

Zajímavé vylíčení osudů generála Eliáše.

13.08.2019 4 z 5

Buchenwald Buchenwald Miloslav Matoušek

Vzpomínky které autor sepsal ještě před odjezdem z Buchenwaldu, tedy těsně po osvobození. Nedokážu pochopit, jak někdo mohl v takových podmínkách přežít jako autor 5,5 roků.

23.07.2019 4 z 5

Zkáza Javoříčka Zkáza Javoříčka Karel Bartuška (Michalov)

Autor sepisoval zážitky Javoříčských přeživších těsně po válce. Zajímavé svědectví. Nepřesnosti a místy zkreslení událostí a podílu některých osob je jistě omluvitelné.

21.07.2019 3 z 5

Hlasy z hořících domů Hlasy z hořících domů Roman Cílek

Lidice zná v naší zemi asi každý, Ležáky už méně. A co další místa, která tolik vytrpěla během druhé světové války. Další kniha z těch, které by měly být povinnou četbou. Na tyto příběhy se nesmí zapomenout.

21.07.2019 5 z 5

Dobývání domova Dobývání domova Karel Richter

Zajímavá kniha navazující volně na knihy Přes krvavé řeky a Apokalypsa v Karpatech. Velmi čtivě popsaná cesta "Svobodovy" vojenské jednotky zpět do vlasti. Chvílemi je to dost smutné čtení, nejen kvůli množství ztrát, kterými za osvobození naši vojáci platili, ale i kvůli tomu, že Sovětská pomoc nebyla zase až tak nezištná, jak nám léta tvrdili.

16.07.2019 4 z 5

Bratři ve válce Bratři ve válce René Černý

To co se stalo na Požárech je veliká tragedie, kdy proti sobě stáli čtyři Češi a skončilo to smrtí dvou z nich. Autor se snaží přiblížit tyto události a s pomocí kriminalistických metod, například rekonstrukce poodhalit závoj tajemství a polopravd, kterými je tento příběh obestřen. Velmi zajímavé čtení.

27.03.2019 5 z 5

Apokalypsa v Karpatech Apokalypsa v Karpatech Karel Richter

Krásně, přehledně podaný obraz karpatsko - dukelské operace a Slovenského národního povstání očima přímých účastníků bojů. Nyní již bez propagandy, která s těmito válečnými událostmi byla spojena. V mnoha směrech mě překvapil přístup sovětských orgánů k nám jako spojenci, kdy nebyly respektovány ani řádné smlouvy, ani společný cíl (porážka nacistického Německa). Vše bylo podřízeno sovětským mocenským zájmům. Za mne plný počet.

17.03.2019 5 z 5

Přes krvavé řeky Přes krvavé řeky Karel Richter

Východní odboj byl nejdříve heroizován, po roce 1989 zatracován. Málokteré historické události s sebou nesly propagandistické pozlátko tak jako působení Československého vojska na východní frontě. O tom jak to bylo doopravdy bez cenzury a legend, jak zní podtitul knihy si můžete přečíst právě zde. Přitom boj našich vojáků na východní frontě, jejich touha a odhodlání osvobodit svou Vlast od okupantů žádné pozlátko nepotřebuje. I zde naši vojáci uspěli se ctí. Bohužel už zde byl znát stín nastupujícího režimu a mocenské zájmy Sovětského Svazu tomu velmi napomáhaly. Kniha parádně čtivá od začátku do konce.

15.02.2019 5 z 5

Kapitán Jaroš - Rozkaz byl neustoupit Kapitán Jaroš - Rozkaz byl neustoupit Karel Richter

Hezky čtivě napsáno. Osoba Otakara Jaroše byla za minulého režimu zneužita k propagandě. I proto se mi do tohoto tématu nechtělo. Nakonec jsem rád, že jsem se do knihy pustil.

