Zmizení Sáry Lindertové

Zmizení Sáry Lindertové https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405097/bmid_zmizeni-sary-lindertove-rwU-405097.png 4 855 236

Jednoho podzimního večera vešla bezproblémová studentka Sára Lindertová do metra a víckrát ji nikdo neviděl. Hlavní vyšetřovatel Richard Ehler spojuje Sářino zmizení se starým případem, který mu ani po letech nedává spát. Po dívce pátrá i její sestra Klaudie se Sářiným přítelem Oliverem. Oni i policie vědí, že nezmizela dobrovolně, a brzy zjišťují, že není jediná, po kom se slehla zem. V metru totiž začíná mizet stále víc lidí. Klaudie je přesvědčená, že hluboko pod městem žije něco, co se nedá vysvětlit ani popsat. Neviditelné zlo, které lační po další oběti. A tou má být ona...... celý text

Criosphinxx
12.01.2023 5 z 5

Na knihu jsem si brousil zuby už delší dobu a když jsem četl povídkovou sbírku “Nejkrásnější dárek” kde měla Kateřina Šardická tu nejlepší z nich, tak jsem ihned šáhl po tomto (a taky protože jsem chtěl detektivku) a totálně mě kniha pohltila a musel jsem se dozvědět… Kam k sakru zmizela Sára Lindertová?!

V polovině knihy jsem vlastně netušil co za žánr čtu… je to thriller? Detektivka? Fantasy nebo snad horror? A to se mi na tom vlastně dost líbilo. Pořád jsem netušil, kam to bude směřovat a napětí rostlo a rostlo! K tomu přidejme velmi čtivý a svižný styl autorky a máte tu parádní příběh.

Prostředí bylo originální a velmi oceňuji, že se to odehrává v Pražském metru - věřim, že teď budou cesty o něco víc děsivější.

Jediné co mi trochu vadilo je pojem “kanálčata”. To je fakt bizárek:D A taky moc nechápu proč musí být v knihách použit vztah, kdy sestra chodí s klukem a ta druhá ho miluje. To mi vadí a je to ještě větší bizár, než kanálčata:D

Celkově je kniha dost promyšlená, dobře se čte, má to napětí, ke konci dost akce a i postavy mi přišly dost v pohodě.

Knihomolka2009
11.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Kateřina Šardická je první česká autorka, od které jsem si přečetla knihu. Rozhodně této volby nelituji. Příběh se čte hezky plynule, takže je přečtený celkem rychle. Klaudii jsem si moc oblíbila, to byla skvělá postava, která měla sice chyby, ale také své světlé stránky a velkou odvahu. Oliver byl v pohodě a Adam si mé sympatie nezískal. Co se týče konce, ten mě opravdu na jednu stranu mrzel, na tu druhou jsem byla spokojená, že všichni neumřeli. Kniha je prostě o lidech, kteří mají problémy a třeba trpí traumaty, a jak to skončilo výborně ukazovalo, že v životě vše nemusí skončit úplně nejlépe, ale člověk se s tím musí smířit a být rád za svůj život a lidi, kteří mu vždy pomůžou nebo s ním ten smutek či žal sdílí. Knihu doporučuji přečíst.

MollyCornelia
11.11.2022 3 z 5

3,25*/5*
Od Zmizení Sáry Lindertové jsem neměla zvláštní očekávání a jsem vlastně spokojená. Dostala jsem knihu s výborně zvládnutou ponurou atmosférou (za celý děj se opravdu stalo jen málo pozitivního), kterou krásně vystihuje šedá obálka. Po této knížce a Nocích běsů, které se mi moc líbily (3*/5*), jsem si autorku oblíbila a těším se na její další díla.
Přiznám se, že to bylo děsivé. Sice jsem se nebála, ale opravdu jsem teď obezřetnější, když se pohybuji v okolí metra.
Na standalone mi děj přišel krásně komplexní a otevřenější konec do toho zapadá.
Oblíbila jsem si postavu majora Richarda Ehlera, ale jinak mi žádná další nepřirostla k srdci. Romantická linka se mi zdála divná, ale naštěstí byla jen velmi okrajová, což je za mě velké plus.
Vytkla bych ještě zbytečně dlouhé kapitoly a pár hluchých míst, od cca poloviny do tří čtvrtin jsem se trochu nudila, a chtělo by to víc akce. Aby nebyla všechna na konci.
Shrnutí:
Za mě velmi dobře zvládnutá kniha. Podobná atmosféra jako u Nocí běsů, zajímavé postavy, ponurý děj. Doporučuji milovníkům fantasy, mystery a detektivek. Mladým asi od 13 let, pokud nejsou strašpytlové.

TomHr
04.11.2022 5 z 5

Příběh zaujme hned od prvních kapitol, skutečně jsem byl zvědavý, jak se poměrně přímočarý příběh bude odvíjet. Postupně se přidávají další časové linky a fantastické až hororové prvky založené židovské mytologii. Sem tam se (zbytečně) opakuje některý motiv, ale celkově děj nepostrádá spád, napětí. S množstvím postav autorka neplýtvá, jsou však vykresleny velmi dobře. Mix detektivky, fantasy a hororu funguje na jedničku. Skvělá knížka a příjemné překvapení!

