Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie

Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487282/bmid_zivotice-obraz-po-zapomenute-traged-cRu-487282.jpg 4 1849 441

Životice: malá vesnice uprostřed Těšínského Slezska. Po Mnichovu zabrána Polskem, po 1. září 1939 se jako dobyté území stává součástí Říše. Během války zde tudíž panovaly zcela jiné poměry než v protektorátu. Probíhala tu největší germanizační akce v Evropě. Kdo se nepodvolil, byl vysídlen nebo skončil v lágru. Účast na veřejných popravách byla povinná. Stanný soud zasedal téměř nepřetržitě – často přímo v bloku smrti nedalekého koncentračního tábora Auschwitz (Osvětim). Starosta Životic zaujal jednoznačný postoj: pěstoval vřelé vztahy s nacistickými pohlaváry a s obyvateli obce začal mluvit německy. V atmosféře všudypřítomného strachu se Životičtí snažili vydržet do konce války. Nepodařilo se jim to. V noci ze 4. na 5. srpna 1944 zastřelili partyzáni v místním hostinci tři příslušníky gestapa. Následovalo tragické ráno 6. srpna, během kterého gestapo zavraždilo šestatřicet mužů ze Životic a okolí. Někteří z nich zemřeli před očima svých blízkých. Jiní opodál, protože je gestapáci nutili běžet. „Zastřelen na útěku“, stálo pak v hlášení. Podle velitele zásahu Guida Magwitze to měla být „krvavá msta za zavražděné kamarády“. Pojal ji vskutku důkladně, protože odvetné akce pokračovaly až do února 1945. Během nich zemřeli další lidé, desítky jich byly odvlečeny do koncentračních táborů. Vrátili se čtyři. Vzhledem k počtu obyvatel patří Životice k nejpostiženějším obcím na území České republiky. A přece jejich tragédie upadla v zapomnění. Karin Lednická ten příběh znovu přivádí k životu. Kombinuje přepis vyprávění pamětníků a dokumentární část, při níž čerpá z pečlivých rešerší. Text doprovází bohatá obrazová příloha, která podtrhuje autentičnost zaznamenaného.... celý text

Komentáře (441)

Komentáře 441 Recenze 5

Pengi
Pengi
dnes 3 z 5

Za mě těžké čtení, nebylo to formou příběhu, jak jsem zvykla, ale spiš formou učebnice dějepisu a to mě neoslovuje. Za mě škoda.
Událost by za to stála a neměla jsem o ní tušení.

Lenka276
Lenka276
dnes 5 z 5

Nádherně zpracovaná kniha velmi smutného tématu. Moc děkuji paní autorce, že popsala události velmi málo známé. Životická tragédie je další obrovské neštěstí v našich dějinách. Srozumitelně a poutavě popsáno. Velmi silné téma.


Elisbooks
Elisbooks
15.02.2024 3 z 5

Velice oceňuji vzhled knihy i veškerou práci autorky, protože to bylo určitě hodně náročné vše pochopit a dát data dohromady a určitě to zabralo spoustu času. Nicméně jsem z knihy zklamaná, nebyla jsem schopná ji vůbec dočíst, absolutně mi neseděla forma psaní. Strašně moc postav, překombinované, přišlo mi, že čtu spíše seminární práci než knihu. Čekala jsem příběh, ale tohle bylo spíše jako učebnice do dějepisu. Přitom šikmý kostel za mě topka, ale tohle bohužel vůbec. Nicméně jsem se dozvěděla spousty nových informací, protože o tragédii v Životicích jsem neměla vůbec povědomí a to pocházím z Karviné.

zpevSusannah
zpevSusannah
13.02.2024 5 z 5

Zase to bylo jedním slovem - UF!
Člověk nestačí ani zakroutit hlavou a jen smutně zírá a otáčí stránku za stránkou...
Fotky a dokumentace vše dělají ještě více hmatatelné, až z toho bolí srdce.

Člověk je neponaučitelný tvor, který dělal a bude dělat zvěrstva, nad kterými rozum jen lape po dechu a srdce krvácí....

