Zmizení Sáry Lindertové

Zmizení Sáry Lindertové https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405097/bmid_zmizeni-sary-lindertove-rwU-405097.png 4 855 236

Jednoho podzimního večera vešla bezproblémová studentka Sára Lindertová do metra a víckrát ji nikdo neviděl. Hlavní vyšetřovatel Richard Ehler spojuje Sářino zmizení se starým případem, který mu ani po letech nedává spát. Po dívce pátrá i její sestra Klaudie se Sářiným přítelem Oliverem. Oni i policie vědí, že nezmizela dobrovolně, a brzy zjišťují, že není jediná, po kom se slehla zem. V metru totiž začíná mizet stále víc lidí. Klaudie je přesvědčená, že hluboko pod městem žije něco, co se nedá vysvětlit ani popsat. Neviditelné zlo, které lační po další oběti. A tou má být ona...... celý text

elenai
07.03.2022 5 z 5

Neběhal mi mráz po zádech jako v Noci běsů, ale stejně bylo v té knize několik aspektů, z nichž mi bylo tak trochu ouzko. Parafrázuji známého autora, jehož citát byl na obálce jiné knihy, a který knihu hezky vystihuje: "Už nikdy se na metro nebudete dívat stejně." Autorka opět nechala trochu otevřenější konec, tedy šanci na pokračování, ale pochybuju, že se do pražského metra ještě podíváme. Jinak je kniha velmi originální a některé nápady opravdu neotřelé. Pravda, místy mi děj přišel trochu přitažený za vlasy a ten konec mohl být lépe ukočírovaný, ale i tak je to dle mého kniha světové úrovně, která by určitě nikde ostudu neudělala. ****1/2

mstychov
01.03.2022 4 z 5

Knížka vypráví o osudu sester Sáry a Klaudie Lindertových. Kniha začíná akčně. Sára má neustálý pocit, že ji někdo sleduje. Jakýsi stín. Temnota. Když Sáru v metru tato temnota pohltí ve chvíli, kdy se zhasne kamera a není vidět, kam zmizela, začíná po ní pátrat detektiv Ehler a také její přítel Oliver a sestra Klaudie. S tou neměly dobrý vztah. Prakticky se nevídaly. Vyšetřování se stává napínavější ve chvíli, kdy Klaudie objeví Sáry deník, o kterém nejprve nikomu neřekne. Později jí dojde, že i ona bude další na řadě. Celý příběh provázejí vrány a záhadná zmizení a vraždy ve stanici metra. Víc bych neprozrazovala. Každý si příběh musí prožít sám. Každopádně mně se knížka líbila. Byla napínavá, čtivá. Co mě rušilo byly překlepy. I když je sama píšu, tak v hotové knize na mě nepůsobily dobře. Dále mě překvapilo, že se nejedná o klasickou detektivku ze současnosti. :)

Čand@
28.02.2022 4 z 5

Túto knihu som vlastne požičala z knižnice pre moju násťročnú dcéru, akože záhadný príbeh s mystickým nádychom by ju snáď mohol chytiť. No lenže chúďatko Sára Lindertová furt len tak stála nedotknutá na polici pri jej posteli, až mi jej prišlo ľúto a pustila som sa do nej ja. Predsa ju nevrátim do knižnice neprečítanú.
Nuž a bola som milo prekvapená. Príbeh pekne čtivo odsýpal, nejaké tie uhrančivé momenty, čo pristanú takémuto žánru, tam tiež boli, láska sa v mládežnickej literatúre musí objaviť tiež (a bola)... a ako ktosi nižšie spomínal malé nedokonalosti, dajú sa odpustiť s ohľadom na cieľovú skupinu, autorke sa i tak určite darí pomáhať vychovať ďalšiu generáciu závislých čitateľov :).

Julinka679
26.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Od autorky jsem již četla Noci běsů a musím říct, že si mě naprosto získala, dokázala mě okamžitě vtáhnout do příběhu a já se jen vezla.
Jedná se o mrazivý, místy až děsivý příběh dvojčat, z nichž jedna v metru prostě zmizela a druhá, která má nepříliš hodného "pasažéra" (což se čtenář dozvídá mnohem později) ji jde hledat.
Abych pravdu řekla tak odhalení, že nejlepší kamarádka Klaudie je vlastně oním "pasažérem" a dělí se s ní o jedno tělo jsem nečekala ale jakmile jsem se to dozvěděla tak mi některé věci začali dávat mnohem větší smysl.

Klaudie je jinak normální holka, která sice za sebou má ne příliš dobrou minulost ale i tak se jí daří normálně fungovat... Až do té doby než zjistí, že její sestra (dvojče - jak se později dozvídáme) jen tak z ničeho nic zmizela v metru. Okolnosti jejího zmizení jsou zvláštní a nikdo netuší, co se děje. Podobných případů ale bylo, je a bude více...