05.01.2019 5 z 5

Kapitán Otakar Jaroš: příběh hrdiny od Sokolova Kapitán Otakar Jaroš: příběh hrdiny od Sokolova Jiří Klůc

Když jsem se na začátku knihy dozvěděl, že při zpracování tohoto tématu postupovali všichni předchozí autoři špatně, těšil jsem se na opravdovou bombu. Teď jsem dočetl a nevím co napsat. Nejlépe to asi zatím shrnula ElfkaEleanor. První část - naprosto nevyužitý potenciál silného příběhu. Druhá část na mne působí jako snaha knihu o trochu nafouknout. Zbytečné popisy ulic nesoucích jméno Otakara Jaroše atd. Dalším negativem pro mne byla spousta překlepů. Jako klady hodnotím fotografie, které text doprovázejí. Už kvůli nim jsem rád, že mám knihu v knihovničce. Druhým pro mne velkým plusem je můj pocit, že toto téma autora baví a díky jeho věku bychom se do budoucna mohli dočkat dalších a třeba i hodnotnějších publikací.

15.12.2018 3 z 5

Pravomil Raichl - Život na hranici smrti Pravomil Raichl - Život na hranici smrti Jaroslav Čvančara

Vynikající kniha. Jako obvykle v knihách pana Čvančary je i zde obsáhlá obrazová příloha. K tomu strhujících 250 stránek textu. Smícháme to dohromady a výsledek opravdu stojí za to. Četl jsem jedním dechem. Škoda že obecné povědomí o lidech jako byl Pravomil Raichl není takové, jak by si zasloužili.

10.12.2018 5 z 5

Legenda bez legend Legenda bez legend František Vašek

Kniha o životních osudech generála Luži. Fakta bez příkras a přesto pro mne čtivé. Velmi zajímavý člověk.

24.11.2018 5 z 5

Tak přísahali... Partyzánský odboj v českém pohraničí v letech 1939 - 1945 Tak přísahali... Partyzánský odboj v českém pohraničí v letech 1939 - 1945 Emil Trojan

Kniha se mi nečetla dobře. Zejména proto, že je poskládána ze svědeckých výpovědí a skáče se tím pádem z místa na místo. Nečetla se mi také dobře, protože je v ní popisováno chování, na které je člověk zvyklý při čtení o koncentračních táborech. Tady to však bylo naopak. Němci v roli obětí. A nemilosrdní katani z řad českých "partyzánů". Rozum až zůstává stát při čtení o tom kam až lze ve vzájemné nenávisti zajít. Vypjatá doba prostě dokáže ukázat na jedné straně to nejlepší, ale i to nejhorší. Příkladem budiž hrdinství obyčejných odbojářů a na druhé straně sadistické týrání lidí jen na základě udání, nebo toho že jsou jiní národnosti. A proč tedy 4* když se mi nečetla dobře? Jsem moc rád že se mi kniha dostala do ruky a přelouskal jsem ji. I o těchto tématech, která nám nejsou úplně příjemná je potřeba mluvit.

07.11.2018 4 z 5

Deníky z krypty: Poslední dny sedmi parašutistů za heydrichiády Deníky z krypty: Poslední dny sedmi parašutistů za heydrichiády Jana Raila Hlavsová

Moc mile napsaná kniha. Přečteno jedním dechem. Normálně čtu spíše literaturu faktu. Zde autorka líčí, jak asi mohly vypadat dny v kryptě kostela v Resslově ulici podle jejích představ. A dle mého se jí to moc povedlo.

26.08.2018 5 z 5

Za frontou na východě Za frontou na východě Jiří Šolc

Základní přehled výsadkových operací uskutečněných z "východu". Pro mne zajímavá sonda pro porovnání podpory a spolupráce výsadků organizovaných z Anglie a ze Sovětského Svazu. Některé kopie dokumentů, posílaných mezi exilovou vládou v Anglii (Ingr) a velením mise v SSSR (Píka) jsou obzvláště vypovídající. Politizace těchto výsadků byla obrovská. Doporučuji všem zájemcům o odboj.

17.08.2018 4 z 5