Zmizení Sáry Lindertové

Zmizení Sáry Lindertové https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405097/bmid_zmizeni-sary-lindertove-rwU-405097.png 4 858 858

Jednoho podzimního večera vešla bezproblémová studentka Sára Lindertová do metra a víckrát ji nikdo neviděl. Hlavní vyšetřovatel Richard Ehler spojuje Sářino zmizení se starým případem, který mu ani po letech nedává spát. Po dívce pátrá i její sestra Klaudie se Sářiným přítelem Oliverem. Oni i policie vědí, že nezmizela dobrovolně, a brzy zjišťují, že není jediná, po kom se slehla zem. V metru totiž začíná mizet stále víc lidí. Klaudie je přesvědčená, že hluboko pod městem žije něco, co se nedá vysvětlit ani popsat. Neviditelné zlo, které lační po další oběti. A tou má být ona...... celý text

Marekh
05.12.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetl za 2 dny. Kniha se líbila, mísí se v ní detektivka, horor, psychologie. Do knihy jsem se začetl takovým způsobem, že jsem od ní nechtěl odejít. Příběh mě doslova pohltil, některé scény mi nahnaly strach. Pokud bych četl knihu v noci, tak bych se rozhodně bál mnohem více než přes den. Kniha má 2 části. Byla napínavá od začátku až do úplného závěru, námět knihy mne oslovil.

Jedná se o první knihu (debut), kterou autorka napsala. Možná by se knize daly vyčíst nějaké nedostatky a během čtení jsem zvažoval, jaké hodnocení nakonec udělím, ale nakonec jsem se rozhodl, že knize udělím 100 %. Kniha mne vtáhla do děje a pokud přihlédnu k faktu, že je to autorčina prvotina, tak kniha byla výborná. Možná tuto knihu zařadím mezi TOP 10 nejlepších knih za rok 2020, které jsem přečetl, ale ještě si to musím promyslet, poněvadž přečtených knih za tento rok je docela hodně. Každopádně si budu chtít časem přečíst další knihu od autorky a tou je NOCI BĚSŮ.

Kniha má pěkný přebal. Oceňoval jsem na knize, že má větší fond písma, takže se četla dobře.

Hnědoočka_
04.12.2020 5 z 5

Úžasná kniha s jedinečným příběhem. Rozhodně doporučuji

Zumaan
03.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Super kniha do podzimních/zimních večerů, tím spíše jako odpočinková četba
-děj byl propracovaný
-postavy mi sedly, jenom mě velice iritovala Sára, ta tam ale v podstatě '' nevystupovala'', takže to ani nepočítám v negativu
-líbí se mi propracovaní starých pověstí a mýtů do této detektivky
-ztrach ze tmy... tím trpí hodně lidí. Dobrý nápad to takto propracovat a dodat prostém nápisu''Nechoď sama do tmy'' úplně jiný význam

-trochu mě zklamal konec, protože nemám ráda otevřené konce
-jinak nemám co vytknout

*poklona a čest autorce
%doporučuji na 98%

josska
02.12.2020 4 z 5

Kniha mě příjemně překvapila,myslím,že neni jen pro mladé,,byla čtivá,napínavá,bavila mě,,,,konec mě teda překvapil,,myslím,že pujdu do audioknihy,,ty mě ted dost baví,,,,,

Drahuska12
27.11.2020 4 z 5

První polovina knihy mě asi oslovila více než ta druhá. Druhá polovina mi prišla hodně přetažená. Ale kniha se mi určitě líbila a za prvotinu musím dát určitě 4 zasloužené hvězdy :-)

JessieEx
23.11.2020 5 z 5

Tenhle příběh je hooodně děsivý, alespoň tedy pro strašpytly jako jsem já. I proto jsem knížku četla tak dlouho, často jsem ji prostě musela odložit, nechtěla jsem číst večer atd.
Na druhou stranu mě moc bavila a odkládat jsem ji nechtěla. Misí v sobě mnoho žánrů a je dá se říci mnohovrstevnatá, styl psaní autorky odhaluje pravdu velmi rafinovaným způsobem a proto nastaly okamžiky, kdy jsem si myslela, že tam něco neklape, a trvalo hodně dlouho, než to autorka objasnila.

Hlavní hrdinka Klaudie nebyla zrovna nejsympatičtější postavou, ale Oliver, to byla jiná :) Klaudie se zbytečně vrhala do nebezpečí a dělala iracionální rozhodnutí, proto mě štvala.

