Aeon Aeon komentáře u knih

Úzkostný pacient Úzkostný pacient Radkin Honzák

odborny titul, cakal som, ze to bude skor opis skusenosti s pacientami na oddeleni psychiatrie ale drviva vacsina je defacto akademicky pisana literatura na temu neuroz, ich jednotlive druhy, metodiky liecby (cez psychoterapiu a psychofarmaka). pre uplneho laika, si myslim, je tento titul tazka literatura na pochopenie. ale urcite odporucam, velmi kvalitny pocin od Dr. Honzaka :) samozrejme, vyskytuju sa aj pripady z praxe, osobne som pri niektorych chytal amoky smiechu :))

29.09.2020 4 z 5

Kosmická hra Kosmická hra Stanislav Grof

defacto vysledky takmer 50 rokov vyskumu S. Grofa v oblasti transpersonalnej psychologie a potreby realizovat ludsky potencial v plnej miere. kriticke ponimanie materializmu zapadnej civilizacie vs. "primitivne" myslenie starovekych narodov. otvara to dvere k vnimaniu suvislosti, preco sa ludia spravaju tak, ako sa spravaju a preco sme taki, aki sme

26.09.2020 5 z 5

Moderní výzkum vědomí a chápání umění - Vizionářský svět H. R. Gigera Moderní výzkum vědomí a chápání umění - Vizionářský svět H. R. Gigera Stanislav Grof

kniha je skor extrakt obrazkov k teme holotropnych stavov vedomia a Gigerova tvorba + popis co jednotlive obrazy zhruba znamenaju. je v nej popisany zmysel holotropnecho vnimania a stav psyche ci uz v perinatalnom obdobi zivota. urcite zaujimave citanie

26.09.2020 3 z 5

Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov Dušan Taragel

tato kniha v detstve dotvarala moju obrazotvornost a aj vdaka nej som asi najvacsie weirdo ake pod slnkom aktualne existuje :) tie obrazky boli uzasne spooky a morbidne. aj ten obsah jednotlivych rozpravok :) no proste skvostna knizka :)

16.05.2020 5 z 5

Staroveké civilizácie: Chetiti a Peržania Staroveké civilizácie: Chetiti a Peržania Pavol Valachovič

vyrez urciteho casoveho obdobia vzniku starovekych risi chetitov a perzanov (s dorazom na achajmenovcov), dobry titul, podrobny rozpis udalosti, jednotlivych kralov, nabozenstva.

11.05.2020 3 z 5

Mojžiš a monoteizmus Mojžiš a monoteizmus Sigmund Freud

zaujimavy pocin. toto je zakladna literatura pre psychologiu nabozenstva. nahlad do podstaty judaizmu, mozno mierne "nevedecky" ponaty pohlad na vec ale dokaze to otvorit ine uhly pohladu.

10.05.2020

Duchovní prameny života: Stvoření světa ve starých mýtech a náboženstvích Duchovní prameny života: Stvoření světa ve starých mýtech a náboženstvích * antologie

skvely titul. je obsiahly, tazko sa da precitat ako jednorazova kniha ale po castiach je to vyborne

01.05.2020

O smrti O smrti Arthur Schopenhauer

vola ako vec o sebe a esencia, kt. je oslobodena od casu a priestoru vs. poznavanie a intelekt ako "produkt" tejto vole, ktora zanika smrtou. to dana vola sa boji smrti, je to ako eros s jeho pozitkami a hedonizmom tak silno sa viazuc na tien svojho verneho dvojnika - Ja a jeho ega. znova sa dostavame k subjektu proti objektu. presiaknute vplyvom vychodnej filozofie, ktora na autora utocila v plnej miere a poskytla mu iny pohlad na vec