Co pro mě mělo opravdu mrazivou atmosféru tak je samozřejmě samotné metro ale to, že se v Sářině těle vrátila jiná "duše" mělo taky své kouzlo a musím se přiznat, že jsem to vůbec nečekala.

Zmizení Sáry Lindertové je příběh, který je originální, zajímavý, s hořkosladkým koncem... ale rozhodně to není na škodu.

Za mě 4,5*, naprosto doporučuji a už se těším na další knížky od této skvělé spisovatelky! :-)

Dani3
21.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Vůbec jsem nevěděla do čeho jdu. Když jsem knihu otevřela, tak jsem zjistila, že jsem si v knihovně půjčila žánr, který normálně nečtu, detektivku. Ale vzhledem k tomu, že to není klasická detektivka a jsou tu navíc prvky židovské mystiky oděné do lehce hororového kabátku, tak se mi to četlo dobře.

Žádnou z postav jsem si neoblíbila, ale zároveň mě ani žádná nerozčilovala. Jako celek fungovaly celkem dobře. S čím jsem ale měla problém byl konec, lépe řečeno konec bez vraha. Chvíli jsem doufala, že by to mohl třeba být rabín, a i když mám fantasy ráda, tak mi sem nevysvětlitelná síla jako pachatel prostě nepasovala. Navíc je konec dost uspěchaný a není moc uvěřitelný. Hlavní hrdinové jsou na konci v podzemí a rozdělení, ale téměř absurdně se všichni v té spleti podzemních tunelů jako zázrakem najdou, aby mohli čelit temnotě z nitra země.

Kniha nebyla špatná, má skvělou atmosféru, a komu nebude vadit kombinace několika žánrů, ani to že na konci není všechno odhaleno a vyřešeno, tomu se bude příběh líbit.

Marbla2004
02.02.2022 4 z 5

Na to, že je to kniha české autorky, tak to bylo docela dobré. Prostředí, postavy a styl psaní se mi líbili, ale čekala jsem něco jiného, co se děje týče. Některé scény byly pro mě úplně mimo - nereálné, nedávali moc smysl... Osobně bych ocenila spíš realistickou detektivku s uzavřeným koncem.

E.lisabeth
28.01.2022 3 z 5

Mela jsem obrovska ocekavani a to se urcite odrazilo na hodnoceni. Kniha ma urcite zajimave casti a zajimave napady, ale na druhou stranu mi tam chybelo neco navic, co jsem po vsech tech hodnocenich cekala. Jinak je to prijemna nadprirozena detektivka.

denib
23.01.2022 5 z 5

Tomu říkám správně nadávkované tajemno a napětí. Pár nedokonalostí ráda odpouštím, úplně je přebila prostě obrovská chuť číst dál a zjistit, co se to v tom metru sakra děje :-) Někdo to kritizuje, ale za mě je velké plus, že autorka nepřepálila konec.

petrarka72
22.01.2022 3 z 5

Tři čtvrtiny vynikající, pak to sklouzne do klišé a konec příběh zařazuje do YA - škoda, do té doby to byl mysteriózní thriller se vším všudy. Hodně mě bavily Klaudie a Alice a proměny Sářina stínu... A vyjevování tajemství metra a příčin souboje světla a tmy... A atmosféra vynucených jízd a vstupu do podsvětí... Ale škoda Adama, který mizí coby "kamarád" - a jako by se nic nestalo; škoda pasáží, kdy autorka rychle odvypráví kus děje ve třech větách, třebaže do té doby se věnovala podrobněji situacím - mění tím čtenářův způsob vnímání času a kompaktnosti příběhu tím neprospívá; a škoda uspěchaného konce a rezignace na hledání jiného vyjádření než frází ("Byl jí opravdovým přítelem," a podobně). Přesto mám pocit, že Zmizení Sáry Lindertové je v kontextu české literatury lehký nadprůměr - potěšila jsem se.

Kristýna91
09.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Tak já nevím. Zhruba první dvě třetiny se mi líbily moc, ale vyvrcholení a závěr mi ten požitek trochu zkazily.

Ráda bych pochválila, jakým způsobem autorka popisuje tajemno, stupňuje napětí a buduje atmosféru. Chvílemi jsem při čtení opravdu dostávala neblahý pocit (pomohlo tomu i to, že jsem knihu četla především během cest pražským metrem brzy ráno a pozdě večer, hehe.) Nemohu se zbavit dojmu, že tyto své úspěchy ke konci do značné míry promarnila, protože při přímém střetu s oním tajemným, nadpozemským (spíš tedy podpozemským) světem to začne celé působit dost banálně.