SofieH
02.11.2022 3 z 5

Knížku jsem dostala jako dárek a bohužel to není žánr, který obvykle čtu. Vyšetřování, napětí, nakonec mě to bavilo, ale další si asi nevyberu.

Lily101
01.11.2022 3 z 5

Kniha byla nesmírně čtivá a byla bych bývala dala plný počet hvězdiček, leč bohužel nemohu.

Pár skutečností mi prostě nesedělo (např. příznaky jisté duševní nemoci-nejsem lékař, odborník ani nic takového, ale i přesto se domnívám, že je na pováženou, jak se nemoc vlastně projevuje a vlastně to asi ani člověk raději vědět nechce, neb hlavně ať jsme zdraví/fyzicky i duševně/, dále chování Klaudie na závěr/proč tak čekala?/ a anotace je také na pováženou /fakt je někdo především student, když studuje kombinovaně-laicky: “dálkově”?/,…).

Recenzenti pode mnou uvádí, že autorka byla v době vydání knihy mlaďounká. Kdyby jí bylo pod dvacet, tak udělám výjimku a budu zvažovat plný počet hvězd, protože do dvaceti napsat knihu, to je wow (vím o slečně/neznám osobně/, která napsala první knihu v patnácti letech, což je obdivuhodné, dokonce jsem ji i četla a slečna má fakt potenciál). Ale tato autorka vydala prvotinu v mém aktuálním věku, tak snad mohu trochu srovnat. Na pravou míru uvádím, že já do dnešního dne žádnou knihu nenapsala, ale věnuji se stále studiu (i při práci) a tak mám na “kontě” jednu diplomovou práci, před sebou bakalářskou práci a pak pravděpodobně ještě min. jednu závěrečnou práci na vysoké škole. Samozřejmě napsat knihu je prostě napsat knihu a třeba jednou…

#prvniknihalistopad

Kaja1
26.10.2022 5 z 5

Kniha mě chytla od začátku, nemohla jsem přestat číst, i když je to žánr, který nečtu. Spojení vyšetřování s trochu tajemna, kdo ví možná je opravdu něco mezi nebem a zemí, i když tady spíš podzemím a zemí.

Tereza_T
10.10.2022 3 z 5

Já do toho šla s tím, že to bude fajn. Kateřinu Šardickou jsem si oblíbila jako autorku podle mě nejlepší fanfikce na wattpadu Mé Jméno Má Krev, kterou jsem přečetla několikrát a nejednou jsem obdivovala tehdy asi 15ti letou Kateřinu a její literární um. Když jsem se pak o několik let později dozvěděla, že vydala svou první oficiální knihu bylo jasné, že na ni jednou dojde. Zmizení Sáry Lindertové jsem si moc užila, četlo se to samo, fakt že jo. Užila jsem si prolínání mystična a detektivky a nejednou jsem byla překvapená dějovým zvratem, který jsem absolutně nečekala, a to já ráda. Jediné, čeho se trochu bojím, že za pár dní už postavy a jména zapomenu.... znáte to, některý postavy z knihy nezapomenete nikdy... tady mám pocit, že se to stane... na druhou stranu důvod k znovupřečtení po letech a tomu se určitě bránit nebudu. Kačce moc fandím, je to vlastně jediná česká autorka, kterou nějak aktivně sleduji, je mi moc sympatická a těším se na další knížky.

Lka
28.08.2022 4 z 5

Audiokniha :
Fantasy knihám se nějak vyhýbám. U této knihy mě lákalo, že je to v kombinaci s detektivkou. Tak jsem si řekla, že to zkusím. Nakonec nelituji. Kniha se mi líbila, byla výborně načtená a to tajemno dodalo celkově napínavou atmosféru.

Sticki
22.08.2022 5 z 5

Úplně skvělá kniha...

slaska77
30.07.2022 5 z 5

Milé překvapení, mladičká autorka svým debutem bezesporu ukazuje na obrovský talent. Člověk nemůže v tomto žánru řešit, nakolik je co možné, nebo logické, spíš se vrací do let mladí a nechává se unést příběhem. Jako fantasy tedy velmi zdařilá věc a paní Katce opravdu fandím. Str. 100: "Roztřesenou rukou naťukala odpověď. Kdo jsi? Při čekání ani nedýchala."

jaroiva
28.07.2022 3 z 5

Dokud to vypadalo jako detektivka, tak mě to bavilo. "Žánr Detektivky, krimi, young adult" mi rozhodně nenaznačoval, že se to zvrhne v jakési urban fantasy, mystery nebo co.
To jsou žánry, které nevyhledávám.
Na prvotinu takové mladé autorky je to víc než dobré. Ale můj žánr to prostě není. Takže varuju ostatní, kteří fantasy duchařině neholdují. Tohle není normální detektivka.

