Achillesaželva Achillesaželva komentáře u knih

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Takže dvě hvězdy. Nebudu se zdlouhavě rozepisovat, zaznívá to zde opakovaně: nápad proplétání postav a příběhů je největší devíza této knihy.. Bohužel ale jediná. Zhruba od poloviny (i dřív) zjistíte, že všechny ženské postavy bez ohledu na to, zda je jim devět nebo devadesát, smýšlejí ve stejných zajetých kolejích... Jsou cynické, kritické, nešťastné, neúspěšně, podvádějíci nebo podváděné. Asi nejhorší bylo pro mne stále dokola se opakující schéma neustálého shazování všech a všeho (včetně sebe sama). Už jsem jim mohla postupně napovídat, co zase mají pomluvit. Nesnesitelné, se sebezáporem jsem to nakonec dočetla, ale...zanechalo to ve mně pachuť. Škoda, začalo to docela slibně!

14.03.2024 2 z 5

Písně z desek Jakub, Sedmikráska a František Písně z desek Jakub, Sedmikráska a František Jan Nedvěd

Taky se Vám zdá, že na tom vyrostla půlka republiky, a přitom komentář jen jeden a hodnocení pouze od 3 uživatelů DK? Nic lepšího, než co jsem napsala u Žalmana, nevymyslím. Tedy, já jsem folkem odkojená a i když je to dnes všechno už docela jinak, nemám důvod to popírat. Nedvědi tak naivní, až krásní. Někdy je dobře, mít odstup sám od sebe ;-)

Písně - Pavel Lohonka Žalman Písně - Pavel Lohonka Žalman Pavel Žalman Lohonka

Hráli jsme ty písničky na chatě u ohně, zpívali, věřili jsme těm slovům a já si dnes nechci hrát na to, že o tom nevím nebo že si to nepamatuji ... jen proto, že jsme s časem zjistili, jak moc je to naivní.

Koinonia Koinonia kolektiv autorů

Před cca 15-20 lety jsem si život bez tohoto zpěvníku dovedla jen těžko představit. Každé spolčo, každá mše někde na duchovní obnově, všechny farní akce, adorace, později chvály... pořád jsem coby kytaristka Koinonii tahala s sebou. Nejprve tu tenčí, fialovou, později i červenou s upgradem modernějších písní... Była přehledná a výběr písní zdařilý. Dnes už funguji v jiném módu, tak ani netuším, z čeho se hraje dnes...a co se vlastně hraje...ale je doba internetu, všechno jde dopředu. Každopádně díky za ty společně strávené roky!

Bůh nás zve Bůh nás zve Marie Mléčková

Na tehdejší dobu pěkné, po revoluci jsme dělali, co jsme mohli. Dnes už to bude zřejmě překonaná věc. Nicméně díky patří všem, kdo takové pomůcky připravovali i v nelehkých a často nevděčných podmínkách... (Bohužel jsme dlouho v církvi na domácím poli trpěli představou, že "Pán Bůh zaplať" je jediný způsob, jak vyrovnat cokoliv s kýmkoliv.) Ale to je pouze zobecňující příklad, mimo téma této učebnice...jen mě to tak samovolně napadlo.

14.03.2024 3 z 5

Misál na každý den liturgického roku Misál na každý den liturgického roku neznámý - neuveden

Nikde jsem nedohledala, kdo psal úvodní komentáře k biblickým textům, ale jsou geniální!!! Naprosto. Tento Misál je vynikající. Oceňuji též grafické zpracování. Mám porovnání s polským Misálem tohoto druhu a je to katastrofa. Mají velmi malá písmena, papír průsvitný, orientace není praktická. Máme skutečně velkou výhodou.

13.03.2024 5 z 5

Svatý Václav Svatý Václav Vratislav Vaníček

Velice krásná kniha!! Svatý Václav jistě v nebi poctěn. Doporučuji!

13.03.2024 5 z 5

Ignác z Loyoly: Mezi přáteli Ignác z Loyoly: Mezi přáteli Rocio Esteban

Pro nejmenší děti velice pěkně zpracované, zábavné i poučné. Dospělí se mohou spolu s dětmi bavit hledáním slepic. Tajemství! Víc v knize ;-)

09.03.2024 5 z 5

Vnitřní modlitba Vnitřní modlitba Terezie od Ježíše

Fragmenty z různých spisů sv.Terezie: Hrad v nitru, Cesta k dokonalosti, Kniha o zakládání aj. Bohužel nevím, co nám chtěl autor této antologie předat. Myšlenky světice nebyly sepisovány formou apoftegmat a chtít její dílo takto pojmout, je nepochopením.

