Žítkovské bohyně

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat – prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou?

Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele – její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní…

Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Či se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie.

Kniha bude zfilmována, objeví se na jevišti zlínského divadla a je překládána do několika jazyků. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/84_/84764/zitkovske-bohyne-vRs-84764.jpg 4.42654
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host

Dáda4
včera

Příběh zajímavý, avšak kniha mne zklamala. Asi jsem od ní díky recenzím očekávála více.

DominaCZ
předevčírem

Mám rodinu z této oblasti, a přitom o téhle "historii" , i když v té době taky žili, nějak tak nic nevědí, protože tam nic takovýho neprožívali.
Sem tam nějaká ta bylinková bába patrně byla, ale takový to "vyháním ti nemoc z oudů " že se tam nějak tradičně nevyskytovalo, tak nevím odkud to autorka vzala.
Navíc příběh podala tak, že Surmena byla podvodnice, která jaktěživa nikomu nepomohla, ale platit si za to nechávala, což by mě taky štvalo a taky bych si na ni posvítila. (režim sice nerozvracela, ale kam by přišli, kdyby kdejaká babka brala prachy za nic žeano).

Strašný množství knihy je o spisech, ve kterých se ale nic neříká. Prostě ona dělala něco, my proto dělali tohle, a blabla, pořád dokola.
Její pátrání mě nezajímalo, nějak jsem ho ani nechápala, její matku jsem nelitovala, a prostě nějak opět nechápu ty hysterii, kdo ji vyvolall a proč se jí zas tupý Česko, který o tý oblasti z 99% ví prd, nechalo poblouznit.

Dobový pisánky a knihy o "zaručených" léčitelkách jsou jedna věc ...realita místních pamětníků druhá, proto jako nevím, proč by mě mělo omračovat, že si ofotila fotky z novin a našla pár spisů a proč si vymyslela na základě pár postav jakýsi zaručeně reálný příběh. Prostě nepodléhám davu, proto nelíbilo no.
Se nezbláznim.
Už to slovo BOHYNĚ mě pěkně se.e .

Guepp

Kniha se do mé knihovny dostala poté, co jsem měla trochu výčitky, že nečtu žádnou českou literaturu a taky kvůli milým ohlasům od čtenářů. A musím říct, že jsem opravdu nadšená! Tajemné téma rodinných osudů babek bylinářek zpracované netypickou formou. Mrzí mě, že jsem knihu musela odkládat, protože jsem se pak těžko vyznala, kdo je kdo v tom jejich rodinném propletenci. Čím jsem se blížila ke konci knížky, napětí a očekávání se stupňovalo!
(!!SPOILER!!) A takový konec jsem opravdu nečekala! Pořád mi vrtá hlavou, jak to bylo doopravdy a co si autorka přibarvila. A kdo sakra zabil tu Doru?! Tučková knihu nechala doznít s vírou v existující prokletí, které je zcela reálnou hrozbou a nikdo mu nemůže utéct, žádná báchorka.

Danago

Tato knížka naprosto nemá konkurenci ani v české ani světové tvorbě. Kateřina Tučková umí psát velice poutavě a napínavě, vše je promyšlené a uvěřitelné veškerá fakta jsou podložená
Žítkovské bohyně jsou velmi precizně propracované do posledního detailu, ale to ne čtivosti knihy vůbec neubírá spíše naopak.
Na konci 90. let poslední z bohyní Dora v pardubickém archivu ministerstva vnitra nalézá operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele – její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní… Příběh je dokonalý a opírá se o skutečné události. Sama jsem si po přečtení knížky tyto fakta o bohyních V Bílých Karpatech tzv. Kopanicích zjišťovala. Knížka je opravdu úžasná všem doporučuji.

Lenka4

Originální téma, výborné zpracování. Od knihy nelze odejít, děj je plíživě napínavý, některá místa dojmou k slzám. Autorce se podařilo vystihnout i důležité psychologické momenty související s vírou a pověrčivostí, využitím či zneužitím schopností a vědění. A hlavně jak ničivá je lidská zloba.

anntine

Než jsem Žítkovské bohyně začala číst, myslela jsem si, že mě kniha o nějakých čarodějnicích vůbec nezaujme. Když jsem se pak do románu ponořila, zjistila jsem, že téma nemusí nutně patřit mezi mé záliby a že stačí, když bude kniha precizně napsaná. To se v případě Žítkovských bohyní také vyplnilo. Kateřina Tučková mě uchvátila svým nadáním dobře načasovat jednotlivé události tak, aby do sebe všechny střípky nakonec přesně zapadly. V tomto případě musím pochválit i jazyk a autorčino vyjadřování, které bývá často až naturalistické, ale nikde ne příliš hrubé. A nakonec se mi líbí i zakončení samotného románu, které má čtenář možnost si domyslet a je tak nucen nad celým příběhem přemýšlet. To také dodává knize jistou dávku tajemnosti a fantastičnosti.

