Zlodějka knih

Zlodějka knih https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26831/bmid_zlodejka-knih-43M-26831.jpg 5 8266 2055

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Argo

The Book Thief , 2005

heeriess
14.08.2021

Báječná kniha báječná audiokniha. Zlodějka knih patří mezi ty knížky, které mohu číst stále dokola a pořád mne budou bavit. Filmové zpracování velmi slabé, ale kniha poutavá.

evineckY
11.08.2021 5 z 5

Právě jsem doposlouchala audioknihu nádherně namluvenou paní Vilmou Cibulkovou a jsem plná emocí. Ale jedno vím jistě - tahle kniha by mněla být povinná četba po celém světě !

LenkaNovotna32
05.08.2021 5 z 5

Dakujem za tuto knihu,konecne nieco ine,iny pohľad na vec.Knihu som zhltla za jeden den,velmi zaujimavo písaný pribeh.Ohavnosti ktoré sa diali za 2 sv vojny zasiahli vsetkych v tej dobe,tu vidno ze trpeli vsetci.Smrt ako rozprávač sa mi páčila,malo to dušu.

Kája_14
02.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha... byla napínavá a krásná od začátku do konce. Viděla jsem i filmovou podobu ale kniha byla hezčí.

rumund
02.08.2021 4 z 5

Dobrá kniha ....., ale musím se přiznat, že jsem očekával, dle recenzí, špičkovou knihu. Právě proto, jsem si ji koupil do své knihovny. Ale nebylo tomu až tak, abych si z toho sedl na zadek. Smrt vyprávějící příběh, je sice zajímavé, ale kniha se mi zdála zbytečně zdlouhavá a v některých pasážích až nudná. Četl jsem už lepší knihy, ale na 4 hvězdičky Zlodějka knih u mne má.

Verunka926
24.07.2021 4 z 5

Knihu jsem po nějakých 40 stranách musela odložit, protože jsem se do příběhu nemohla začíst a celkem jsem se ztrácela. Ovšem nyní, když jsem se ke Zlodějce knih opět vrátila, jsem již tento problém neměla a příběh mě skutečně bavil.

tygřík2
23.07.2021 5 z 5

Občas to byly verše v próze. Krásný jazyk. Vypravěčka Smrt vnímá svět skrze barvy a vidí do ledví, či spíše duší, všech zúčastněných. Další jedinečnou dimenzi příběhu dodává interpretace a hlas paní Cibulkové. (Poslouchala jsem si audioknihu před spaním a spánek mne přemohl se sluchátky v uších. O tři hodiny později jsem se napůl probrala, protože na mne někdo mluvil. Vyděsila jsem se. Byla to Smrt! Naštěstí jen vyprávěla o Liesel:-))) A způsobila, že se mi koulely slzy jako hrachy.)

Birlibán
17.07.2021 5 z 5

I když je autorův styl psaní poněkud zvláštní, kniha se mi líbila. Je to příběh obyčejných lidí pod tlakem dějinných událostí, které nejsou schopni ovlivnit. Celou knihou se táhne tušení neblahého konce, tíseň a obavy z budoucnosti. Rozhodně stojí za přečtení.

Gaudericus
13.07.2021 3 z 5

Půjdu hodně proti proudu. Napsané je to pěkně, ale při čtení jsem se nedokázal ubránit pocitu, že podobných příběhů jsem četl, ale i viděl, už přehršel. Vůbec jsem se do vyprávění nedokázal ponořit a to ani v přednesu Vilmy Cibulkové, na kterou od poslechu Vyhnání Gerty Schnirch nedám dopustit. Občas jsem se přistihl, že poslouchám jen proto, abych si mohl odškrtnout další dílo (a nerad knihy vzdávám). Dokonce jsem přemýšlel o dvou hvězdách, ale z úcty k literární obratnosti autora jsem se přiklonil k lepšímu hodnocení.

Katie*
11.07.2021 4 z 5

Prvních asi 300 stran mě opravdu bavilo. Stránky mi díky nenáročnému textu a taky krátkým kapitolám rychle ubíhaly před očima a já toužila vědět, co s Liesel bude dál. Ale po těch 300 stránkách, tedy tak za půlkou knihy, už mi přišlo, že je příběh zbytečně natahován a těch několik zvratů, ke kterým v druhé polovině knihy došlo, mě bohužel nedokázalo moc rozhodit. Ačkoliv mě Zlodějka nakonec nenaplnila tak jako ostatní zdejší čtenáře, hodnotím 4*, protože přece jen jde o kvalitní četbu, která několika svými prvky vyniká nad ostatními knihami. A ano, jedním z těch prvků je netypická, originální a naprosto geniální volba vypravěče :).

knihomolkaMist
10.07.2021 5 z 5

Já nemám slov. Knize jsem se vyhýbala, neboť jsem na ni slyšela samou chválu a bála jsem se vysokých očekávání. Naprosto zbytečně samozřejmě! Tahle kniha... mě naprosto emočně vyždímala. Předala mi něco, co jsem netušila, že mi kniha může předat.
S klidným srdcem mohu říct, že jsem ji rozhodně nečetla naposledy.

dominika8192
10.07.2021 4 z 5

Plný počet tomu nedám, protože začátek byl nepřehledný. Pár stran jsem netušila, kdo vypráví, což by se vzhledem k tomu, že je to v anotaci přímo napsáno, stát nemělo. Po ujasnění postav to ale byla dojímavá a hlubokomyslná jízda. Chytí za srdce - inu, soucitní Němci za 2. války. To hned tak neuvidíte, saukerl!!