Děkuju, Karin, že dokážeš tímto způsobem lidem připomínat těžkou historii národa! Nesmí se opomínat ..

PPardinio
PPardinio
10.02.2024 5 z 5

Knížka mě pohltila. Autorka předvedla při sběru informací výbornou práci a styl, kterým se s daným tématem vypořádala, mně sedl na 100%. O této hrozné události z období druhé světové války jsem do čtení ŽIVOTIC neměl potuchu. Přeci jen je region Karviné od Plzeňska dost vzdálený. Jsem moc rád, že se Karin Lednická do popisu osudu rodin pustila a já si tak mohl rozšířit poznatky o další historickou událost.

elexmil
elexmil
08.02.2024 5 z 5

5* za dokumentární část. Přemýšlím nad tím, jak se žilo těm, kterým byl při té tragédii někdo zavražděn. Dnes je při různých tragédiích možnost různé psychoterapeutické pomoci, oni to v té hrozné době museli nějak zvládat sami. A jak se žilo těm a jak mysleli ti, kteří vraždili a nebyli chyceni.

mcabr
mcabr
06.02.2024 5 z 5

Je třeba nezapomínat na žádnou takovou tragédii. Kniha pěkně napsaná.

Kekik
Kekik
03.02.2024 5 z 5

Třicet šest červených puntíků na obálce knihy. Jeden puntík za každý zbytečně zmařený život. Bohužel tragických smrtí je v knize více. Důležité je nikdy nezapomenout.

Čtenářská výzva 2024: Téma 8. Kniha s podtitulem.

sgjoli
sgjoli
21.01.2024 4 z 5

Tohle byla síla! Přiznám se, že o tragédii v Životicích jsem před touto knihou vůbec nevěděla. A tak možná o to víc mne tento příběh připadal tak silný, protože jsem přesně nevěděla, co čekat.
Autorka tu stojí na pomezí více žánrů - na jedné straně tu je zbeletrizovaný příběh postav, kterých se životické události dotkly. To se tu pak střídá s dokumentárně-reportážními kapitolami, které na události nahlížejí trochu více s odstupem. Dohromady to ale dává jeden velký obraz malé obce, která si ale prošla těžkými zkouškami.
Toto je pro mne případ, kdy bych si přála mít tu možnost hodnotit i půlhvězdami. Dávám knize 4,5 hvězdy - trochu bylo pro mne rušivé množství postav, které se mi pletly mezi sebou. Možná mi nepomohlo to, že jsem knihu poslouchala. Ale ono to nebylo ani v té tištěné knize, když jsem ji držela v ruce. Jinak ale musím říct, že kniha byla pro mne silným zážitkem o lidech, jejichž osud by neměl být zapomenut. A je dobře, že se autorka této kapitole našich dějin rozhodla věnovat.
Za sebe určitě moc doporučuji.

Librorumistka
Librorumistka
19.01.2024 4 z 5

Tato útlá kniha je velmi rezonujícím dílem. Vypovídá o velmi tragické události z malé vesnice, zároveň ovšem netradičním způsobem. Autorka totiž kombinuje příběh, který se odehrává přímo během tragédie a fakta a různé dobové dokumenty. Tento způsob vyprávění byl velmi zajímavý a dodal příběhu na autentičnosti. Předem upozorňuji na surové popisy násilí, které se v knize nacházejí a ze kterých mi bylo opravdu nevolno. Tato kniha je rozhodně velmi důležitá a je i dobře napsaná, nicméně ve srovnání s autorčinou sérií Šikmý kostel byla poněkud méně poutavá. Za mě ano.

markulina711
markulina711
12.01.2024

Hodnotit tentokrát nebudu. Přečetla jsem během 6 hodin. Karin Lednická prokládá vzpomínky pamětníků s fakty, které dokázala posbírat. Hluboce smekám. Muselo jí to dát neskutečně práce. Myslím,že nebudu jediná, která o Životicích slyšela až v souvislosti s připravovanou knihou, když pominu čtenáře z dotčeného regionu. I po tolika letech vyvolává událost příšernou hrůzu,bolest a zmar, když si člověk uvědomí,že jen zlomek zodpovědných dostihl spravedlivý trest.

