Zmizení Sáry Lindertové

Zmizení Sáry Lindertové https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405097/bmid_zmizeni-sary-lindertove-rwU-405097.png 4 858 858

Jednoho podzimního večera vešla bezproblémová studentka Sára Lindertová do metra a víckrát ji nikdo neviděl. Hlavní vyšetřovatel Richard Ehler spojuje Sářino zmizení se starým případem, který mu ani po letech nedává spát. Po dívce pátrá i její sestra Klaudie se Sářiným přítelem Oliverem. Oni i policie vědí, že nezmizela dobrovolně, a brzy zjišťují, že není jediná, po kom se slehla zem. V metru totiž začíná mizet stále víc lidí. Klaudie je přesvědčená, že hluboko pod městem žije něco, co se nedá vysvětlit ani popsat. Neviditelné zlo, které lační po další oběti. A tou má být ona...... celý text

zpetkeknize
07.02.2021 5 z 5

Nejvíc vás dokážou nadchnout knížky, od kterých nic nečekáte. Byla jsem ke Zmizení skeptická z důvodu, že, jak všichni víte, čtu drtivou většinu času feel-good romance, takže hororové fantasy s detektivní zápletkou mi nepřipadalo jako něco, co by mě mohlo bavit.
Šeredně jsem se spletla. Knížku jsem přečetla během dvou nocí (což byl fakt hodně blbej nápad, protože když mi včera v noci začalo blikat světlo, málem jsem se po...), děj mě pohltil během prvních dvaceti stránek a nevěřila jsem, jaké všechny zvraty se v knize odehrály. Wow! Ani na okamžik mě to nepřestalo bavit, postavy jsem si zamilovala a ještě víc autorčin způsob vyprávění a vyjadřování.
Takže musím říct, že Zmizení Sáry Lindertové je za mě rozhodně to největší knižní překvapení letošního i lonškého roku, jelikož většinou jsem už dopředu dokázala odhadnout, že se mi něco bude fakt líbit, nebo naopak že vůbec. Tohle bylo jedno velké příjemné a zatraceně strašidelné překvapení.

Nailo
05.02.2021 1 z 5

(SPOILER) Kriminálka Brno s inspektorem Clouseau v čele pátrá po obětech, jež "sežralo" židovské metro. Policii aktivně pomáhá "odborník" patolog Slavíček, jehož slova jsou hotové perly. Ústřední postavou příběhu je silná a výjimečná žena, která chlastá první ligu a láduje se psychofarmatiky. Samozřejmě nechybí ani romantická dějová linka, obohacená o milostný mnohoúhelník, v němž na plné čáře vyhrává sexuální idol z ulice, který je sice bez finančních prostředků a nemá ani vyřešenou minulost, ale nebojí se obtáhnout hlavní rebelku na pánských záchodcích. XD

Kniha je svým vlastním zvráceným způsobem jednou velkou parodií už třeba jen tím, jak se nás autorka hned v úvodní kapitole pokouší ohromit svými přírodovědnými znalostmi - Kaštan je pouze plod, avšak stromu, na kterém roste se říká Jírovec maďal. O pár řádků později narazí do Sáry v plné rychlosti letící vrána a spadne mrtvá na zem. Děvčeti to nijak neublíží, jen mu to trochu vyrazí dech. S ohledem na váhu dospělé vrány, která se průměrně pohybuje okolo půl kila, rychlosti letu až 50 km/h, a především faktu, že vrány létají se zobákem dopředu, je tato těžce "atmosférická" scéna, která se v knize ještě mnohokrát opakuje a to s neustále se zvyšujícím počtem opeřenců, neuvěřitelně k smíchu.

Mezi další vybrané lahůdky patří např. scéna s jezdícími schody v metru, do kterých se chytí tkaničky dítěte. (Tkaničky jsou zjevně z padákové šnůry, neboť se nepřetrhnou.) Dětská noha se pak kvůli tomu dostane do jakési mezery mezi bočnicí a schodem, čímž dojde k roztříštění dětského chodidla. Inspirace nehodou romského chlapce v pražském metru je zcela očividná, avšak autorka si jaksi popletla skutečnosti, jež by jí dokázal osvětlit téměř každý lékař. (S výjimkou těch brněnských, pakliže máme vycházet z karikatury patologa.)

