Afilada Afilada komentáře u knih

Já jsem oves Já jsem oves Madla Vaculíková

Paní Vaculíková byla moudrá žena a pan Kosatík to dokázal skutečně dobře literárně ztvárnit.
Pohled ženy, která byla celý život (zdánlivě) v pozadí. Bez její moudrosti/laskavosti by Vaculík nebyl Vaculíkem
Doporučuji.

14.10.2020 5 z 5

Případ nevěrné Kláry Případ nevěrné Kláry Michal Viewegh

Viewegh v jeho nejlepších autorských letech, čtivé, svěží, se znalostí reality. Samozřejmě to není žádný Shakespeare, když knihu dočtete, tak po 10ti letech skoro nevíte, o čem byla.

13.10.2020 4 z 5

Intimní schránka Sabriny Black Intimní schránka Sabriny Black Emil Hakl (p)

Hakl se umí zcela zcela trefit do duševního rozpoložení svých postav. Přesné zasazení do místa a času, jeden by skoro řekl, že jde o (dílčí) autobiografii.

12.10.2020 5 z 5

Praha, město věží Praha, město věží Jiří Suchý

Suchý - Šlitr, to nemá chybu.

12.10.2020 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Karel Čapek předstihl svoji dobu, mloci, to nejsou jen němečtí fašisté, ale třeba i čínští komunisté.............
Je mi líto, že nedostal Nobelovku.

07.10.2020 5 z 5

Román pro muže Román pro muže Michal Viewegh

Viewegh umí výborně psát, ale je to bohužel postupně slabší a slabší. Začínají mu chybět témata.

07.10.2020 3 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Neskutečné, úžasné dílo, zaslouží si více hvězdiček, než je možné dát.
Autor píše bezchybně, velmi dobře, ale téma je řádově ještě mnohem výš, v rovině smyslu lidské existence a samotného bytí. Přitom je to skutečný čtivý příběh, který úžasně dokresluje naši minulost i současnost !!! Vřele doporučuji !!!

07.10.2020 5 z 5

Cesta na Antarktidu Cesta na Antarktidu Barbora Knappová

Pro zájemce o Antarktidu je určitě dobrý i dětský pohled.

07.10.2020 4 z 5

Je hlína k snědku? Je hlína k snědku? Jakuba Katalpa (p)

Podle mne je autorka nezralá, snaží se být 100% otevřená, ale je to nečtivé, málo uvěřitelné, místo vzrušení převažuje výsledný dojem - nuda.

07.10.2020 1 z 5

El Americano El Americano Aran Shetterly

Pozor: William Morgan není nijak kontroverzní !!!
Tohle by měla být povinná četba pro poblouzněné "levicové" revolucionáře.
Příběh Američana, který se přidal k povstalcům proti Batistovi na Kubě, získal tam postupně větší vojenskou moc, než měl Castro (!).
Ale El Americano poté, co východňár Castro revoluci ukradl havanským "Havlům", postupně upadl v nemilost a byl nakonec Castrovou tajnou policií v Havaně zavražděn, byl to totiž demokrat.
Jeho lidé po jeho smrti kladli diktatuře ozbrojený odpor až do r. 1965, kdy byli definitivně rozprášení (pohoří Escambray).
Zajímavostí je, že El Americano (William Morgan) byl zavražděn v domě, kde je dnes velvyslanectví Slovenska, dříve Československa.
Dnes je El Americano kubánským režimem zcela vymazán z historie, rozhodně to není tak, že si o něm Kubánci mohou udělat své názory.
ps - kniha je doplněna několika zajímavými fotografiemi.

06.10.2020 5 z 5

Život sira Alexandra Fleminga Život sira Alexandra Fleminga André Maurois

Alespoň jednou v životě stojí za přečtení, obzory lidského vědění, týmová vědecká práce, morálka, úloha jedince ve společnosti.

06.10.2020 4 z 5

Michaela Michaela Miloš Urban

Přes velké očekávání považuji tuto útlou knihu spíše za cvičnou, pan Urban napsal lepší věci. Děj je příliš přímočarý. Na přebalu píší, že jde o horotiku, tak snad ano.

05.10.2020 3 z 5

Amarcord Amarcord Federico Fellini

Neskutečná klasika, ale filmovou magii lze jen dost těžko přenést do knihy, mnoho výraziva se ztrácí. Nelze tedy dát plný počet bodů, byť Fellini si zaslouží absolutorium.

05.10.2020 4 z 5

Sbohem a šáteček Sbohem a šáteček Vítězslav Nezval

Nezvala máme rádi, je skvělý. Je pozoruhodné, že do něj nekopeme, dnes je to móda kopat do (ex)členů KSČ a to zcela bez ohledu na to, co kdo umí/dokázal.

Zakázané květiny Zakázané květiny Nancy Friday

Trochu moc autooslavné dílo, Nancy Friday dělá reklamu sama sobě prostřednictvím sexuálních fantazií svých čtenářek.

05.10.2020 3 z 5

Sexuální nocturno Sexuální nocturno Vítězslav Nezval

Probuzený a posléze dospívající Nezval. Mimo nového úhlu pohledu na Nezvala zde čtenář najde i krásné ilustrace od Štýrského.

05.10.2020 5 z 5

Technologie dubnového večera / Příběh o baziliškovi Technologie dubnového večera / Příběh o baziliškovi Václav Kahuda (p)

Není to zrovna literatura pro každého, styl je velmi syrový, znalý skutečnosti i poezie, kterou podává slovníkem dlaždiče s vysokou školou.

Anti-Justina Anti-Justina Nicolas-Edme Réstif de la Bretonne

Nedočteno. Chybí jakákoliv erotika, zápletka, katarze. Příšerný jazyk. Trapné dílko.

05.10.2020 odpad!

Sex bez zábran – Erotické představy ve věku internetu Sex bez zábran – Erotické představy ve věku internetu Nancy Friday

Člověk si uvědomí, že erotické fantazie jsou v životě lidském běžnou věcí a že mohou mít velmi rozličné podoby.

05.10.2020 4 z 5

Hrad oběti Hrad oběti Bernard Noël