denib
denib
08.01.2024 5 z 5

Předem jsem nevěděla, o jakou knihu se jedná a tak mě překvapilo, že je z větší části faktická, jen místy proložená příběhem. A ještě víc mě překvapilo, že mi to ani trochu nevadilo, že fakta byla psaná tak čtivě, že jsem tu trochu příběhu vlastně ani nepotřebovala. Dobové fotografie a dokumenty to ještě víc ozvláštňují. Opravdu výborná kniha. Kolik práce na zjišťování a sbírání informací musela autorka odvést, zde opěvují už jiní. Doporučuji.

janulka1310
janulka1310
06.01.2024 5 z 5

Skvělé zpracování kousku naší historie. Obdivuji tu mravenčí práci při sběru informací a ještě více obdivuji ten výsledek. Zajímavě podané a velmi poutavé.

Aligator805
Aligator805
04.01.2024 5 z 5

Velice pěkná kniha, připomínající ne moc známou událost 2. světové války.

ivca84
ivca84
17.11.2023 5 z 5

kniha vypraví příběh obyvatel za 2.světové války

Denny456
Denny456
14.11.2023 5 z 5

Něco mezi historií, písmáctvím, románem a orální historií. A vše super seskládané dohromady ke snadnému použití. Autorku mám rád a zatím jsem od ní četl všechny knihy. Psát umí a i když tohle je opravdu jiný styl než kostel, tak je to hodně čtivé.

Monnyska
Monnyska
12.11.2023 4 z 5

Téma srdcervoucí, KL má velký dar - donutí Vás její "postavy" milovat či nenávidět... (V tomto případě i v pár řádcích) .... I když je to podané útržky prakticky pamětí, i tak mě to dokázalo opravdu dojmout.... Pro místní je to určitě jedna z knih, kterou musíte mít... Odebírám bohužel hvězdičku za to, že jsem se v některých postavách nemohla vyznat, nevěděla, jsem, kdo ke komu patří a nechtěl se mi dělat seznam, kniha ale historicky velice přínosná, líbí se mi prolínání literatury faktu s literaturou krásnou, myslím, že se tak k této tématice dostane více lidí, třeba i Ti, co literaturu faktu nemají rádi...

mila2411
mila2411
09.11.2023 4 z 5

Po "Kostelu" jsem samozřejmě nemohl vynechat další dílo KL. Je to trošku jiné, taková doku-kniha. Odvyprávěný příběh, který se opravdu stal vč. fotografií. Za mě: asi kdyby tam bylo i méně faktů a klidně i pravdy, ale více příběhu - líbilo by se mi to ještě o kousek víc.

Safrika
Safrika
05.11.2023 3 z 5

To co se odehralo a o cem se celou dobu mlcelo je silene :(, opet a zase se situace opakovala a zase temer nikdo nebyl potrestan, odporne, smutne.

marwinmh
marwinmh
22.10.2023 5 z 5

Hrůzy 2. sv.v. a jejich dopad na osudy obyvatel Životic a přilehlých obcí, kdy za jednu neuváženou partyzánskou akci, která kromě následujícího běsnění hitlerovských přívrženců a krveprolití nevinných obyvatel, nepřinesla absolutně nic! Životice a jejich smutný příběh, který si od přečtení této knihy budu pravidelně připomínat o to víc, že celý svůj život žiji v podstatě v sousedství a přesto nám o této tragédii nikdy nikdo nevyprávěl.

Štítky knihy

druhá světová válka (1939–1945) nacismus Slezsko česko-polské vztahy partyzáni podle skutečných událostí nacistické zločiny Životice Životická tragédie (1944)

Autorovy další knížky

Karin Lednická
česká, 1969
2020  92%Šikmý kostel
2021  95%Šikmý kostel 2
2022  89%Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie

Kniha Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie je v

Právě čtených41x
Přečtených2 617x
Čtenářské výzvě1 080x
Doporučených124x
Knihotéce565x
Chystám se číst847x
Chci si koupit212x
dalších seznamech16x