Žízeň

Žízeň https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359456/mid_zizen-EzB-359456.jpg 5 2789 602

Harry Hole série

Harry Hole si chce užívat spokojený život s Ráchel a poklidně vyučovat na policejní akademii. Jenže v Oslu dojde k vraždám několika žen, které si daly schůzku přes Tinder. Vyšetřovacímu týmu v čele s Katrin Brattovou zůstává rozum stát nad tím, že obětem vždy zmizelo určité množství krve. A tak je Harry povolán zpět do služby. Dopátrat se pravdy není ani pro něj jednoduché. Navíc je postaven před zásadní dilema: dát přednost rodině, nebo vyšetřování. 2. vydání... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Tørst , 2017

blackoutzuzi
11.05.2020 4 z 5

Před Žízní jsem od Nesba četla pouze Šváby a ty se mi vůbec nelíbily. Dala jsem mu ale ještě druhou šanci a udělala jsem dobře! Žízeň, to je jiná liga! Hlavní antihrdina si své oběti vyhledává pomocí aplikace Tinder. Vraždí ženy a zdá se, že má nadpřirozené schopnosti, protože je takřka nepolapitelný! Hlavní vyšetřovatel, Harry Hole, nevydržel (a vlastně ani neměl na výběr), zřekl se poklidného rodinného života a opět se zapojil do vyšetřování znepokojujících vražd. Vraždí opravdu vampyrista? A komu vrah zanechává vzkazy? Ačkoli má Žízeň téměř 600 stran, já ji měla přečtenou za dva dny. Už to svědčí o tom, že Nesbo napsal velice čtivý a pohlcující příběh! Ačkoliv musím uznat, že některé situace mi přišly přitažené za vlasy, ale to bylo asi tak jediné mínus :)

kofola33
02.05.2020 5 z 5

Harry nikdy nezklame, ani jako norsky ropny vrt:-) Porad me proste bavi.

PPardinio
27.04.2020 4 z 5

Stále dobré, stále čtivé, ale měl jsem Žízeň číst asi s větší pauzou od Policie, která byla fakt famózní. S počátečním tempem a zvraty Žízně jsem tak trochu bojoval (3 roky odstup v ději, nové role hlavních postav + podivně se chovající postavy nové...). Nejvíce mi však vadilo, že se Katrine Brattová chová o poznání jinak než v předešlém díle s HH. Autor opět předkládá několik zápletek, zajímavých úvah a zvratů, ale jednu indicii (musela v ději být, protože byla klíčová k odhalení vraha), zasadil do příběhu moc okatě a ději to bohužel uškodilo. Poslední 1/3 knihy jsem se tak bavil spíše tím, jak se autor snaží tento fakt zamaskovat a čtenáře zmást. Závěr s lodí, zuby a útěkem byl dle mého již zbytečný. Za mě slabší 4 hvězdičky (Nebýt fandou série, tak dám 3)

Gabri-88
25.04.2020 5 z 5

Vyčurala se, odemkla, došla k umyvadlu. Hovor u pisoárů umlkl ve chvíli, kdy otočila kohoutkem.
"Co tu děláš?"
"Čurala jsem a teď si myju ruce," odpověděla. "Zapamatujte si to pořadí."
Ulrich čekal u dveří. Jak držel v rukou její bundu, připomínal jí psa s klackem v tlamě vrtícího ocasem.

Čtěte! P-přísahám, že se vám to b-bude líbit :-) Katrine jako hlavní vyšetřovatelka dostane prostor na začátku, pak už je to zase one man show, ale oceňuji všechny ty linie Ulla x Mikael x Truls, Katrine x Bjorn, Harry x Rachel, dělá to příběh takový uvěřitelnější a s každým dalším dílem je mám radši i přes jejich případné špatné charakterové vlastnosti (Mikael, Truls, Harry :)

"Jste pořád na suchu, Harry?"
"Jako norský ropný vrt, šéfe."
"Hm. Dobře víte, že norské ropné vrty na suchu nejsou, jsou jen zavřené a dobu, než ceny ropy zase vystoupají."
"Přesně to jsem vám tou metaforou chtěl říct."