Abych byla více konkrétní, bylo pro mě hodně těžké smířit se s tím, že onen še-ol, židovské podsvětí, je fyzické místo, odkud se nechá vcelku snadno utéct, pokud máte baterku, sirky a plán metra a umíte přeříkat modlitbičku. Nevím, ale podsvětí si představuji spíše jako úplně jinou dimenzi bytí, do které žádná fyzická těla z masa a kostí vůbec nepatří. Možná to ani skutečně není objektivní chyba, ale s mým viděním světa to prostě nejde dohromady a nedokázala jsem při čtení své skutečné názory plně zapřít.

Jinak co se vyvrcholení týče, přestože se tam zdánlivě hodně stane, tak to působí ploše. Klaudie se dozví, že cestu do podsvětí vážila zbytečně, protože její sestra i matka už jsou zcela mrtvé, a ani setkat se s nimi nemůže, protože živí nemají co pohledávat mezi mrtvými. To bych brala, v reálném životě se lidé musí smířit s tím, že už své blízké nikdy neuvidí, nikdy se jim neomluví a nikdy neřeknou sbohem. Ale vadilo mi, že se tam ani jinak neodehrálo nic zásadního. Prostě zase utečou a to je celé.

Především mi však ležela v hlavě Alice - tolik pozornosti předtím dostala, hned dva velké zvraty se jí týkaly (1. Alice je výplod Klaudiiny schizofrenie, 2. Alice je dybuk, který se Klaudie chytl v dětství)... a potom, když si Klaudie uvědomila, že její nejlepší a jediná kamarádka je ve skutečnosti duše mrtvé dívky, která se ji snaží ovládnout... tak nedostaneme nic. Kde je pocit zrady? Kde je nějaká existenciální hrůza? Kde je konfrontace mezi nimi? Jen je nám suše sděleno, že se mezi sebou o tělo Klaudie popraly a toť vše. Na Klaudii dlouholetá přetvářka někoho, kdo jí byl údajně blíž než vlastní sestra-dvojče nijak zvlášť nezapůsobí. Připadá mi to podivné, protože jinak se v Klaudiiných pocitech nípeme skoro pořád.

Závěr se mi zdál uspěchaný. Očekávala bych, že všichni přeživší budou trpět obrovskou existenciální krizí, ale ono ne. Nejlepší dojem jsem si odnesla z části s Amélií. Celkově jsem si přála, abychom se toho o dybucích dozvěděli víc. Amélie byla očividně sobecká, ale zcela zlá nebyla.

JanuldaN
09.12.2021 5 z 5

Tohle jsem opravdu nečekala! Říkala jsem si, že by se mi kniha mohla líbit, ale že se mi bude líbit tak hodně... Vůbec bych neřekla, že jde o autorčinu prvotinu. Opravdu smekám! Knihu jsem poslouchala jako audio. Večer jsem se při ní pěkně bála :-) Miluju židovské mystično, vše do sebe krásně zapadalo. Opravdu doporučuji.

Janca001
08.12.2021 5 z 5

Na tuto knihu jsem se strašně moc těšila. Thrillery nejsou na mém denním pořádku, ale tenhle byl naprosto skvělý. I když se tam objevovalo docela hodně fantasy , tak se to četlo samo a mělo to velmi poutavou zápletku. Ze začátku jsem nevěděla, co si o hlavní hrdince mám myslet, ale v průběhu jsem si ji oblíbila. I když nejste velcí milovníci fantasy, tak toto si musíte přečíst.

simona g.
28.11.2021 5 z 5

Ale jo, dobré počtení to bylo. Kniha se mi líbila, děj jel, nikde nic nedrhlo, pořád se něco dělo, člověk se na knížku těšil... spokojenost, překvapení, u mě dobrý :).

Luc00inka
25.11.2021 4 z 5

Knížka mě velmi bavila. Četla se lehce a stále se tam něco dělo. Je napínavá a autorka vymyslela zajímavou zápletku, kterou jsme v jiných knížkách ještě nečetla. Ne že bych tedy četla jiné detektivky. Mě více baví číst YA, ale tahle knížka je úžasná, takže zaujme i lidi jako mě.

Eicherik
14.11.2021 5 z 5

Kniha se mi docela líbila. Žánrově bych ji označil jako městskou fantasy. Přes drobné nedostatky ji hodnotím pěti hvězdami. Největší výhradu mám k neexistujícím názvům stanic metra. Jasně, vím, že se nikde v příběhu nemluví o tom, že se příběh odehrává v Praze, ale kde jinde v Česku máme metro? Myslím si, že by bylo lepší použít autentické názvy stanic, tedy alespoň některých a zbytek si uzpůsobit podle potřeb příběhu. Většina autorů to tak dělá a příběh, kde se vyskytuje alespoň částečně autentický místopis pak působí věrohodněji.