To, co lidem a zejména nenechavým dětem seká na eskalátorech prsty (ať již na nohou či rukou, podle toho, které tam zrovna strčí), je přechodový hřeben dole u výstupu. Jinak tříštivé zlomeniny vznikají po úderu, zatímco silný tlak kosti netříští, nýbrž drtí. ;)

"Klíčovou informací" pro bleskové pátrání po Sáře se stává udání ohledně konzumace "tabletek na předpis". (Zkušený major se pro jistotu ještě zeptá mladších kolegů, zda by to třeba nemohly být jen analgetika na bolest hlavy či anabolika na výkon = Sára chodila rekreačně plavat, takže by bylo logické, že by se před kamarády na plavečáku chtěla blýsknout výkonem.) Později v knize na to ovšem již nikdo nebere zřetel a to ani když se Sára najde. Přesněji se sama od sebe objeví na nádraží. Polonahá, špinavá a blábolící stále dokola - Já nejsem Sára. V nemocnici jí poté za pouhých 24 hodin zvládnou udělat veškerá vyšetření včetně psychologického a šupem ji ženou domů, protože je úplně zdravá.

Opakované popírání vlastní identity je vysvětleno diagnózou - disociální porucha. Za tuto jedinou uvěřitelnou věc dáváme knize hvězdičku. Čemu se nám ale věřit už nechce je, že ji neodvezli do psychiatrické léčebny. Zvlášť pokud ji policie hledala na základě mentální nestability a tudíž i možnosti, že by si mohla sama sáhnout na život. Nemluvě o tom, že její dvojče má od raného dětství diagnostikovanou schizofrenii! Takže je poněkud divné, že X dnů nezvěstná údajně labilní Sára, která po svém návratu vykřikuje: "Já nejsem já!" dostane místo jízdenky do "cvokhausu" propustku domů.

Knihu doporučujeme zejména náruživým fanynkám série Stmívání, které si touží stříknout do prádla z představy nevázaného sexu s bezďákem.

NymphMaeve
04.02.2021 4 z 5

Na tuto knihu jsem se velice těšila, měla velká očekávání a těšila se na skvělý knižní zážitek. Nemůžu říct, že bych byla zklamaná, to určitě ne, ale nejsem ani nijak extra nadšená. Příběh je dle mého názoru určen mladším čtenářům, trochu jsem byla překvapená popisem dnešní doby v kombinaci s "nadpřirozenými" prvky děje. Hlavní hrdinky Sára a Klaudie mi nebyly ani vyloženě sympatické, ani protivné, ale neuměla jsem si k nim najít cestu. Naopak Oliver a Adam, spolu s detektivem Ehlerem mi sedli mnohem více. Rozjezd je celkem rychlý, odkrývání zápletky plyne akorát rychle, jak se hodí, není to utahané ani nudné i přesto bych rozsah trochu zkrátila. Hluchá místa tam nebyla, ale dovedu si představit ořezání příběhu o spoustu nepodstatných informací. Rozřešení je zajímavé, ne tolik překvapivé, závěr mne neuspokojil. Zůstalo až moc nezodpovězených otázek. Kniha je poutavá, čtivá, příjemná, ale spíš pro mladší, vystavění příběhu je velmi jednoduché, takže kniha spíš oddechová.

Maya178
30.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Kniha mě bavila. Byl to dobře vymyšlený příběh. Nedala jsem pět hvězdiček jen kvůli Adamovi, ze všech postav ho mám nejradši.

IHT
29.01.2021 3 z 5

Poslouchano jako audiokniha. Zapletka neni spatna, konec se mi moc libil, ale chvilemi mi to prislo pomerne natahovane. Postavy prilis verohodne nebyly, ale porad to bylo v mezich normy :-)

Janadvorackova
16.01.2021 4 z 5

I pro starší, nejen pro mládež :). Fantastikou potrefení čtenáři si přijdou na své.
Co na to říct, dobrý příběh, v němž nic moc nedrhne. Má atmosféru a stíny a odhalení dávkuje pozvolna.
Prostě "nechoďte sami do tmy."
Na zbytek přijdete.

Akorát mě zarazilo... při poslechu audia jsem po městě jela busem. Stmívalo se a už se mi nechtělo courat pěšky. Dojela jsem na nádraží a hlášení stanic se zmiňovalo o přestupu na metro... Tyjo, ale my ho tu nemáme... Třeba, kdybych vystoupila, bych se divila -:))).
Ve všem je fajn hledat nějakou tu mystiku.

chamyl
16.01.2021 4 z 5

Fantasy krimi není zrovna můj šálek čaje a četl jsem tedy na základě čtenářské výzvy.
Hodnotím však kladně, přičemž pozitivně na mne zároveň působilo, že se jedná o čtivé dílo mladé autorky z domácích luhů a hájů. Kniha podle mého názoru zcela zapadá do Young Adult kategorie, ale já sám jako příslušník Old Child jsem důkazem, že nenudí ani "vyzrálejší" čtenáře.
Na závěr tedy jen malá poznámka pro autorku: v příštích příbězích prosím méně slova "bezmyšlenkovitě". Určitě v češtině existuje mnoho hezkých synonym k tomuto výrazu.