Přiznám se, že Nesbovy knihy asi úplně nečtu jen kvůli té detektivní práci, kterou popisuje. Nýbrž kvůli jeho vypravěčským schopnostem. Prostě mě baví, že se v knížce mimo jiné dozvíte blbosti jako například, že turecká káva nemá projít varem :) nebo o úchvatnosti našeho konzumního světa a “produkci” masa. No a zároveň žasnu, jak zvládne Jo na jedné jediné stránce vylíčit upřímně smutného HH a zároveň to zabít morbidním humorem KB. A mimo jiné mě baví jeho obsese hudbou, kterou cpe do každé HH knihy :)

"A přesto lidi dál léčíte?"
"Je to poslání."
"Ano, všiml jsem si krucifixu ve vaší ordinaci. Věříte v poslání."
"To vy také, Harry. Poznal jsem to na vás. Možná nevěříte v boží poslání, ale v poslání ano."
Harry sklopil pohled do kelímku. Steffens to s fascinující bolestností vystihl.

Tereziee
24.04.2020 5 z 5

Tak jsem si myslela, že přesně vím jak to skončí. Zase jsem to neodhadla. Nesbø prostě ví, jak čtenáři motat hlavu až do úplného konce. Poslední díly mě akorát trochu štve, jak nás trápí otevřenými konci! Teď se budu muset co nejdřív vrhnout na Nůž a modlit se, že ten otevřeně neskončí. A musím říct, že Žízeň ve své kvalitě dost silně konkuruje mému oblíbenému Sněhulákovi.

Atlantis
15.04.2020 2 z 5

Bohužel, musím jít proti proudu. Žízeň je podle mého názoru jeden z nejslabších dílů celé Harryho ságy, ne-li dokonce ten nejhorší. Celou dobu jsem přemýšlel, co mi tak hrozně vadí a přišel jsem na to kolem poloviny knihy - celou dobu totiž znáte vraha. Nikdy jsem neměl rád případy alá Columbo, kde o pachateli víte od samého začátku. No a když tedy víte, kdo ta zvěrstva páchá, tak nevěříte celé té lince o vampyristovi a kniha se rozpadá.
Přemýšlím, zda by bylo lepší předešlé díly nečíst, ale to by zase spousta vedlejších linek vyšuměla do ztracena...
Pro mě neskutečné zklamání a popis dalšího dílu (Nůž) se mi pranic nelíbí. Že by pro mě konečná?

Sany124
13.04.2020 4 z 5

Klasický HH, ale já ho mám ráda.

lada625
10.04.2020 2 z 5

Mám sérii o HH rád, ale tohle už bylo zbytečné. Děj sice napínavý, ale překombinovaný. Navíc těch situací, kdy Harry přežije už je zbytečně moc. Až to začíná být trapný. Děsí mě představa, že mě čeká ještě jeden díl. Mé nej jsou Červenka, Spasitel a Nemesis.

Pdede
10.04.2020 5 z 5

Opět skvělá kniha, napětí a zvraty v ději až do konce!

martini.ce
06.04.2020 5 z 5

Harry Hole je prostě Harry Hole. Za 5 :)