Pozor ale, knížka rozhodně není o nevyspělých šestnáctiletých "hrdinech" a v tomto případě mi přijde označení young adult skoro až zavádějící. Postavám už není "náct" i když si dodělávají ještě vysokou školu, takže z hlediska ně jakého věkového zařazení bych knihu přirovnala k Metě.

Prostředí metra a fiktivního města mě fascinovalo, vrány dopomohly vykreslit fakt temnou atmosféru, židovské téma bylo velmi zajímavé.
Škoda trochu překombinovaného "akčního" konce, ale opět, poslední kapitola to zachránila.

Knížka je vyspělá a světová! Doporučuji!!

Nikola_
17.11.2020 4 z 5

Rozjezd mi přišel trochu zdlouhavý, více mě kniha začala bavit až z ve druhé polovině...Námět se mi líbil moc, zajímavé.. Co všechno může být pod našima nohama..

RADOST
15.11.2020 3 z 5

Mám ráda tajemno, napětí, psycho - ale tato konfrontace světa živých a neživých mi jaksi nesedla. První polovina knížky se mi líbila, ale postupně natolik ztrácela na možné věrohodnosti a také na kvalitě, že hodnotím jen jako lepší průměr. Nelíbí se mi ani zařazení knihy do kategorie pro děti a mládež, ale za to myslím tato nadějná autorka nemůže.

keselylenka
11.11.2020 3 z 5

Za mě bohužel byla tato kniha zklamáním. Začátek ještě šel, vtáhl mě do děje a čekala jsem od toho hodně, ale s každou další stránkou jsem se dostávala do situace, že mi je vlastně jedno, jak to celé dopadne.
Mám ráda tyhle tajemné zápletky, ale tady mi to prostě přišlo moc, nevěřila jsem tomu.

nniikka
10.11.2020 4 z 5

Když jsem knihu začala číst moc se mi líbila. Říkala jsem si to bude dobrá detektivka. V druhe části jsem zjistila, že je to spíš misteriózní a to se mi tam moc nelíbilo kdyby to zústalo jen u detektivní části bylo by to lepší. Kniha byla jinak hezky napsaná

Rogalka
06.11.2020 5 z 5

Četla se dobře a do poslední chvíle byla napínavá. Mohu jen doporučit a určitě si přečtu i další knihu.

Horselen
01.11.2020 5 z 5

Tuhle knihu bych do YA ani neřadila, protože dostáváme něco jiného, než na co jsme z různých fantasy zvyklí. Bylo to skvělé a doslova mi běhal mráz po zádech.
Jestli tohle má být prvotina, tak smekám pomyslný klobouk. Obálka vypadá taktéž bezvadně. Těším se, až si přečtu další autorčiny knížky, sama působí velmi sympaticky.

INCOGNITOREADER
01.11.2020 5 z 5

Já jsem poslouchal audio verzi od @voxi.audioknihy
Jedná se o mysteriózní nebojím se říct až thriller. Atmosféra je hutná, mrazivá chvílemi bych řekl až děsivá. Postavy jsou uvěřitelné a co je nejlepší vytvoříte si k nim vztah a můžete jim fandit. Zapojení židovské mystiky je pro mě originální a líbilo se mi. Obálka úžasná a líbí se zakomponování designu z metra, protože o metro jde v knize hodně. A samozřejmě o zmizení. A jak je zpracována audiokniha? Tady musím opět chválit. Výběr hlasů je perfektní a i výběr hudebních předělů, je vybraný dobře a jen pomáhá vykreslit tu neutěšenou atmosféru.

Fortuna7
25.10.2020 5 z 5

Nemůžu uvěřit, že to je první knížk kterou kdy autorka napsala. Je to geniální. Šardické hodně fandím

VikčaV
23.10.2020 5 z 5

Teď jsem ji dočetla a stále tomu nemůžu uvěřit, spíš nechci uvěřit tomu, že tohle je konec.
Všem velmi doporučuji, knížka mě velmi dostala a myslím, že na ní budu ještě chvíli myslet.

Luccinda
19.10.2020 5 z 5

Zmizení Sáry Lindertové je přesně ten typ knihy, který si především díky žánrové rozmanitosti najde své čtenáře napříč všemi kategoriemi. Knížka tematicky i příběhově hodně vybočuje z řady typických young adult románů a smekám před Katkou Šardickou, která nejenom že dokázala vymyslet originální a zajímavou zápletku a vyvarovat se jakýchkoliv klišé, ale zároveň napsala knížku, která vás prostě bude bavit bez ohledu na to, jakému typu literatury obvykle holdujete.

