Achillesaželva Achillesaželva komentáře u knih

In sinu Jesu In sinu Jesu Benediktin

Tato kniha je nádherná!! Neznám nikoho, kdo by z ní nebyl nadšený. Autor si přeje zůstat v anonymitě, v předmluvě vysvětluje, jak tato kniha vznikala - jedná se o specifický druh duchovní inspirace (ne přímo soukromé zjevení), kdy autor vnímá vnuknutí myšlenek a slov, které začal zapisovat a postupně vzniklo toto dílko. Pasáže, které vnímal jako čistě své vlastní úvahy, jsou graficky odlišné od těch přímých inspiraci, což jsem velmi ocenila. Kniha je vlastně vnitřní dialog benediktina s Ježíšem, který ho vede především k hlubšímu prožívání adorace Nejsvětější svátosti oltářní, ale také hlubokému prožívání kněžství a vlastního mystického života vůbec. Kniha je velmi čtivá, až dětsky jednoduchá, vhodná jak pro úplné začátečníky v duchovním životě, tak pro pokročilé - kněze, zasvěcené osoby.
Rozhodně doporučuji!!

29.02.2024 5 z 5

YOUCAT - Katechismus katolické církve pro mladé YOUCAT - Katechismus katolické církve pro mladé kolektiv autorů

V době, kdy se mi to dostalo do ruky, jsem již byla zaměřená na hlubší studium teologie. A protože jsem tím pádem nebyla cílová skupina tohoto počinu, tak za sebe hodnotím pozitivně nejvíce dvě věci: nápad (že toto vůbec vzniklo) a grafické zpracování!!! Perfektní je, že hledáme způsoby, jak doktrínu předat mladým (a nejen jim) a též je opravdu osvěžující, že je kniha prostě pěkně udělaná!

29.02.2024 4 z 5

Katolická církev v České republice Katolická církev v České republice Česká biskupská konference

Informací tak málo...a papíru tak mnoho.. Myslím, že i tento "žánr", ač je to tedy jen přehled, by se dal pojmout o něco lépe.

29.02.2024 2 z 5

REÁLIE rusky mluvících zemí REÁLIE rusky mluvících zemí Andrej Fozikoš

Pěkná publikace, měla jsem jí jako studentka ráda, ruština na úrovni SŠ. Informace nejdou nijak do hloubky, je to spíše jen přehled. Fotografie knihu obohatily. Svůj účel určitě splnila. S přibývajícími léty by však potřebovala aktualizaci.

29.02.2024 4 z 5

Vaříme i bez zkušeností Vaříme i bez zkušeností Elena Paulenová

Bez této knihy bych zřejmě zemřela smrtí z čínských polévek, baget a špaget s kečupem. Ale nestalo se! Spolubydlící na VŠ měla se mnou soucit, tuhle knihu mi koupila a musím říct, že jí mám v kuchyni dodnes a vděčím ji za to, že jsem důstojným způsobem vykročila do dospělosti ;-)
Ale vážně: kdo se vaření bojí a je totální začátečník, může knize důvěřovat!

Vrchol úcty k Srdci Ježíšovu Vrchol úcty k Srdci Ježíšovu Max Schmid

Toto je kniha, která geniálním způsobem systematicky a přehledně uvádí do tématu Ježíšova Srdce. Důvody úcty, její projevy, úskalí... Praktické rady pro začátečníky i pokročilé v duchovním životě. Pro autora je příznačné, že v přehledných bodech rozlišuje například dosažené stupně obětního ducha. Čili, parafrázuji: 1) přijímat trpělivě, co život přináší, 2) konat dobrovolně "něco navíc" - modlitby, askeze 3) prosit o utrpení a kříž jako zadostiučinění Ježíšovu Srdci. Přičemž autor krásně vysvětluje, kdo kam spadá, kdo si co může a nemůže dovolit a dává tak perfektní příručku a jasnou odpověď na tázání tolika křesťanů, kteří v moderních náboženských knihách často nacházejí jen jakési rozmydlené tlachání, a přitom duchovní život má své jasné zákonitosti a pravidla. Pro zajímavost uvedu, že jsem v korespondenci bp. Hloucha a Anny Zelíkové (Vše je mi darem - viz můj komentář na DK) našla formulaci: "Potvrzuji, že máte se s.Ludmilou obě třetí stupeň obětního ducha". Tak hned je jasné, o čem hovoří.
Jako doplňující literaturu podobného charakteru mohu doporučit také Oportet Illum Regnare (také zde na DK). Velmi obě knihy doporučuji!!