Kathyana
13.01.2021 4 z 5

Kniha mě naprosto pohltila, přečetla jsem ji během jednoho dne. Ta atmosféra? Celou dobu mě tam ty vrány prostě znervózňovali. Celou dobu jsem neměla nejmenší tušení, co se vlastně se Sárou stalo. Čtyři hvězdy dávám, za opravdu časté překlepy. A za ten konec, mě přišel uspěchaný. A ta úplně poslední kapitola? Tu bych buď vypustila úplně a nebo nějakým způsobem prodloužila. Celkově se mi nelíbilo, že má kniha docela otevřený konec, ale to je už můj osobní problém.

hs777
10.01.2021 4 z 5

Skvěle napsaný a promyšlený příběh, nevšední námět, spojení fantasy prvků, židovského náboženství a detektivky, atmosféra temného metra, záhadných stínů, černých vran - všechno naprosto výborné. Přesto hodnotím jen čtyřmi hvězdičkami, ale jen proto, že nevysvětlitelným jevům prostě neholduji. K přečtení ale rozhodně doporučím.

VeruMalfoy
06.01.2021 4 z 5

Čtyři hvězdičky dávám za docela dost chyb v knize...překlepy. Jinak příběh jako takový se mi moc líbil! Šlo o velice zajímavě a mysteriózně pojatou detektivku s prvky židovského náboženství. Wow!

SlamLenka
06.01.2021 4 z 5

První kniha dočtená v roce 2021 je tu! Vrátila jsem se ke Kateřině Šardické a vrhla se na její mrazivé Zmizení Sáry Lindertové, což je vlastně její první publikovaný román. Oproti Nocím běsů, v nichž mě naprosto dostala jejich atmosféra a ponurost, jsem se v tomhle případě zpočátku nemohla moc začíst. Možná to bylo tím, že jsem ve své hlavě tak trochu bojovala s Klaudií, protože mi jako hlavní postava nejprve nebyla moc sympatická, ale to se naštěstí později srovnalo. (Paradoxně asi s příchodem Adama.)
Pokud si mohu dovolit ještě jedno srovnání, pak musím konstatovat, že dějově mi tahle kniha přišla mnohem propracovanější než Běsi, ale na druhou stranu jsem neměla žádné větší potíže přijít na to, jak se to asi bude dál vyvíjet a co za tím vším zřejmě bude. Ale přestože jsem často zvládla děj předvídat (a třeba Alici jsem odhalila hned po dvou jejích vstupech do příběhu), dokázala mě autorka skvěle držet v napětí. Co bych vypustila, to bylo finální intermezzo, nebylo ale zase tak rušivé, takže to skousnu.
Celkově jsem si knihu užila – představivost pracovala na plné obrátky a cítila jsem se příběhem pohlcená. Charaktery postav byly uvěřitelné, jejich chování působilo přirozeně a vypravěčské schopnosti autorky vypovídají o tom, že nám rozhodně má co nabídnout.
Kvalitní mrazivé čtení na mrazivé dny.

aralka
06.01.2021 2 z 5

Je moje chyba, že jsem se nechala strhnout hodnocením zde na databázi a krásnou obálkou a knihu si koupila... ano je to kniha pro děti a mládež, není to žádná vysoká literatura, paní nebo slečna spisovatelka není vypsaná a je to znát, v textu je hodně chyb, opakují se často stejná slova v textu, postavy jsou neživotné ploché, dialogy šroubované, děj se posouvá těžkopádně, připadalo mi, že to byl velmi těžký boj to hodit na papír .. pro mě byly nejzajímavější pasáže z biblických židovských starozákonních témat (říše mrtvých, šeol, podsvětí, říše stínů atd.), v tomhle směru bylo znát, že si to autorka pěkně nastudovala... dávám průměrné hodnocení . ..

Tweety0207
06.01.2021 5 z 5

Kniha bola úžasná. Uplne ma pohltila. Už sa teším na ďalšie knihy autorky.

lost.in.books
05.01.2021 5 z 5

Hodnocení: na tuto knihu jsem se strašně moc těšila a moc mě potěšilo,když jsem jí měli u nás v knihovně .
Kniha mě chytila hned na první straně a už mě do konce nepustila , neustále mě to nutilo přemýšlet kdo za zmizením Sáry vězí . Při čtení jsem byla napnutá jako kšandy a přečetla jsem ji jedním dechem .
Autorčin styl psaní mi doopravdy sedl a i díky použitému jazyku se mi kniha četla úplně sama a neuvěřitelně rychle .
Strašně se mi líbila ta pošmourná atmosféra ,která ve knize byla famózní a strašně se do celého příběhu hodila .
A co se týče spojení detektivního příběhu a trošku i fantasy , tak to se doopravdy povedlo a díky tomuto velice zajímavému spojení mě to ještě více bavilo ,než kdyby to byla jen detektivka????. A to prostředí metra se mi k celému příběhu velice hodilo a přidávalo to celému příběhu na tajemnosti a záhadnosti -to já prostě můžu!
Děj byl doslova naplněný zvraty a akcí a záhadami a upřímně takovýto konec,jaký ve knize byl mě i celkem překvapil.
Postavy jsem si v průběhu děje oblíbila a postupně jsem rozuměla důvod, proč se zrovna tak chovají . Asi nejvíc jsem si oblíbila Klaudii , která mi přišla jako neskutečně tajemná,záhadná a nečitelná postava plná tajemství a takové postavy já prostě můžu! A to ještě nesmím opomenout že byl příběh doplněn o mnoho symbolů a detailů a to je také něco pro mě-čím více záhad-tím lépe.
Doporučuji všem ,co mají jako já rádi knihy s ponurou atmosférou a naplněné záhadami . Za mě jedno velké doporučení.

