Knihy na dračku

Knihy na dračku https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112484/bmid_knihy-na-dracku-FxK-112484.jpg 4 5 2

Ako sa zrodili najčítanejšie knihy dejín? Čomu vďačia tieto diela za úspech? Aké osudy prežívali ich autori? Čo spôsobuje, že niektorá postava prežije svojho tvorcu a iné, na pohľad rovnako zaujímavé postavy zakrátko miznú v nenávratne? Na tieto otázky sa pokúsi nájsť odpovede táto kniha.

Starmoon
19.02.2022 5 z 5

Skvelé dielko. Svieže a pútavé, nabité informáciami, no vo veľmi prístupnej a „čítavej“ forme. Švihranov štýl mi občas evokoval publicistické žánre (medzititulky, schopnosť skratky, reportážna pútavosť...), čo v tomto prípade hodnotím kladne. Pri väčšine kapitoliek (osviežujúco krátkych, a predsa informačne hutných), som mala chuť pustiť sa do knihy, o ktorej som práve (do)čítala, tak pútavo o nich autor referoval. A veľmi ma prekvapilo, kto je (alebo teda v čase vzniku tejto knihy bol) najprekladanejšia slovenská autorka. Fakt zaujímavé.

Agi
29.02.2012 4 z 5

Kniha objasňuje pozadie vzniku diel niektorých známych autorov - bratov Grimmovcov, M. Twaina, Ch. Dickensa, J. Haška, B. Němcovej, K. Jarunkovej, J. Verna, P. Dobšinského, D. Defoea... Zaujímavé trebárs je, že pôvodné, prvé vydania verneoviek boli podstatne viac technicky prepracované - autor však na nátlak nakladateľov musel postupne veľa technických detailov vypustiť, pretože sa jeho diela "potápali pod ťažkým nákladom poznatkov."

Ladislav Švihran
slovenská, 1931 - 2022
2012  90%Jagellonci ve městě stříbra
1988  89%Naj, naj, naj...
1983  95%Náš priateľ Jules
2002  90%Majstri ducha
1995  88%Knihy na dračku

Kniha Knihy na dračku je v