Musí totiž kralovat Musí totiž kralovat Mikuláš Levý

Sbírka asketicko-pastorálních úvah o Božském Srdci Páně. Autor si přál zůstat v anonymitě. Absolutní skvost, toto dílo!! Znám svědectví kněží i laiků, jež tato knížka životně nasměrovala a uvedla do tématu Ježíšova Srdce. Sama mezi ně patřím, knize vděčím za mnoho, je to přímo klenot. Pro generaci, která již bohužel neprošla klasickým gymnaziálním vzděláním (latina, řečtina) je obtížnější prokousávat se četnými biblickými citáty, které jsou výlučně v latině. Některé člověk notoricky zná, jiné si domyslí, ale z velké části je to problém a člověk musí prostě dohledávat.. V této knize není zbytečné ani jedno slovo, přeskakovat se vlastně ani nedá, protože je to prošpikované citáty, takže trpělivost nutná. Ale znovu opakuji, je to přímo diamant! Jako doplňující četbu pak doporučuji M.Schmidt: Vrchol úcty k Srdci Ježíšovu.

Posel božské lásky Posel božské lásky Gertruda z Helfty

Čtu to znova po 10 letech a nemohu skrývat nadšení!! Dnes to čtu naprosto jinou optikou, než prvně. Je to jednak kvůli větší životní, ale zejména duchovní zkušenosti. Vztah se postupně léty ověřuje, prověřuje a pročišťuje. Posun je ale i v tom, že se člověk neustále vzdělává a k tomu, aby mohl lépe rozumět mystice tohoto "kalibru", je to téměř nezbytné. Velikou pomoc jsem nalezla v poměrně nedávno (2020) vydané knize Blahoslavenství teoložky Luisy Karczubové. Podobnost symbolického jazyka je tak velká, že bych skoro řekla, že kdo má zájem pochopit Gertrudu, měl by současně sáhnout také po knize Blahoslavenství - bude mu perfektním průvodcem a objasní dosti "polopatě" mnoho symbolů (barvy, vůně, pláště, drahé kameny...atd), které Gertruda běžně používá. Určitě vřele doporučuji oba zmíněné tituly. Je to přímo nádhera!!

27.02.2024 5 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Nejvíce se ztotožňuji s komentářem od @Dámaskloboukem. Řekla bych, že je to přeceňované dílko. Verše jistě pěkné, Nezval uměl, ale obsah...?? Ničím jsem se neobohatila, prostě jen plytký příběh bez hlubšího přesahu. Takové tlachání dohromady vlastně o ničem.

27.02.2024 3 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Prestupljenie i nakazanie..
Dostojevskij byl génius a jeho knihy jsou mnohem více, než jen pouhé romány. V jeho postavách je ukrytý nejhlubší smysl jejich tázání, neklidů, tragických rozhodnutí (jako zde Raskolnikov) a autor dokáže vystihnout právě onen zápas, když jeho hrdinové vlastně teprve poznávají sebe sama, uvědomují si následky svých činů.. V Dostojevského dílech nejsou klišé, ani prvoplánová a plytká rozuzlení...to je na něm tak obdivuhodné! Kdo ze spisovatelů toto dokáže?!
Připadám si vlastně nepatřičně: kdo jsem já, abych komentovala takového velikána. Každý, ať si udělá názor sám, doporučuji rozhodně!

Úvod do Starého zákona Úvod do Starého zákona Alfred Läpple

Velmi pěkná kniha. Jistě určená především pro studenty teologie, avšak také běžný člověk s hlubším zájmem o biblickou vědu, konkrétně Starý Zákon, židovské tradice, historický kontext atd. si knihu přečte s nemalým užitkem. Velmi bych doporučila k četbě Bible jako rozšiřující literaturu. Samozřejmě, že historicko-kritická metoda při hledání Jediného Slova (Logos) nestačí, ale může být velmi pomocná.

Černý rytíř Černý rytíř Curzia Ferrari

Četla jsem knihu hned, když vyšla, čili v roce 2003, a to mi bylo patnáct let. Zamilovala jsem si Ignáce díky této knize a byla to právě ona, která mě inspirovala, abych psala později ještě na ZŠ a pak i na gymnáziu různé seminární práce a projekty právě o Ignácově světecké osobnosti. Bylo to období po mé konverzi, je pravda, že jsem doslova hltala vše, co souviselo s vírou a též se.mi zdá, že jsem měla křesťanské literatury pomálu. Po těch letech těžko říct, co bylo rozhodující, zda spíše kvalita knihy či spíše můj zápal a nadšení... Jisté však je, že pokud mi kniha utkvěla tak silně v paměti, špatná být nemohla.