Liduli

Četla jsem ji na dovolené, nemohla jsem se vůbec odtrhnout, četla jsem snad i při chůzi. Moc hezká knížka.

saninka

Tento rok prečítaná 2-hý krát a super.

Chemiczka

Vynikající kniha od mé oblíbené autorky. Už od přečtení "Vyhnání Gerty Schnirch" je Tučková bezkonkurenče má nejoblíbenější autorka její generace. Naprosto skvěle vykreslený rozkol mezi církví, vírou a "pohanskými" rituály. Neotřelé téma, a naprosto nečekané zakončení. Ocenila jsem propojení více historických údobí, zvláště to válečné je mému srdci blízké. Při čtení jsem měla podobné pocity jako u knihy Jozova Hanule, ten popis nádherných zapadlých Kopanic je naprosto uklidňující.

nikola2817

Jedna z nejlepších knih jaké jsem letos, a vůbec kdy, četla! Neobvyklý a neotřelý námět, který autorka uchopila s takovou lehkostí a přitom syrovostí. Úplně na mě dýchala ta atmosféra Kopanic, která se autorce povedla v knize vykreslit. Díky úředním spisům z archivů působí kniha velice věrohodně. Jen jsem si tak říkala, jak je neuvěřitelné, co všechno a koho všeho dokázali komunisti a bolševik zničit...

Dani25

Velmi zaujímavý príbeh, nezvyčajný spôsob písania, prelínanie deja s dokumentmi. Je hrozné, co dokáže zloba jedného človeka, myslím Švanca. Na záver sa mi tisli slzy...

sestricka1

jedna z nejlepších knih, jaká se mi kdy dostala do ruky. Je to už sice delší doba, co jsem ji četla, ale občas se k ní v mysli vracím. Ten pravdivý podklad ( tradice, lidová moudrost, vědění, jejich těžké potírání za dob komunismu....) ve mě zanechaly hluboké stopy. Stejně tak i Vyhnání Gerty Schnirch. Díky autorce za ně.

markettH

Neobvyklý námět v románové formě. V současné době nakladatelství chrlí knihy s podobnými tématy, a tak byly Žítkovské bohyně příjemnou změnou. Pouze některé doslovné opisy ze spisů mi přišly zdlouhavé.

tomas5557

Žítkovské bohyně jsou rozhodně kniha, co stojí za pozornost. Mám z ní nicméně trochu rozporuplné pocity, ačkoliv nakonec asi převažují ty pozitivní. V průběhu čtení jsem si ale udělal spoustu poznámek, které před vynikajícím koncem napovídali spíš opak.

ecila13

Úžasný příběh. Málokdy se u knihy rozbrečím - Tučkové se to povedlo (mě dojmout).

Ninie

Po knize jsem sáhla, jelikož ji všichni velice opěvovali, dokonce i naše češtinářka na gymnáziu nám to podstrkovala, jako "knihu roku".
Proti příběhu nic nemám, ale forma jakou to je, mě chvílemi vadila, příběh se táhl pomalu a nadhodil spousty otázek, ke kterým jsem ani na konci nedostala odpověď. Ale samozřejmě popsání tradic a historie o tomhle místě, která patří k nám a přesto toho víme o tom velmi málo...

Klárai

Opravdu krásná a zajímavá knížka.

iveta.vaisova

Knížka, která nelze přečíst jinak než na jeden zátah. A na konci si uvědomíte tu v knize řečenou pravdu: "Desítky generací nositelek starobylého učení přežily nástup křesťanství, čarodějnické procesy raného novověku, řádění místních kněží i justice, výzkum esesáckého komanda, a nakonec je zlikviduje bolševik." Krev se ve mně vařila při čtení pasáže o tom, jak Švanc naložil se Surmenou a dětmi - a poté, co byly odhaleny motivy jeho jednání...

Gigy

Kniha není úplně marná, místy byla dokonce i celkem čtivá a zajímavá, ale rukama mi prošly i lepší kousky.

