Zmizení Sáry Lindertové

Zmizení Sáry Lindertové https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405097/bmid_zmizeni-sary-lindertove-rwU-405097.png 4 855 236

Jednoho podzimního večera vešla bezproblémová studentka Sára Lindertová do metra a víckrát ji nikdo neviděl. Hlavní vyšetřovatel Richard Ehler spojuje Sářino zmizení se starým případem, který mu ani po letech nedává spát. Po dívce pátrá i její sestra Klaudie se Sářiným přítelem Oliverem. Oni i policie vědí, že nezmizela dobrovolně, a brzy zjišťují, že není jediná, po kom se slehla zem. V metru totiž začíná mizet stále víc lidí. Klaudie je přesvědčená, že hluboko pod městem žije něco, co se nedá vysvětlit ani popsat. Neviditelné zlo, které lační po další oběti. A tou má být ona...... celý text

Booky84
02.07.2021 5 z 5

Čtivá kniha se zajímavým a neotřelým námětem. Jsem zvědavá na další autorčiny knihy.

Knižní střípky
22.06.2021 4 z 5

Poslech audioknihy

Opět se mi osvědčilo, že u knih podobného typu je audiokniha skvělá volba. Napětí a mysteriózno ještě více umocnila, hudba a zvukové efekty byly perfektně zvoleny, měla jsem místy husí kůži a poslouchala se zatajeným dechem, během dvou dnů jsem měla tuto 11 a půl hodiny dlouhou audioknihu poslechnutou, což asi hovoří za vše. Interpreti, kterým vděčím za tento skvělý zážitek byli Anita Krausová a Vasil Fridrich a musím říci, že odvedli skvělou práci. Nevím, jak by se mi kniha četla klasicky, ale v audioverzi to bylo skvělé.

ViolettaCh.
20.06.2021 4 z 5

Určitě nejde o klasickou detektivku, ale o celkem zdařilý mysteriózní thriller z fiktivního města, a to tím spíše, že jde o prvotinu autorky. Knížka byla velmi napínavá, děj se točí kolem podzemní dráhy. Volba netypického námětu a jeho čtivě zpracování je velké plus. Určitě se podívám i na další tvorbu paní Šardické. Knihu jsem poslouchala v audio verzi.

IvetKl
05.06.2021 4 z 5

Bomba to nebyla, ale podle mě se jedná o neotřelý námět.

HockeyGirl
29.05.2021 5 z 5

České autory moc nečtu, protože obecně mám radši zahraniční autory. Ale Zmizení Sáry Lindertové se mi dle hodnocení nezdál tak špatný, takže jsem si knížku koupila. A jsem ráda, že jsem si ji koupila, protože knížka mne pohltila a nemohla jsem přestat číst. Když jsem se už jednou začetla, tak jsem za den přečetla i 40 - 50 stránek, což je (na mě) hodně. :-D Knížka je trochu i mysteriózní, není to jen o zmizení Sáry, ale i jejím hledání a co se vše ukrývá pod zemí. Dost mi místo dění připomíná Prahu, možná těmi názvy metra. Hodnotím určitě 5*, protože knížka se mi moc líbí, četla se sama a i když děj nebyl reálný, měla jsem pocit, že aspoň místo je pravdivé a to ostatní dodalo děju nádech fantasy.

Deia
23.05.2021 4 z 5

Kniha ma skutočne chytila od prvej vety. Príbeh má úžasne ponurú, stiesnenú atmosféru, ktorá spôsobila, že som sa od knihy nemohla vôbec odtrhnúť a prečítala som ju v podstate na jeden záťah (a to má cez 400 strán). Znekľudňovali ma hlavne tie všadeprítomné vrany. Veľmi sa mi páčilo to nadprirodzeno v podobe židovskej mytológie, ktoré bolo zakomponované do deja, prišlo mi to veľmi nevšedné. Hlavné postavy na mňa tiež pôsobili sympaticky – aj keď Klaudia sa mi spočiatku nepáčila, ale postupným odkrývaním jej tajomstiev mi jej správanie začalo dávať väčší zmysel. Veľmi zaujímavé mi prišli aj tie kapitoly, ktoré sa zaoberali minulosťou. Čo sa mi ale veľmi nepáčilo bol koniec – prišiel mi veľmi zrýchlený, miestami nelogický a ešte aj celkom otvorený. Celkovo sa mi kniha ale veľmi páčila a kebyže bývam v meste, v ktorom je metro, tak sa mu asi istú dobu radšej vyhnem.