Příběh vás naprosto pohltí hned od první kapitoly. Autorka si se čtenářem dokáže tak skvěle pohrát, že po chvíli už nebudete vědět, čemu vlastně věřit, zároveň ale knížku díky tajemné, malinko hororové atmosféře a nečekaným zvratům nedokážete odložit, dokud ji celou nedočtete. Za zmínku stojí také skvěle napsané postavy, které si zaručeně oblíbíte. Pomyslnou třešničkou na dortu je fantasy prvek založený na židovské mystice, který do příběhu skvělé zapadá a poskytuje nám naprosto fantastické rozuzlení celého příběhu.

ElleNora
14.10.2020 5 z 5

Tak konečně jsem si knihu přečetla. Ze začátku mě celá záhada kolem zmizení hodně zaujala, užívala jsem si známé slovní spojení a věty autorky, kterou si pamatuju ještě jako amatérskou pisatelku fan-fikce na Harryho Pottera. Po čase bylo pátrání trochu opakující, nějakou dobu mi přišlo, že se nikam neposouváme.
Naštěstí to konec vylepšil. Moc se mi líbilo odhalení dosud nepoznané stránky Klaudie a zápletka s Alicí. Trochu mě zmátl podivný vztah Klaudie s Oliverem, ale doufám, že dokáží být dobrými přáteli sobě navzájem. Každopádně gratuluju autorce k vytvoření skvělého případu a napětí, které bylo výjimečné.

sloninka
10.10.2020 2 z 5

Po napínavém a strhujícím začátku, který mě vtáhl do děje, přišlo obrovské zklamání. Poslední třetina knihy se za mě prakticky nedala číst, dočetla jsem jenom proto, abych se ujistila že je to opravdu tak špatné.

Dela111
10.10.2020 4 z 5

Zmizení Sáry Lindertové je mysteriózní detektivka se zajímavým námětem, který upoutá od začátku až do konce. Jde o výbornou kombinaci detektivní zápletky s prvky fantasy a hororu.
Děj je přiměřený pro věkovou kategorii, které je kniha určena, nebude však nudit ani dospělé.

Kniha má chmurnou mrazivou atmosféru, je plná vran, stínů, hlasů a strachu. Příběh ukrývá nejedno tajemství, která jsou postupně odkrývána. Až závěrečné poskládání všech střípků tajemné mozaiky dá odpovědi na všechny otázky a uzavírá tento působivý příběh.

Mimochodem - kniha má skvostnou obálku, i ta mě tak trochu přitáhla, ačkoli dávno nepatřím k cílové skupině tohoto příběhu :-).

Ani832
01.10.2020 5 z 5

Na Zmizení Sáry Lindertové jsem byla fakt hodně natěšená a přes má vysoká očekávání nejsem ani trochu zklamaná.

Celkový nápad s metrem a židovská tematika, která v příběhu dost figuruje - obojí je vážně skvělý. Kniha se četla skvěle, nechybělo napětí a čtení jsem si opravdu užívala. Po nějaké době se ale děj začal trochu táhnout a stagnovat, ale i tak mě čtení opravdu bavilo.

Přes velké množství pozitiv se tu najde i pár negativ. Postavy mi přišly relativně ploché, autorka se jim nevěnovala moc do hloubky. Na druhou stranu to chápu, jelikož v žánrech typu detektivka má kniha mít hlavně spád a je třeba, aby si udržela napětí, což se po většinu knihy dařilo.

V knize jde zároveň najít celkem dost klišé (vyšetřovateli pomáhá s případem jeho ex...), ale když se na ně přestanete zaměřovat, úplně na ně zapomenete.

A to jsou jediné mínusy, které mi stejně přijdou dost hnidopišské a rozhodně by vám neměly zabránit v tom, abyste si titul přečetli.

Přiznám se, že jsem se během čtení někdy fakt bála a nedokázala jsem si představit, že bych měla někdy v blízké době jet metrem.

Na to, že je Zmizení Sáry Lindertové autorčin debut, je to naprostá pecka. Kdybych to nevěděla, tak mě ani nenapadne přemýšlet o tom, jestli to je autorčina prvotina.

Jo, a ten konec?! To mi spadla brada.

Katka Šardická mne velmi mile překvapila a moc se těším na to, až si přečtu Noci běsů.