Michalka24
02.07.2021 5 z 5

Nadherny,dojimavy pribeh plny lasky a nadeje v krutych casoch.Pribeh o rodine a priatelstve.
Kniha,ktora Vas chyti za srdce. Odporucam precitat.

IvyLouve
02.07.2021 5 z 5

V príbehu nám Smrť predstaví odvážne dievča Liesel, ktoré miluje knihy, a tie jej pomáhajú vyliečiť sa z hroznej traumy. S nimi tiež jej adoptívny táta - láskavý maliar a harmonikár Hans, občas i jeho žena, uhundraná Rosa, no hlavne Lieselin kamarát, drzý, ctižiadostivý Rudy. A tiež je tu Max, citlivý boxer s ťažkým židovským osudom. V priebehu niekoľkých vojnových rokov sledujeme, čo všetko zažívajú obyvatelia jednej chudobnej ulice v malom nemeckom mestečku. Na pozadí neľútostnej spoločenskej situácie si deti Liesel a Rudy kradnú kúsky každodenného smiechu a vylomenín. Keď je treba, poslušne heilhitlerujú, ako káže bonton, ale niekde vo vnútri cítia, že svet je pomýlený. Liesel si uvedomuje, že slová, ktoré tak miluje, pretože jej v knihách prinášajú útechu, sú zároveň nástrojom zla. ,,Proč musí existovat? Bez nich by nic z tohohle nebylo. Beze slov by z Führera nezbylo nic.”

Smrť ako rozprávačka je v Zlodejke kníh originálna z niekoľkých dôvodov. Vidí veci, ktoré sú nám i postavám skryté, napríklad abstraktné farby oblohy (farba raňajok, čokolády, Židov) i predmetov okolo nás (skrinky farby viny). Vidí a počuje mŕtvych, ako sa snažia niečo povedať živým. Zbiera duše a odnáša ich s nekonečnou starostlivosťou. A tak, hoci je tento príbeh až kruto realistický, má občas nádych nadprirodzena. Smrť má tiež svojský zmysel pre humor a rada anticipuje veci, ktoré čitateľa majú prekvapiť o mnoho strán neskôr. Jej rozprávanie je presiate drobnými úsmevnými poznámkami a vysvetlivkami.

Múdra, dojímavá, srdcervúca. Táto i tie dve ilustrované knižky v nej. A absurdne vtipná občas, ak chceme. Kocúr menom Goebbelsek? Príručka hrobára na dobrú noc? Aspoň 500x Saumensch, Saukerl a ďalšie pôvabné vyznania. Neromantická, a predsa plná lásky a nádeje.

Fílovo
16.06.2021 5 z 5

Zlodějka knih rozhodně patří mezi knížky, na které nezapomenete. Pokud hledáte historicky přesný román, hledejte jinde. Tohle je "jen" velmi krásný a silný příběh mladé dívky na pozadí té nejhrůznější doby.
Trvalo mi, než jsem se prokousal začátkem, který možná příliš neplyne, navíc je styl vyprávění poněkud odlišný, než na co jsem zvyklý. Jakmile jsem toto překonal, byla radost to číst. Opravdu se nebojím říct, že Zlodějku knih bych zařadil mezi umělecká díla současné literatury.
Děj je promyšlený, protkává jej naděje, láska, nenávist, strach, oddanost, dětství, ... všechno. Je plný emocí, ale není kýčovitý. Knížka nemá zbytečné vedlejší nebo nesympatické hlavní postavy. A přestože nám vypravěč vlastně hned na začátku naznačuje, jak to celé dopadne, konec je krásný a dojemný.

Hugoline
12.06.2021 4 z 5

To je knížka, která s vámi pohne. Téma je děsivé, příběh milý, hlavní postavy vám přirostou k srdci a vypravěčka je minimálně velmi neobvyklá. Rozhodně stojí za přečtení.

ladyxx
06.06.2021 5 z 5

Zvláštní kniha, jejímž vypravěčem je personifikovaná Smrt. Autor si hodně pohrává s jazykem a často situaci vyjadřuje v barvách a přirovnáních, někdy velmi abstraktních (měla jsem problém představit si „oblohu barvy snídaně“, a naopak mě ohromil „provaz upleteny ze stalingradského sněhu“). Postav je několik – zlodějka knih Liesel, její adoptivní rodiče Hans a Rosa, kamarád Rudy, a Žid Max – všechny jsou zpracovány s citem a působí opravdově. Příběh je smutný, hlavně na konci, což se od tématu dá čekat, i když je jím protkaná i špetka naděje. Kniha patří mezi díla, která ve čtenáři něco zanechá.

Nejzajímavější myšlenka Smrti (parafráze): „válka je šéf, který od vás očekává nemožné, nikdy nepoděkuje za odvedenou práci, a naopak vyžaduje víc a víc“.

Mathiola8
05.06.2021 5 z 5

Krásná kniha, užívala jsem si ten styl, všechna ta slova. Jedna z těch, které jsem si dávkovala, abych ji nepřečetla moc rychle. Krásná

Teruberu
31.05.2021 5 z 5

Knížka, která vezme za srdce.

DANIK38
30.05.2021 5 z 5

Nádherně napsané. Pohled na hrůzy války ze strany smrti. Donutí přemýšlet nad hrůzou té doby. Je to úžasná kniha ke které se člověk vrátí.