Agi Agi komentáře u knih

Knihy na dračku Knihy na dračku Ladislav Švihran

Kniha objasňuje pozadie vzniku diel niektorých známych autorov - bratov Grimmovcov, M. Twaina, Ch. Dickensa, J. Haška, B. Němcovej, K. Jarunkovej, J. Verna, P. Dobšinského, D. Defoea... Zaujímavé trebárs je, že pôvodné, prvé vydania verneoviek boli podstatne viac technicky prepracované - autor však na nátlak nakladateľov musel postupne veľa technických detailov vypustiť, pretože sa jeho diela "potápali pod ťažkým nákladom poznatkov."

29.02.2012 4 z 5

Sheila Levinová zemřela a žije v New Yorku Sheila Levinová zemřela a žije v New Yorku Gail Parent

Sheila Levinová sa vo veku 31 rokov rozhodla zabiť, keďže nedokázala splniť očakávania svojich najbližších a vydať sa. Príjemné oddychové čítanie - najvtipnejšie sú prvé kapitoly a záver knihy, v strede ma skuhravý podtón textu trocha nudil.

"Snažila som sa. Naozaj som sa snažila vydať sa a mať francúzsku posteľ, zlatožlté uteráky a strieborné príbory pre dvanásť osôb. Snažila som sa dlhé roky a čo z toho mám? Starú posteľ z domova, deravé uteráky, pretože slobodné dievčatá si kupujú namiesto uterákov blúzy, a štyri vidličky. Tri som ukradla matke a tú štvrtú u Sardiho."

28.02.2012 4 z 5

Život v mínuse Život v mínuse Avis Cardella

Mdlý, vyextrahovaný odvar shopaholičky Becky od Sophie Kinselly.

28.02.2012 2 z 5

Vůně chleba Vůně chleba Judith Ryan Hendricks

Román o mladej, tuctovej Američanke, ktorú opustil manžel a tak sa pokúša uživiť ako pekárka. Vcelku príjemný kontrast k početným románom o úspešných a atraktívnych Američankách, ktoré riešia výlučne problémy s "pánom Božským" a prízemné existenčné starosti sa ich nikdy netýkali. Príbeh sa číta fajn - je ako vľúdne pohladenie zamúčenými rukami a ako bonus je do textu zakomponovaných niekoľko skvelých cukrárskych receptov.

27.02.2012 4 z 5

Nejdřív pomsta, potom zábava Nejdřív pomsta, potom zábava Eva Heller

Počuli ste už o povolaní "Imitátorka nákupov v obchodnom dome " ? Nie ? Je to povolanie hlavnej hrdinky tohto románu / pred nerozhodnutými zákazníkmi predstiera, že o tovar, ktorého kúpu zvažujú, má eminentný záujem ona sama - čo váhavcov zvyčajne podnieti k tomu, aby tovar rýchlo uchmatli a utekali s ním k pokladni / , okrem tejto práce má však toho oveľa viac - naplánovala si tvrdú pomstu svojmu bývalému partnerovi, ktorý ju opustil kvôli bohatšej partii. Prvotný plachý a improvizovaný pokus dômyselne vycizelovala do sofistikovaného a rafinovaného revanšu.

Príjemne odľahčený príbeh má síce logicky predvídateľný záver a samozrejme končí hrdinkiným zadosťučinením - určite však patrí medzi lepšie ženské romány s inteligentným humorom.

23.02.2012 4 z 5

Dohodíte mi dobrého doktora? Dohodíte mi dobrého doktora? Nicole de Buron

Nenáročné, úsmevné rozprávanie o autorkinom putovaní po parížskych nemocniciach.

22.02.2012 3 z 5

Syn zabijaka Syn zabijaka Thomas Perry

Argumentačne nedotiahnuté rozprávanie o nájomnom vrahovi s pestrou minulosťou. Príbeh, v ktorom sa protivníci likvidujú rovnako odosobnene a mechanicky, ako sa šnurujú topánky.

21.02.2012 2 z 5

Sakra, chlapi, proč mě nechcete? Sakra, chlapi, proč mě nechcete? India Knight

Rozvláčne rozprávanie plné klišé a sileného vtipkovania o hľadaní partnera a o tom, že to, čo hľadáme, môže byť niekedy priamo pod nosom.

21.02.2012 2 z 5

Sára Thorntonová - žena, která zabila... Sára Thorntonová - žena, která zabila... Jennifer Nadel

Zdokumentovanie jedného z najkontroverznejších súdnych prípadov v UK zo začiatku 90. rokov. Sara Thornton zavraždila v afekte svojho tyranského manžela - alkoholika, avšak súčasne bola obvinená, že ho k agresii provokovala svojim ľahtikárskym a výstredným správaním a konfliktnou povahou.

Bola odsúdená na doživotie a posledná tretina knihy sa venuje možnostiam jej odvolania, snahám o zrevidovanie trestného práva a pomerom v britských väzniciach.

15.01.2012 2 z 5

Naháč Naháč David Sedaris

David Sedaris si uťahuje. So štipľavou sebairóniou rozpráva o svojich nervových tikoch, paranoidných obavách i obsesiách z detstva, uštipačne si doberá svojich rodičov, piatich súrodencov aj svojráznu grécku starú mamu, s výsmešným cynizmom spomína na svoju kvadruplegickú spolubývajúcu zo školy, na spolupracovníkov aj známych z nudistickej komunity.