Jancas.s
23.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvělá kniha, která mi nedala spát - příběh se naprosto krásně vyvíjel ve spirále od běžné reality až do finálního tajemna, magična, a mnohem víc otázek zůstalo nezodpovězeno než by člověk přirozeně čekal, a to vše v paralele svět nahoře vs. podzemí. V kombinaci s předfinálními zvraty u hlavní postavy a absencí happyendu to byl jeden skvělý zážitek a těším se na další díla autorky :)

marketa9252
25.04.2021 5 z 5

Tak to bylo super... napínavé až do konce a stejně tajemné jako přebal...

jaspis
15.04.2021 5 z 5

Pro mě je toto zatím nejlepší kniha, kterou jsem letos četla, v tomto případě poslouchala. Opravdu jsem nadšená. Příběh je skvělý, mám ráda tajemno, kdy si člověk není nikdy jistý, kdy je realita a kdy si s ním autorka hraje. I když tady mám menší věc, něco v příběhu, co autorce nemůžu odpustit. :-(
Zase se mi potvrdilo, že náš malý rybníček ukrývá opravdové spisovatelské perly. :)

TomTomis
04.04.2021 3 z 5

Velmi rozporuplné pocity. Možná, že kdybych nedal na doporučení a přečetl si nejdřív anotaci, tak bych knihu asi nečetl. Vše se rozvíjelo parádně. Pěkné vykreslení města, ponurosti atd. Ale jak to začalo nabírat obrysy fantasy, tak mi dělalo problémy číst dál... Zajisté to bylo čtivé, ale v důsledku mě to nepřesvědčilo. Pokud si budu příště brát knihu, zjistím si aspoň žánr, abych nebyl zklamaný.
Takže kdo rád zvláštní příběhy s tajemnem, šmrncnuté fantastičností/mystičností, určitě se mu kniha bude zamlouvat.

zweedy
22.03.2021 4 z 5

Velmi čtivé,nemohla jsem se odtrhnout. Jen jsem nemohla uvěřit smrti Adama. Asi jsem mu moc fandila a nedokázala si spojit vodu s ohněm. A jedna hvězda minus za to že mi chybělo objasnění smrti Amélie. Ale jinak pište prosím dál máte talent :)

pedroK
20.03.2021 5 z 5

Ze začátku dost YA, což mě nebavilo, ale po první kapitole se děj rozjel v lepším stylu a napínavý příběh vydržel až do konce. Mystické, trochu strašidelné, za mě dobrý.

katy238
10.03.2021 5 z 5

Zmizení Sáry Lindertové spisovatelky Kateřiny Šardické je zařazeno do proslulého žánru young adult literatury a i přes tuto nic neříkající žánrovou nálepku je příjemným překvapením. Příběh začíná záhadným zmizením právě oné Sáry, která je pojmenována i v názvu knihy, a pokračuje plynule k životnímu příběhu její sestry Klaudie. Děvčata jsou skutečnými jednovaječnými dvojčaty, duše mají však tak rozdílné, jak je to jenom možné. Klaudie se však i přes silný odpor ke své sestře rozhodne dopátrat důvodu sestřina zmizení a vydá se tak po stopách démonů, co už měli navždy spát.

Kniha pro mě byla příjemným překvapením, a i když se nejedná o silné dílo vystavěné na skále psychologické války čtenáře a autora, je to velmi příjemný příběh s prvky hororu z dnešní Prahy a jejích temných koutů. Děj ubíhá příjemně a nenáročně a přitom nejsou jeho hrdinové na první pohled dobře čitelní a odhadnutelní. Vše graduje v závěru knihy, kdy možná pozornější (příčetnější) čtenář může namítnout, že to je už trochu moc, ale k ději to patří a autorka to právě tímto směrem vede. Zkuste tedy dát dvojčatům Lindertovým šanci provést vás svými mindráky a temnými tajemstvími. Věřím, že stejně jako já se nikde nezaseknete.

VéjaTarabová
23.02.2021 4 z 5

Kniha dokázala zaujmout hned po přečtení první kapitoly a od té chvíle stránky přímo utíkaly. Příběh plynul před očima bez zbytečných vycpávek. Líbilo se mi, že autorka nechodila dlouho okolo horké kaše. Neustále jsem pociťovala touhu zjistit, co se stane dál. Byla to krásně podaná detektivka pro YA, takových se dle mého názoru na trhu moc nenajde. Musím také přiznat, že mě při čtení občas přepadl zvláštní pocit a nějakou tu chvíli se asi budu vyhýbat metru. Téma židovského podsvětí určitě dokázalo zaujmout. O něčem takovém se nepíše hned v každé druhé knize, tento příběh to navíc dokázalo skvěle oživit. Nakonec to celkově bylo mnohem zajímavější, než jsem si mohla myslet a i přes nějaká ta očekávání z mé strany zklamaná rozhodně nejsem. Začínám stále více věřit našim českým autorům.