07.03.2024 1 z 5

Snyder použil pro svůj výzkum zajímavou metodologii. Nepopisuje historické události z pohledu Němců, Poláků, Židů, nacistů ani sovětů, jak je to obvyklé, ale z pohledu území, kterých se válka dotkla, proto ten název. To je velmi zajímavý pohled, který jako výsledek přináší srovnání obou stran. Je až mrazivé, že na území dnešního Běloruska je země nasáklá krví až 14 milionů lidí... většinou rolníků, kteří po sobě nic nezanechali, a tak i památka po nich zanikla. Jsme zvyklí připomínat si nacistické koncentrační tábory jako vrchol zvěrstev 2.SV., ale že na územích na východ od nás, nejen, že zvěrstva dosahovala stejných rozměrů, tak ještě obětí bylo nesrovnatelně více... Tiché střely do týlu hlavy...tiché popravy v lesích (Katyń)...
Důkazem toho, že neznáme historii, je pro mne tak nepochopitelný příklon tolika Čechů a Slováků k putinovskému Rusku.
Když se vrátím ke knize, je to náročné čtení (příp. poslech), ale skoro bych to dala jako povinnou četbu. Snyder píše velmi logicky, přehledně, má vybroušený vypravěčský styl. Doporučuji.

07.03.2024 5 z 5

Obnova národů: Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999 Obnova národů: Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999 Timothy Snyder

(poslech ČRo Plus)
Snyder je vynikající!! Mám za sebou již poslech Bloodlands na YT a toto bylo absolutně perfektní! Téma mi je mimořádně blízké, osobně jsem znala pamětníky - repatrianty ze Stanisławowa, Tyśmieniczan, Bohorodczy, Buczacza, pow.Sarny aj. Všechno pochopitelně lidé nad 90 let, ale jejich svědectví stále živá, zasloužila by si filmové zpracování. Jedna pamětnice mi vykládala, že se stále bránila odejít, ač se zvěsti o UPA nesly stále blíže, měla novorozeně. Až jednou kdosi přiběhl, křikl na ni, vezmi dítě a utíkej, za hodinu tady nebude už nikdo živý. Říkala, že neznala toho člověka, ale něco jí říkalo, jednej. Vzala dítě do náručí, ani si nic nesbalila, běžela na místní železniční stanici, kde pracoval její muž. Řekla mu, co slyšela, on neváhal, posadil jí i s dítětem na nějaký nákladní vlak s cisternami a řekl, že přijede dalším, že musí ještě odbavit poslední vlak. Stihl to. Všichni ostatní, kdo neměli to štěstí (ta práce na dráze jim zachránila život), zahynuli z rukou Banderovců. Nakonec jako tisíce dalších našli azyl v Dolnoslezském vojvodství, kde byly prázdné domy po odsunutých Němcích. Co se týče zvěrstev UPA, jiná paní mi říkala, že byli známí dokonce hyzděním mrtvých těl...měli své metody, podle kterých bylo jasné, kudy procházeli a kdo na místě vraždil. Více nenapíšu. V jednom jediném bych se s T.Snyderem neshodla, a sice, že Poláci, pakliže o zkušenostech z kresów za bolševika nesměli hovořit, vlastně pozapomněli, a proto dnes tak hojně přijímají ukrajinské uprchlíky. Já chápu, že hledá logické vysvětlení, ale z mé zkušenosti to tak není. Poláci nikdy nezapomněli. Ne ti, kteří si tím prošli. Ale fakt, že se jejich vztahy po roce 90 urovnaly až na dnešní stav, je neuvěřitelný úkaz a někdo by se tomu v rámci doktorátu měl věnovat, protože aby si podali ruku dva národy, mezi kterými tekly takové potoky krve, to je prostě neskutečné.

07.03.2024 5 z 5

Síla ticha Síla ticha Robert Sarah

Dost možná budu jediná s kritikou, ale takový je život. Kardinála Saraha znám z vícero přednášek, které dává pravidelně sice mimo ČR, ale mohla jsem si je poslechnout. Dále sleduji jeho působení ve Vatikánu a registruji jak jeho tridentské liturgické tendence (nesouhlasím), tak i jeho kritiku papeže Františka (na což jsem obzvlášť alergická). A v neposlední řadě jsem si přečetla (celou!) tuto vychvalovanou knihu. No tak toto opravdu ne, to mi vyloženě vadí, protože obsah této knihy je prostě nehorázný kýč a kýčem se v estetice myslí něco, co se sice tváří jako umění, ale uměním není. Tak toto přesně je tato kniha. Ona se ale jen tváří velmi hluboce, duchovně a zbožně... Autor se prsí, že celý půlrok strávil v kontemplativním klášteře (jaký výkon!) a nyní rozdává moudra, která nejsou vůbec aplikovatelná v praxi běžného života. Tak k čemu slouží? Mne se tak osobně dotýkala i ta ideologická řeč o "nebi v očích umírajícího mnicha"... Já jsem se deset let starala o umírající pacienty a myslím, že je to skutečně dotyk nebe a země, když člověk odchází do Otcova Domu...ale to se musíme učit vnímat za pochodu: v hluku, shonu, únavě, nemocech, zápachu, slzách... protože takový je život a Ježíš přišel do takového a ne jiného života. To není jako si to vybájil kardinál Sarah, že bude idylické ticho, budou bít zvony, paprsek slunce se dotkne líce a v očích se zaleskne tajemno... Kde a kdo žije takový život?? Mniši v klášterech právě vůbec ne - oni jsou ti největší praktici, ale žijí sjednocení s Kristem, a proto je jejich kontemplace tak autentická, tak pravdivá a tak mystická!!! Dokud toto nepochopíme, tak bude naše křesťanství stále jen ideologie odtržená od reality a kdo z nevěřících, když uvidí tento náš vybájený a nereálný svět, uvěří našemu svědectví? Věrohodní jsme, když v nás žije Pravda - Kristus, a ne když si vytváříme bublinu plnou kýče a snů..