Jeho humor je neláskavý. Je príliš úderný, chvíľami až kruto neľútostný. Jeho búšivé šľahy sťahujú z kože nánosy zhýčkanej civilizácie a obnažujú človečiu podstatu až na dreň. Mix Saroyana, Kerouaca a Dahla v drsnejšej verzii.

Zhruba v polovici knihy Sedaris zmiernil svoj britký tón /chvíľami sa stáva až altruistom/, mňa akosi prešlo uvažovanie o tom, či štýl jeho písania je spôsobený demonštráciou nezrelej pohŕdavosti, pobaveným nadhľadom človeka odsudzujúceho spoločenské konvencie aleho vzdorovitým nihilistickým pózerstvom a s chuťou som si poviedky užívala.

13.01.2012 4 z 5

Konec všedních dní Konec všedních dní Isla Dewar

Rozprávanie o rozvedenej štyridsiatničke, ktorá sa borí s výchovou troch detí, s frustráciami z minulosti, s nedostatkom peňazí a s pocitom márnosti pri upratovaní cudzích domácnosti. Plnokrvný román o tom, ako sa v obyčajnom živote prelína skepsa s nádejou.

12.01.2012 4 z 5

Deník těhotného muže Deník těhotného muže Andrew Cullen

Autor s ustarostenou, pedantnou popisnosťou rozpráva o tehotenstve a pôrode svojej partnerky. Chvíľami milé, avšak občas ma napadlo, či sa Kate necítila viac ako pozorovací objekt než jeho partnerka. Plusom knihy sú pomerne neznáme informácie o prenatálnej diagnostike.

10.01.2012 4 z 5

Co tě nezabije... Co tě nezabije... Alison Craig

Príbeh mladej rozhlasovej redaktorky, ktorá musela kvôli neplánovanému tehotenstvu poodsunúť svoju kariéru. Sporadicky to v texte zaiskrí vtipom, no vonkoncom to nie je taký zábavný ohňostroj, aký by sa dal čakať podľa anotácií.

10.01.2012 3 z 5

Prvý hrob napravo Prvý hrob napravo Darynda Jones

Neviem, čo bolo pôvodným zámerom autorky - možno sa nevedela rozhodnúť medzi sci-fi, ľúbostným románom, horrorom a detektívkou - a tak to oduševnene všetko "naplácala" do jednej formy a výsledkom je zmätený milostný krimithriller s dokonalou hlavnou hrdinkou s cháronovskými nadprirodzenými schopnosťami, chaotický dej a zhluk nepresvedčivých postáv, ktorých tam zakomponovala priveľa.

29.12.2011 2 z 5

Módní salon Babylon aneb Nechcete raději nakupovat konfekci? Módní salon Babylon aneb Nechcete raději nakupovat konfekci? Imogen Edwards Jones

Profesný román na slušnej úrovni. Je zrejmé, že autorka "nevarila z vody", ale zákulisie módneho biznisu si do detailov naštudovala a sprostredkovala pobavené nahliadnutie do mikrosveta, v ktorom sa recenziám módnych prehliadok, outfitu, coolovým vychytávkam, trendy imidžu a podobným efemérnym záležitostiam prisudzuje hysterická dôležitosť.

28.12.2011 3 z 5

Učiteľka nad zlato Učiteľka nad zlato Anisha Lakhani

Súčasný Manhattan, exkluzívna škola pre prominentnú, zväčša židovskú mládež a mladá učiteľka angličtiny, ktorej praktická realita života rýchlo zmietla prvotné nadšenie z vyučovania aj idealistické predsavzatia. Číta sa veľmi dobre, štylisticky dosť pripomína prvotinu Nicole Krauss - Denník pestúnky, avšak dej je hutnejší.

Škoda, že autorka si neodpustila /lacné/ morálne precitnutie hrdinky v závere diela. Ušľachtilosť zvíťazila, avšak pôsobí ako primalá záplata na veľkej diere.

06.12.2011 3 z 5

Vražda jako společenská událost Vražda jako společenská událost Dušan Taragel

Výborná crazy paródia na škrobené lexikony spoločenského styku.

30.11.2011 5 z 5

Mosadz je pasca Mosadz je pasca Ellery Queen

Poctivá, klasická detektívka s dôsledne vykonštruovanou zápletkou, pútavým dejom /rozpadajúci sa zámoček a jeho staručký majiteľ s bizarným sluhom verzus šesť nedočkavých dedičov/, gradujúcim napätím a tradičným, logicky zdôvodňovaným vyšetrovaním, pri ktorom je prácne vylučovaná jedna hypotéza za druhou.

30.11.2011 4 z 5

Pravidla žalu Pravidla žalu Lolly Winston

Citlivo vykreslený príbeh čerstvo ovdovenej mladej ženy, ktorá sa snaží vyhrabať z depresií a nanovo si ako-tak poskladať svoj svet.

"Zvláštna vec na úplnom dne je to, že sa pod ním otvára ďalší priestor. Vravíte si: Teraz som úplne na dne. Odteraz je všetko už len
smerom nahor! Potom ale zistíte, že eskalátor ide ešte o jedno podlažie nižšie, do suterénu s odpadkami."

15.11.2011 4 z 5

Tajomstvo Sloveniek Tajomstvo Sloveniek Oľga Feldeková

Nezáväzné, žoviálne, spoločenské žvatlanie.

18.10.2011 2 z 5