KateřinaKK
07.07.2022 4 z 5

Skvělá kombinace fantasy s detektivkou

Vilma232
04.07.2022 4 z 5

NAPOSLOUCHÁNO - velmi zdařilá interpretace. Fantasy nemusím, ale v kombinaci s "detektivním" pátráním považuji knihu za velmi zajímavý literární počin. Napínavé až do konce....

Arnika111
18.06.2022 5 z 5

Za mě super. Mám ráda urban fantazy a jsem moc potěšená a mile překvapená, že česká autorka v pohodě obstojí před zahraniční konkurencí. Určitě si přečtu i další knížku autorky.

janina66
30.04.2022 3 z 5

(audiokniha, výborně načtená)
Čtivá, mysteriózní, záhadná atmosféra to jsou klady. Ale knihy s paranolmálními jevy, či scifi zrovna nevyhledávám. Duchařina apd. nic pro mě. Ale musím pochválit záhadné prostředí tunelů metra včetně tajemných vran.

irskádívka
23.04.2022 2 z 5

Dvě hvězdy se můžou zdát málo vzhledem k ostatním hodnocením, ale tři hvězdy jsem dala i mnohem lepším knihám, což ale neznamená, že kniha je špatná. Ale rozhodně nepatří mezi ty, které bych mohla někomu doporučit nebo mezi knihy, které bych si hýčkala ve své knihovně.

Jedná se o autorčinu prvotinu a je to v některých ohledech znát. Snaha o šokující první větu, nepřirozená zvukomalebnost jazyka na prvních stránkách, která se ale v knize nikde neopakuje a pak autorka doslova dodržuje spisovatelské pravidlo: “autor musí znát své postavy a postava musí něco chtít i kdyby to byla sklenice vody”, jenže bohužel, se všemi těmito podrobnostmi čtenáře seznamuje, což text tříští a čtenáře (tedy mě určitě) obtěžuje. Aaa… kdo nechce vědět víc, tady přestane číst, ju?

Spoiler
Dál se jedná o výhradu ryze subjektivní. Prostě mě téma nadpřirozena a duší kradoucích těla živým…no, krátce, je to nesmysl. Neoslovilo mě to, podle mě je mnohem děsivější, co si dělají živí lidé navzájem a často i s dobrým úmyslem. Hlavní postava Klaudie rozhodně není hrdinka a nepřipadá mi věrohodné její snaha o záchranu všech a všeho. Stejně postava policejního vyšetřovatele, který se stane “lovcem duchů”. Bylo by mnohem barvitějším řešením, kdyby se ukázalo, že ony události se dějí Klaudie v hlavě a ostatní přivádí do nebezpečí kvůli skutečné duševní poruše (a ne astrálnímu zloději těl - pfff!).

Karciina
21.04.2022 3 z 5

Z anotace jsem se nemohla rozhodnout, jestli se jedná spíše o fantasy nebo detektivku, po přečtení to vidím stále jako něco mezitím.
Knížka je autorčina prvotina, pokud se nepletu, je to dobrý příběh a nic extra tam nedrhne. Atmosféra vás určitě vtáhne, mezi postavami si taky najdete své. Pro mě bylo překvapivých pár zvratů, u kterých jsem si říkala "wow, jo".
Ale kniha pro mě měla i své nedostatky. Tím hlavním je za mě natažený začátek, který mě na jednu stranu moc nebavil, než se to "rozjelo", a pak urychlený konec, který bych klidně brala delší.

katpas76
19.03.2022 5 z 5

Kniha pro mě byla příjemným "vyjetím" za zažitých stereotypů... mých... podle žánru ani anotace bych si knihu nevybrala, ale osud tomu chtěl, abych si ji přečetla. Byla jsem velmi mile překvapena, a to jak jazykovým zpracováním (text se mi nádherně četl, dialogy byly živé ...) tak obsahem (zápletka byla dobře propracovaná a celý příběh gradoval až do velkého finále, kdy už knihu nelze odložit). Ač fantasy rozhodně nepatří k mým oblíbeným žánrům, tuto knihu mohu opravdu doporučit i zarytým odpůrcům (trochu k nim patřím), protože fantasy není nosným tématem knihy a v podstatě si lze příběh představit i jako jakousi metaforu... kde si pod "nadpřirozeno" lze dosadit nějaké skutečné zlo. Po delší době dávám plný počet hvězd a knihu rozhodně ponechám ve své knihovničce. Díky, Kateřino Šardická

JanaJanska
11.03.2022 5 z 5

Zmizení Sáry Lindertové je pro mě příjemným překvapením. Ano, měla bych pár výtek, ale kniha byla velmi čtivá, napínavá a kombinace urban fantasy a prvků mystické krimi mně velmi sedly. Knihu rozhodně doporučuji.

tajemství dvojčata metro pro dospívající mládež (young adult) nadpřirozené jevy

2019  82%Zmizení Sáry Lindertové
2020  79%Noci běsů