01.05.2020 4 z 5

O otroctví a svobodě člověka O otroctví a svobodě člověka Nikolaj Alexandrovič Berďajev

subjekt vs objekt. to je nosna idea presiaknuta tazkym filozofickym gnosticizmom a prekonanie okov ktore nas tahaju od vecnosti a od B-ha. v uzadi myslienok mozno citit "buddhisticky" pristup ale to je asi len moj subjektivny pocit ktory asi zrkadlim pri citani existencializmu a personalizmu. berdajev sa dotyka myslienok predoslych filozofov (kant, hegel, kierkegaard, schopenhauer, gercen a mnoho dalsich) na ktorych sa odvolava a ktorych aj komentuje. nezabuda na kritiku krestanstva ktore vlastne nie je krestanstvom ale socialnou instituciou a poukazuje na ich skutocnu subjektivnu podstatu

30.04.2020 5 z 5

Úvod do filosofie: Dvanáct rozhlasových přednášek Úvod do filosofie: Dvanáct rozhlasových přednášek Karl Jaspers

precital som za styri dni. velmi dobry titul.

18.04.2020

Sofiin svet Sofiin svet Jostein Gaarder

dostal som tuto knihu darom, som velky fanusik filozofie ale tato kniha mi jednoducho nesadla. nemam rad rozpravky a ta forma ma odradila, nedokazal som ju docitat. skoncil som dakde v stvrtine a radsej som sa vrhol na "suchu" filozofiu, v tej som viac ako vo vode

18.04.2020

Genezis Genezis kolektiv autorů

odborny titul, kladie doraz na podrobny opis prvej knihy tory, vysvetluje jednotlive vety v texte, ich detaily vyznam s pohladom na nabozenstvo a jazyk. tazka kniha, odporucam skor pre niekoho, kto sa uz akotak vyzna v problematike

11.04.2020

Gnóze: Podstata a dějiny náboženského směru pozdní antiky Gnóze: Podstata a dějiny náboženského směru pozdní antiky Kurt Rudolph

alfaomega vedeckeho skumania gnosticizmu. tato kniha je pre mna jadro, ktore pomaha pri skumani problematiky. je napisana tak aby jej aj laik porozumel ale uzil si to aj clovek s pokrocilymi znalostami v oblasti

11.04.2020

Já a Ty Já a Ty Martin Buber

tato kniha je skvost. cital som ju + filozoficky rozoberal s kolegami na katedre filozofie v bratislave. je to velmi zaujimave citanie pre hlbsie porozumenie buberovej dialogickej filozofie odporucam

Náboženské tradice Asie 1 Náboženské tradice Asie 1 Karel Werner

odborny titul od dr. wernera. komplexny nahlad na indicke a buddhisticke nabozenstva.

Devět bran Devět bran Jiří Langer

velka podobnost s m. buberom ale pre cloveka ako mna ktory oblubuje zidovsku filozofiu medzi ludovymi vrstvami chasidov ako stvorene. pre hlbsie zamyslenie sa nad zivotom a jeho tragikomikou

Židovská mystika Židovská mystika Vladimír Sadek

tato utla knizocka je pre mna fenomen. je to opatovne zaklad a extrahovane z extrahovaneho ale podstatne body su dostatocne vysvetlene pre vhlad do temy zidovskeho mysticizmu

Dějiny židovského národa Dějiny židovského národa Paul Johnson

pre komplexnejsi prehlad celych dejin naroda hebrejskeho odporucam. vie sa clovek odrazit potom po vytvorenej linii do obdobi ktoreho ho zaujimaju do vacsej miery - nutny je zaklad a schopnost vidiet suvislosti a komplexnost v geo-socio-politicko-nabozenskej urovni

Píseň o perle Píseň o perle Petr Pokorný

fajn spracovany titul, objasnenie vzniku gnosticizmu ako fenomenu neskorej antiky, velmi fajn su originaly textov od roznych gnostickych skol. pre hlbsie skumanie gnozy vyborne

24.11.2019 4 z 5

Pramene a zmysel ruského komunizmu Pramene a zmysel ruského komunizmu Nikolaj Alexandrovič Berďajev

v skratke vsetko o pozadi vzniku komunizmu ako takeho, jeho vazby na marxa/engels, panslavianstvo a "proeuropsku" liniu aristokracie, jednotlive zvucne mena pred erou vzniku lenina a jeho leninsko-marxistickej filozofie. odporucam vrelo