yetti09
01.01.2021 3 z 5

První půlka knihy byla super, čtenář se seznamuje s hlavními hrdiny a celková atmosféra knihy je temná. Musím uznat, že příběh byl dobře vymyšlený, neskutečně dobře to do sebe zapadalo... Až na ten konec.
Druhá půlka knihy už byla slabší, celkově to drhlo. Byla jsem ale moc zvědavá na závěrečné rozuzlení, které mě zklamalo. Jak bylo vše dobře vymyšlené, tak ten konec byl uspěchaný.
Na to, že to je první kniha od autorky, tak opravdu smekám, jen to trošku doladit.
Kniha je po grafické stránce moc krásná, kapitoly jsou přehledně rozdělené a fond písma je větší.

confusedlady
31.12.2020 3 z 5

na knihu jsem narazila ve videu Eliss, kde mě děj okamžitě zaujal. měla jsem až moc velká očekávání, která nebyla naplněna a táhla se celou dobu čtení, kdy jsem si i říkala ať už je konec. v knize jsem nenarazila na jedinou mě sympatickou postavu, ale je pravda, že byli dobře promyšlené. děj mě děsil, což bylo skvělé a nenapadlo by mě, že se můžu u knihy bát až tak moc. líbilo se mi i to, že se v příběhu pořád něco dělo. celkový dojem z knihy Zmizení Sáry Lindertové bych brala kladně a určitě patří do těch lepších, co jsem zatím četla, ale přiznám se vám, že znovu bych si ji nepřečetla.

ydnac
27.12.2020 5 z 5

V tomto roce jsem konečně dala velkou šanci českým autorům a opět jsem dobře udělala :-)
Tuto knihu jsem se rozhodla přečíst na základě vysokého hodnocení zde na databázi a nevím proč, ale očekávala jsem "jen" detektivku :-)
Bylo pro mě překvapením a to radostným, že je to taková fantasy detektivka, což mě dost překvapilo a potěšilo, neboť mi to spojilo moje dva nejoblíbenější žánry.
Kniha je napínavá, nutí vás číst pořád dál :-)
Líbilo se mi to, jsem spokojená a těším se na další autorčiny knihy.

Marushka27
25.12.2020 3 z 5

Asi největším kladem této knihy je, že je fakt kvalitně udělaná. Je vidět, že korektury jsou vymazlené. Nenarazila jsem snad ani na jedinou divnou větu. Příběh jako takový nebyl špatný, ze začátku byl velmi napínavý a já si říkala, že tohle je pecka. Jenže pak to šlo pomalu dolů. Po polovině to začalo být překombinované, detektivní zápletka byla slabá, policie nevěrohodná, flashbacky... Líbil se mi mytologický motiv, ale začalo to ztrácet dech. Konci chyběla hloubka, ale to hlavní - nějaké emoce okolo Klaudie. Připadalo mi to taky zbytečně uspěchané. Ale musím říct, že na prvotinu to je fakt zdařilé a je vidět, že autorka umí pracovat s textem na výbornou. Rozhodně si s radostí přečtu i něco dalšího.

Ivik3
24.12.2020 4 z 5

Výborně napsaná kniha.Je tam tajemno,detektivní zápletka.
Drží vás v napětí.Chcete číst stále dál.
Pro mě dva velice překvapivě momenty,které jsem netušila.Od samého začátku knihy lehké indicie, které ke konci dají celek.
Líbí se mi styl spisovatelky a to je to teprve prvotina. Super

Karou90
13.12.2020

Nechce se mi věřit, že je to autorčina prvotina. Příběh je napínavý s prvky hororu a tajemna. Katka píše opravdu působivě. Je vidět, že autorka si dává záležet a o tématech, které zahrnuje do svých knih si vždy něco nastuduje. Na stránkách jsem visela a hltala každé slovo. Katku Šardickou zařadím mezí mé TOP autory a obě její knihy mezi to nejlepší co jsem letos četla.