Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně
https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84764/bmid_zitkovske-bohyne-HEo-84764.jpg 4 6989 6989

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat – prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou? Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele – její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní… Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Či se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Kniha bude zfilmována, objeví se na jevišti zlínského divadla a je překládána do několika jazyků.... celý text

Aileena
25.03.2018 3 z 5

Audio kniha díky paní Bebarové a panu Táborskému docela šla, kdybych měla číst sama, přes některé pasáže bych se prokousávala asi docela těžko. Díky poslechu silnější tři.

Simbli
22.03.2018 3 z 5

Mně se to líbilo přestože děj byl pomalejší a tak mě nenutil knihu hltat, jako to obvykle mívám.

skableska
16.03.2018 4 z 5

Po dočtení by mě hodně zajímalo, co z příběhů je opravdu dle pravdy a co je smyšlené. Každopádně mě kniha zaujala, o tomto kraji a bohyních jsem do této doby nevěděla nic. Je to hodně zajímavé téma a určitě si ještě něco o nich vyhledám.
Myslím si, že v lidech jsou různá "nadpřirozena". Akorát doba techniky to všechno hrozně moc tlumí a to je velká škoda....

Jessica007
15.03.2018 5 z 5

Hodně zajímavá kniha. Dost jsem se dozvěděla. Chystala jsem se k tomu, že si ji přečtu už delší dobu, tak teď jsem si ji přečetla a jsem ráda.

monte
15.03.2018 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Místy mě až mrazilo.
Bohyně přežily všechno, až na ty komunisty.

Prim
14.03.2018 5 z 5

Uf ... tak to bylo těžké čtení,ale hezké čtení :) Pro mě neobyčejná kniha z které mi běhá mráz po zádech. Doporučuji všem co se zajímají o esoteriku a věci podobné.
Prostě skvělá.

makushenka
11.03.2018 5 z 5

Nemám moc co dodat ke komentáři pode mnou, je opravdu výstižný. Obdivuju autorku za její studium pramenů, pečlivé přípravy a dle mého za opravdu skvostnou formu, kterou celé téma podává. Stejně tak jazyk je moc pěkný a postavy jsou výborně vykresleny. Kniha mě naprosto strhla svou atmosférou od první stránky, moc tleskám a fandím další knize!

Radek99
11.03.2018 5 z 5

Opravdu výtečný polofiktivní román, který svou formou, mystériem, podprahovou kritikou totalitních praktik předešlého režimu a žánrem, tedy jakousi pseudodetektivkou, v níž hlavní hrdinka pátrá skrze písemnosti zatuchlých archivů, asi nejvíce upomene k neméně skvělému Hájíčkovu Selskému baroku. Zatímco ovšem Hájíčkův hrdina pátrá v kulisách letního jihočeského venkova, hrdinka Dora pátrá během mrazivé zimy, vyznění je ovšem stejné - minulý totalitní režim zpřetrhal pouta člověka a přírody, přeťal propojení s půdou, zemí, přerušil stovky let dlouhou rodovou tradici jak jihočeských selských rodů, tak i v tomto případě tradici lidového léčitelství a bylinkářství. Bohyně byly vlastně obdobou tisíce let dlouhé tradice čínské přírodní medicíny. Pro nás všechny velká škoda, že tradice bohování a bylinkaření je dnes v troskách. A klobouk dolů před Tučkovou, Žítkovské bohyně jsou opravdu strhující čtení! Skutečná literární satisfakce neobyčejnému lidovému fenoménu, tak bezohledně zničenému komunistickou slotou!

Bobina74
09.03.2018 4 z 5

Tak tohle určitě ano. Chápu předchozí komentáře, i já se prokousávala knížkou horko těžko a pokud vás nezajímá téma knihy asi bych vás od čtení odradila a doporučila spíše Vyhnání Gerty Schnirch. Pokud k tomuto tématu tíhnete, dostane se vám vrchovaté porce tajemna, mystiky, magie a to vše ukryté za záclonou mlhy Bílých Karpat.
P.s. : až mně mrzí, že moje prabába nebyla bohyně, tyhle geny bych brala raději než velký zadek :-)...paní Tučková to prostě umí...

novina
08.03.2018 3 z 5

Upřímně jsem od knihy čekala víc. Pročítání dokumentů bylo zdlouhavé. Mé pocity jsou rozporuplné - příběh o bohyních byl zajímavý, zakládající se na pravdivých příbězích, ale mám pocit, že autorka zcela nevyužila potenciál tématu.