grimik
03.04.2020 4 z 5

Až do 3. části to byl fantastický thriller, pokračující ve skvělém předchozím dílu (Policie je best of celé série). Sice je vcelku snadné, si již na začátku knihy vytipovat správně hlavního záporáka (Nesbova osnova je i přes přemíru až absurdních zvratů a příliš velkých náhod, vcelku jednoduchá), ale to nic nemění na tom, že kniha je skvělá, nenechá vás si odpočinout a napětím hltáte stránku za stránkou.
To co však následovalo ve třetí části...ano, Nesbo skutečně nezklamal, snaha o šokující a víc a víc grandióznější finále působí jako obrovský uzel italských špaget, do kterých někdo zapomněl přilít trochu olivového oleje, aby se to klubko celé nelepilo k sobě a nestalo se jen hroudou vařených nudlí počesku. Hvězda dolů, ale i tak super čtení. Na Nůž si však již nechám zajít chuť, minimálně rok nebo dva. Celý Nesbo se mi tím, že není schopen se udržet v mezích racionality a tlačí své knihy do absurdna, tak nějak přejídá.

Janadvorackova
02.04.2020 4 z 5

Když si za každou větou anotace představíte množství živých a uvěřitelných dialogů, partu hrdinů, o jejichž minulosti víte vy více, než jejich kolegové a trochu té všednosti ve smyslu, že každý z nich musí mít někoho, o koho se bojí, mnohdy právem :), vyjde vám opět skvělá jízda v sympatickém autorově stylu.

Iva B.
28.03.2020 3 z 5

Nejspíš se budete divit, co napíšu, vlastně i já sama se tomu divím, protože Nesbo a Harry Hole jsou moje srdcovka, vsechny knížky jsem přečetla jedním dechem a proto nechápu, ze tahle mě vubec nebavila. Nemohla jsem se zacist, vůbec jsem se nedostala do příběhu, k postavám.. Bylo mi jedno, co se tam děje.. Bylo mi jedno co se děje s Harrym, Ráchel, bylo mi jedno kdo je vrah.... Možná nebyl ten správný čas na knihu...

žabi-babi
28.03.2020 4 z 5

Pan Nesbo a Harry nezklamali :)

JanHrnecek
19.03.2020 5 z 5

Plný počet hvězd. A kdyby šlo ještě víc..

houbaaa
10.03.2020 5 z 5

Dočetl jsem právě knihu nebo se dokoukal na film? Děj má spád od začátku do konce a prakticky do poslední části jste v napětí, co se z toho vyklube. Velice zdařilá Holeovka.

wooloong
07.03.2020 5 z 5

Harry Hole se nám na prahu padesátky trochu zklidnil. Již několik let žije se svou ženou Ráchel a jejím synem Olegem v lepší čtvrti a živí se jako vysokoškolský učitel, prostě idylka. Jenže udeří sériový vrah a Harry je opět povolán do služby. Opráší své dávné instinkty lovce padouchů a pouští se do pátrání. Naštěstí propadne chlastu jen jednou, a jen jednou se důkladně popere, nicméně tak učiní v rámci rytířské záchrany ženy. A nebyla by to správná holeovka, kdyby nás autor pěkně nepovodil za nos, nenahazoval nám falešné udičky a nakonec nás nepřekvapil ohromujícím zvratem. Klasická dobře napsaná detektivka. Není sice tak dobrá jako Sněhulák nebo Pentagram, ale pět hvězd si jistě zaslouží.

hroneczek
28.02.2020 5 z 5

Já jsem opět spokojená. Příběh se vyvíjel, měl spád, napětí... a zase o kus lepší než předchozí díly.

Rauser.
20.02.2020 3 z 5

Nevím, jak to správně popsat, ale mám takový pocit, že od Červenky to gradovalo a s Žízní to neskutečně kleslo. (Nůž jsem zatím nečetla)
Na mě (a i na Harryho) moc krve, moc touhy po pomstě, jakési překombinované, ačkoliv v předchozích dílech to fungovalo mnohem lépe a jednodušeji. Nemohla jsem se začíst a ani se mi nechtělo nějak moc pokračovat, i když předchozí díly jsem četla jedním dechem.

AnnaPok
19.02.2020 3 z 5

Az moc krve na muj vkus. Takova drsna chlapska detektivka.... Tohle byla ma prvni kniha od Nesbo. Ale zkusim jeste jednu)))