Petras_ka
13.11.2021 3 z 5

Z tejto knihy mám rozporuplné pocity. Na jednej strane sa dobre čítala, stránky ubiehali rýchlo a veľmi sa mi páčil námet knihy a tajomná, no ešte realistická atmosféra.
Mám rada mysteriózne detektívky, ale ku koncu sa z toho vyvinula zrýchlená fantasy zlátanina.
Niektoré veci, najmä koniec, mohli byť viac prepracované. Preto dávam 3*.

zinon
09.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Kniha je čtivá a příběh má velmi dobrou atmosféru. Jediné, co bych vytkla je ten konec knihy. Vůbec se mi nelíbil. Jak to celé bylo psané hodně realisticky, tak konec to byl pravý opak (příběh i jednání osob už bylo přitažené za vlasy)...včetně jednoho obětování se. Hodnotím na 3,5 hvězdy.

Sixtinka144
29.10.2021 4 z 5

Na tuto knihu jsem si brousila zuby už dlouho, české autory podporuji moc ráda, takže není žádné překvapení, že jsem se do knihy nakonec pustila. Vzhledem k tomu, že nejsem fanouškem fanasy prvků v detektivkách a thrillerech, měla jsem trochu strach. Naštěstí se příběh četl velice dobře, hlavní hrdinku jsem si po pár stranách oblíbila a zajímalo mě, jak to celé dopadne. Kniha má skvělou atmosféru, která vytváří úžasné pozadí. Autorka umí moc hezky popisovat temné situace, takže jsem knihu nemohla odložit. Příběh je skvěle propracovaný a dává smysl. Bylo to pro mě moc milé překvapení a čtení jsem si užila. A i když nemám ráda fantasy prvky v detektivkách, tak tady jsem to překousla a dávám 4/5. A na Noci běsů se určitě chystám.

JointlieKat94
28.10.2021 5 z 5

Jak dlouho se mi ta kniha válela doma? Dost dlouho na to, aby byla v knihovně, v řadě, které říkám "dobrý, ale asi to číst nechci".

A tak, při přeskladňování a doskladňování jsem na ní narazila. Jen jsem otevřela.. přečetla stránku, dvě a nemohla jsem ji odložit.

A tak se stalo, že jsem knihu dočetla.

Ke knize, aniž bych něco naznačila, mohu říct jen to, že je napínavá, s lehkými hororovými prvky, s větší kapkou fantasy a rozhodně je taky dost krimi, společně se zajímavou historií mi to k sobě prostě šlo, sedělo mi to jak "p**el na hrnec". Všechno co mám ráda, v jednom. Naprostá pecka. Hltala jsem každou stránku. Oblíbila jsem si Klaudii (i když nevím proč, rozhodně to nebyla sympaťanda se kterou bych chtěla kámošit) a taky jsem si oblíbila Adama, i s jeho osudem.

Byla to naprostá pecka a já píšu Ježíškovi o další knihu této spisovatelky.

veronika4001
28.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Nechoďte do metra. Po kapitole první jsem se pořádně začetla. Je to žánrové spiklenectví, ale podařené. Každopádně se prvotně jedná o psychologický román; kniha se věnuje vnitřnímu světu obou hrdinek, který je ve své jednoduchosti složitý. V hororu je vždy nezastupitelné vnímání a vnitřní myšlenkové pochody, které jsou o to intenzívnější, jedná-li se o mimosmyslové vnímání jdoucí mimo lidské chápání. V první kapitole začíná přicházet temné zlo a je představena Sára jako dokonalá dívka s bujnou fantazií. Pokračovala jsem v četbě dál a doufala, že tutéž atmosféru budu objevovat na příštích stránkách. Text je jednoduše a velice srozumitelně až přímočaře psán, přesto autorka ponechává zákoutí pro čtenářovu představivost. A že to je velký prostor! Ze začátku mi to vyznívá jako horor, postupně se ocitáte v detektivní branži, která se ubírá opět v hororovém duchu. Zákulisí je spíše detektivní, jádro hororové. Děj je obecnější, ale ty hororové prvky jsou tam znát a to je ono! Paní Šardická ví, jak na to! Možná kapitoly udělat kratší a hororové prvky ještě více zdůraznit, udělat je všeprosakující, všudypřítomné - i v tom detektivním! Všeprostupující ponurou atmosféru. Před vránami, krkavci a jinými velkými černými ptáky mám respekt, zvláště v zimě, když slyším jejich krákání a když se v houfu druží na holých stromech. Knihu hodnotím vysoko.

tajemství dvojčata metro pro dospívající mládež (young adult) nadpřirozené jevy

2019  82%Zmizení Sáry Lindertové
2020  79%Noci běsů