„Tma je možná děsivá. Věděla však, že není strašidelnější místo, než samotná lidská mysl.“

juliesze
20.02.2021 2 z 5

Také nejsem cílová skupina, na knihu jsem narazila v rámci výzvy a dle hodnocení se zdála být skvělá. Už od začátku to bylo celé takové neuchopitelné. Postavy byly takové jakési plytké, bez nějaké vzájemné návaznosti. Spousta věcí byla tak nějak vyřčena ale nedokončena, takže člověk trochu pořád čekal, až se mu to nějak ukáže. Každý byl až nepřirozeně nápomocný nebo hrozně hodný. Přišlo mi, že žádná z postav není vyloženě negativní a všechny se až moc zapojují nebo angažují. Abych pouze nekritizovala, chválím spojení metra a nějakého záhadna, líbilo se mi požití motivů vran a postavu Alice. Od okamžiku, kdy se všichni vydali do metra na závěrečnou scénu mi vše připadalo jako kdybych se ocitla v nějakém velmi špatném filmu. Nicméně třeba prostě opravdu nejsem cílovka a nemusí se líbit všem.

Danago
10.02.2021 1 z 5

No. Tak já evidentně cílová skupina nejsem. Příběh mě nebavil od samého začátku a nezlepšilo se to spíše naopak. Shoduji se s komentářem Nailo. Pro mě to bylo naprosto nevěrohodné, i když chápu , že to je mysteriózní, tak aspoň nějaký základ pravděpodobnosti chování postav a společnosti by tu měl být. Připadala jsem si fakt nějak mimo , možná jsem na takové příběhy stará. Ale za mě velké ne. A to jsem knihu poslouchala , jako audioknihu, kdybych ji četla asi bych ji odložila.

ElikaS
08.02.2021 5 z 5

Od autorky jsem četla povídku v rámci knížky Nejkrásnější dárek (recenze zde). A protože mě opravdu dostala, rozhodla jsem se porozhlédnout i po její další tvorbě. No a musím říct, že jsem sáhla po správné knížce. Moc se mi líbila.

Jedná se o poměrně neobvyklý žánr - mysteriozní, temná fantazy detektivka. Knížka je po celou dobu napínavá, tajemná, mnohokrát mě překvapila. Líbily se mi hororové prvky i propojení s mystikou. Po celou dobu jsem váhala, zda je to, co zažívá hlavní hrdinka skutečné či nikoliv

Kateřina Šardická má skvělý dar na vykreslení atmosféry. Umí opravdu autenticky popsat emoce, že jsem měla pocit, že citím to, co hlavní hrdinka. Okamžitě od prvních stránek mě vtáhla do děje a až do posledních stran nepustila.

Konec byl akční, dramatický s neočekávanými zvraty. Knížka se mi moc líbila a rozhodně doporučuji. I když si nejsem jistá, jestli stejně nadšeni budou i milovníci hororů.

zpetkeknize
07.02.2021 5 z 5

Nejvíc vás dokážou nadchnout knížky, od kterých nic nečekáte. Byla jsem ke Zmizení skeptická z důvodu, že, jak všichni víte, čtu drtivou většinu času feel-good romance, takže hororové fantasy s detektivní zápletkou mi nepřipadalo jako něco, co by mě mohlo bavit.
Šeredně jsem se spletla. Knížku jsem přečetla během dvou nocí (což byl fakt hodně blbej nápad, protože když mi včera v noci začalo blikat světlo, málem jsem se po...), děj mě pohltil během prvních dvaceti stránek a nevěřila jsem, jaké všechny zvraty se v knize odehrály. Wow! Ani na okamžik mě to nepřestalo bavit, postavy jsem si zamilovala a ještě víc autorčin způsob vyprávění a vyjadřování.
Takže musím říct, že Zmizení Sáry Lindertové je za mě rozhodně to největší knižní překvapení letošního i lonškého roku, jelikož většinou jsem už dopředu dokázala odhadnout, že se mi něco bude fakt líbit, nebo naopak že vůbec. Tohle bylo jedno velké příjemné a zatraceně strašidelné překvapení.

Nailo
05.02.2021 1 z 5

(SPOILER) Kriminálka Brno s inspektorem Clouseau v čele pátrá po obětech, jež "sežralo" židovské metro. Policii aktivně pomáhá "odborník" patolog Slavíček, jehož slova jsou hotové perly. Ústřední postavou příběhu je silná a výjimečná žena, která chlastá první ligu a láduje se psychofarmatiky. Samozřejmě nechybí ani romantická dějová linka, obohacená o milostný mnohoúhelník, v němž na plné čáře vyhrává sexuální idol z ulice, který je sice bez finančních prostředků a nemá ani vyřešenou minulost, ale nebojí se obtáhnout hlavní rebelku na pánských záchodcích. XD

Kniha je svým vlastním zvráceným způsobem jednou velkou parodií už třeba jen tím, jak se nás autorka hned v úvodní kapitole pokouší ohromit svými přírodovědnými znalostmi - Kaštan je pouze plod, avšak stromu, na kterém roste se říká Jírovec maďal. O pár řádků později narazí do Sáry v plné rychlosti letící vrána a spadne mrtvá na zem. Děvčeti to nijak neublíží, jen mu to trochu vyrazí dech. S ohledem na váhu dospělé vrány, která se průměrně pohybuje okolo půl kila, rychlosti letu až 50 km/h, a především faktu, že vrány létají se zobákem dopředu, je tato těžce "atmosférická" scéna, která se v knize ještě mnohokrát opakuje a to s neustále se zvyšujícím počtem opeřenců, neuvěřitelně k smíchu.