01.03.2024 1 z 5

Osobní povolání Osobní povolání Herbert Alphonso

Některé myšlenky pěkné - rozhodně dobrá věc pro začátky v duchovním životě!

01.03.2024 3 z 5

Světlem pro mé nohy je tvé slovo Světlem pro mé nohy je tvé slovo Angelo Scarano

Poctivě jsem prošla, mohu jen doporučit! Na trhu je vícero podobných pomůcek, ale tato byla pro mne naprosto No.1! Četba je "na přeskáčku", ale podle logického klíče, což mě nesmírně chytilo!

01.03.2024 5 z 5

Falešné představy  o Bohu Falešné představy o Bohu Karl Frielingsdorf

Uf, toto je spíš příručka psychoterapie... Neříkám, že v ní nejsou užitečné informace, ale toto bych opravdu s čistým svědomím doporučila pouze někomu, kdo prošel/prochází psychoterapeutickým výcvikem nebo psychoterapií pod odborným dohledem. Pokud si to chce přečíst někdo za účelem prohloubení vztahu s Bohem, může být docela v šoku a informace mu stejně moc užitku nepřinesou. Pokud ale sám na sobě člověk zažil výcvik atd., pak je kniha poměrně srozumitelná a může být přínosem. S teologií atd. souvisí spíš okrajově, řekla bych.

01.03.2024 3 z 5

Poselství Nejsvětějšího Srdce Ježíšova světu Poselství Nejsvětějšího Srdce Ježíšova světu Josefa Marie Menéndez

Josefa Menédez patří u nás k méně známým mystičkám, což je velká škoda! Ke svatosti a hluboké mystice došla ve velice mladém věku. Je veliká škoda, že v češtině nevyšlo její souborné dílo jako celek - alespoň o tom nevím, četla jsem vše v polštině. Český čtenář má tedy k dispozici pouze tuto brožuru, což je ale krásný výtah Ježíšova poselství pro tento svět. Opakuji to ve svých komentářích častěji a i zde to platí: pro četbu křesťanské mystiky je nutná alespoň základní znalostní příprava!!! Mystika spadá do spirituální teologie, a to je prosím, vědecký obor! Nedoporučuji číst bez konzultace s někým, kdo má buď již hlubší osobní zkušenost, nebo je přímo teolog. Jinak hrozí zklamání, nepochopení, ale i rozčarování. Určitě bych Mendéz doporučila. Za mne Josefa určitě špica!

01.03.2024 5 z 5

Kněžské a řeholní povolání Kněžské a řeholní povolání Krzysztof Dyrek

Velice mnoho psychologie...to ten Mieczysław Kożuch, holt. Ne úplně můj šálek čaje... Myslím, že v současnosti jsou k dispozici lepší publikace.

01.03.2024 2 z 5

Sbírka úloh z matematiky pro základní školu Sbírka úloh z matematiky pro základní školu František Běloun

Běloun!! Opravdu mě připravil solidně...Asi si otevřu šampaňské na oslavu toho, že jsem se díky němu před 20 lety skutečně na gympl dostala, ale i toho, že už ho nikdy nebudu potřebovat ;-)

29.02.2024 5 z 5

Studijní texty ze spirituální teologie VII. Studijní texty ze spirituální teologie VII. kolektiv autorů

Tento díl obsahuje nádherné mystické texty!! Brigita Š., Kateřina J., Anděla z Foligno...aj. Opravdu stojí za to - nejen pro studenty teologie.

29.02.2024 5 z 5

Škola hry na sopránovou zobcovou flétnu pro začátečníky i samouky - 1. díl Škola hry na sopránovou zobcovou flétnu pro začátečníky i samouky - 1. díl Jaroslav Stojan

Notový zápis jsem znala, takže jsem se jako samouk z tohoto sešitu bez problému základy naučila.