AllyKumari

Jen těžko hledám slova pro popsání tak intenzivního zážitku, jakým se ukázaly být Žítkovské bohyně. Obávám se, že tohle je kniha, kterou si člověk musí prostě přečíst, aby pochopil její sílu.

maygirl

Po příběhové stránce skvěle vystavěná a zároveň velmi čtivá kniha - autorčin styl psaní mi opravdu sedl. Fikce, vycházející z řady reálných faktů, což mě baví a motivuje k tomu dohledat si další literaturu k tomuto tématu.

Kniha se dělí na čtyři hlavní části, z nichž mi nejvíce sedla první a poslední, ve které jsem byla znovu a znovu překvapována vývojem, který mě nenechal knihu ani na chvíli odložit.

Doporučuji a předpokládám, že si v budoucnu knihu přečtu znovu :-)

kaca82

Neuvěřitelně dobrá knížka! Měla jsem v čtení pauzy, protože nebylo tolik času a při návratu k příběhu po několika dnech jsem měla občas problém se zase zorientovat v množství postav, ale jinak super. Takže moje doporučení začít knížku číst až budete vědět, že na ní máte dostatek času :)

bookemma

Poutavý příběh zabývající se skutečně zajímavou a neotřelou problematikou, kterou "běžní lidé" neznají.
Historická fakta působivě spojená s příběhem silného rodinného pouta, pouta, které nezaniká, když si snad někdo zamane, ale proplétá se všemi osudy, dokud to, co je dáno, nedojde nutného naplnění.

vipera

Žítkovské bohyně vezmou člověka za srdce a tají mu dech...

Pelerine

Dobře napsaný poutavý příběh za mě. Prokládání přímo zprávami z archivu pro mě bylo příjemným zpestřením.

Bustedka

Já se přiznám, že jsem z knihy zas až tak moc odvázaná nebyla. První polovinu jsem četla opravdu z donucení, ale vzhledem k tomu, že knížky neodkládám a vždy je dočtu, tak jsem pokračovala. Konec se mi ale vcelku líbil.

Gregorie

Úžasná kniha. Velmi silná, drsná a poutavá. Viděla jsem i divadelní představení, ze kterého jsem měla husí kůži, ovšem čtenářský prožitek se nedá srovnávat. Dlouho mi bude ležet v hlavě.

HanaMalina

Velmi povedené dílko, i když se jmeny postav jsem měla malinko problémy a musela jsem se občas zpětně v knize vracet. Z Bílých Karpat pocházím, tak o to víc se mi asi kniha líbila. Dokonce mi pak babička říkala o bohyních, za kterýma od nás až na Žitkovou lidi chodili s různými problémy. Doporučuji se na Žitkovou a okolí podívat, je to tady kouzelné:-)

JanPřemysl

Výlet do krajiny mého dětství, kdy se na moudré vědmy za časů rudých praporů a pionýrských organizací koukalo skrz prsty a přesto jejich moudra přežily, neboť zdejší lidé moc dobře věděli a vědí, co v nich bylo a je za úžasnou sílu, moudrou filozofii , životní nadhled a síla zdraví. Zažil jsem jeden pobyt u moudré bohyně a to když jsem o prázdninách u tetičky ochořel a vůni a genius loci chalupy, kde mě 3 dny ošetřovala nezapomenu do konce svých dnů. Jedním slovem balzám nejen na zdraví fyzickém, ale především psychickém. Jedna humorná událost mě ale přeci doprovází celým svým životem- to když mě, městskému 4 letému klukovi dala do středu stolu bochník chleba s tím , že si mám zakrojit - koukal jsem na ten obrovský pecen a na ten ohromný nůž a protože hlad je hlad a na krájení jsem si netrougl, okousal jsem patku toho obrovského bochníku, zapil bylinkovým čajem a bylo mi neskutečně blaze. I tato kniha mi vrátila vzpomínky na tuto dobu a děkuji za ni.

sarka45

Krásná kniha. Trošku ponurá. Nic moc pozitivního. O problematice tzv. bohyní jsme nevěděla vůbec nic, takže pro mne velice přínosná. Fascinující. Ženy s těmito schopnostmi to neměly lehké v žádné době. Překvapivý závěr. Doporučuji přečíst těm, kdo se chce něco nového dozvědět a přitom ho nebaví číst literaturu faktu. Tato literární forma byla pro mne přesně ta pravá, spousta informací zaobalená v krásném lidském příběhu.