Mezi další vybrané lahůdky patří např. scéna s jezdícími schody v metru, do kterých se chytí tkaničky dítěte. (Tkaničky jsou zjevně z padákové šnůry, neboť se nepřetrhnou.) Dětská noha se pak kvůli tomu dostane do jakési mezery mezi bočnicí a schodem, čímž dojde k roztříštění dětského chodidla. Inspirace nehodou romského chlapce v pražském metru je zcela očividná, avšak autorka si jaksi popletla skutečnosti, jež by jí dokázal osvětlit téměř každý lékař. (S výjimkou těch brněnských, pakliže máme vycházet z karikatury patologa.)

To, co lidem a zejména nenechavým dětem seká na eskalátorech prsty (ať již na nohou či rukou, podle toho, které tam zrovna strčí), je přechodový hřeben dole u výstupu. Jinak tříštivé zlomeniny vznikají po úderu, zatímco silný tlak kosti netříští, nýbrž drtí. ;)

"Klíčovou informací" pro bleskové pátrání po Sáře se stává udání ohledně konzumace "tabletek na předpis". (Zkušený major se pro jistotu ještě zeptá mladších kolegů, zda by to třeba nemohly být jen analgetika na bolest hlavy či anabolika na výkon = Sára chodila rekreačně plavat, takže by bylo logické, že by se před kamarády na plavečáku chtěla blýsknout výkonem.) Později v knize na to ovšem již nikdo nebere zřetel a to ani když se Sára najde. Přesněji se sama od sebe objeví na nádraží. Polonahá, špinavá a blábolící stále dokola - Já nejsem Sára. V nemocnici jí poté za pouhých 24 hodin zvládnou udělat veškerá vyšetření včetně psychologického a šupem ji ženou domů, protože je úplně zdravá.

Opakované popírání vlastní identity je vysvětleno diagnózou - disociální porucha. Za tuto jedinou uvěřitelnou věc dáváme knize hvězdičku. Čemu se nám ale věřit už nechce je, že ji neodvezli do psychiatrické léčebny. Zvlášť pokud ji policie hledala na základě mentální nestability a tudíž i možnosti, že by si mohla sama sáhnout na život. Nemluvě o tom, že její dvojče má od raného dětství diagnostikovanou schizofrenii! Takže je poněkud divné, že X dnů nezvěstná údajně labilní Sára, která po svém návratu vykřikuje: "Já nejsem já!" dostane místo jízdenky do "cvokhausu" propustku domů.

Knihu doporučujeme zejména náruživým fanynkám série Stmívání, které si touží stříknout do prádla z představy nevázaného sexu s bezďákem.

NymphMaeve
04.02.2021 4 z 5

Na tuto knihu jsem se velice těšila, měla velká očekávání a těšila se na skvělý knižní zážitek. Nemůžu říct, že bych byla zklamaná, to určitě ne, ale nejsem ani nijak extra nadšená. Příběh je dle mého názoru určen mladším čtenářům, trochu jsem byla překvapená popisem dnešní doby v kombinaci s "nadpřirozenými" prvky děje. Hlavní hrdinky Sára a Klaudie mi nebyly ani vyloženě sympatické, ani protivné, ale neuměla jsem si k nim najít cestu. Naopak Oliver a Adam, spolu s detektivem Ehlerem mi sedli mnohem více. Rozjezd je celkem rychlý, odkrývání zápletky plyne akorát rychle, jak se hodí, není to utahané ani nudné i přesto bych rozsah trochu zkrátila. Hluchá místa tam nebyla, ale dovedu si představit ořezání příběhu o spoustu nepodstatných informací. Rozřešení je zajímavé, ne tolik překvapivé, závěr mne neuspokojil. Zůstalo až moc nezodpovězených otázek. Kniha je poutavá, čtivá, příjemná, ale spíš pro mladší, vystavění příběhu je velmi jednoduché, takže kniha spíš oddechová.

tajemství dvojčata metro pro dospívající mládež (young adult) nadpřirozené jevy

2019  82%Zmizení Sáry Lindertové
2020  79%Noci běsů