Ája27 Ája27 komentáře u knih

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Kostěj Nesmrtelný, Baba Jaga, carevič, Ivan,... velká Rus, velká srdce a velké činy, co dodat. ☺ Krásně se četla. ☺

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Kdo by neznal, jak pejsek a kočička pekli dort, o noční košilce apod. Děti i dospělí musíme milovat. Skláním se před Čapkem.

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Knížku jsem si přečetla, ještě než jsem ji měla za povinnou četbu, takže nedopadla jako Babička, na kterou díky tomu došlo až v dospělosti. S hrdinkou Leni jsem žila její příběh se slzičkami v očích i bez toho, abych tou dobou chápala, co za hrůzy se v době války dělo. Dobře napsaný příběh uvádějící mne jako dítě polehoučku do realit života.

18.06.2018 5 z 5

Četla jsem někdy ve 12 letech jedním dechem. Můžu dát jedině palec nahoru. :)

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Kniha pro nepříliš laického čtenáře. Běžný čtenář může mít problém se orientovat v odborně pojatém textu, i když hlavní téma každé kapitoly je vstřebatelné a pochopitelné každému. Můj obdiv patří Pavlu Kolářovi a jeho houževnatosti a profesionalitě s jakou přistupuje ke svému, dá se říci, řemeslu. Je velkým příkladem pro své následovníky i všechny z nás.

21.09.2018 5 z 5

Hmyz je docela jiný Hmyz je docela jiný Marcel Safír

Jedna z mých velmi oblíbených knih o přírodě z mládí. Nejen fotografiemi, ale i textem dokázal autor zaujmout pubertální školačku a to je výkon hodný uznání. :) Dodnes ji občasně vezmu do ruky a když na zahradě či v přírodě uvidím běžníka kopretinového, vždy mi tato knížka vytane na mysli.

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Četla jsem ve svých třinácti letech a pak před nedávnem v dospělosti, abych věděla, jak na mne nyní kniha působí. Pocit z ní se v zásadě nezměnil. Je to skvělá kniha nabízející podněty k přemýšlení o životě, jaký byl a jaký je nyní. A nemluvě o tom, že jako ženská se ráda nechám vtáhnout do emocí dívčího srdce. :)

Lesní noviny Lesní noviny Vitalij Valentinovič Bianki

Jedna z mých oblíbených knih v dětství. I s její pomocí jsem poznávala svět kolem sebe. Odpověděla mi na mnoho otázek, na které jiní neměli čas! Dodnes jsem za ni ráda. :)

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Dlouho tomu, co jsem ji jako dítě četla s očima dokořán. A po letech dětem s nostalgií a radostí. Dodnes utkvělé pasáže "Družstevní, to je všech. - Babičko, a proč si to vajíčko si nemůžu vzít, když je družstevní?" "Naše koza je mlsná. Vem akátovou větvičku a uvidíš, jak za tebou půjde." - nejsou to citace, ale význam odpovídá.

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Povinná četba přečtená dobrovolně. Mluví za vše. :)

16.11.2017

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Dárek od rodičů někdy v sedmé třídě. Dlouhé a přesto dobře zapamatovatelné verše díky poutavému textu. Baví mne si v ní číst dodnes. Drama života, bájné postavy... vše obsaženo ve skvělé kompozici. Erben je v tomto neopakovatelný.

Kvílející schodiště Kvílející schodiště Jonathan Stroud

Nemohu se řadit už dávno mezi dospívající mládež, ale tento duchařský příběh se mi zalíbil. Je nápaditý, není naplněný zbytečným rozpitváváním některých věcí, nechává prostor fantazii. Čtenář je vtažen do příběhu a zůstává v očekávání, jak se příběh bude ubírat dál. Škoda, že v češtině jsou zatím jen dva díly této série.

08.02.2023 5 z 5

Kde se skrývá ďábel Kde se skrývá ďábel Craig Russell

Velmi pěkně napsaný triller. Po nějaké 20 straně jsem měla asi 5 adeptů na vraha a konec byl velmi překvapivý. Jestli jsem uhodla a kdo to tedy byl? To psát nebudu. :D Příběh je situován do 30. let 20. století, v Čechách. Naturel Čechů, předválečná léta, mladé Československo, směs národností, kultur a tomu odpovídající nálada. To vše pohledem zvenčí, jelikož autor, Craig Russel, je původem se Skotska. Velmi poučné. Moc děkuji za zážitek.

03.02.2020 5 z 5

Timur a jeho parta Timur a jeho parta Arkadij Gajdar (p)

Četla jsem ji na základní škole. Tenkrát se mi líbila, dnes už si jen matně vybavuji děj. Možná bych si ji měla přečíst znovu. Ten odstup v době a věku by mohl být zajímavý. :)

06.09.2019 3 z 5

Kalendář / Zahradníkův rok Kalendář / Zahradníkův rok Karel Čapek

Zdá-li se Vám, že je vaše mluva nedostatečně rozvinutá, slovní zásoba chatrná a věty příliš jednoduché, vězte, že stačí ponořit se do Čapka. "Tedy náruživě a úsilovně chce, to se rozumí samo sebou: chce jenom sejmout chvojí a odkrýt kytky, rýt, mrvit, rigolovat, kopat, přerývat, kypřit, hrabat, rovnat, zalévat, množit, řízky dělat, ořezávat, sázet, přesazovat, přivazovat, kropit, přihnojovat, plet, doplňovat, vysévat, čistit, ostřihovat, zahánět vrabce a kosy, čichat k půdě, vyhrabávat prstem klíčky, jásat nad kvetoucími sněženkami, stírat si pot, narovnávat v kříži, jíst jako vlk a pít jako duha, chodit do postele s rýčem a vstávat se skřivánkem, velebit slunce a nebeskou vlažičku, ohmatávat tvrdé pupence, vypěstovat si první jarní mozoly a puchýře a vůbec široce, jarně a kypře po zahradnicku žít."
Jak já jej (to dílo) miluji! :)

Metráček: (I.-II) Metráček: (I.-II) Stanislav Rudolf

Četba pro pubertální holku jak vyšitá! :)

Děvče pro Oklahomu Děvče pro Oklahomu Mirko Pašek

Četla jsem v nějakých 11-12 letech a tou dobou se mi moc líbila. V nabídce tehdejších knih pro děti obstála.

15.11.2017 4 z 5

Herbář léčivých rostlin, 7. díl - Receptář Herbář léčivých rostlin, 7. díl - Receptář Jiří Janča

Jako všechny díly této série je nejkompletnějším dílem současné české bylinářské školy.

15.11.2017 5 z 5

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

Knihu je poutavá, tématicky dobře poskládaná. Přestože ne vždy s názory dr. Honzáka zcela souhlasím, skláním se před jeho životní a profesionální zkušeností a obrovským rozhledem. Ke knize se budu vracet a již nyní, kdy můj dojem z knihy ještě tzv. neuzrál, bych našla pasáže vhodné k citaci. Děkuji, skvělé!

04.03.2019 5 z 5

Vegetariánská kuchařka Vegetariánská kuchařka Karel Červený

Jedna z prvních kuchařek tohoto druhu, co mi přišla do ruky. Udala mi směr a do dnešního dne je v ní mnoho zajímavých receptů k využití.