LuciePo
08.03.2018 3 z 5

Od všech jsem na tuto knížku slyšela jen samou chválu. Pustila jsem se do ní s naprostým nadšením, ale bohužel jsem byla zklamaná. Musela jsem se nutit abych ji vůbec dočetla. Myslím si, že příběh sám o sobě je velice poutavý ale dal by se napsat čtivěji

kowalenska.m
04.03.2018 4 z 5

Dlouho jsem se nechtěla přidat k masám, co čtou tuto knihu. Nezjistila jsem si o ní nic předem a počkala jsem až o ní všude přestanou mluvit. Poté jsem se dala v klidu do čtení. Opravdu skvěle napsané! Je mi úplně jedno, zda to je podle reality, nebo ne a jak moc autorka přikrášlovala. V beletrii to je naprosto normální a právě díky přikrášlování se příběhy povídají po staletí.. :) Kraj mě pohltil a doufám, že to místo si udrží svoji tajemnost, i když už je touto knihou "profláklé", hvězdičku strhávám za místa, kdy jsem nevěděla, zda mám číst a co mám čekat. A konec sice velmi zajímavý, ale trochu mě i zklamal. Mám ráda hezké konce.. :)

silvia62
03.03.2018

jedna z nejlepších knih co jsem četla

minde
03.03.2018 3 z 5

Přiznávám, že tohle zrovna není snadné čtení. Už jednou jsem se pokoušela Žítkovské bohyně číst, ale brzy jsem to vzdala. Teď jsem se do knížky pustila znovu. Sice jsem ji nakonec přečetla celou. Příběh samotný, vyprávění Dory, i její pátrání po bohyních bylo hodně zajímavé a poutavé, ale pročítání dokumentů mě chvílemi nudilo a musela jsem se nutit to přelouskat. A konec?...ještě teď mi leží v hlavě...

lentilka_007
02.03.2018 5 z 5

Kniha, o které mnoho lidí mluví a mně se do ní stále nějak nechtělo - ten kraj mi nic neříkal... Ale byl to omyl, kniha se četla jedním dechem, poutavý příběh s dobrým vykreslením postav a zejména divoké krajiny, příběh s pro mě nečekaným koncem. Bravo autorce.

freejazz
28.02.2018 5 z 5

každý rok chodím cez Drietomu a Starý Hrozenkov, dávno som čosi vedel o "bohování", ale až s touto knihou som dostal nádherný a divoký obraz krajiny a ľudí a ich osudov.
priznám sa, že záver knihy ma prekvapil, ale keď som si všetko potom poskladal, bol úplne logický a príbeh nemohol skončiť inak.
výborná kniha, určite ju nenechajte ležať na polici.

Rihatama
27.02.2018 5 z 5

Žítkovské bohyně, lapí vás do svých sítí a nechtějí pustit. Obtížně přístupné, chudé horské kraje Bílých Karpat. Bohování. Zaklínání. Temná doba. Čas se zastavil. Zatížené vztahy. Tajemná rodinná minulost. Pátrání v archivech... Kateřina Tučková vytvořila, s pomocí bohatého badatelsko-faktografického základu, i když asi už ne zcela věrného historického přístupu, jak dokládají reakce jedné dotčené rodačky či autora již dříve vydané knihy se stejným titulem, mimořádně čtivé dílo na výjimečně zajímavé téma kopaničářských léčitelek z Bílých Karpat pohybujících se na pomezí alternativní medicíny a magie, nadto ve složitém a krutém dějinném období nacismu a komunismu. Už vím, kam vyrazím o příští svatojakubské noci, bude-li to aspoň trochu možné.

Zdeňula
26.02.2018 4 z 5

Velice zajímavá kniha.

ttpnkov
23.02.2018 5 z 5

Po nalezení této knihy v knihovně, jejím vybrání na základě diskuzí tady na Databázi ani během následného pročítání jejích prvních stránek jsem nečekala, že mě tak unese. Nečekala jsem, že se z anotace během čtení stane příběh tak komplexní a propracovaný, že jsem chvílemi musela knihu na pár sekund odložit a říct si, jak skvěle paní Tučková toto nelehké téma zpracovala. Klobouk dolů.

HDKate
21.02.2018 5 z 5

Poutavé čtení, malinko bržděno zdlouhavými výpisy z archivů. Samotnou mě zajímala především omáčka okolo Bohyní a bohování samotného, které docela klidně mohlo být více. Nicméně super!