Do akce jde Titus! Do akce jde Titus! Jozef Luscoň

Souhlasím s pozitivními komentáři, je to mezigenerační dílko, hodí se k rodinnému čtení. Jednoduchý, ale jadrný a věcný styl, nic nasládlého, přitom velká laskavost. Osobnost Tita Zemana stojí za to poznat a toto je pro začátek dobrá volba!

21.02.2024 5 z 5

Škola hry na kytaru pro začátečníky Škola hry na kytaru pro začátečníky Jiří Jirmal

Jirmal není určen pro nauku hry k táboráku, prosím!!! To je klasická hra na kytaru (myslí se tím klasická španělská kytara s nylonovými strunami!!), kde jsou popsány úplné základy včetně správného stříhání nehtů, stoličky pod levou nohu, názvy části kytary, hra v polohách atd. Hrála jsem z ní n ZUŠ, základy perfektně předala, přehledná, krásné etudy a od poloviny již poměrně vyšší náročnost. Ještě doplním, že je potřeba umět noty!! Zde nejsou tabulátory, nebo akordové značky jako v Já, písničce!
Kdo chce hrát u táboráku, musí jinam ;-)

Karpatské hry Karpatské hry Miloslav Nevrlý

Vzali jsme si to s sebou na vandr do rumunských Apusen s nejvyšším vrcholem Bihor. Čtrnáct dní v divoké přírodě, nesestupovali jsme do vesnic, stany i jídlo jsme měli na zádech...zhruba 20kg, tři kluci a tři holky. Studentská léta. Karpatské hry jsme četli večer na pokračování u ohně. Řekla bych, že to pochopí spíš ti, kdo mají blízko ke skautingu nebo jsou zvyklí na čundry bez hotelů a výhod. Knihu jsme občas brali jako recesi. Ale je to pěkné čtení!

21.02.2024 5 z 5

Totus Tuus - Sbírka mariánských modliteb Totus Tuus - Sbírka mariánských modliteb kolektiv autorů

Vypadá nenápadně, skoro by se řeklo: "dělaná na koleni", ale je to neskutečně zdařilá brožura a i po těch letech vzácná a ojedinělá! Byla doba, kdy jsem se bez ní v podstatě neobešla. Rytmus modlitby se v čase pochopitelně mění, nicméně tuto publikaci nedám z ruky. Jsou tam dnes i těžko dohledatelné modlitby, zasvěcení. No krása!

Dialogy karmelitek Dialogy karmelitek Georges Bernanos

Toto je nádherná kniha. Autor pochopil podstatu kontemplativní duše. Myslela jsem si, že je to nemožné...pro muže...ale přece! Cenné, hluboké, krásné!

Tomáš Špidlík dětem Tomáš Špidlík dětem neznámý - neuveden

Dalo by se říci: Tomáš Špidlík a děti dětem. Jedná se o brožuru obsahující důležité momenty kardinálova života zachycené kresbami dětí. Publikace je koncipována jako omalovánky a přináší pěkné podněty dětem, ale též například katechetům pro hodiny náboženství.

Magdaléna Magdaléna Maria Valtorta

V češtině to nemohu sehnat, ale dá se to stáhnout v angličtině jako pdf, Bohu díky!! Dá se dílo Marie Valtorty vůbec hodnotit? Pro mne je to tekoucí sladkost, láska a něha Božího Srdce. Postava Máří Magdalény je často vnímána jen skrze její hříšný život, ale ona byla ta, která stála pod křížem, svými slzami přivolala Ježíše u hrobu a též se stala apoštolkou apoštolů. Je to nádherné a u Marie Valtorty se prostě tají dech..
Podobně laskavý pohled na Ježíšův život skýtá jiné soukromé zjevení od Alana Amesa "Through the eyes of Jesus". Vyšlo to, myslím, ve slovenštině. To mi Valtoru velmi připomíná! Krása!!!

Modlitba před spaním Modlitba před spaním neznámý - neuveden

Vždycky jsem přemýšlela, proč vlastně kompletář takto samostatně vyšel. Pro koho je přesně určen? A pro jaké příležitosti? Vždyť kdo se breviář modlí povinně, stejně jej musel mít vždy celý s sebou... Na druhou stranu je sympatické vzít si do ruky na tuto krátkou modlitbu jen malý sešítek do ruky, místo celé bichle. Každopádně brožuru mám, stále více preferuji papír před aplikací (ale i ty jsou skvělé).